matka, dcera a otec stehovani

Úrokové sazby hypoték rostou, má smysl vzít si teď úvěr na vlastní bydlení?

Zvažujete koupi nemovitosti na hypotéku nebo se zajímáte o situaci na hypotečním trhu? Pak vám jistě neuniklo, že úrokové sazby u hypoték v posledních měsících výrazně vzrostly. Co za růstem úrokových sazeb stojí a má teď vůbec cenu vzít si hypotéku na koupi nemovitosti? A jakou fixaci případně zvolit?

Mám zájem o hypotéku

Poslední vývoj na trhu hypotečních úvěrů přidělává vrásky mnohým zájemcům o vlastní bydlení. V posledních letech jsme si zvykli na to, že úrokové sazby hypoték se pohybují v rozmezí dvou až tří procent. Tyto časy ale skončily a dnes jsme v situaci, kdy roční hypoteční sazby dosahují kolem 4,5 až 4,7 %.

Vývoj úrokových sazeb od února 2021 do února 2022

porovnání repo sazby

Proč úrokové sazby u hypoték rostou?

Důvodem růstu úrokových sazeb je zvyšování klíčových úrokových sazeb ze strany České národní banky (ČNB). Centrální banka se těmito zásahy snaží ovlivnit ekonomiku České republiky – zejména  omezit nežádoucí růst inflace, která aktuálně překonává několikaletá maxima. Z pohledu hypotečních úvěrů je důležitá především tzv. čtrnáctidenní repo sazba. Ta se během osmi měsíců zvýšila z 0,5 % na současnou hodnotu 4,5 %.

Vývoj repo sazby od roku 2017 do začátku roku 2022vývoj repo sazby

K poslednímu zvýšení o 0,75 procentního bodu došlo právě teď, v první polovině února. Nějakou dobu trvá, než se navýšení promítne do úrokových sazeb bank. Většina bank nyní bude reagovat během jednoho až dvou týdnů a sazby hypotečních úvěrů ještě navýší. Dá se předpokládat, že standardní vyhlašované úrokové sazby hypoték během února přesáhnou úroveň pěti procent.

Proč má repo sazba vliv na úrokové sazby hypotečních úvěrů?

Čtrnáctidenní repo sazba je úroková sazba stanovovaná Českou národní bankou. Zjednodušeně řečeno představuje maximální sazbu, za níž mohou banky u  ČNB ukládat přebytečné finanční prostředky.

Jak z názvu vyplývá, repo sazba je čtrnáctidenní, tedy velmi krátkodobá. Oproti tomu úrokové sazby hypotečních úvěrů jsou zcela běžně uzavírány (fixovány) na dobu 5, 7, ale třeba i 10 let. Výše repo sazby proto nemá bezprostřední vazbu na hypoteční úvěry, přesto nastavuje na trhu úroveň úrokových sazeb, kterou banky víceméně následují.

Porovnání repo sazby a vyhlašované sazby od března 2017 do konce roku 2021

porovnání repo sazby 2022

Vyhlašovaná sazbaVyhlašovaná sazba  - modrá horní čára,  Repo sazbaRepo sazba  - spodní vybarvení


Cena zdrojů pro hypoteční úvěry se běžně odvozuje od ceny tzv. úrokových swapů (IRS – z anglického iInterest Rate Swap). Ty nejlépe popisují podmínky, za nichž banky mohou zajišťovat finanční zdroje na různě dlouhá období.

Dlouhodobé sazby hypoték jsou aktuálně levnější

Většinou platí, že krátkodobé sazby hypoték jsou nižší než dlouhodobé. Dlouhá doba fixace představuje pro banku větší rizika a nejistotu, jak se bude trh vyvíjet. Z toho důvodu za dlouhodobou fixaci vyžaduje vyšší úrokovou sazbu.

Dnes však dochází k opačné situaci – nejvyšší úrokové sazby se nabízí u kratších fixací a naopak výhodněji vychází úrokové sazby dlouhodobé. Jak je to možné? Panuje totiž přesvědčení, že v dohledné době se vysoké úrokové sazby u hypoték budou zase snižovat. 

Nabízí se proto otázka, zda zvolit vyšší úrokovou sazbu fixovanou na 3 až 5 let, nebo zvolit nižší sazbu fixovanou na 7, 8 nebo třeba i 10 let. Jak k rozhodování přistoupit radí expert na hypotéky Davida Eima ze společnosti Gepard Finance: „V tomto ohledu je dobrá rada drahá. Úroková sazba není to jediné, co by klient měl brát do úvahy. Osobně se domnívám, že dlouhé fixace nyní nedávají smysl. Mé přesvědčení vychází z předpokladu, že sazby budou v dohledné době zase klesat a bylo by zbytečné zafixovat se s aktuálními vysokými sazbami na dlouhou dobu.“

Mám zájem o hypotéku

Možnost splacení hypotéky během trvání fixace

Při rozhodování o délce fixace do hry vstupuje ještě jedna věc – mimořádná splátka hypotéky během trvání fixace úrokové sazby. Pokud se pro ni rozhodnete, má banka právo na úhradu tzv. účelně vynaložených nákladů. Jednoduše řečeno se jedná o náklady, které banka může vůči klientovi uplatnit v případě, kdy klient splatí úvěr během trvání doby fixace. Nicméně neexistuje shoda, o jak vysoké náklady se může jednat. 

Podstata fixované úrokové sazby je argumentem pro to, aby banka měla nárok na úhradu nákladů, které kvůli fixaci úrokové sazby vynaložila. Na druhou stranu výklad České národní banky omezil tyto náklady prakticky výhradně na administrativní náklady, tedy řádově stokoruny.

Bohužel ohledně správnosti výkladu panují nejasnosti. Pokud by bylo jisté, že se zákon a jeho výklad nezmění, bylo by možné doporučit delší fixaci. Získali byste nejnižší úrokovou sazbu a jistotu na dlouhou dobu, že se sazba nezmění. A pokud by se předpoklady o vývoji hypotečního trhu naplnily a došlo k poklesu úrokových sazeb, mohli byste za minimálních nákladů hypotéku refinancovat a využít aktuálně platné nabídky.

Nicméně taková jistota neexistuje. Podmínky výkladu se změnit mohou a pokud by k tomu došlo, mohlo by se stát, že najednou zůstanete nechtěně vázáni v hypotéce fixované na dlouhou dobu.

Má smysl vzít si hypotéku za aktuálních podmínek?

Přestože jsme u hypotečních úvěrů byli zvyklí na mnohem nižší úroky, sazby kolem čtyř či pěti procent stále nejsou nic hrozného. Hypotéka slouží především jako nástroj k získání vlastního bydlení. Pokud jste se rozhodli „bydlet ve vlastním“ a našli jste vhodnou nemovitost, pak výše úrokové sazby hypotéky nehraje hlavní roli. To samozřejmě neznamená, že byste měli rezignovat na výhodnou sazbu v rámci aktuálních nabídek – s porovnáním bank vám pomůže kalkulačka hypoték.

Proč s koupí nemovitosti ani přes vyšší hypoteční sazby neotálet?  V dlouhodobém horizontu to vypadá, že ceny nemovitostí budou zřejmě dále výrazně růst a omezí se jejich dostupnost. Hlavní otázkou tak bude, zda vůbec budete moct odpovídající nemovitost najít a získáte k dispozici dostatek prostředků na úhradu kupní ceny.

Mám zájem o hypotéku
Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig Vrablová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Hypotéka na dům není pro každého - mladý pár s klíči v ruce
  Hypotéky
  27. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Hypotéka na dům není pro každého. Jak zvýšit šance na její získání?

  Získat hypotéku na dům je stále složitější. Vedle zpřísňujících se podmínek se dál zvyšují i hypoteční sazby, poháněné restriktivní politikou České národní banky. Ceny nemovitostí i stavebních materiálů překonávají dlouholeté rekordy a pokračující pandemie covidu i situace na Ukrajině nervozitu na hypotečním trhu ještě více umocňuje.

 • Jaké jsou úrokové sazby hypoték - dřevěná procenta a baráček na stole
  Hypotéky
  20. září 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jaké jsou úrokové sazby hypoték? Nižší. Důvod k oslavě to ale není

  Inflace v Česku se vymkla kontrole a centrální banka proti ní bojuje mimo jiné zvýšením základní úrokové sazby. Úroková sazba hypotéky se zvedla na 7 %, což znamená zdražení hypoték i spotřebitelských úvěrů. Některé banky ovšem aktuálně přišly s akčními nabídkami, díky kterým můžete na hypotéce mírně ušetřit.

 • Muž u počítače počítá účty
  Půjčky a úvěry
  19. září 2022|Jana Březinová
  Jak si půjčit a nedostat se do nesnází

  Ať si chcete půjčit deset tisíc na výměnu porouchané pračky nebo potřebujete stovky tisíc na rekonstrukci domu, měli byste být při výběru půjčky opatrní. Za lákavými reklamními slogany se někdy ukrývají neférové podmínky, které vás mohou dostat do nesnází. Podívejte se na kompletní návod, jak si půjčit bezpečně a za co nejvýhodnějších podmínek.

 • Pár vyměřuje zeď při rekonstrukci bytu
  Půjčky a úvěry
  08. září 2022|Jana Březinová
  Jak naplánovat a ufinancovat rekonstrukci domácnosti

  Chystáte se modernizovat své bydlení od základu nebo plánujete jen menší úpravy? Pak vás nejspíš zajímá, jak se na rekonstrukci připravit krok za krokem, aby vše běželo jako po drátkách. Kde najít spolehlivé řemeslníky, na kolik vás rekonstrukce vyjde a kde na ni vzít? To všechno se dozvíte v článku.

 • Žena s nezaplacenými účty
  Půjčky a úvěry
  05. září 2022|Jana Březinová
  Milostivé léto pokračuje. Jak se zbavit exekucí?

  Druhé kolo tzv. milostivého léta začíná 1. září 2022. Jedná se o jedinečnou příležitost, jak se zbavit exekuce, kterou proti vám vede stát a další veřejnoprávní instituce. Stačí splatit jistinu a nízký poplatek exekutorovi, zbytek dluhu bude odpuštěn. Jak přesně milostivé léto funguje?

 • Schválení bankovní půjčky - Šťastný muž a žena si plácají rukou
  Půjčky a úvěry
  Schválení bankovní půjčky: Celým procesem vás provedeme krok za krokem

  Než vám banka půjčí, důkladně si vás prověří. Jak zvládnout celý proces schválení a vyřízení bankovní půjčky bez zbytečných průtahů a komplikací? Máme pro vás jednoduchý návod i několik praktických rad a tipů.

 • Jak převést hypotéku na jinou osobu - Schůzka s bankéřem
  Hypotéky
  11. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak převést hypotéku na jinou osobu

  Prodáváte byt nebo se rozvádíte a potřebujete převést hypotéku na jinou osobu? K převodu musí svolit vaše banka. Zjistěte, jaké dokumenty bude banka vyžadovat a co všechno převod hypotéky na jinou osobu obnáší.

 • Podpis smlouvy
  Půjčky a úvěry
  Specifika bankovní půjčky: Přísnější podmínky, ale bohaté portfolio produktů, které vám sednou

  Naprostá většina žadatelů o půjčku míří v první řadě do banky, kde na ně čeká poměrně přísný schvalovací proces s předem nejasným výsledkem. Co bude banku zajímat a jaká specifika se k bankovním půjčkám pojí?

 • Hypotéka a rozvod - Rozvádějící se manželé
  Hypotéky
  05. srpna 2022|Jana Březinová
  Hypotéka a rozvod: Jak vyřešit složitou životní situaci

  Rozvod není sám o sobě nic příjemného. Když je do toho potřeba vyřešit ještě společnou nemovitost s hypotékou, spoustu párů se dostane do patové situace. Přitom možností existuje několik – prodat nemovitost, vyvázat jednoho z manželů z hypotéky či pokračovat ve společném splácení. Ve všech případech musíte získat souhlas banky.

 • Nebankovní poskytovatelé - zamyšlený muž, který kouká do papírů
  Půjčky a úvěry
  30. července 2022|Jana Březinová
  Čeho si všímat, když si půjčujete u nebankovní společnosti?

  Nebankovní půjčky vnímá řada lidí negativně. Nemusí se však automaticky jednat o špatné řešení. Někdy může být nebankovní půjčka i levnější, než kdybyste šli do banky. Je však třeba vědět, na co se při žádosti o úvěr u nebankovní společnosti zaměřit a jaké nástrahy očekávat.

 • Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku - Muž koukající skrz lupu na počítač
  Půjčky a úvěry
  24. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co se zaměřit, než budete žádat o půjčku?

  V životě každého z nás může nastat nespočet situací, které vyžadují okamžité finanční řešení. Pokud jste se do některé z nich dostali vy sami, měli byste vědět, co všechno zvážit a na co se zaměřit ještě před tím, než banku či nebankovní instituci o půjčku doopravdy požádáte.

 • Vývoj úrokových sazeb - graf s dřevěnými baráčky
  Hypotéky
  18. července 2022|David Eim
  Dočkáme se u hypotečních úvěrů snížení úrokové sazby?

  Již pěknou řádku měsíců si zvykáme na trend růstu úrokových sazeb. Stojí za ním zásahy České národní banky, která se pomocí zvyšování úrokových sazeb snaží bojovat s vysokou inflací.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • nájem-nebo-hypotéka
  HypotékyDům a domácnost
  05. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Nájem vs. hypotéka na byt: Kdy se co vyplatí?

  Žít ve vlastním by chtěl každý. Bohužel zdaleka už ne každý si může dovolit koupit byt či dokonce dům. Rostou ceny nemovitostí, hypotéky jsou dražší a podmínky získání přísnější, ale o mnoho lépe na tom nejsou ani nájmy. Nakonec nejvíce záleží na aktuální finanční situaci.

 • Další vlna zdražování hypoték
  Hypotéky
  27. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Další vlna zdražování hypoték. Jak ji ustát a co dělat v případě problémů?

  Hypoteční úvěry s pětkou na začátku prakticky v posledních dnech vymizely ze sazebníků bank. Sehnat dneska hypotéku pod 6 % se rovná malému zázraku. Hypoteční sazby navíc v některých bankách dokonce překračují hranici 7 %. A ani v budoucnu finanční experti a odborníci nepředpovídají jejich razantní zlevnění.

 • Peníze v peněžence
  Půjčky a úvěry
  25. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčka na dovolenou: Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybrat?

  Jedním ze způsobů, jak si splnit svou představu o ideální dovolené, je právě půjčka na dovolenou. Opravdu se ale vyplatí anebo je dobré si raději pár dnů u moře nebo na horách pro letošek odpustit?

 • Zelená hypotéka - bytový dům
  Hypotéky
  19. června 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Zelená hypotéka: Pro koho je určená a kdo na ni dosáhne?

  Není vám lhostejný osud naší planety? Při stavbě domu využíváte ekologických principů? Poohlížíte se po nízkoenergetické nemovitosti k prodeji? Pokud jste alespoň na jednu z výše uvedených otázek odpověděli kladně, pak vás jistě bude zajímat produkt s názvem Zelená hypotéka, který vám pomůže s financováním ekologického bydlení.

 • Proč mi v bance nepůjčili - žárovka v ruce
  Půjčky a úvěry
  15. června 2022|Jana Březinová
  Proč mi v bance nepůjčili? Ověřte svůj záznam v registrech

  Při žádosti o půjčku si banky každého žadatele důkladně proklepnou a zjišťují jeho úvěrovou historii. Máte z minulosti škraloup nebo aktuálně splácíte jiný úvěr a chcete vědět, zda to bude mít vliv na vaši současnou žádost o půjčku? Přinášíme tipy, jak zjistit vaši platební historii.

 • mlady-par
  Hypotéky
  05. června 2022|Jana Březinová
  Hypotéka pro mladé: Jaké jsou aktuální možnosti?

  Chcete si pořídit vlastní bydlení, ale nemáte dostatečné úspory? Pokud jste mladší 36 let, můžete využít hypotéky pro mladé. Do věku 40 let se nabízí také státní půjčka pro mladé. Jaké další podmínky musíte splnit?

 • viceucelova hypoteka
  Hypotéky
  29. května 2022|Jana Březinová
  Vícegenerační hypotéka: Je to řešení nedostupného bydlení?

  Vlastní bydlení je stále méně dostupné a s rostoucími úrokovými sazbami se situace nejspíš ještě zhorší. Proto banky hledají cesty, jak udělat hypotéky dosažitelnější. Jednou z možností je vícegenerační hypotéka. Jaké jsou její výhody a nevýhody?

 • Jak vydělat na hypotéce - šťastný pár s penězi navíc
  Hypotéky
  23. května 2022|Lucie Dosedělová
  Na hypotéce se dá stále vydělat. Jak dostat peníze „navíc“?

  Je inflace důvodem, proč už není správný čas zvolit hypotéku? Nebo může inflace pomoct hodnotě majetku a ještě se na ní dá vydělat? Srovnejto.cz připravilo přehled, proč s hypotékou neotálet a nečekat na lepší situaci. Investice do bydlení je v zásadě stále bezpečným a výnosným zhodnocením majetku a míra inflace zisku paradoxně výrazně pomáhá.

 • Jste dostatečně bonitní? - peníze na hromádkách
  Hypotéky
  12. května 2022|Jana Březinová
  Jste dostatečně bonitní? Zjistěte, jak si bonitu zvýšit

  Žádáte o hypotéku nebo spotřebitelský úvěr? Pak už jste nejspíš na pojem bonita narazili. Co přesně se pod pojmem bonita skrývá a proč záleží i na tom, jakou vykonáváte profesi nebo kolik máte dětí? Zjistěte, jestli jste dostatečně bonitní a jak si bonitu navýšit.

 • Podle čeho vybrat hypotéku - dům s otazníkem
  Hypotéky
  19. dubna 2022|Renata Badalíková
  Podle čeho vybírat hypotéku a na jak dlouho ji fixovat při rostoucích sazbách?

  Vlastní bydlení vám asi nikdo zadarmo nedá a ne každý má tolik finančních prostředků, aby si za ně koupil vlastní dům či byt. Hypotéční úvěr představuje spolehlivé řešení financování bydlení. Rok 2022 bude pro hypotéční trh, díky rostoucí inflaci a intervencím ČNB, velmi zátěžový. Úrokové sazby stoupají a počet zájemců o poskytnutí úvěru prudce klesá.

 • spolužadatel
  Hypotéky
  Spolužadatel hypotéky: Jaké výhody a rizika tahle možnost nese?

  Cesta k vlastnímu bydlení je stále komplikovanější. Zvyšující se úrokové sazby, limitující podmínky a doporučení České národní banky, ale i neexistence 100% hypoték nutí řadu žadatelů hledat jiné možnosti a alternativy. Jednou z nich je žádost o hypotéku společně se spolužadatelem. Jaké výhody a nedostatky jsou s touhle možností spojené?

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).