Cestovní pojištění – srovnání cen

Jak při rekonstrukci ušetřit za energie - žena při rekonstrukci

Chystáte se na rekonstrukci domu nebo bytu? To je ideální příležitost udělat pár změn, které vám přinesou energetickou úsporu. A nemusí to být hned zateplení nebo výměna oken, i malé úpravy v domácnosti dokáží ušetřit stovky korun ročně.

porovnání energií

Ušetřete na vytápění

Největší spotřebu energie v domácnosti představuje jednoznačně vytápění, pokud nežijete v nulovém nebo nízkoenergetickém domě. Nezáleží na tom, zda vytápíte elektřinou, plynem nebo máte v bytě centrální vytápění – dodatečné úspory můžete dosáhnout s jakýmkoliv zdrojem.

Izolační fólie za radiátory

Radiátory předávají teplo do místnosti sáláním, ale vzhledem k tomu, že jsou umístěny těsně u zdi, sálá takřka polovina tepla špatným směrem – přímo do stěny. Řešení je velmi jednoduché, za radiátory můžete umístit izolační fólii, která odráží teplo směrem do interiéru. Jedná se v podstatě o izolační pěnu potaženou hliníkem, proto ani investice není vysoká – vybavit fólií jeden radiátor vás vyjde řádově na stokoruny.

Koberce pro tepelný komfort

Další způsob, jak snížíte své náklady na vytápění, je pokládka koberců do obytných místností. Nejen, že mají koberce výborné izolační vlastnosti, ale hlavně zvyšují váš tepelný komfort. Jakmile vám nebude zima od nohou, nebudete potřebovat vytápět na tak vysokou teplotu. Na stejném principu funguje i podlahové vytápění, ale to dává smysl spíše u zateplených domů.

Jak při rekonstrukci ušetřit za energie - mladý pár nese koberec

Utěsněte okna a dveře

Pro všechny domy znamenají okna a dveře zdroj těch největších tepelných ztrát. Nejde však jen o špatné izolační vlastnosti skel. Často uniká spoustu tepla kvůli špatnému upevnění rámů oken a dveří. Pokud se chystáte na rekonstrukci a chcete ušetřit za vytápění, utěsněte pořádně škvíry kolem rámů oken. Pro ještě lepší efekt můžete skla opatřit termoizolační fólií. Ta snižuje tepelné ztráty oken a navíc zamezuje jejich mlžení.

Sviťte úsporněji

Neustále napomínáte děti, aby za sebou zhasínaly? To je jedním ze způsobů, jak ušetřit na svícení. Díky malé investici ale můžete takové starosti přestat řešit úplně, a to když vyměníte klasické žárovky za LEDky a pořídíte si pohybová čidla na chodby.

LED žárovky

LED žárovky mají přibližně sedmkrát nižší spotřebu než klasické žárovky při stejné svítivosti. Navíc dosahují životnosti až 30 let. Proto se vyplatí vyměnit klasické žárovky za LEDky v celém bytě – začněte od místností, kde svítíte celý večer.

Pohybová čidla

Hodí se do všech společných prostor – do chodby, verandy či na schodiště. Ale také do spíže, nebo jakékoliv jiné místnosti, kde strávíte jen chviličku, ale neustále tam zapomínáte zhasnout. Pohybová čidla mají hned dvě výhody. Nejen, že nemusíte hledat vypínač, ale navíc se po stanoveném čase světlo vypne, a vy tak nemusíte řešit zbytečně vyplýtvanou energii.

Jak při rekonstrukci ušetřit za energie - žena maluje byt

Vymalujte světlejšími barvami

Bydlíte v přízemí nebo váš dům stíní vzrostlé stromy? Musíte svítit už odpoledne? Pak se při rekonstrukci určitě vyplatí vymalovat světlejšími barvami. Bílá a další světlé barvy lépe odráží světlo, a tak nebudete muset tolik svítit.

Zkroťte spotřebu spotřebičů

Máte spotřebiče staré 10 nebo 15 let? Pak se může jednat o nezřízené žrouty energie. Stejně tak se prodraží ponechání spotřebičů ve stand-by režimu.

Umístěte lednici na správné místo

Lednice patří mezi kuchyňské pomocníky s největší spotřebou, protože je v provozu 24 hodin denně. I když máte ten nejúspornější model, může být její spotřeba zbytečně vysoká – to když ji umístíte vedle sporáku nebo na slunce. Při rekonstrukci kuchyně tak zvažte nejen koupi modelu s nejlepší energetickou třídou, ale také místo, kam lednici umístíte.

Energeticky úsporné spotřebiče

Kromě lednice při rekonstrukci bytu zapřemýšlejte i o dalších úsporných spotřebičích. Možná se vám nechce zbytečně kupovat nový sporák, myčku nebo pračku, pokud ty staré ještě dobře slouží. Jejich spotřeba ale může být opravdu vysoká. Nejlépe to změříte pomocí wattmetru. To je malé zařízení, které připojíte mezi zásuvku a spotřebič. Zjistíte tak naprosto přesně, kolik spotřebič odebírá energie a zda se vyplatí vyměnit ho za úspornější model.

Centrální zásuvka pro vypnutí spotřebičů

Líbí se vám představa chytré domácnosti? S chytrou elektroinstalací můžete propojit všechny spotřebiče v domě. Kromě toho, že budete spotřebiče či topení spouštět na dálku a využívat další vychytávky, mívá smart home výbornou funkci – spící dům. Jedním tlačítkem vypnete všechna světla a spotřebiče ve stand-by režimu.

Chytrá elektroinstalace je nákladná investice – pro úsporu energie vám poslouží i centrální zásuvka nebo prodlužovací kabel s vypínačem. Na ten připojte všechny spotřebiče ve stand-by režimu (televize, počítač, wi-fi router aj.) a na noc ho vypněte. Díky vypínání pohotovostního režimu ušetříte několik procent každoroční spotřeby.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 6

Články související s těmito výrazy:

I malé úpravy v domácnosti vám přinesou snížení spotřeby energie. Zjistěte, na co se při rekonstrukci zaměřit, abyste ušetřili za energie.