Blog
Půjčky a úvěryHypotéky
Jednání s grafy u pc

Co je refinancování? Způsob, jak získat výhodnější podmínky i nižší úrok...

27. listopadu 2020|Vendula Flassig Vrablová|

Kdo by nesnil o pohodovém bydlení ve vlastním domku? Tenhle sen pomáhají většině Čechů splnit právě hypoteční úvěry, které se podílejí na objemu rozpůjčovaných prostředků největší měrou. Pozadu ale nezůstávají ani klasické spotřebitelské úvěry a půjčky, které nám mohou naopak usnadnit cestu k vlastnímu automobilu nebo vybavení vysněné nemovitosti. Co když nám ale parametry půjčky nebo hypotéky přestaly vyhovovat? V takovém případě se dostává ke slovu refinancování.

Co je refinancování a proč se vyplatí právě vám?

O refinancování můžeme nejčastěji slyšet právě v souvislosti s hypotečním úvěrem. Výjimkou však nejsou ani refinancované spotřebitelské půjčky a úvěry. Pokud jste o tomhle pojmu nikdy neslyšeli, pak dodáme, že refinancování je procesem, kterým vyplácíte původní úvěr peněžními prostředky získanými z nového úvěru. Ve své podstatě jde o to, že vám (zpravidla) konkurence nabídne výhodnější podmínky splácení. Jednat se může jak o delší nebo naopak kratší dobu splatnosti, tak o nižší měsíční splátku.

Mám zájem o půjčku

Důvody refinancování

Mezi nejčastější důvody spotřebitelů, kteří se rozhodli svoje závazky refinancovat, patří nepochybně změna jejich bonity. Spotřebitel začal vydělávat více, proto si může dovolit více splácet. Nebo naopak jeden z členů domácnosti přišel o stabilní výdělek a proto je namístě zvážit úpravu měsíčních splátek, které by neměly ohrožovat stávající životní úroveň spotřebitele.

Druhým nejčastějším důvodem je také vyšší hodnota kupované nemovitosti a změna průměrné úrokové sazby. Zatímco na začátku roku 2019 jste si mohli vzít hypotéku s průměrnou úrokovou sazbou, která se nedostala pod tři procenta, v srpnu letošního roku spadla její výše na neuvěřitelných 2,11 %. A to už se z dlouhodobého hlediska projeví.

Kdy o refinancování hypotéky uvažovat?

V první řadě tehdy, když se najde banka nebo nebankovní společnost, která vám nabídne výhodnější podmínky. Abyste ale na refinancování hypotéky nebo půjčky neprodělali, je dobré držet se několika základních pravidel. O refinancování byste u své banky nebo stávajícího nebankovního věřitele měli požádat zhruba dva měsíce před začátkem období refixace úrokové sazby nebo výročí uzavření smlouvy o spotřebitelském úvěru. Jedině tak se vyvarujete případných sankcí za předčasné splacení (=závazku novým subjektem, který ho za vás převezme).

Co budete k refinancování potřebovat?

Jakmile zjistíte, která banka vám nabídne ty “nejpřátelštější” podmínky, nezapomeňte, že ani refinancování není jen o podpisu nové smlouvy. U spotřebitelských úvěrů je postup přece jen o něco méně komplikovaný, přesto je potřeba se připravit na to, že refinancování je spojeno s řadou dokumentů, mezi které patří třeba potvrzení o příjmu, smlouvy k původnímu závazku, potvrzení s vyčíslením aktuální dlužné jistiny a příslušenství k úvěru nebo souhlas původní banky s přistoupením „nové“ banky na druhé místo v zástavě. Celý proces refinancování (zejména hypotéky) je poměrně administrativně náročný a může trvat klidně i dva nebo tři týdny. Vše záleží na konkrétní bance a samozřejmě spolupráci spotřebitele.

Vendula Flassig Vrablová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).