struktura-vydaju

Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

7. 9. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.

Česká republika patří mezi sociální evropské státy, jejichž veřejné školy a nemocnice fungují „bezplatně”. Většina tuzemských studentů neplatí školné, obvodní lékaři napřímo od svých pacientů nevybírají poplatky a nejchudší občané dostávají od úředníků finanční příspěvky.

Také sociální stát má ovšem svoji cenu. Běžný český zaměstnanec, jehož práce stojí kolem 663 000 Kč/rok (= mzda + povinné odvody), dostane na svůj účet zhruba 412 000 Kč/rok čistého. Zbytek (daň, sociální a zdravotní pojištění) jde do veřejných rozpočtů – na „bezplatné” školy, nemocnice, důchody apod.

Přepočítejme, jak tuzemské domácnosti utrácejí svoje čisté příjmy. Přitom použijeme poslední související data, zveřejněná Českým statistickým úřadem, která zachycují stav v roce 2021. 

V tuzemsku převažují malé domácnosti, v průměrném bytě nebo rodinném domě bydlí 2,15 obyvatele. Ale v praxi samozřejmě existují také početnější rodiny, bydlící pohromadě, nebo samostatní „singles”. Porovnejme tedy soukromé výdaje, které vycházejí na osobu a kalendářní rok.

Potřebujeme bydlení a jídlo, teprve potom dopravu

Typickému Čechovi stačí 160 888 Kč/rok. Prioritní jsou základní lidské potřeby, zejména bezpečný a příjemný domov. Na bydlení padne skoro třetina celkových výdajů: 48 092 Kč. Přitom převažují nutné „mandatorní” náklady:

 • 12 988 Kč na hypotéku nebo nájemné,

 • 8 580 Kč na paliva a teplo,

 • 8 300 Kč na elektřinu,

 • 1 891 Kč na vodné a stočné.


K nezbytným pravidelným mandatorním výdajům připočítejme 12 415 Kč na bytové vybavení či opravy.

Do domácnosti ovšem patří také kuchyň, doplňovaná spíž, lednice a mrazák. Na další zásadní výdajovou skupinu, potraviny a nealkoholické nápoje, přijde 33 468 Kč. Mezi dílčími položkami vyčnívá maso (7 352 Kč), dále pečivo a obiloviny (5 542 Kč), mléčné výrobky a vejce (5 313 Kč).

Reprezentativní Čech utratí většinu svých výdajů za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. Následuje doprava (21 608 Kč), rekreace a kultura (13 653 Kč), stravování a ubytování (restaurace a hotely, 7 201 Kč). Mezi ostatní položky patří kupříkladu komerční pojištění (2 437 Kč na osobní dopravu, 1 506 Kč na bydlení, 925 Kč pro zdravotní komplikace).


Nezapomeňte, že výdaje přepočítáváme na jedinou osobu. Ovšem partnerské páry a vícečlenné rodiny převažují nad solitéry, takže celkové domácí náklady na energie, hypotéku nebo povinné ručení bývají vyšší.

Struktura finančních výdajů v průměrné domácnosti

Shrnuli jsme nejdůležitější absolutní čísla. Nyní strukturu jednotlivých výdajových skupin znázorníme graficky, podle jejich relativních podílů na celkových životních nákladech typické české domácnosti. Poměrně krátké sloupce připadají na vzdělávání a zdraví. Pamatujme však, že vzdělávací a zdravotnický systém máme předplacený daněmi a povinným veřejným pojištěním.

Struktura výdajů české domácnosti - grafika

Rozdíly mezi chudými a bohatými občany

Česká republika je poměrně rovnostářská. Menší příjmové rozptyly v Evropské unii hlásí pouze Slovensko, Slovinsko, Belgie a Švédsko. Přesto, nebo právě proto v tuzemské společnosti prozkoumejme ekonomické rozdíly. Celou populaci rozdělme na pětiny („kvintily”) podle čistých ročních finančních příjmů. Následně srovnejme průměrné individuální výdaje a úspory.

Člen nejvyšší společenské vrstvy uspoří přes 238 000 Kč/rok, zatímco příslušníkovi nejchudší sociální třídy zbývá méně než 20 000 Kč/rok. Takže jakmile skokově zdraží energie, osamělému nízkopříjmovému seniorovi chybějí rezervy. Musí ztlumit topení, eventuálně potřebuje sociální dávky nebo levnějšího dodavatele.

Typičtí občanéNejchudšíChudýPrůměrnýBohatýNejbohatší

Průměrné čisté příjmy

130 466 Kč

185 040 Kč

222 643 Kč

283 166 Kč

474 918 Kč

Průměrné výdaje

110 537 Kč

 138 928 Kč

160 888 Kč

180 685 Kč

236 429 Kč

Mandatorní na bydlení

25,1 %

25,1 %

22,2 %

24,5 %

22,6 %

Potraviny

23,8 %

22,3 %

20,8 %

20,6 %

17,4 %

Doprava

7,7 %

8,2 %

13,4 %

9,1 %

10,6 %

Rekreace a kultura

7,4 %

8,1 %

8,5 %

9,5 %

10,4 %

Bytové vybavení

7,2 %

8,4 %

7,7 %

8,2 %

8,4 %

Pošty a telekomunikace

5,0 %

4,5 %

4,2 %

4,4 %

4,0 %

Restaurace a hotely

4,9 %

4,8 %

4,5 %

5,2 %

7,0 %

Oděv a obuv

4,8 %

4,2 %

3,6 %

3,9 %

4,8 %

Alkohol a tabák

3,5 %

3,7 %

3,4 %

3,9 %

3,3 %

Zdraví

2,8 %

3,4 %

3,9 %

3,0 %

3,4 %

Vzdělávání

1,0 %

1,1 %

0,5 %

0,6 %

0,3 %

Ostatní

6,9 %

6,3 %

7,3 %

7,1 %

7,8 %

Úspory

19 929 Kč

46 112 Kč

61 755 Kč

102 481 Kč

238 489 Kč

Data pocházejí z Českého statistického úřadu. Vyjadřují čisté roční peněžní příjmy, výdaje a úspory na osobu. Například běžný zaměstnanec patří mezi bohatší občany, dokud živí pouze sám sebe. Ale pokud polovinu příjmů utratí za svoje dítě, jeho individuální zůstatek je rázem podprůměrný.

Inflace ještě není zkrocená, optimalizujte své výdaje!

Životní náklady nyní svižně stoupají. Česká národní banka (ČNB) předpokládá, že průměrný „spotřební koš” v letošním roce zdraží o 11 %. Inflaci táhnou především energie, potraviny, vodné a stočné. Příčiny jsou primárně zahraniční, ale zajímavé jsou i tuzemské vlivy. 

Ruská federace zastavila dodávky svého zemního plynu do České republiky a blokuje vývoz zemědělských produktů z Ukrajiny. Současná česká vláda rekordně valorizovala důchody, opakovaně zvedla sociální dávky a dotuje energie pro domácnosti. Některé potravinářské firmy zároveň zvýšily svoje marže.

Průměrná mzda nyní stoupá pomaleji než inflace, takže reálně klesá. ČNB však předpokládá, že v následujících měsících zlevní energie a některé importované výrobky. Mnozí dodavatelé už nyní nabízejí slevu na elektřinu a zemní plyn. Jakmile ČNB sníží svoje úrokové sazby, levnější budou rovněž úvěry.

Ale záleží také na vás. Optimalizujte svoje výdaje za elektřinu, plyn, pojištění, mobilní služby a hypotéku již nyní. Ať už energetická krize a inflační vlna brzy pomine, nebo se protáhne, každá ušetřená tisícikoruna přijde vhod!

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.