struktura-vydaju

Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

13. 3. 2022
|
Délka: 8 min.

Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například současné zdražování elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři, než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje českých domácností.

Česká republika patří mezi sociální evropské státy, jejichž veřejné školy a nemocnice fungují „bezplatně”. Většina tuzemských studentů neplatí školné, obvodní lékaři napřímo od svých pacientů nevybírají poplatky a nejchudší občané dostávají od úředníků finanční příspěvky. Také sociální stát má ovšem svoji cenu. Běžný český zaměstnanec, jehož práce stojí kolem 530 000 Kč/rok (= mzda + povinné odvody), dostane na svůj účet zhruba 340 000 Kč/rok čistého. Zbytek (daň, sociální a zdravotní pojištění) jde do veřejných rozpočtů – na „bezplatně” školy, nemocnice, důchody apod.

Přepočítejme, jak tuzemské domácnosti utrácejí svoje čisté příjmy. Přitom použijeme poslední související data, zveřejněná Českým statistickým úřadem, která zachycují stav v roce 2020. V tuzemsku převažují malé domácnosti, v průměrném bytě nebo rodinném domě bydlí 2,4 obyvatele. Ale v praxi samozřejmě existují také samostatní „singles” nebo mnohohlavé soudržné vícegenerační rodiny. Porovnejme tedy soukromé výdaje, které vycházejí na osobu a kalendářní rok.

Potřebujeme bydlení a jídlo, teprve potom dopravu

Typickému Čechovi stačí 149 810 Kč/rok. Prioritní jsou základní lidské potřeby, zejména bezpečný a příjemný domov. Na bydlení padne skoro třetina celkových výdajů: 46 535 Kč. Přitom převažují nutné „mandatorní” náklady: 14 564 Kč na hypotéku nebo nájemné, 7 708 Kč na paliva a teplo, 7 638 Kč na elektřinu, 1 894 Kč na vodné a stočné… K nezbytným pravidelným mandatorním výdajům připočítejme 10 252 Kč na bytové vybavení či opravy.

Do domácnosti ovšem patří také kuchyň, doplňovaná spíž, lednice a mrazák. Na další zásadní výdajovou skupinu, potraviny a nealkoholické nápoje, přijde 30 985 Kč. Mezi dílčími položkami vyčnívá živočišná produkce: maso (6 722 Kč), mléčné výrobky a vejce (5 267 Kč), následovány pečivem a obilovinami (5 044 Kč).

Reprezentativní Čech utratí většinu svých čistých příjmů za bydlení, potraviny a nealkoholické nápoje. Následuje doprava (14 365 Kč), rekreace a kultura (14 280 Kč), stravování a ubytování (restaurace a hotely, 8 736 Kč). Mezi ostatní položky patří kupříkladu komerční pojištění (2 413 Kč na osobní dopravu, 1 071 Kč na bydlení, 892 Kč pro zdravotní komplikace). Nezapomeňte, že výdaje přepočítáváme na jedinou osobu. Ovšem partnerské páry a vícečlenné rodiny převažují nad solitéry, takže celkové domácí náklady na energie, hypotéku nebo povinné ručení bývají vyšší.

Struktura finančních výdajů v průměrné domácnosti

Shrnuli jsme nejdůležitější absolutní čísla. Nyní strukturu jednotlivých výdajových skupin znázorníme graficky, podle jejich relativních podílů na celkových životních nákladech typické české domácnosti. Nejkratší sloupce zbývají na vzdělávání a zdraví. Pamatujme však, že vzdělávací a zdravotnický systém máme předplacený daněmi a povinným veřejným pojištěním.


Podíl na výdajích v roce 2020

Rozdíly mezi chudými a bohatými občany

Česká republika je poměrně rovnostářská, menší příjmové rozptyly v Evropské unii hlásí pouze Slovensko a Slovinsko. Přesto, nebo právě proto v tuzemské společnosti prozkoumejme ekonomické rozdíly. Celou populaci rozdělme na pětiny („kvintily”) podle čistých ročních finančních příjmů. Následně srovnejme průměrné individuální výdaje a úspory.

Člen nejvyšší společenské vrstvy uspoří přes 200 000 Kč/rok, zatímco příslušníkovi nejchudší sociální třídy zbývá méně než 9 300 Kč/rok. Takže jakmile skokově zdraží energie, osamělému nízkopříjmovému seniorovi chybějí rezervy. Musí ztlumit topení, eventuálně potřebuje sociální dávky nebo levnějšího dodavatele.

Typický občanNejchudšíChudýPrůměrnýBohatýNejbohatší

Průměrné čisté příjmy

118 696 Kč

171 366 Kč

204 306 Kč

254 127 Kč

433 105 Kč

Průměrné výdaje

109 419 Kč

125 888 Kč

144 757 Kč

175 864 Kč

223 256 Kč

- Mandatorní na bydlení

25,1 %

25,1 %

24,3 %

24,3 %

22,7 %

- Potraviny

22,6 %

23,3 %

21,6 %

19,6 %

17,5 %

- Doprava

9,3 %

8,9 %

7,7 %

10,0 %

11,5 %

- Rekreace a kultura

9,0 %

8,4 %

9,6 %

10,50 %

9,8 %

- Bytové vybavení

5,7 %

5,8 %

7,5 %

6,5 %

8,3 %

- Restaurace a hotely

5,3 %

5,7 %

5,3 %

6,0 %

6,7 %

- Oděv a obuv

4,7 %

4,1 %

4,0 %

4,1 %

4,9 %

- Pošty a telekomunikace

4,8 %

4,4 %

4,6 %

4,1 %

4,1 %

- Alkohol a tabák

3,1 %

3,4 %

3,7 %

3,5 %

3,0 %

- Zdraví

2,8 %

3,2 %

3,4 %

3,2 %

2,8 %

- Vzdělávání

1,1 %

0,9 %

1,4 %

0,9 %

0,7 %

- Ostatní

6,5 %

6,7 %

7,0 %

7,5 %

7,9 %

Úspory

9 277 Kč

45 478 Kč

59 549 Kč

78 263 Kč

209 849 Kč


Data pocházejí z Českého statistického úřadu. Vyjadřují čisté roční peněžní příjmy, výdaje a úspory na osobu. Například běžný zaměstnanec patří mezi bohatší občany, dokud živí pouze sám sebe. Ale pokud polovinu příjmů utratí za svoje dítě, jeho individuální zůstatek je rázem podprůměrný.

Inflace zrychluje, optimalizujte své výdaje!

Životní náklady nyní svižně stoupají. Průměrný „spotřební koš” meziročně zdražuje zhruba o 11 % (údaj za únor 2022), přičemž inflaci táhnou především energie. Důvodem jsou protiepidemické regulace a zabržděný průmysl, emisní povolenky, klesající dodávky ruského plynu a napjaté mezinárodní vztahy, jejichž vývoj nelze spolehlivě predikovat. Průměrná mzda stoupá pomaleji, takže reálně (kvůli inflaci) klesá.

Vzhledem k současným trendům a tragickým událostem odhadneme, které výdaje zdraží tuzemským domácnostem nejvýrazněji v roce 2022. Pravděpodobně poroste podíl elektrické energie, tepla, benzínu a dalších pohonných hmot na celkových životních výdajích. Pokud jezdíte veřejnou dopravou, popřemýšlejte, zda nevyužijete dosavadní „staré” ceny jízdného a nekoupíte si dlouhodobou (roční) permanentku, protože také dopravci čelí vyšším nákladům a mohou letos zdražovat. Na významu stoupají rovněž potraviny, neboť ruská armáda rozbombardovala tradiční evropskou obilnici –⁠ Ukrajinu. Dále pamatujme na desetitisíce až statisíce válečných uprchlíků, kteří přišli do České republiky a potřebují bydlení. A nezapomeňme, že naše centrální banka už dříve markantně zvýšila svoje úrokové sazby. Takže i nájmy a hypotéky budou ještě významnějšími položkami než vloni nebo předloni.

Žijeme v turbulentních časech, proto se co nejdříve připravte na důsledky nedalekého válečného konfliktu a neblahého makroekonomického vývoje. Nemeškejte, a optimalizujte svoje výdaje za hypotéku, elektřinu, plyn, pojištění a mobilní data. Ať už energetická krize a inflační vlna brzy pomine, nebo se protáhne, každá ušetřená tisícikoruna přijde vhod!

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Připravte se na nečekané výdaje - Prázdná peněženka a rozsypané peníze na fakturách
  Osobní finance
  13. září 2022|Petr Woff
  Připravte se na nečekané výdaje. Poradíme vám, jak zlepšíte svůj rodinný rozpočet

  Moderní domácnost potřebuje elektřinu a teplo, ale obě tyto komodity nyní hrozivě zdražují. Nečekejte, až vám dodavatel opět zvýší cenu a připravte se na energetickou krizi už teď. Máme pro vás ověřené tipy, jak zvýšíte své příjmy a snížíte výdaje, aby rostla vaše finanční rezerva. Prozatím zapomeňte na vysokou politiku a makroekonomické analýzy, a zaměřte se pouze na svůj osobní či rodinný rozpočet.

 • Žena s účty
  Osobní finance
  17. července 2022|Jana Březinová
  Metody a nástroje pro sestavení rodinného rozpočtu

  Náklady na život českým domácnostem se zvyšují, proto se vyplatí mít přehled o rodinných financích. K sestavení rozpočtu můžete využít různých metod a nástrojů, od jednoduchého zapisování do tabulky až po chytré mobilní aplikace.

 • Počítač peníze papíry
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  10. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Splátkový kalendář a vše, co jste o něm chtěli vědět

  Se splátkovým kalendářem, coby plánem všech vašich budoucích splátek, se setkáte ve chvíli, kdy si sjednáte spotřebitelskou půjčku, úvěr nebo hypotéku. Domluvit se na něm ale můžete i tehdy, pokud vybrané instituci dlužíte větší částku, kterou nejste schopni jednorázově uhradit. Jak si ho správně nastavit, aby vám co nejvíce vyhovoval a nepůsobil zbytečné komplikace?

 • kreditni-debetni
  Osobní finance
  21. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Kreditní vs. debetní karta: Znáte základní rozdíly a víte, která se vám vyplatí?

  Z průzkumu České bankovní asociace, která se v minulém roce zaměřila na naše platební zvyklosti, vyplývá, že celých 82 % Čechů upřednostňuje bezkontaktní platby. Platba kartou je nejen jednoduchá, ale taky nesmírně pohodlná. Pokud sami nedáte na tyhle plastové kartičky dopustit, určitě vás bude zajímat, jaké výhody s sebou nesou karty debetní a na co si dát pozor u „kreditek“.

 • banka
  Osobní finance
  13. května 2022|Jana Březinová
  Alternativní financování: Co o něm potřebujete vědět?

  Už během pandemie se zejména menším firmám a podnikatelům zkomplikoval přístup k úvěrům. A ani nyní není situace lepší – nejen kvůli vysoké inflaci, která půjčky zdražuje, ale také z důvodu větší obezřetnosti bank a zpřísnění podmínek pro získání úvěru. Firmy se tak musí poohlížet po alternativních zdrojích financování podniku. Jaké jsou možnosti?

 • penize-potrebujete
  Osobní finance
  09. května 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Na co myslet, než si sjednáte půjčku?

  České domácnosti měly podle statistik České národní banky na konci letošního března rozpůjčováno 2 085 miliard korun. Pokud vy sami možnost půjčky zvažujete, měli byste tohle rozhodnutí odpovídajícím způsobem promyslet. Půjčka je totiž dobrý sluha, ale špatný pán. Proto je potřeba si před jejím sjednáním odpovědět alespoň na několik základních otázek.

 • pujka-pro-icare
  Osobní finance
  24. března 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky: Jaká jsou jejich specifika a mají šanci na ně vůbec dosáhnout?

  Pracovat na IČO a mít svoji živnost s sebou nepochybně nese obrovskou dávku svobody. Zároveň z tohohle rozhodnutí plyne řada povinností a v zásadě taky komplikací, které běžný zaměstnanec třeba vůbec nemusí řešit. Jednou z těchto oblastí jsou i půjčky a hypotéky pro „ičaře“ a živnostníky, které mají svoje specifika a získat je, není zrovna jednoduché.

 • Sberbank ukončení
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  Sberbank v Česku končí! ČNB jí plánuje odebrat licenci. Co to znamená pro její klienty?

  Česká národní banka (dále jen ČNB) dne 28. 2. 2022 zahájila kroky k odebrání licence Sberbank CZ, která má vazby na Rusko. Hlavním důvodem je razantní zhoršení její likviditní situace v souvislosti s odlivem vkladů. V praxi to znamená, že Sberbank v Česku končí.

 • modré prasátko stříbrné mince
  Osobní finance
  Finanční gramotnost v praxi: 7 tipů, jak na ni

  Finanční gramotnost představuje soubor pravidel, znalostí, dovedností a hodnotových postojů, podle nichž hospodaříme a o penězích – jako takových – také přemýšlíme. Umění finanční gramotnosti nás může ochránit před dluhovou spirálou a zároveň nám umožní zabezpečit nejen sebe, ale také naše nejbližší. Jak ovládnout finanční gramotnost v praxi?

 • rodina s kasičkou
  HypotékyOsobní finance
  23. února 2022|Veronika Doskočilová
  ​​Život rodin se zdraží o tisíce - refinancujte výhodně

  Život mnoha rodin postupně zdražuje o tisíce korun. Výdaje za energie se v průměru zvýší o 943 Kč měsíčně, cena potravin může vzrůst až o 30 % a za pohonné hmoty aktuálně zaplatíte v průměru 46 Kč za litr. Ti, kterým letos končí pětiletá fixace hypoték, navíc musí řešit i zvýšení úrokových sazeb.

 • prodejce pojištění a mladý pár
  Osobní finance
  Jaký je rozdíl mezi investičním a kapitálovým životním pojištěním?

  Chcete zabezpečit svoji rodinu pro případ nenadálé události? Nedokážete se ale bezpečně zorientovat ve světě složitých pojistných termínů? Nevíte, jestli uzavřít investiční nebo kapitálové pojištění? Poradíme vám, jak se v této problematice zorientovat a zvolit to nejvýhodnější řešení.

 • kalkulačka, počítač, papíry, daňové přiznání
  Osobní finance
  Přehled tipů, jak legálně ušetřit na daních: Darujte, odečtěte si úroky nebo si zřiďte „penzijko“

  Pokud podnikáte, pak už pravděpodobně řešíte finální podobu daňového přiznání za rok 2021. Základní termín pro vyplnění a odevzdání tohoto dokumentu je 1. 4. 2022. Pokud se vám v podnikání dařilo a máte platit vysoké daně, máme pro vás několik tipů, jak na nich legálně ušetřit.

 • Pobocka raiffeisenbank
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  24. ledna 2022|Jana Poncarová
  Equa bank se spojila s Raiffeisenbankou. Co to znamená pro klienty?

  Dva významní bankovní hráči na českém trhu se spojili. Od 1. ledna 2022 se Equa bank sloučila s Raiffeisenbankou a přestala tak existovat jako samostatná společnost. Klienti Equa bank se ale o svá bankovní konta a další služby obávat nemusí. Raiffeisenbank je se vším všudy převzala pod svá křídla. Co to v praxi znamená? Přinášíme odpovědi na ty nejdůležitější otázky.

 • mlady-par-plati-pres-pocitac
  Osobní finance
  PayPal pro začátečníky: Co to je, jak funguje a má vůbec smysl o něm uvažovat?

  Aby byl nákup na internetu úspěšný a bezproblémový, je potřeba zvolit maximálně bezpečnou platební metodu. A právě v téhle fázi nákupu se můžete poprvé setkat s platebním systémem PayPal. Jak tenhle systém funguje, je bezpečný a má smysl o něm uvažovat?

 • Osobní finance
  22. prosince 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Vánoční předsevzetí: Začnu konečně šetřit! Jenže jak na to?

  Novoroční předsevzetí, týkající se financí, si podle průzkumů dává zhruba 72 % Čechů. Bohužel jen málokomu se toto předsevzetí podaří naplnit. Pokud je to i váš případ, máme pro vás několik praktických rad a tipů, jak skutečně ušetřit a vyzrát na zbytečné utrácení.

 • Muž počítá účty
  Osobní finance
  20. prosince 2021|Jana Poncarová
  Zdražování energií: Jak kompenzovat díru v rozpočtu?

  Skokový nárůst ceny elektřiny a zemního plynu zaskočil všechny domácnosti. Pro lidi s nižšími příjmy představuje zdražení o desítky procent zásadní problém. Jak se s navýšením záloh za energie vypořádat? Kdy a jak můžete získat pomoc od státu? A jak doma šetřit a snížit svoji spotřebu?

 • Pár na vánočních trzích
  Osobní finance
  24. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak se připravit na vánoční výdaje? Sepište si seznam, šetřete a využijte slevových akcí

  Do nejkrásnějších svátků v roce zbývá několik posledních týdnů. Zanedlouho se začnou regály obchodů plnit vánočními figurkami i třpytivými ozdobami. Jde vám z toho všeho hlava kolem, protože nemáte jediný dárek ani peníze bokem? Neklesejte na mysli a zachovejte chladnou hlavu. Máme pro vás pár tipů, jak se připravit na vánoční výdaje a přitom nestrádat.

 • Žena za počítačem se smlouvou a kalkulačkou
  Osobní finance
  11. listopadu 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Hypoteční zóna: Internetový prostor, díky němuž máte hypotéku stále nablízku

  Sen o vlastním bydlení musí řada z nás řešit hypotékou, která je závazkem na několik dlouhých (desítek) let. Je tak zcela pochopitelné, že chceme mít parametry hypotéky neustále pod kontrolou. Jak to ale udělat, když se zrovna do banky nedostanete? Řešením je tzv. Hypoteční zóna – unikátní internetový prostor, který klientům umožňuje dokonalý přehled a kontrolu hypotečního úvěru kdykoliv a odkudkoliv.

 • online platba - mobil a notebook
  Osobní finance
  19. října 2021|Monika Šaríková
  Internetbanking versus smartbanking: Znáte rozdíl i možná rizika?

  Vzdálená správa financí, provádění platebních transakcí a dalších bankovních úkonů je již řadu let možné prostřednictvím počítačů a mobilů. Díky internetu nemusíme do banky chodit kvůli každé maličkosti. Jakými způsoby je možné finance spravovat a jaká rizika při tom hrozí?

 • necekane-vydaje
  Půjčky a úvěryOsobní finance
  17. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jste v insolvenci a chcete si půjčit? Jednoduché to mít nebudete

  Za první polovinu letošního roku bylo v Česku podáno 13 153 nových insolvenčních návrhů. Ve srovnání se stejným obdobím loni jde o 13% pokles. Důvodem jsou nejrůznější programy státní pomoci i úvěrová moratoria. Letošní dosavadní maximum počtu nových insolvenčních návrhů připadá na měsíc březen, kdy jich lidé podali 2700. Ve druhém čtvrtletí pak počet návrhů stagnoval na úrovni okolo 2200 měsíčně. Pokud se vás insolvence přímo týká, měli byste vědět, jaké možnosti financování v této chvíli máte a čemu se naopak vyhnout.

 • Matka s dcerou šetří do prasátka
  Osobní finance
  09. října 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Účty a platební karty pro děti: Jaká je jejich nabídka a jsou opravdu bezpečné?

  S návratem nebo nástupem do školních lavic začíná znovu řada rodičů řešit zapeklitou otázku kapesného. Moderní doba si ovšem žádá moderní řešení, a tak spousta rodičů volí namísto hotovosti bankovní účty a platební karty. Jaká je jejich aktuální nabídka a co účty pro děti a bezpečnost vložených prostředků? Podívali jsme se téhle problematice lidově řečeno na zoubek a přinášíme menší přehled a odpovědi na nejčastější otázky.

 • Platba mobilem
  Osobní finance
  27. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Kromě klasických plastových kartiček, které nám usnadní výběr hotovosti i placení v prodejnách a získáme je od bank, kde máme veden běžný účet, existují i moderní alternativy. Jednou z nich je společnost Revolut, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s určitým háčkem?

 • Mladý pár a společné finance
  Osobní finance
  25. září 2021|Monika Šaríková
  Stěhujete se do společné domácnosti? Poradíme, jak nejlépe vyřešit finance

  Společně? Každý za sebe? Půl na půl? Otázka, jak nastavit společné finance v páru je zásadní. Může vést ke spokojenému a vyrovnanému soužití i k rozporům vedoucím až k rozchodu. Najděte společnou řeč v oblasti financí ještě předtím, než spolu začnete bydlet.

 • Žena s kreditní kartou
  Osobní finance
  21. září 2021|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Současná koronavirová krize, a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dál a dozvíte se to!

 • Partneři se drží za ruku v přírodě u řeky
  Osobní finance
  Single život vs. život ve vztahu: Jak dokáže zamávat s domácím rozpočtem?

  Přemýšleli jste, čistě pragmaticky – samozřejmě, nad tím, jak dokáže s financemi zamávat single život a život ve vztahu? Pro některé jsou single lidé spíše kariéristi, bohémové nebo jednoduše pohodlní jedinci. Co když jim ale tenhle stav vyhovuje taky po finanční stránce? A je opravdu single život tak výhodný, jak se na první pohled zdá? Podívali jsme se téhle problematice na kloub a přinášíme malé srovnání.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).