Zásuvky s eury

Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější plyn, ale nejvyšší inflaci

15. 11. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

Evropští a čeští zákonodárci nás dlouhodobě motivují, abychom šetřili energie. Novostavby musejí být důkladně zateplené. Domácnosti dostávají dotace na fotovoltaiku, tepelná čerpadla nebo rekuperaci. Na nových spotřebičích jsou povinné energetické štítky, které vyčíslují předpokládanou spotřebu… Ukazuje se, že investice do tepelné izolace a šetrných technologií byly prozíravé.

Rusové zavřeli plynové kohouty

Česká republika a další středoevropské státy donedávna spoléhaly na ruský zemní plyn, jehož dodávky však od roku 2021 klesaly. Ruská státní společnost Gazprom neplnila plynové zásobníky, které měla pronajaté v jihomoravských Dambořicích nebo v německém Rehdenu. V roce 2022 zastavila veškeré přímé dodávky do Německa, Polska, České republiky a dalších zemí. Přitom porušila smlouvu, kterou má uzavřenou se společností ČEZ.

Energie zdražily na trojnásobek

Cena závisí na poptávce a nabídce. Spotřeba zemního plynu zůstává vysoká, například Itálie vyrábí 51 % svojí elektřiny v plynových elektrárnách. Ale ruské dodávky klesly na minimum nebo na nulu. Proto v posledních letech dramaticky stouply ceny zemního plynu a elektřiny, kterou vyrábějí plynové spalovny.

Energie na evropských burzách zdražily zhruba na trojnásobek až čtyřnásobek: zemní plyn ze 14 na 58 eur/megawatthodinu a elektřina ze 44 na 145 eur/MWh. Rusko mezitím zahájilo totální válku proti Ukrajině.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Finální cenu regulují státy

Kdyby spotřebitelské účty stouply stejně jako burzy, mnohé domácnosti by neměly na zaplacení. Národní státy proto regulují výslednou cenu zemního plynu a elektřiny. Například Španělsko a Portugalsko preferují takzvaný iberský model: omezily maximální cenu zemního plynu pro plynové elektrárny, aby zlevnila elektřina. Francie a Bulharsko nabídly svým domácnostem regulované tarify. Maďarsko naopak vsadilo na nízké cenové stropy.

Srovnejme průměrné výdaje evropských domácností v 1. polovině roku 2023. Elektřinu přepočítáme ve spotřebním pásmu nad 2,5 do 5 MWh/rok, zemní plyn porovnáme v odběratelské kategorii nad 5,5 do 55,5 MWh/rok. Uvedeme nejlevnější a nejdražší státy, Českou republiku a naše nejbližší sousedy. Podobně porovnáme i meziroční cenové výkyvy.

Nejdražší plyn mají švédské rodiny

Začneme palivem, které bylo rozbuškou současné energetické krize. Megawatthodina zemního plynu stála v Maďarsku 33,70 €, v Chorvatsku 41 €, na Slovensku 57,10 € a v České republice 113,80 €. V celé Evropské unii vyšla průměrná cena na 118,70 €/MWh. Stejné množství zemního plynu stálo v Dánsku 165,50 €, ve Švédsku 218,90 € a v Nizozemsku 248,10 €.

A nyní porovnejme meziroční změny. Plyn zlevnil o 1 % ve Švédsku, Estonsku a Itálii. Jeho cena stoupla v celé Evropské unii o 38 %, v České republice o 64 %, v Rakousku o 103 %, v Rumunsku o 134 % a v Lotyšsku o 139 %.

Za elektřinu platí nejméně Bulhaři

Pokračujme komoditou, která zdražila kvůli plynovým elektrárnám. Megawatthodina elektřiny stála v Bulharsku 113,70 €, v Maďarsku 116,10 € a na Maltě 125,60 €. Průměrná domácnost v Evropské unii zaplatila 289 €/MWh. Typický Čech utratil 321,20 €, Belgičan 435 € a Nizozemec 475 €/MWh.

Elektřina zlevnila ve Španělsku o 41 %, v Dánsku o 16 %, v Portugalsku o 6 % a na Maltě o 3 %. V celé Evropské unii však zdražila o 14 %. Cena stoupla konkrétně v České republice o 31 %, v Rumunsku o 78 % a v Litvě o 88 %. Nizozemská vláda zrušila štědré dotace, a proto elektřina v Nizozemsku zdražila o rekordních 953 %.


Maďaři zaznamenali nejvyšší inflaci

Všichni překupníci (dodavatelé) v Evropské unii nakupují elektrickou energii a zemní plyn za podobné tržní ceny. V jednotlivých státech se však liší distribuční poplatky (za infrastrukturu), daně, subvence a další regulace.

Maďarská vláda dopřává svým občanům nejlevnější plyn a levnou elektřinu, ale přesto dlouhodobě zaznamenává nejvyšší inflaci v Evropské unii. Průměrný spotřební koš meziročně zdražil o 12,2 % v Maďarsku, o 9,5 % v České republice a o 4,9 % v celé EU. Maďarská vláda přitom zrušila cenové stropy pro benzín, naftu a potraviny, protože tyto regulace se neosvědčily. Základní produkty byly sice levné, ale nedostatkové.

Česká vláda v roce 2023 dotuje elektřinu a plyn pro domácnosti, které by jinak platily extrémně vysoké ceny. Od roku 2024 pravděpodobně nechá cenotvorbu na volném trhu, aby přílišnými dotacemi nezatěžovala veřejné finance. Státní dluh vůči ročnímu hrubém domácímu produktu (HDP) činí 83,1 % v průměrné zemi Evropské unie, 75,2 % v Maďarsku a 44,3 % v České republice. Ale energie jsou dražší v Praze než v Budapešti.Rusy nahradili Norové či Alžířané

V nizozemském Groningenu leží velké naleziště zemního plynu, tamní těžba však způsobuje zemětřesení. Další ložiska v Evropské unii, třeba na jižní Moravě, jsou malá. Proto nyní spalujeme norský, alžírský, americký, katarský a nigerijský plyn. Evropská unie plánuje nové plynovody z Turkmenistánu, Kazachstánu nebo Egypta, tyto země však nejsou vzorem stabilní demokracie. Proto hledáme úspory a nové zdroje doma.

Evropská unie chce být soběstačná

Chytré investice se nyní vyplatí ještě rychleji než před energetickou krizí. Zateplené domy, které větrají přes rekuperační jednotku, mají mizivé náklady na vytápění. Tepelné čerpadlo vám ohřeje vodu. Fotovoltaika od jara do podzimu zajistí elektřinu pro celou domácnost… Příspěvek na potřebné investice získáte v dotačním programu Nová zelená úsporám, který financuje Evropská unie.

Na národní nebo mezinárodní úrovni vznikají větší projekty. Dánsko, Švédsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko společně oznámily, že zvýší výkon svých větrných elektráren na sedminásobek současného stavu. Ve Francii sídlí největší světový projekt, který hledá neomezený zdroj levné a čisté energie v jaderné fúzi (ITER). Evropská komise, 15 členských států (Německo, Francie, Česká republika a další) a 35 průmyslových firem (Alstom, Bosch, Enel a jiné) společně financují vývoj čistého vodíku, který slouží jako obnovitelná náhražka fosilních paliv.

Investice jsou nutné, pokud chceme být soběstační a nezávislí. Ale jejich návratnost se nepočítá na týdny ani měsíce, nýbrž spíše na roky a dekády. Mezitím mrkněte do naší kalkulačky, která vám ukáže, kolik můžete ušetřit na elektřině a plynu. Najdeme vám levnější tarify, srovnáme také obchodní podmínky a jestli budete chtít, bezplatně vás převedeme k výhodnějšímu dodavateli.

Chci výhodnější energie

Dodavatelé zlevňují pod cenový strop

Ceny energií v poslední době klesají a dodavatelé zlevňují pod cenový strop. Změna dodavatele se proto může vyplatit. Pošlete nám své poslední vyúčtování a my vám pošleme nabídku přímo na míru.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Instalace slunečních panelů
  19. května 2024|Petr Woff
  Jak využít solární energii na ohřev vody? Chytře a efektivně!

  Fotovoltaické panely vyrábějí elektřinu, ale vodu vám levněji ohřejí fototermické kolektory, které přeměňují sluneční energii rovnou na teplo. Potřebné technologie jsou přitom dotované. Když průměrná česká domácnost napojí svůj bojler nebo kotel na solární systém, na tepelné energii ušetří 5 000 Kč/rok. Otázka však zní, jestli se taková inovace vyplatí právě vám. Srovnáme vám různé možnosti, ceny a dotace.

 • 10. května 2024|Petr Woff
  Jak vybrat dodavatele elektřiny? Záleží nejen na ceně

  Při přechodu na levnější tarif vám klesnou měsíční zálohy a ušetříte tak na souhrnném ročním vyúčtování. Elektřinu kupujte od levného, férového a spolehlivého dodavatele. V České republice funguje volný energetický trh, na kterém působí desítky obchodních společností, takže máte široký výběr. V článku vám srovnáme ceny, smluvní podmínky a zákaznický servis jednotlivých dodavatelů.

 • Fotovoltaika
  22. března 2024|Petr Woff
  Jaké jsou výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky v roce 2024?

  Mnozí Češi investují do fotovoltaických panelů, aby měli vlastní levnou energii. Přebytky, které sami nespotřebují, nebo neuloží do baterie, posílají do centrální distribuční soustavy. Za tyto přetoky však dostávají zaplaceno pouze pokud mají uzavřenou výhodnou smlouvu o výkupu. Zjistěte, jaké jsou aktuální výkupní ceny elektřiny z fotovoltaiky.

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  29. listopadu 2023|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulované zákonem. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy je výhodný nedoplatek a přidáme další užitečné tipy. 

 • pojistky elektřiny
  23. listopadu 2023|Petr Woff
  Cenové stropy pro energie končí. Víte, kolik zaplatíte v roce 2024?

  Vláda brzy ukončí dotace, kterými doposud zmírňovala inflaci, a proto pravděpodobně opět zdraží elektřina. Zemní plyn může zlevnit, ale cena fosilních paliv záleží na nejistém geopolitickém vývoji. Zamysleme se společně, co znamená konec cenových stropů pro české domácnosti. Na tuzemském trhu a v legislativě najdeme zajímavé příležitosti, jak ušetřit nebo se vyhnout prudkému zdražení.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.