Zásuvky s eury

Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

21. 5. 2023
|
Délka čtení: 6 min.

Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

Evropští a čeští zákonodárci nás dlouhodobě motivují, abychom šetřili energie. Novostavby musejí být důkladně zateplené. Domácnosti dostávají dotace na fotovoltaiku, tepelná čerpadla nebo rekuperaci. Na nových spotřebičích jsou povinné energetické štítky, které vyčíslují předpokládanou spotřebu… Ukazuje se, že investice do tepelné izolace a šetrných technologií byly prozíravé.

Rusové zavírají plynové kohouty

Česká republika a další středoevropské státy donedávna spoléhaly na ruský zemní plyn, jehož dodávky však od roku 2021 klesaly. Ruská státní společnost Gazprom neplnila plynové zásobníky, které měla pronajaté v jihomoravských Dambořicích nebo v německém Rehdenu. V roce 2022 zastavila veškeré přímé dodávky do Německa, Polska, České republiky a dalších zemí. Přitom porušila smlouvu, kterou má uzavřenou se společností ČEZ.

Energie zdražily na desetinásobek

Cena závisí na poptávce a nabídce. Spotřeba zemního plynu zůstává vysoká, například Itálie vyrábí 51 % svojí elektřiny v plynových elektrárnách. Ale ruské dodávky klesly na minimum nebo na nulu. Proto vloni drasticky stouply ceny zemního plynu a elektřiny, kterou vyrábějí plynové spalovny. Energie na evropských burzách zdražily zhruba na desetinásobek: zemní plyn z 15 na 150 eur/megawatthodinu a elektřina ze 35 na 350 eur/MWh. Rusko mezitím zahájilo totální válku proti Ukrajině.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Finální cenu regulují státy

Kdyby spotřebitelské účty stouply stejně jako burzy, mnohé domácnosti by neměly na zaplacení. Národní státy proto regulují výslednou cenu zemního plynu a elektřiny. Například Španělsko a Portugalsko preferují takzvaný iberský model: Omezily maximální cenu zemního plynu pro plynové elektrárny, aby zlevnila elektřina. Francie nabídla domácnostem regulované tarify. Nizozemsko má zápornou daň na elektřinu. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy…

Srovnejme průměrné výdaje evropských domácností v 2. polovině roku 2022. Elektřinu přepočítáme ve spotřebním pásmu nad 2,5 do 5 MWh/rok, zemní plyn porovnáme v odběratelské kategorii nad 5,5 do 55,5 MWh/rok. Uvedeme nejlevnější a nejdražší státy, Českou republiku a naše nejbližší sousedy. Podobně porovnáme i meziroční cenové výkyvy.

Nejdražší plyn mají švédské rodiny

Začneme palivem, které bylo rozbuškou současné energetické krize. Megawatthodina zemního plynu stála v Maďarsku 34,90 €, v Chorvatsku 45 € a na Slovensku 49,90 €. V celé Evropské unii vyšla průměrná cena na 113,70 €/MWh. Stejné množství zemního plynu stálo v České republice 190,40 €, v Nizozemsku 192,50 €, v Dánsku 208,40 € a ve Švédsku 275,10 €.

Průměrná cena zemního plynu v EU - graf

A nyní porovnejme meziroční změny. Zřejmě není překvapením, že plyn nikde nezlevnil a všude zdražil. Jeho cena stoupla v celé Evropské unii o 45 %, v Lotyšsku o 157 %, v Rumunsku o 166 % a v České republice o rekordních 244 %.

Za elektřinu platí nejvíce Dánové

Pokračujme komoditou, která zdražila kvůli plynovým elektrárnám. Megawatthodina elektřiny stála v Maďarsku 108,40 €, v Bulharsku 114,70 € a na Maltě 127,70 €. Průměrná domácnost v Evropské unii zaplatila 284 €/MWh. Typický Čech utratil 384,40 €, Belgičan 448,90 € a Dán 587,10 €/MWh.

Průměrná cena elektřiny v EU - graf

Elektřina zlevnila v Nizozemsku o 7 % a na Maltě o 3 %. V celé Evropské unii však zdražila o 21 %, v Dánsku o 70 %, v České republice o 104 % a v Rumunsku o 113 %.

Maďaři zaznamenali nejvyšší inflaci

Všichni překupníci (dodavatelé) v Evropské unii nakupují elektrickou energii a zemní plyn za podobné tržní ceny. V jednotlivých státech se však liší distribuční poplatky (za infrastrukturu), daně, subvence a další regulace.

Maďarská vláda vloni dopřála svým občanům nejlevnější elektřinu a plyn, ale přitom zkomplikovala nákupy. Pro benzín, naftu a potraviny nastavila cenové stropy, které se obchodníkům zdály příliš nízké. Některé maďarské benzínky přerušily svoji činnost, zatímco supermarkety zavedly přídělový systém (například 1 kg brambor na zákazníka). Základní produkty byly levné, ale nedostatkové. Maďarsko proto některé cenové stropy zrušilo a na začátku letošního roku zaznamenalo vyšší inflaci než jakýkoli jiný stát EU: přes 25 %.

Česká vláda postupuje opatrněji. Proto máme elektřinu a plyn dražší, ale tuzemské čerpací stanice a supermarkety normálně fungují. Inflace zůstává vysoká, nicméně během současné energetické krize nepřesáhla 18 %. Ovšem i Česká republika drží smutné prvenství: Vloni se zadlužovala nejrychleji ze všech států Evropské unie. A nadále klesáme do hlubokého deficitu, protože vláda v letošním roce dotuje elektřinu a plyn. Spotřebitelé mají garantované cenové stropy a dodavatelé čerpají doplatky ze státního rozpočtu.

Rusy nahradili Norové či Alžířané

V nizozemském Groningenu leží velké naleziště zemního plynu, tamní těžba však způsobuje zemětřesení. Další ložiska v Evropské unii, třeba na jižní Moravě, jsou malá. Proto nyní spalujeme norský, alžírský, americký, katarský a nigerijský plyn. Evropská unie plánuje nové plynovody z Turkmenistánu, Kazachstánu nebo Egypta, tyto země však nejsou vzorem stabilní demokracie. Proto hledáme úspory a nové zdroje doma.

Evropská unie chce být soběstačná

Chytré investice se nyní vyplatí ještě rychleji než před energetickou krizí. Zateplené domy, které větrají přes rekuperační jednotku, mají mizivé náklady na vytápění. Tepelné čerpadlo vám ohřeje vodu. Fotovoltaika od jara do podzimu zajistí elektřinu pro celou domácnost… Příspěvek na potřebné investice získáte v dotačním programu Nová zelená úsporám, který financuje Evropská unie.

Na národní nebo mezinárodní úrovni vznikají větší projekty. Dánsko, Švédsko, Polsko, Litva, Lotyšsko, Estonsko a Finsko společně oznámily, že zvýší výkon svých větrných elektráren na sedminásobek současného stavu. Ve Francii sídlí největší světový projekt, který hledá neomezený zdroj levné a čisté energie v jaderné fúzi (ITER). Evropská komise, 15 členských států (Německo, Francie, Česká republika a další) a 35 průmyslových firem (Alstom, Bosch, Enel a jiné) společně financují vývoj čistého vodíku, který slouží jako obnovitelná náhražka fosilních paliv.

Energie na evropských burzách mezitím konečně zase zlevňují. Zemní plyn letos klesl pod 60 €/MWh, elektřina sestoupila pod 150 €/MWh. Budeme sledovat, jak se velkoobchodní trendy projeví ve spotřebitelských účtech.

Chci výhodnější energie

Dodavatelé zlevňují pod cenový strop

Ceny energií v poslední době klesají a dodavatelé zlevňují pod cenový strop. Změna dodavatele se proto může vyplatit. Pošlete nám své poslední vyúčtování a my vám pošleme nabídku přímo na míru.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.