Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou

Kdy bude konec zdražování potravin?

5. 5. 2023
|
Délka čtení: 4 min.

Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?

Zdražování potravin v novém roce zpomalilo

Vývoj cen potravin byl za poslední rok pro naše peněženky opravdu bolestivý. Neslavnými rekordmany jsou vejce a cukr. Od ledna roku 2022 se cena cukru zvýšila o 90 %, vejce podražila o 63 %.

Naštěstí se růst cen po novém roce zpomalil a některé potraviny už dokonce zlevňují. To je hlavně případ másla, k poklesu ale konečně došlo i u vajec a sýru. Za poslední tři měsíce zlevnilo plato 10 vajec o necelé 3 koruny, kilogram eidamu pak o více než 30 korun.

Aktuální průměrné spotřebitelské ceny potravin

04/202204/2023Rozdíl v %

Vepřová pečeně [1 kg]

150,88 Kč

175,06 Kč

16,0%

Mléko polotučné pasterované [1 l]

21,34 Kč

27,82 Kč

30,4%

Eidamská cihla [1 kg]

184,99 Kč

196,91 Kč

6,4%

Jogurt bílý netučný [150 g]

10,95 Kč

11,41 Kč

4,2%

Vejce slepičí čerstvá [10 ks]

37,69 Kč

58,59 Kč

55,5%

Máslo [1 kg]

227,20 Kč

203,05 Kč

-10,6%

Pšeničná mouka hladká [1 kg]

20,86 Kč

24,08 Kč

15,4%

Chléb konzumní kmínový [1 kg]

34,84 Kč

39,84 Kč

14,4%

Pečivo pšeničné bílé [1 kg]

60,84 Kč

70,37 Kč

15,7%

Cukr krystalový [1 kg]

19,17 Kč

35,34 Kč

84,4%

Pivo výčepní, světlé, lahvové [0,5 l]

12,57 Kč

14,47 Kč

15,1%

Konzumní brambory [1 kg]

20,35 Kč

21,98 Kč

8,0%

Jablka konzumní [1 kg]

35,35 Kč

36,67 Kč

3,7%

Zdroj: Český statistický úřad

Na jaře a v létě zlevní ovoce a zelenina

Letos na jaře by měly klesnout ceny ovoce a zeleniny, protože se budou dovážet z jižní Evropy, což vychází levněji než dovoz ze severní Afriky během zimních měsíců. K poklesu cen by mělo dojít také u obilovin a olejnin, protože zlevnila hnojiva.

V dohledné době se nedá předpokládat, že se dočkáme levných potravin. Riziko opětovného zdražení energií stále visí ve vzduchu, a proto si budou producenti raději vytvářet finanční rezervu. Vypadá to, že na drahé potraviny si budeme muset zvyknout. Naštěstí už by ale nemělo docházet k dalšímu skokovému zdražení.

K dalšímu mírnému růstu cen pak nejspíš dojde u živočišných produktů. V rámci EU by se totiž měl zmenšit chov prasat, zároveň stále rostou ceny výrobních přísad a obalových materiálů. Navíc se do výroby masa a uzenin výrazněji promítá růst mezd.

Věděli jste?

Některé země v Evropě dočasně zavedly nulovou DPH na základní potraviny, aby bojovaly s rychlým růstem cen. Týká se to například Polska a Portugalska. O zavedení nulové DPH na základní potraviny diskutuje i české Ministerstvo zemědělství.

Kdo nezdražuje, zmenšuje balení

Kromě zdražení potravin přistupují někteří výrobci k jinému způsobu, jak přeneseně zvýšit cenu, a to zmenšením výrobku. Cena zůstává na oko stejná, ale balení je menší. Dochází k tomu zejména u cukrovinek, ale také mléčných výrobků, džemů, slaných pochutin, pracích prášků a dalších produktů, kde se změna ve velikosti balení snadno schová.

Tento jev se nazývá shrinkflation (složenina slov shrink – zmenšit se a inflation – inflace). Nejedná se o novou taktiku, používá se už od 70. let. Jak se jí vyhnout? Pokud nenakupujete zboží na váhu, nemůžete se jí zcela bránit. Při porovnávání cen podobných výrobků si ovšem dejte pozor na to, zda se jedná o stejně velké balení.

Podcast

Přemýšlíte, jak ušetřit přes neustále rostoucí životní náklady? Poslechněte si náš podcast. Povídali jsme si s Jakubem Dvořákem a Renatou Bořkovcovou, odborníky na finance.

Kdo za zdražení potravin může?

Než se potraviny dostanou na naše talíře, prochází výrobním řetězcem, který zahrnuje tři hlavní aktéry – zemědělce, zpracovatele a obchodníky. Všichni mají vliv na cenu výsledného produktu a v současné vlně zdražování hází vinu jeden na druhého. Zemědělci si stěžují na zdražení hnojiv a krmiv, zpracovatelé a obchody na růst cen energií a mezd.

Velký vliv na ceny potravin pak mají silní hráči, ať už z řad obchodních řetězců nebo zpracovatelských podniků. Velké obchodní řetězce totiž mohou diktovat cenu menším výrobcům potravin, jinak jim hrozí vyřazením z prodeje.

Na druhou stranu existují výrobci potravin a nápojů s velkou vyjednávací silou, protože v rámci svého segmentu drží značný podíl na trhu. To je třeba Plzeňský Prazdroj, mlékárna Madeta nebo dodavatelé masa a uzenin z koncernu Agrofert.

Úřad vydá analýzu v polovině května

Ani odborníci se nedokážou zcela shodnout, kdo za současné masivní zdražování potravin může. Proto zahájil šetření Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), který zkoumá u pěti druhů potravin cenový vývoj od roku 2018. Analýza by měla zmapovat, kdo si v celém řetězci od zemědělců až po obchodníky přiráží nejvíc. Výsledky budou dostupné nejpozději v polovině května.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
  07. května 2023|Jana Březinová
  Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

  Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.

 • Nastavení teploty na radiátoru
  06. května 2023|Petr Woff
  Plynové topení: Komu se vyplatí?

  Typická česká rodina potřebuje komfortní vytápění, které není příliš drahé. Pokud kolem jejího domu vede plynovod, relativně levně vychází plynové topení. Potenciální úspora závisí na nutných investicích, na individuální spotřebě a na vybraném ceníku.

 • Žena sedí u stolu s nákupem a účtenkou
  05. května 2023|Jana Březinová
  Kdy bude konec zdražování potravin?

  Ceny některých potravin za poslední rok vzrostly téměř na dvojnásobek, další podražily o desítky procent. Zemědělci, výrobci i prodejci si stěžují na rostoucí ceny energií, přitom ty se v posledních měsících dostávají zpět do normálu. Kdy tedy zdražování potravin skončí?