Cestovní pojištění – srovnání cen

Jak chránit platební údaje - Usměvavá žena s platební kartou

Současná koronavirová krize, a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dál a dozvíte se to!

porovnání půjček

40 miliard utracených na internetu

Podle aktuálních statistik proteče virtuálními nákupy přibližně 40 miliard korun ročně. Pořídit si online přitom dneska můžeme všechno – a to od obyčejného rohlíku, přes automobil, až po exotickou dovolenou. Placení kartou pomocí internetové platební brány může vyvolat v některých lidech podezření, že se jedná o nebezpečný systém ke zneužití platebních údajů a následně i finančních prostředků. Ve skutečnosti  jsou ale online nákupy bezpečné. To za předpokladu, že dodržíte následující zásady.

Vybírejte pouze známé a prověřené e-shopy

Ještě před tím, než vložíte vybrané zboží do virtuálního košíku a přesunete se k online platbě, zjistěte si o vybraném e-shopu maximum dostupných informací. Recenze zákazníků jsou dostupné třeba na oblíbené platformě zbozi.cz nebo heureka.cz. Pokud nejsou recenze pozitivní, raději obětujte pár minutek volného času (případně méně výhodnou cenu) a poohlédněte se po solidnějším e-shopu.

Hledejte loga 3D Secure

Při výběru seriózního a bezpečného obchodníka pátrejte též po těch, kteří podporují standard bezpečnosti, známý též jako 3D Secure. Tím výrazně snížíte riziko zneužití své platební karty. Jedná se o nejvyšší zabezpečení online plateb. Přenos údajů do banky je v tomto případě zakódovaný – to znamená, že vaše data jsou naprosto v bezpečí. Veškeré údaje totiž zadáváte vaší bance, nikoli samotnému obchodníkovi. Platba navíc neproběhne, pokud klient nezadá SMS s číselným kódem, která mu přijde od jeho banky. 

Zkontrolujte webovou adresu

Abyste nenaletěli podvodníkům, je dobré při návštěvě konkrétního eshopu zkontrolovat adresní řádek. Adresa v něm by měla mít na začátku https://. V takovém případě máte jistotu, že probíhá šifrovaná komunikace – to znamená, že svá data poskytujete obchodníkovi v zabezpečené podobě. Pokud ale v adresním řádku uvidíte pouze http:// (s chybějícím písmenkem „s“), pak máte jistotu, že jde o web s nezabezpečeným přenosem dat, kterému je lepší se pro klid v duši vyhnout.

Náš tip: Ještě větší ochranu před podvodníky propůjčují vybranému obchodníkovi „zámečky“ v adresním řádku. Takový zámeček značí další prvek zabezpečení. V tomto případě to znamená, že komunikace je šifrována SSL certifikátem. 

Jak zaplatit kartou na internetu?

Pro platbu na internetu je potřeba znát následující údaje:

  • Číslo karty: To je 16místné a najdete ho na přední straně karty.
  • Platnost karty: Jde o datum, do kdy karta platí (měsíc a rok).
  • CVV/CVC2 kód: Toto trojmístné číslo najdete na zadní straně karty vedle podpisového vzoru.
 

Pokud se jedná o platbu nad 500 korun, bude nutno opsat též zmíněný SMS kód, který zákazníkovi posílá banka. V některých případech je nutno zadat i tzv. ePIN – šestimístný kód, který je unikátní pro každou platební kartu.

Jak se chránit proti zneužití platební karty - Přiložení karty k platebnímu terminálu

Co dělat, abyste nepřišli o peníze?

Nastavte si limity

V první řadě si nastavte limity pro platby na internetu. Doporučujeme nastavit jako výchozí limit třeba 1 500 Kč. Když budete chtít zaplatit vyšší částku, limity navyšte a po provedení platby zase snižte. Toto nastavení pohodlně zvládnete přes internetové bankovnictví nebo na infolince vaší banky. V případě, že by došlo k odcizení karty, zloděj by kartou nemohl zaplatit víc, než kolik činí vámi nastavený limit.

Po zaplacení se odhlaste

V ideálním případě byste měli online platby provádět jen na svém zabezpečeném počítači, notebooku nebo chytrém telefonu. Pokud platíte mimo něj (např. v kavárně, nebo u souseda, na firemním počítači apod.), po zaplacení se ihned odhlaste a nezůstávejte přihlášeni ke své kartě, a to ani v rámci e-shopu nebo prohlížeče. Zůstanete-li přihlášeni, koledujete si o zneužití platebních údajů a odcizení peněz na kartě.

Údaje o kartě držte v tajnosti

Vždy mějte kontrolu nad tím, kdo má přístup k vaší platební kartě. Na případné e-maily, které vypadají, že jsou poslané bankou a chtějí po vás ofotit vaši kartu, nereagujte. Zapamatujte si, že banka nikdy z bezpečnostních důvodů nežádá celé číslo karty. Platební kartu také nikdy nefoťte a neposílejte jako přílohu v e-mailu, nebo prostřednictvím sociálních sítích. Abyste měli jistotu, že se vaše karta nedostala do nepovolaných rukou, pravidelně kontrolujte historii plateb ve vašem internetovém bankovnictví.

Co dělat, když máte podezření, že vám zneužili platební kartu?

Tuto situaci můžete řešit třeba po návratu z dovolené, kde jste platili kartou na neznámých místech. I tady je proto důležité pravidelně kontrolovat výpisy a historii plateb, a pokud se zde objeví transakce, o kterých nevíte, začněte ihned jednat:

  1. Neprodleně kontaktujte nonstop klientskou linku banky či vydavatele platební karty.
  2. Nahlaste zneužití karty a kartu zablokujte (služba je zdarma).
  3. Připravte si důvody, proč s transakcí nesouhlasíte, popřípadě doložte doklady nebo dokumenty, které vaše slova potvrdí.
  4. Kartu můžete zablokovat i svépomocí prostřednictvím internetového bankovnictví, na pobočce banky i v mobilní aplikaci.
  5. V případě, že banka reklamaci zamítne, obraťte se na Finančního arbitra ČR.
 

Náš tip: Sjednejte si cestovní pojištění k platební kartě. O výhodách a nevýhodách tohoto pojištění se dočtete na našich stránkách.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2

Články související s těmito výrazy:

Platíte kartou na internetu? Poradíme, co dělat, aby byly vaše platby bezpečné a jak se zachovat, pokud vaši kartu někdo zneužije!