Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi

Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

10. 4. 2023 | Aktualizováno: 9. 5. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

Internetová televize aneb chaos v termínech

Přestože pojem internetová televize působí poměrně jednoznačně, v užívání termínu panuje chaos. Než se pustíme do jeho rozplétání, potvrďme alespoň to, co očekáváte – internetová televize vám umožňuje sledovat televizní programy na základě internetového připojení. Nyní se zaměřme na dva způsoby, které se u internetového vysílání používají. Jedná se o IPTV a OTT.

 • IPTV (Internet Protocol Television): IPTV k vysílání využívá distribuční síť poskytovatele nebo partnerské sítě. Nejde tedy o internetové vysílání. Například IPTV službu O2 TV lze sledovat jen v síti O2. Výhoda IPTV spočívá v tom, že televize má v provozu přednost před ostatní datovou komunikací. Při náhlém zpomalení internetu se nejdříve přeruší stahování na připojeném telefonu, aby televize mohla běžet dál. Pro sledování IPTV potřebujete speciální set-top-box, přičemž každý televizor vyžaduje svůj vlastní.

 • OTT (Over the Top): OTT služba využívá k distribuci obsahu veřejnou síť. Pro její čerpání nemusíte být klientem daného poskytovatele. OTT službu O2 TV tak můžete sledovat i v případě, že máte internet od konkurence. K příjmu OTT nepotřebujete set-top-box, stačí vám chytrá televize, počítač, tablet nebo klidně jen mobil. Televizní vysílání není v datovém proudu nijak zvýhodněno, což se může negativně projevovat ve stabilitě či kvalitě přenosu.

Za pojmem internetová televize se někdy v textech skrývají oba koncepty, ale často pouze OTT. K chaosu přispívají i samotní poskytovatelé, kteří termíny různě zaměňují. Některé internetové televize se prezentují jako IPTV, přestože fungují na druhém principu. V textu budeme pojem internetová televize používat souhrnně pro IPTV a OTT.

Srovnání nabídek

Internetové televize: Co nabízí operátoři?

Zjistěte, jaké televizní tarify nabízí největší operátoři - O2, T-Mobile a Vodafone - s orientací v jejich produktech a balíčcích vám rádi pomůžeme.

Jaké jsou výhody internetové televize?

Internetová televize způsobila revoluci ve sledování pořadů. Přišla totiž s konceptem tzv. nelineárního vysílání. Tento typ vysílání není závislý na sestaveném televizním programu – v rámci nabídky si sami zvolíte pořad a čas sledování. Pořady si podle potřeby zastavíte, pustíte zpětně nebo přeskočíte zdlouhavé reklamy. V archivu a online videopůjčovnách máte kdykoliv k dispozici mnoho filmů a seriálů.

K výhodám internetové televize patří také snadná instalace. Stačí vám přístup k internetu a v některých případech ještě set-top-box. OTT služby, které dnes převažují, navíc bez problému naladíte na notebooku, tabletu či telefonu. Sledovat své oblíbené pořady tak můžete i na cestách.

V čem spočívají nevýhody internetové televize?

Za nevýhodu internetové televize se dá označit placení paušálních poplatků, které vám vysílání zpřístupní. Přestože ve většině evropských zemí jsou placené televizní služby běžné, v ČR stále velká část diváků spoléhá na bezplatné vysílání. Pro určitou skupinu diváků, typicky seniory, bývá obsluha internetové televize složitější. Ze své podstaty je pak internetová televize zcela závislá na připojení k internetu. Ve chvíli, kdy vám nefunguje internet, nebudete sledovat ani televizi.

Internetová televize může snižovat rychlost internetu na ostatních zařízeních. Se sledováním televize proto počítejte při výběru internetu do domácnosti. Nároky na rychlost internetu se liší v závislosti na poskytovateli a kvalitě obrazu.

Požadavky na rychlost internetu

Pro HD rozlišení se obvykle doporučuje 5–10 Mb/s. Na přenos obrazu ve 4K kvalitě potřebujete alespoň 25 Mb/s.


Uvedené hodnoty se vztahují na jedno zařízení a jsou využity výhradně na internetovou televizi. Zvolená rychlost internetu musí zohledňovat i další způsoby využití.

Nejlepší internetová televize? Záleží na vašich prioritách

Internetovou televizi nabízí řada poskytovatelů. Patří mezi ně tři hlavní mobilní operátoři, tedy O2, T-Mobile a Vodafone, ale také společnosti, které se zaměřují primárně na televizní vysílání. Do této skupiny se řadí například Telly, Skylink, Lepší.TV nebo Kuki. Těžko některého z poskytovatelů vyzdvihnout, nejlepší internetová televize bude v očích každého diváka vypadat trochu jinak. Záleží, jakou důležitost přikládáte následujícím parametrům:

 • Programová nabídka: Počet programů, jejich zaměření a kvalita obrazu u jednotlivých stanic.

 • Archiv vysílání: Jak dlouho po odvysílání vám internetová televize umožní zpětné zhlédnutí (zpravidla okolo 7 dní).

 • Nahrávání pořadů: Kolik hodin záznamu si můžete uložit a zhlédnout kdykoliv (i po uplynutí doby určené pro zpětné zhlédnutí).

 • Počet streamů: Na kolika zařízeních zároveň lze internetovou televizi sledovat.

 • Zátěž linky: Jakou rychlost internetu si pro televizi musíte vyhradit.

 • Cena: Výše paušálního poplatku a další výdaje spojené například s pronájmem set-top-boxu.

Srovnání: Nejlevnější internetová televize je od Vodafonu

Abychom však nezůstali jen v rovině teorie, podívejme se podrobněji na nabídku tří hlavních operátorů. Právě u velké trojky si internetovou televizi můžete jednoduše přidat k ostatním využívaným službám. V tabulce jsme pro vás srovnali základní tarify těchto poskytovatelů.

O2T-MobileVodafone

Tarif

O2 TV Bronzová

Magenta TV Tarif S

Vodafone TV

Počet programů

67 (z toho 32 v HD kvalitě)

102 (z toho 66 v HD kvalitě)

117 (z toho 60+ v HD kvalitě)

Nahrávání

100 hodin na 30 dní

60 hodin na 30 dní

100 hodin na 90 dní

Zpětné zhlédnutí

7 dní

7 dní

7 dní

Počet zařízení

1 (s balíčkem Rodinné sledování za 100 Kč/měsíc až 3 zařízení)

6 (2 fixní na set-top-box + 4 mobilní)

6 (4 set-top-boxy + 2 další chytrá zařízení)

Cena

349 Kč/měsíc + 69 Kč/měsíc set-top-box (u vybraných chytrých televizorů není nutný)

399 Kč/měsíc (při sjednání do konce června 2023 za 299 Kč/měsíc na první 3 měsíce) + 50 Kč/měsíc set-top-box (u vybraných chytrých televizorů není nutný)

320 Kč/měsíc + 70 Kč/měsíc set-top-box (u vybraných chytrých televizí není nutný)

Zdroj: Ceníky a webové stránky poskytovatelů, 20. 4. 2023

Čistě z pohledu ceny vítězí Vodafone internetová televize, která vás i s případným set-top-boxem vyjde na 390 Kč. K tomu operátor přidává nejlepší podmínky nahrávání. Obsah lze navíc sledovat až na 6 zařízeních najednou. Uživatele Netflixu potěší, že si tuto službu mohou díky partnerství obou společností zařadit do vyúčtování u Vodafonu.

Internetová televize T-Mobile vychází nejdráž, ale zase vám zajistí širokou nabídku programů, a to i v HD kvalitě. Vysoký je také počet zařízení, na nichž můžete vysílání sledovat současně. V tomto aspektu naopak propadá O2, jež umožňuje sledování jen na jednom zařízení. Za navýšení na 3 zařízení si musíte dalších 100 Kč připlatit. Nicméně pro řadu diváků bude i tak O2 TV první volbou. Platí to zejména u sportovních fanoušků. Jinak totiž nenaladíte například českou fotbalovou ligu, která běží výhradně na stanici O2 TV Sport.

Nejlevnější internetová televize se skrývá v balíčcích služeb

Uvažujete o zřízení internetové televize? Nejlevnější nabídky na vás čekají v rámci balíčků služeb. Internetovou televizi s nimi můžete mít klidně za méně než 100 Kč.

Balíčky představují komplexní řešení od jednoho poskytovatele, které kromě internetové televize zahrnuje také mobilní tarify a pevný internet.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.