Sedící žena s mobilním telefonem v ruce

Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

4. 11. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

Co je virtuální operátor

Virtuální operátoři jsou subjekty poskytující telekomunikační a datové služby. Na rozdíl od klasických operátorů k tomu však nevyužívají vlastní síť. Potřebnou infrastrukturou totiž nedisponují –⁠ nevlastní vysílače, nejsou jim přiděleny rádiové frekvence atd. Kapacitu pro své služby si tak virtuální operátoři musí pronajmout od některého z provozovatelů veřejné mobilní komunikační sítě, tedy od T-Mobilu, O2 nebo Vodafonu.

První virtuální operátoři se v České republice objevili na přelomu let 2012 a 2013. Jejich počet se dynamicky vyvíjí a v některých obdobích překročil i hranici sta subjektů. V současné době jich podle v ČR působí zhruba sedm desítek. Oproti velké trojce je ale jejich význam poměrně malý, podíl virtuálních operátorů na celkovém počtu aktivních SIM karet se pohybuje okolo 3,6 %.

Zajímavost

Prvním virtuálním operátorem na českém trhu se stal na podzim roku 2012 BLESKmobil, který provozuje své služby v síti O2. BLESKmobil dodnes patří k nejpopulárnějším virtuálním operátorům. Mobilní služby zajišťuje přibližně pro 400 tisíc zákazníků.

Virtuální operátoři oslovují specifické zákazníky

Ze statistik je zřejmé, že virtuální operátoři v ČR hrají spíše druhé housle. Na trhu jednoznačně dominují tři hlavní poskytovatelé – T-Mobile, O2 a Vodafone. Virtuální operátoři se primárně zaměřují na specifické skupiny zákazníků. Obecně se dá říct, že jde o zákazníky, kteří:

 • se nechtějí vázat k pravidelným měsíčním platbám,

 • využívají mobilní služby nárazově nebo v malé míře,

 • nepotřebují další služby klasických operátorů.


Služby virtuálních operátorů mohou vycházet levněji než mobilní tarify u velké trojky. Platí to hlavně pro příležitostné uživatele telefonu. Virtuální operátoři sází na předplacené karty a menší balíčky dat či volných minut – tedy služby, které stojí stranou hlavní pozornosti klasických operátorů. Kromě toho se alternativní poskytovatelé zaměřují na speciální požadavky klientů. Přichází s akcemi typu neomezené volání na týden, internetové připojení na 24 hodin nebo nabízí levné hovory na pevnou linku.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Pravidelným uživatelům se virtuální operátoři nevyplatí

Pokud mobilní služby využíváte pravidelně a v hojné míře, budou pro vás virtuální operátoři naopak dražší. V oblastech jako jsou rychlost připojení či neomezená data vítězí klasičtí poskytovatelé – virtuální operátor neomezený tarif zpravidla ani nenabízí.

Trojice hlavních operátorů navíc těží z širokého pole působnosti. Kromě mobilních tarifů společnosti zajišťují rovněž pevný internet nebo internetovou televizi. Spojením více služeb do balíčku se vám podaří ušetřit významné částky. Tuto možnost u virtuálních operátorů v drtivé většině případů nemáte.

Tip

Podívejte se, na kolik by vás vyšel balíček služeb složený z mobilních tarifů, pevného internetu a digitální televize. V online kalkulačce si zvolte služby podle svých požadavků. Během několika minut zjistíte, který z operátorů nabízí nejlepší podmínky. Věděli jste, že naši zákazníci ušetří s balíčky služeb přes 5 tisíc korun ročně?

Smířit se u virtuálních operátorů musíte i s omezenou zákaznickou podporou, absencí kamenných prodejen či zvýhodněných zařízení. Stejně tak v zavádění novinek jsou klasičtí operátoři z pozice provozovatelů sítě logicky dál. Patrné je to například u 5G sítě. Zákazníci velké trojky si mohli 5G internet ve vybraných oblastech užívat již v roce 2020. Virtuální operátoři začali s nejmodernějším telekomunikačním standardem mobilních sítí pracovat až letos. Podobná situace panuje i u eSIM.

Zajímavost

Prvním virtuálním operátorem, který nabídl svým zákazníkům 5G internet, se stal v září letošního roku SAZKAmobil. Nedlouho poté ho následoval LAMA mobile.

Jací virtuální operátoři hrají v ČR prim?

Jak už jsme zmínili, v ČR aktuálně poskytuje služby zhruba sedm desítek virtuálních operátorů. Některé subjekty se na trhu dlouho neohřejí, proto může celkový stav působit trochu nepřehledně. Nicméně i v této kategorii se vyprofilovaly dominantní společnosti.

K nejpopulárnějším virtuálním operátorům se řadí BLESKmobil, Tesco Mobile, MOBIL.CZ, SAZKAmobil, MOBIL OD ČEZ či Nordic Telecom. Jakou síť tito virtuální operátoři využívají a čím by vás mohli zaujmout? Podívejte se v následující tabulce.

Virtuální operátorVyužívaná síťZajímavé služby

BLESKmobil

O2

Neomezené volání na týden

Tesco Mobile

O2

Volání v rámci rodiny zdarma

MOBIL.CZ

T-Mobile

Široká nabídka odměn za dobití kreditu

SAZKAmobil

Vodafone

5G internet a eSIM

MOBIL OD ČEZ

O2

Kombinování balíčků pro celou rodinu

Nordic Telecom

O2

Poskytuje i pevný internet a digitální televizi

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?