Blog
Tarify
muz-zena-gauc-telefon

Neomezená data: Kteří operátoři mají nejlepší podmínky?

16. ledna 2022|Petr Pohůdka|

Zatímco před několika lety potřeboval neomezená data jen málokdo, dnes o tuto službu stojí stále více zákazníků. Není divu – naše nároky na mobilní telefony a jejich využití se pořád zvyšují. Jak k neomezeným datům přistupují největší čeští operátoři?

Neomezená data čerpá 9 % uživatelů mobilního internetu

Řada mladých lidí si svůj tarif bez neomezených dat již nedovede představit, ale z pohledu celého trhu se zdaleka ještě nejedná o samozřejmou službu. Podle průzkumu společnosti KPMG si neomezená data zajistí zhruba 9 % zákazníků s aktivním datovým tarifem. Dá se však očekávat, že v důsledku rostoucích nároků uživatelů bude tento podíl v příštích letech rychle narůstat. Přispět k tomu mohou i strategie operátorů v otázce přístupu k 5G síti.

Zaměřme se na to, jak se k neomezeným datům staví tzv. velká trojka, tedy T-Mobile, O2 a Vodafone. Právě tito tři operátoři na českém trhu dominují a poskytují téměř 95 % všech tarifů. Vedle ceny je nutné sledovat, jestli poskytovatelé u neomezených tarifů limitují rychlost připojení nebo zda u nich vyžadují uzavření smlouvy na dobu určitou.

T-Mobile: Neomezená data od 875 Kč měsíčně

T-Mobile nabízí neomezená data v několika tarifech. Tím nejlevnějším je aktuálně tarif Neomezeně XL, který stojí 875 Kč/měsíc. Kromě prvních 15 GB ale musíte počítat s omezením rychlosti na 10 Mb/s. Nejdostupnějším tarifem, u něhož T-Mobile poskytuje neomezená data s maximální rychlostí sítě, je Neomezeně 5G XL. Ten vás vyjde na 1275 Kč/měsíc.

O2: Neomezená data startují na 899 Kč/měsíc, ale se závazkem

Neomezená data si u O2 nejlevněji zajistíte s tarifem NEO Modrý. Zaplatíte za něj 899 Kč/měsíc. Operátor ale omezuje rychlost stahování i odesílání dat na 10 Mb/s. Navíc vám cenu garantuje jen při uzavření smlouvy na 24 měsíců. Jinak stojí NEO Modrý 1049 Kč/měsíc. Novela zákona o elektronických komunikacích z roku 2020 vám sice umožňuje bez sankcí vypovědět smlouvu na dobu určitou po 3 měsících od podpisu, ale stále jde v porovnání s konkurencí o zbytečnou komplikaci.

Prvním tarifem, u kterého O2 neomezuje množství dat, ani rychlost, je NEO Stříbrný. V případě podepsání dvouleté smlouvy za něj zaplatíte 1299 Kč/měsíc. Bez závazku vás vyjde na 1449 Kč/měsíc.

žena v baru s mobilem

Vodafone: Neomezená data za 599 Kč, ale pomaleji

Nejlevnější neomezená data vám momentálně nabídne Vodafone. Tarif Neomezený Basic pořídíte již za 599 Kč/měsíc. Maximální rychlost přenosu dat ale činí 2 Mb/s. Se základními nabídkami dalších dvou operátorů je srovnatelný spíše tarif Neomezený Super, který rychlost omezuje na 10 Mb/s. Za tento tarif zaplatíte Vodafonu 799 Kč/měsíc.

Zcela neomezeného surfování se dočkáte s tarifem Neomezený Premium, který si obstaráte za 1199 Kč/měsíc. U tarifů s omezenou rychlostí máte možnost si tři dny v každém měsíci vyzkoušet připojení bez limitů. Konkrétní dny si sami zvolíte v aplikaci Můj Vodafone.

Suma sumárum: Nejlevnější neomezená data získáte u Vodafonu

Nejzajímavější nabídku v oblasti neomezených dat má aktuálně Vodafone. Ten na tomto segmentu také staví řadu svých reklamních kampaní. Vodafone vytvořil s přehledem nejlevnější tarif s neomezenými daty a nejvýhodněji u něj pořídíte rovněž tarif, který není limitován objemem dat, ani přenosovou rychlostí.

U nejlevnějšího tarifu sice Vodafone omezuje rychlost více než ostatní operátoři, ale i tarif s maximální rychlostí 10 Mb/s vychází v porovnání s T-Mobilem a O2 levněji. Na přehledné srovnání se podívejte v následující tabulce.

Nejlevnější tarif s neomezenými daty (cena/měsíc, max. rychlost)Nejlevnější tarif s neomezenými daty i rychlostí (cena/měsíc)

T-Mobile

Neomezeně XL (875 Kč, 10 Mb/s)

Neomezeně 5G XL (1275 Kč)

O2

NEO Modrý (899 Kč, 10 Mb/s)

NEO Stříbrný (1299 Kč)

Vodafone

Neomezený Basic (599 Kč, 2 Mb/s)

Neomezený Premium (1199 Kč)

Zdroj: Ceníky operátorů k 19. 12. 2021.

Levnější neomezená data zajistí balíčky služeb

Jedním z důvodů, proč čeští zákazníci nevyužívají neomezená data, je cena tarifů. Věděli jste, že tarify lze pořídit mnohem levněji? Stačí je u jednoho operátora zařadit do balíčku s dalšími službami – například s pevným internetem nebo digitální televizí. Ročně takto můžete ušetřit až tisíce korun. Ověřte si v naší online kalkulačce, na kolik by balíček služeb vyšel právě vás. Pokud se vám bude nabídka zamlouvat, naši operátoři se s vámi telefonicky spojí a zdarma vám zařídí převod stávajících služeb a sjednání těch nových.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).