Cestovní pojištění – srovnání cen

Neomezená data v zahraničí - mladý muž na pláži

Zrušení roamingu v Evropské unii výrazně usnadnilo naše cesty do zahraničí. U moře v Chorvatsku nebo v zimě v Alpách voláme, píšeme a surfujeme na internetu, jako bychom byli stále v Česku. Zatímco u volání a SMS na vás skutečně žádné nástrahy nečekají, u mobilních dat můžete být nepříjemně překvapeni – hlavně u neomezených tarifů.

Pro zahraničí platí datové limity

V České republice si platím tarif s neomezenými daty a v EU je přece roaming dávno zrušen. Takto uvažuje řada zákazníků a bez starostí surfují na internetu stejně jako doma. O to větší překvapení je čeká, když jim operátor SMS zprávou oznámí, že vyčerpali objem dat nebo jim v horším případě rovnou naúčtuje vyšší částku.

U mobilních dat totiž platí jiná pravidla než u volání a psaní SMS zpráv. Poskytovatelé musí v rámci roamingu zákazníkovi zajistit objem dat, který se vypočítává z ceny balíčku. Konkrétní hodnota odpovídá dvojnásobku ceny tarifu bez DPH v eurech vydělenému regulovanou velkoobchodní cenou za 1 GB. V této výši mohou operátoři stanovit datový limit a za jeho přečerpání účtovat poplatky.

U tarifů s omezenými daty problémy většinou nenastávají

Ukažme si na příkladu poměrně složitý výpočet datového limitu. Regulovaná velkoobchodní cena za 1 GB pro rok 2021 byla stanovena na 3 eura. Řekněme, že za tarif s 3 GB dat platíte 500 Kč, tedy 413 Kč bez DPH. Dvojnásobek se rovná 826 Kč, což odpovídá zhruba 30,48 eur (směrodatný je směnný kurz zveřejněný v Úředním věstníku EU dne 1. května daného roku, v roce 2021 27,097 Kč za euro). Částku v eurech vydělíme regulovanou cenou – 3 eury. Výsledek činí 10,16 GB. Tento objem je vyšší, než si platíte. Můžete tak prosurfovat celý balíček, operátor datový limit aplikovat nebude.

Právě to je nejspíš hlavní důvod, proč při zrušení roamingu v roce 2017 informace o stále platných limitech trochu zanikla. Datově omezené tarify v té době dominovaly a hodnota limitu u nich bývá zpravidla vyšší než datový balíček. Navíc i v případech, kdy se daly limity uplatňovat, tuto možnost operátoři často nevyužívali.

U neomezeného tarifu limit nastaven bude

S nástupem neomezených tarifů se situace změnila. Jestliže platíte 900 Kč za tarif s neomezenými daty (744 Kč bez DPH), vypadá výpočet následovně:

744 × 2 = 1488,

1488 ÷ 27,097 = 54,91,

54,91 ÷ 3 = 18,3.

V praxi tak operátor u podobného neomezeného tarifu smí po vyčerpání 18,3 GB v zahraničí začít účtovat poplatky. Poskytovatelé mobilních služeb si mohou datový limit nastavit libovolně. Často tedy neodpovídá hodnotě, která vám analogickým výpočtem vyjde, ale je o něco vyšší. Přesto se vám z neomezených dat stane v zahraničí balíček s několika desítkami GB – v závislosti na konkrétním operátorovi a tarifu.

Neomezená data v zahraničí - žena s telefonem na dovolené

Datové limity se každý rok liší, protože se mění regulovaná cena. Například v roce 2017 činila 7,7 eur za GB. Od příštího roku klesne z aktuálních 3 na 2,5 eur. To znamená, že váš datový balíček pro zahraničí vzroste – suma v eurech se bude dělit nižším číslem. K mírnému nárůstu nejspíš přispěje i kurz koruny vůči euru, pokud zůstane v podobných relacích jako nyní.

Jak vypadají datové limity u hlavních operátorů?

T-Mobile u svých nejvyšších tarifů Neomezeně 5G XL a Neomezeně 5G XXL stanovil EU datový limit pro rok 2021 na 33 GB, respektive 41 GB. U ostatních neomezených tarifů T-Mobilu se limit pohybuje mezi 20–30 GB. O2 u tarifu NEO Zlatý uvádí 40 GB, u NEO Platinový 60 GB, přičemž společnost již avizuje, že v roce 2022 půjde o 45 a 70 GB. Nejlevnější neomezený tarif O2 NEO Modrý vám v zahraničí dovolí prosurfovat 25 GB v letošním a 30 GB v příštím roce.

Vodafone, poslední ze tří hlavních operátorů, má nejvyšší datový limit u tarifu Red Maxi s neomezenými daty, konkrétně 48 GB. Tarif Neomezený Premium 5G vám umožní v EU vypotřebovat 26 GB. U zbylých neomezených tarifů je limit pro rok 2021 nižší než 20 GB.

Jak vidíte, neomezená data si v rámci EU zatím zdaleka neužijete. Před cestou do zahraničí si proto vždy zjistěte, jak vysoký limit u vašeho tarifu aktuálně platí – zejména pokud jste zvyklí nekonečné množství dat čerpat naplno.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 14

Články související s těmito výrazy:

Věděli jste, že neomezená data v zahraničí podléhají limitům? A to i v zemích EU. Přečtěte si, jak funguje EU datový limit a jakým způsobem se počítá.