Mladý muž telefonuje na pláži

Neomezená data si v zahraničí zatím neužijete

14. 12. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Zrušení roamingu v Evropské unii výrazně usnadnilo naše cesty do zahraničí. U moře v Chorvatsku nebo v zimě v Alpách voláme, píšeme a surfujeme na internetu, jako bychom byli stále v Česku. Zatímco u volání a SMS na vás skutečně žádné nástrahy nečekají, u mobilních dat můžete být nepříjemně překvapeni – hlavně u neomezených tarifů.

Pro zahraničí platí datové limity

V České republice si platím tarif s neomezenými daty a v EU je přece roaming dávno zrušen. Takto uvažuje řada zákazníků a bez starostí surfují na internetu stejně jako doma. O to větší překvapení je čeká, když jim operátor SMS zprávou oznámí, že vyčerpali objem dat nebo jim v horším případě rovnou naúčtuje vyšší částku.

U mobilních dat totiž platí jiná pravidla než u volání a psaní SMS zpráv. Poskytovatelé musí v rámci roamingu zákazníkovi zajistit objem dat, který se vypočítává z ceny balíčku. Konkrétní hodnota odpovídá dvojnásobku ceny tarifu bez DPH v eurech vydělenému regulovanou velkoobchodní cenou za 1 GB. V této výši mohou operátoři stanovit datový limit a za jeho přečerpání účtovat poplatky.

U tarifů s omezenými daty problémy většinou nenastávají

Ukažme si na příkladu poměrně složitý výpočet datového limitu. Regulovaná velkoobchodní cena za 1 GB pro rok 2021 byla stanovena na 3 eura. Řekněme, že za tarif s 3 GB dat platíte 500 Kč, tedy 413 Kč bez DPH. Dvojnásobek se rovná 826 Kč, což odpovídá zhruba 30,48 eur (směrodatný je směnný kurz zveřejněný v Úředním věstníku EU dne 1. května daného roku, v roce 2021 27,097 Kč za euro). Částku v eurech vydělíme regulovanou cenou – 3 eury. Výsledek činí 10,16 GB. Tento objem je vyšší, než si platíte. Můžete tak prosurfovat celý balíček, operátor datový limit aplikovat nebude.

Právě to je nejspíš hlavní důvod, proč při zrušení roamingu v roce 2017 informace o stále platných limitech trochu zanikla. Datově omezené tarify v té době dominovaly a hodnota limitu u nich bývá zpravidla vyšší než datový balíček. Navíc i v případech, kdy se daly limity uplatňovat, tuto možnost operátoři často nevyužívali.

Tarif s neomezenými daty

Jaký bude limit u tarifu s neomezenými daty?

S nástupem neomezených tarifů se situace změnila. Jestliže platíte 900 Kč za tarif s neomezenými daty (744 Kč bez DPH), vypadá výpočet následovně:

744 × 2 = 1488,

1488 ÷ 27,097 = 54,91,

54,91 ÷ 3 = 18,3.


V praxi tak operátor u podobného neomezeného tarifu smí po vyčerpání 18,3 GB v zahraničí začít účtovat poplatky. Poskytovatelé mobilních služeb si mohou datový limit nastavit libovolně. Často tedy neodpovídá hodnotě, která vám analogickým výpočtem vyjde, ale je o něco vyšší. Přesto se vám z neomezených dat stane v zahraničí balíček s několika desítkami GB – v závislosti na konkrétním operátorovi a tarifu.

Mladá žena s telefonem na dovolené

Datové limity se každý rok liší, protože se mění regulovaná cena. Například v roce 2017 činila 7,7 eur za GB. Od příštího roku klesne z aktuálních 3 na 2,5 eur. To znamená, že váš datový balíček pro zahraničí vzroste – suma v eurech se bude dělit nižším číslem. K mírnému nárůstu nejspíš přispěje i kurz koruny vůči euru, pokud zůstane v podobných relacích jako nyní.

Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Jak vypadají datové limity u hlavních operátorů?

T-Mobile u svých nejvyšších tarifů Neomezeně 5G XL a Neomezeně 5G XXL stanovil EU datový limit pro rok 2021 na 33 GB, respektive 41 GB. U ostatních neomezených tarifů T-Mobilu se limit pohybuje mezi 20–30 GB. O2 u tarifu NEO Zlatý uvádí 40 GB, u NEO Platinový 60 GB, přičemž společnost již avizuje, že v roce 2022 půjde o 45 a 70 GB. Nejlevnější neomezený tarif O2 NEO Modrý vám v zahraničí dovolí prosurfovat 25 GB v letošním a 30 GB v příštím roce.

Vodafone, poslední ze tří hlavních operátorů, má nejvyšší datový limit u tarifu Red Maxi s neomezenými daty, konkrétně 48 GB. Tarif Neomezený Premium 5G vám umožní v EU vypotřebovat 26 GB. U zbylých neomezených tarifů je limit pro rok 2021 nižší než 20 GB.

Jak vidíte, neomezená data si v rámci EU zatím zdaleka neužijete. Před cestou do zahraničí si proto vždy zjistěte, jak vysoký limit u vašeho tarifu aktuálně platí – zejména pokud jste zvyklí nekonečné množství dat čerpat naplno.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?