Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony

T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

12. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

Trh v režii tří největších operátorů

Velká trojka. Označení, které se používá pro T-Mobile, O2 a Vodafone. Přestože se v posledních letech objevilo mnoho alternativních virtuálních operátorů, tyto tři společnosti poskytují mobilní služby naprosté většině zákazníků v České republice. Tento stav platí již řadu let a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době měl změnit.

Dominanci velké trojky dokazují konkrétní čísla. Podíl alternativních operátorů vztažený na celkový počet SIM karet činí pouhých 7 % trhu. Polovinu z toho navíc představují virtuální operátoři, v nichž mají T-Mobile, O2 či Vodafone svůj majetkový podíl. Největším počtem zákazníků se v ČR pyšní T-Mobile – zhruba 6,1 milionu. V těsném závěsu s 5,9 miliony klientů následuje O2. Na Vodafone připadají asi 4,5 milionu SIM karet.

Podobné služby, podobné nabídky

Na první pohled nejsou mezi T-Mobilem, O2 a Vodafonem zásadní rozdíly. Jedná se o zavedené firmy s mnohaletou historií. Za T-Mobilem stojí německý Deutsche Telekom, většinovým vlastníkem O2 je skupina PPF a Vodafone spadá pod britskou Vodafone Group.

Všichni tři operátoři nabízí široké portfolio služeb, do kterých patří především mobilní tarify, předplacené karty, mobilní telefony, internet do domácnosti nebo digitální televize. Jednotlivé služby můžete v rámci operátora různě kombinovat, čímž zpravidla dosáhnete na lepší ceny. Ušetříte také pořízením speciálních balíčků pro dva či pro celou rodinu.

Srovnání tří hlavních operátorů bude vždy trochu ošidné. Každému vyhovuje jiný typ služeb – co pro někoho představuje výhodu, může znamenat nevýhodu pro jiného zákazníka. Nicméně abychom nezůstali jen v rovině teorie, srovnejme nabídky operátorů u konkrétního mobilního tarifu. Zaměřili jsme se na oblíbený tarif, který obsahuje neomezené volání i SMS do všech sítí a zhruba 5 GB mobilních dat.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Kdo vychází nejlépe z přímého srovnání?

 • T-Mobile neomezené volání, psaní SMS a 5 GB dat poskytuje za 620 korun měsíčně. Jde o tarif 5 GB Plus. Smlouva je na dobu neurčitou. Pokud si k tarifu zvolíte zvýhodněný telefon od T-Mobile, musíte uzavřít smlouvu na 24 měsíců. Součástí tarifu je služba Pořád online. Po vyčerpání 5 GB vám T-Mobile stále poskytne připojení k internetu – neomezená data s rychlostí 256 kb/s. Tato rychlost vám postačí na přijímání a odesílání zpráv, vyhledání jízdních řádů, provádění bankovních transakcí a další základní činnosti.

 • O2 tarif s 5 GB aktuálně nemá. V této kategorii láká zákazníky na tarif FREE+ Bronzový. Zaplatíte za něj 699 korun/měsíc, kontrakt je na dobu neurčitou. Tarif vám zajistí celých 10 GB dat. Alternativu tvoří tarif FREE+ Modrý s 3 GB dat za 549 korun/měsíc.

 • Vodafone nabízí tarif Red Basic. Můžete si ho obstarat bez závazku za 599 korun/měsíc, k dispozici budete mít 4 GB dat. Za stejnou cenu ale operátor poskytuje i nejlevnější tarif s neomezenými daty – Neomezený Basic. Pokud si vystačíte s rychlostí 2 Mb/s, jde pochopitelně o mnohem lepší variantu.

Operátor T-Mobile O2 Vodafone

Tarif

5 GB Plus


FREE+ Bronzový


Red Basic


Volání

Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


SMS

Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Data

5 GB (po vyčerpání neomezená data s rychlostí 256 kb/s do konce zúčtovacího období)

10 GB


4 GB


Podmínky

Smlouva na dobu neurčitou

Smlouva na dobu neurčitou


Smlouva na dobu neurčitou

Měsíční paušál včetně DPH


620,00 Kč


699,00 Kč


599,00 Kč


Zdroj: Webové stránky a ceníky operátorů k 06.10.2022.

Cena tarifu nemusí rozhodnout

Jak sami vidíte, přímé srovnání nevychází zrovna jednoznačně. Čistě z pohledu ceny vítězí Vodafone. V rámci srovnávaných tarifů sice nabídne nejméně dat, ale za stejnou cenu u něj můžete mít i základní tarif s neomezeným internetem. Problém však spočívá v omezené rychlosti připojení – 2 Mb/s vás budou omezovat například při sledování videí.

U O2 za tarif zaplatíte nejvíce, ale dostanete dvojnásobnou porci dat. T-Mobile zase potěší službou Pořád online. Obecně jsou ceny poskytovatelů velmi podobné. Všichni tři operátoři by se srovnali v rozmezí 599–699 korun za měsíční platbu. Žádná cenová válka se nekoná, společnosti se spíše snaží přijít s dílčími výhodami, které osloví určitou část zákazníků.

V současné době tvoří cena tarifů pouze jeden z více faktorů, podle kterého se zákazník řídí. Řada z nich nehledá jen mobilní tarif, ale také internet do domácnosti či placené televizní programy. Operátoři na tyto komplexní požadavky samozřejmě slyší a připravují různé cenově zvýhodněné balíčky.

Dívka poslouchá hudbu v přírodě

Vyberte toho nejlepšího pro vás

Pokud chcete pravidelně sledovat českou fotbalovou ligu, která běží jen na O2 TV, budete se při výběru poskytovatele rozhodovat jinak než člověk, kterého fotbal vůbec nezajímá. Patříte k milovníkům seriálů a filmů? Nejspíš vás osloví partnerství Vodafonu s Netflixem. Každý z operátorů zaujme uživatele něčím jiným. Vždy záleží na konkrétních potřebách.

I kvůli tomu, jak se mobilní služby propojují s poskytováním dalších, není v podstatě možné určit nejlepšího operátora. Důležité je vybrat toho, který bude nejlepší pro vás. Jiné požadavky má student, senior nebo čtyřčlenná rodina hledající kompletní řešení od tarifů přes internet v domácnosti a digitální televizi.

Najděte si nejvýhodnější tarif se Srovnejto.cz

Chcete během okamžiku vědět, který z operátorů by vám poskytl nejlepší podmínky? Ve Srovnejto.cz vám rádi pomůžeme. Do přehledné online kalkulačky vyplňte své požadavky a kontaktní údaje. Během pár minut uvidíte, kdo nabízí nejvýhodnější tarif. Naši specialisté vám s výběrem rádi poradí a pomohou vám najít tarif, který odpovídá vašim představám.

Výhodné balíčky služeb

Zvážit můžete také zařazení tarifu do balíčku služeb. Právě spojení několika různých služeb u jednoho operátora vám zajistí nejnižší ceny.

Naši zákazníci s balíčky ušetří v průměru přes 5 tisíc korun ročně.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.