Mladý muž s telefonem

T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

Trh v režii tří největších operátorů

Velká trojka. Označení, které se používá pro T-Mobile, O2 a Vodafone. Přestože se v posledních letech objevilo mnoho alternativních virtuálních operátorů, tyto tři společnosti poskytují mobilní služby naprosté většině zákazníků v České republice. Tento stav platí již řadu let a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době měl změnit.

Dominanci velké trojky dokazují konkrétní čísla. Podíl alternativních operátorů vztažený na celkový počet SIM karet činí pouhých 7 % trhu. Polovinu z toho navíc představují virtuální operátoři, v nichž mají T-Mobile, O2 či Vodafone svůj majetkový podíl. Největším počtem zákazníků se v ČR pyšní T-Mobile – zhruba 6,2 milionu. V těsném závěsu s necelými 6 miliony klientů následuje O2. Na Vodafone připadají asi 4 miliony SIM karet.

Podobné služby, podobné nabídky

Na první pohled nejsou mezi T-Mobilem, O2 a Vodafonem zásadní rozdíly. Jedná se o zavedené firmy s mnohaletou historií. Za T-Mobilem stojí německý Deutsche Telekom, většinovým vlastníkem O2 je skupina PPF a Vodafone spadá pod britskou Vodafone Group.

Všichni tři operátoři nabízí široké portfolio služeb, do kterých patří především mobilní tarify, předplacené karty, mobilní telefony, internet do domácnosti nebo digitální televize. Jednotlivé služby můžete v rámci operátora různě kombinovat, čímž zpravidla dosáhnete na lepší ceny. Ušetříte také pořízením speciálních balíčků pro dva či pro celou rodinu.

Srovnání tří hlavních operátorů bude vždy trochu ošidné. Každému vyhovuje jiný typ služeb – co pro někoho představuje výhodu, může znamenat nevýhodu pro jiného zákazníka. Nicméně abychom nezůstali jen v rovině teorie, srovnejme nabídky operátorů u konkrétního mobilního tarifu. Zaměřili jsme se na oblíbený tarif, který obsahuje neomezené volání i SMS do všech sítí a 4 GB mobilních dat.

Muž s mobilem a sešitem

Ze srovnání vychází nejlépe Vodafone

T-Mobile neomezené volání, psaní SMS a 4 GB dat poskytuje za 625 korun měsíčně. Jde o Můj svobodný tarif M a 4 GB, ke kterému jako dárek dostanete neomezená data na 30 dní. Smlouva je na dobu neurčitou. Pokud si k tarifu zvolíte zvýhodněný telefon od T-Mobile, musíte uzavřít smlouvu na 24 měsíců.

O2 láká zákazníky v této kategorii na tarif FREE+ Bronzový. Zaplatíte za něj 649 korun/měsíc při kontraktu na 24 měsíců. Tarif lze pořídit i bez závazku, ale poté vyjde na 799 korun měsíčně. K tarifu získáte O2 Security na měsíc zdarma.

Vodafone se chlubí nejlepší cenou – tarif Red Basic, který můžete mít bez závazku, stojí 599 korun/měsíc. Přiberete-li k tarifu zvýhodněný mobil či jiné zařízení, musíte podepsat smlouvu na 24 měsíců. Společnost potěší limitovanou nabídkou nové zákazníky. Ti mohou mít tarif Red Basic za 494 korun měsíčně. Jako bonus obdrží neomezená data na měsíc zdarma.

Operátor T-Mobile O2 Vodafone

Tarif

Můj svobodný tarif M a 4 GB


FREE+ Bronzový


Red Basic


Volání

Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


SMS

Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Neomezeně do všech sítí


Data

4 GB


4 GB


4 GB


Podmínky

Smlouva na dobu neurčitou, se zvýhodněným telefonem smlouva na 24 měsíců


Smlouva na 24 měsíců, s kontraktem na dobu neurčitou tarif stojí 799 Kč/měsíc


Smlouva na dobu neurčitou, se zvýhodněným telefonem smlouva na 24 měsíců


Měsíční paušál včetně DPH


625,00 Kč


649,00 Kč


599,00 Kč


Cena tarifu nemusí rozhodnout

Čistě z pohledu ceny je ve vybrané kategorii výsledek zřejmý. Nejlevnějším tarifem, který zahrnuje neomezené volání, SMS a 4 GB mobilních dat, se prezentuje Vodafone. Zejména cena pro nové zákazníky vychází v porovnání s dvěma dalšími operátory mnohem výhodněji.

Stálé ceny jsou velmi podobné. Všichni tři operátoři by se srovnali v rozmezí 599–649 korun za měsíční platbu. U O2 byste však museli uzavřít smlouvu na 2 roky, u ostatních nikoliv. Nicméně přesto je patrné, že tři hlavní operátoři žádnou cenovou válku nerozpoutávají. Jejich nabídky se příliš neliší.

V současné době tvoří cena tarifů pouze jeden z více faktorů, podle kterého se zákazník řídí. Řada z nich nehledá jen mobilní tarif, ale také internet do domácnosti či placené televizní programy. Operátoři na tyto komplexní požadavky samozřejmě slyší a připravují různé cenově zvýhodněné balíčky.

Dívka poslouchá hudbu v přírodě

Vyberte toho nejlepšího pro vás

Pokud chcete pravidelně sledovat fotbalovou Ligu mistrů, která běží jen na O2 TV, budete se při výběru jednoho poskytovatele rozhodovat jinak než člověk, kterého fotbal vůbec nezajímá. Patříte k milovníkům seriálů a filmů? Nejspíš vás osloví partnerství Vodafonu s Netflixem. Každý z operátorů zaujme uživatele něčím jiným. Vždy záleží na konkrétních potřebách.

I kvůli tomu, jak se mobilní služby propojují s poskytováním dalších, není v podstatě možné určit nejlepšího operátora. Důležité je vybrat toho, který bude nejlepší pro vás. Jiné požadavky má student, senior nebo čtyřčlenná rodina hledající kompletní řešení od tarifů přes internet v domácnosti a digitální televizi.

Prezentované ceny nemusí být definitivní

Částky uvedené v cenících a reklamních materiálech se mohou od reality lišit. Operátoři se v momentech, kdy cítí, že jste jednou nohou u konkurence, často vytasí s neoficiální nabídkou. Ta je pochopitelně o něco levnější než ta veřejně uváděná. Nebojte se operátory kontaktovat a nechat si vypočítat individuální cenu na míru. Zejména při kombinaci více služeb se to vyplatí.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Spotřeba mobilních dat - Muž sedící na okně s mobilem v ruce
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • focení selfie ve sněhu Alpy
  Tarify
  18. února 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na lyže do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • repasovaná elektronika
  Tarify
  10. února 2022|Petr Pohůdka
  Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

  Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

 • 5G mobil
  Tarify
  07. února 2022|Petr Pohůdka
  Vše, co jste chtěli vědět o 5G síti

  Přístup k 5G internetu má v ČR stále větší množství uživatelů. V loňském roce se k nejmodernější síti připojily statisíce Čechů. Co to 5G síť je a jaké změny přináší? Jakým pokrytím se na začátku roku 2022 mohou pochlubit hlavní operátoři a co musíte udělat, abyste se k 5G internetu připojili i vy?

 • Satelit k televizi
  Tarify
  25. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

  Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

 • muz-zena-gauc-telefon
  Tarify
  16. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Neomezená data: Kteří operátoři mají nejlepší podmínky?

  Zatímco před několika lety potřeboval neomezená data jen málokdo, dnes o tuto službu stojí stále více zákazníků. Není divu – naše nároky na mobilní telefony a jejich využití se pořád zvyšují. Jak k neomezeným datům přistupují největší čeští operátoři?

 • Žena za počítačem
  Tarify
  05. ledna 2022|Petr Pohůdka
  Změna poskytovatele internetu je od ledna jednodušší

  Na začátku roku 2022 vstoupila v platnost novela zákona o elektronických komunikacích. Nová legislativa přináší další posílení pozice spotřebitele, například při změně poskytovatele internetu. Převod služeb je nyní mnohem snazší a podobá se principu, který funguje při přenosu telefonního čísla mezi operátory.

 • Muž s chytrými hodinkami
  Tarify
  15. prosince 2021|Petr Pohůdka
  Apple Watch s eSIM: Jak je naplno využít v Česku?

  Apple Watch pro mnoho uživatelů slouží jako prodloužená ruka iPhonu. Nicméně komplexní využití těchto chytrých hodinek nebylo v České republice dlouho možné. Tento stav se v posledních měsících změnil, byť zatím jen u jediného operátora. T-Mobile totiž v červnu spustil službu Apple Watch Connection.

 • Mladý muž telefonuje na pláži
  Tarify
  14. prosince 2021|Petr Pohůdka
  Neomezená data si v zahraničí zatím neužijete

  Zrušení roamingu v Evropské unii výrazně usnadnilo naše cesty do zahraničí. U moře v Chorvatsku nebo v zimě v Alpách voláme, píšeme a surfujeme na internetu, jako bychom byli stále v Česku. Zatímco u volání a SMS na vás skutečně žádné nástrahy nečekají, u mobilních dat můžete být nepříjemně překvapeni – hlavně u neomezených tarifů.

 • Síť 5G
  Tarify
  08. prosince 2021|Petr Pohůdka
  5G jen pro vybrané tarify? Přístup operátorů se liší

  Přístup k 5G síti má stále více uživatelů a jejich počet bude v následujících měsících rychle narůstat. Jak na situaci reagují operátoři? Poskytují 5G všem svým klientům, nebo jen v rámci vybraných tarifů? Strategie se u největších hráčů liší.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).