Cestovní pojištění – srovnání cen

Jakého mobilního operátora vybrat - Mladý muž s mobilem v kanceláři

Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

Trh v režii tří největších operátorů 

Velká trojka. Označení, které se používá pro T-Mobile, O2 a Vodafone. Přestože se v posledních letech objevilo mnoho alternativních virtuálních operátorů, tyto tři společnosti poskytují mobilní služby naprosté většině zákazníků v České republice. Tento stav platí již řadu let a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se v dohledné době měl změnit. 

Dominanci velké trojky dokazují konkrétní čísla. Podíl alternativních operátorů vztažený na celkový počet SIM karet činí pouhých 7 % trhu. Polovinu z toho navíc představují virtuální operátoři, v nichž mají T-Mobile, O2 či Vodafone svůj majetkový podíl. Největším počtem zákazníků se v ČR pyšní T-Mobile – zhruba 6,2 milionu. V těsném závěsu s necelými 6 miliony klientů následuje O2. Na Vodafone připadají asi 4 miliony SIM karet. 

Podobné služby, podobné nabídky 

Na první pohled nejsou mezi T-Mobilem, O2 a Vodafonem zásadní rozdíly. Jedná se o zavedené firmy s mnohaletou historií. Za T-Mobilem stojí německý Deutsche Telekom, většinovým vlastníkem O2 je skupina PPF a Vodafone spadá pod britskou Vodafone Group. 

Všichni tři operátoři nabízí široké portfolio služeb, do kterých patří především mobilní tarify, předplacené karty, mobilní telefony, internet do domácnosti nebo digitální televize. Jednotlivé služby můžete v rámci operátora různě kombinovat, čímž zpravidla dosáhnete na lepší ceny. Ušetříte také pořízením speciálních balíčků pro dva či pro celou rodinu. 

Srovnání tří hlavních operátorů bude vždy trochu ošidné. Každému vyhovuje jiný typ služeb – co pro někoho představuje výhodu, může znamenat nevýhodu pro jiného zákazníka. Nicméně abychom nezůstali jen v rovině teorie, srovnejme nabídky operátorů u konkrétního mobilního tarifu. Zaměřili jsme se na oblíbený tarif, který obsahuje neomezené volání i SMS do všech sítí a 4 GB mobilních dat. 

Jakého vybrat mobilního operátora - mobilní telefon, notebook, sešit

Ze srovnání vychází nejlépe Vodafone 

T-Mobile neomezené volání, psaní SMS a 4 GB dat poskytuje za 625 korun měsíčně. Jde o Můj svobodný tarif M a 4 GB, ke kterému jako dárek dostanete neomezená data na 30 dní. Smlouva je na dobu neurčitou. Pokud si k tarifu zvolíte zvýhodněný telefon od T-Mobile, musíte uzavřít smlouvu na 24 měsíců. 

O2 láká zákazníky v této kategorii na tarif FREE+ Bronzový. Zaplatíte za něj 649 korun/měsíc při kontraktu na 24 měsíců. Tarif lze pořídit i bez závazku, ale poté vyjde na 799 korun měsíčně. K tarifu získáte O2 Security na měsíc zdarma. 

Vodafone se chlubí nejlepší cenou – tarif Red Basic, který můžete mít bez závazku, stojí 599 korun/měsíc. Přiberete-li k tarifu zvýhodněný mobil či jiné zařízení, musíte podepsat smlouvu na 24 měsíců. Společnost potěší limitovanou nabídkou nové zákazníky. Ti mohou mít tarif Red Basic za 494 korun měsíčně. Jako bonus obdrží neomezená data na měsíc zdarma.

Srovnání vybraných tarifů tří hlavních operátorů 

Operátor 

T-Mobile 

O2 

Vodafone 

Tarif 

Můj svobodný tarif M a 4 GB 

FREE+ Bronzový 

Red Basic 

Volání 

Neomezeně do všech sítí 

Neomezeně do všech sítí 

Neomezeně do všech sítí 

SMS 

Neomezeně do všech sítí 

Neomezeně do všech sítí 

Neomezeně do všech sítí 

Data 

4 GB 

4 GB 

4 GB 

Podmínky 

Smlouva na dobu neurčitou, se zvýhodněným telefonem smlouva na 24 měsíců 

Smlouva na 24 měsíců, s kontraktem na dobu neurčitou tarif stojí 799 Kč/měsíc 

Smlouva na dobu neurčitou, se zvýhodněným telefonem smlouva na 24 měsíců 

Měsíční paušál včetně DPH 

625,00 Kč 

649,00 Kč 

599,00 Kč 

Zdroj: Webové stránky a ceníky operátorů k 24. 05. 2021. 

Cena tarifu nemusí rozhodnout 

Čistě z pohledu ceny je ve vybrané kategorii výsledek zřejmý. Nejlevnějším tarifem, který zahrnuje neomezené volání, SMS a 4 GB mobilních dat, se prezentuje Vodafone. Zejména cena pro nové zákazníky vychází v porovnání s dvěma dalšími operátory mnohem výhodněji. 

Stálé ceny jsou velmi podobné. Všichni tři operátoři by se srovnali v rozmezí 599–649 korun za měsíční platbu. U O2 byste však museli uzavřít smlouvu na 2 roky, u ostatních nikoliv. Nicméně přesto je patrné, že tři hlavní operátoři žádnou cenovou válku nerozpoutávají. Jejich nabídky se příliš neliší. 

V současné době tvoří cena tarifů pouze jeden z více faktorů, podle kterého se zákazník řídí. Řada z nich nehledá jen mobilní tarif, ale také internet do domácnosti či placené televizní programy. Operátoři na tyto komplexní požadavky samozřejmě slyší a připravují různé cenově zvýhodněné balíčky. 

Jakého vybrat mobilního operátora - dívka s mobilním telefonem a sluchátky na louce

Vyberte toho nejlepšího pro vás 

Pokud chcete pravidelně sledovat fotbalovou Ligu mistrů, která běží jen na O2 TV, budete se při výběru jednoho poskytovatele rozhodovat jinak než člověk, kterého fotbal vůbec nezajímá. Patříte k milovníkům seriálů a filmů? Nejspíš vás osloví partnerství Vodafonu s Netflixem. Každý z operátorů zaujme uživatele něčím jiným. Vždy záleží na konkrétních potřebách. 

I kvůli tomu, jak se mobilní služby propojují s poskytováním dalších, není v podstatě možné určit nejlepšího operátora. Důležité je vybrat toho, který bude nejlepší pro vás. Jiné požadavky má student, senior nebo čtyřčlenná rodina hledající kompletní řešení od tarifů přes internet v domácnosti a digitální televizi. 

Prezentované ceny nemusí být definitivní 

Částky uvedené v cenících a reklamních materiálech se mohou od reality lišit. Operátoři se v momentech, kdy cítí, že jste jednou nohou u konkurence, často vytasí s neoficiální nabídkou. Ta je pochopitelně o něco levnější než ta veřejně uváděná. Nebojte se operátory kontaktovat a nechat si vypočítat individuální cenu na míru. Zejména při kombinaci více služeb se to vyplatí.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2