Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu

Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

3. 12. 2022
|
Délka: 5 min.

Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

Velikost úložiště se napříč mobily zásadně liší

Ve svém telefonu uchováváme celou řadu dat. Typicky se jedná o fotky, videa, různorodé aplikace, ale někdo tam má také oblíbené písničky nebo filmy. Další prostor si pro sebe ukrojí samotný operační systém. Pro všechna tato data potřebujeme v telefonu místo, které zajišťuje vnitřní úložiště. Velikost úložiště se napříč mobilními telefony liší – u základních modelů uvidíte kapacitu vnitřní paměti klidně 16 GB, ta nejdražší zařízení vám poskytnou úložiště až 1 TB, tedy 64× více.

Jak 16 GB, tak 1 TB jsou spíše extrémní hodnoty. Úložiště o velikosti 512 GB či 1 TB ocení jen uživatelé, kteří plánují ukládat velké množství dat. Naopak s vnitřní pamětí 16 nebo 32 GB se setkáte hlavně u modelů pro nenáročné uživatele, třeba u telefonů pro seniory.

U nejprodávanějších smartphonů současnosti obvykle najdete úložiště s kapacitou 64, 128 či 256 GB, což běžným uživatelům postačí. Platí zde jednoduché pravidlo – čím více toho chcete uložit přímo v telefonu, tím větší kapacitu musíte zvolit. Orientačně počítejte s tím, že pětiminutové video natočené ve Full HD kvalitě vám zabere 1 GB.

Potřebujeme vůbec ještě větší úložiště?

Vnitřní paměť telefonu se s vývojem technologie neustále zvětšuje. Ta nejlepší zařízení se z pohledu kapacity úložiště již mohou směle rovnat s notebooky. Otázka je, zda jako uživatelé tak velká úložiště reálně potřebujeme.

Doba se totiž změnila a například hudba, videa či filmy se dnes streamují. Pryč jsou časy, kdy jste v telefonu museli mít uložený celý oblíbený playlist a filmy ve speciálních formátech. Stačí si zajistit internet v mobilu a otevřít Spotify nebo Apple Music. Podobně filmy a seriály máte okamžitě na dosah díky streamovacím platformám. Minimálně v těchto oblastech jsou nároky na úložiště mnohem menší než v minulosti.

Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Chci tarif s neomezenými daty

Na druhou stranu uživatelé zase nyní pořizují snímky a videa ve vyšší kvalitě. Finální soubory jsou proto podstatně větší. Narůstá rovněž počet používaných aplikací. Najdou se tedy i jedinci, pro které ani velké úložiště v řádu stovek gigabajtů není dostatečné. Žádný zásadní problém to však neznamená, protože existují další možnosti, jak data ukládat.

Zajímavost

První mobilní telefon s vnitřním úložištěm 1 TB představila v roce 2018 čínská společnost Smartisan. Její model R1 si ale světový věhlas nezískal. Z úspěšnějších výrobců nasadil terabajtové úložiště do telefonu poprvé Samsung se svým Galaxy S10+.

Paměťová karta patří minulosti

Synonymem pro alternativní způsob ukládání dat dlouho byla paměťová karta do mobilu. Nejčastěji pomocí microSD karty jste své úložiště rozšířili a některé soubory jste si ukládali do telefonu, jiné na kartu. Hlavní výhodou paměťových karet byla vysoká kapacita a relativně nízká cena. Tyto aspekty pořád platí, problém je ale v tom, že potřebný slot na kartu má stále menší množství telefonů.

Výrobci mobilů ústup od paměťových karet zdůvodňují především ochranou uživatelů. Soubory uložené na paměťové kartě jsou podle nich méně chráněné před zcizením. Karty navíc v porovnání s vnitřním úložištěm vykazují nižší přenosovou rychlost. Práce se soubory je tak pomalejší. U vlajkových lodí výrobců a dalších dražších telefonů na slot na paměťové karty již v podstatě nenarazíte.

Pokud takový model požadujete, musíte se porozhlédnout mezi staršími a levnějšími mobily. Řešení může přinést také nákup telefonu uzpůsobeného pro dvě SIM karty. Do jednoho ze slotů lze vložit paměťovou kartu. Tím si ho ale zablokujete pro použití druhé SIMky. Při výběru paměťových karet se kromě velikosti zaměřte zejména na rychlost čtení a zápisu dat.

Náš tip

Po zaplnění úložiště ho zkuste nejprve vyčistit a uvolnit. Zbavte se nepotřebných aplikací, nepovedených fotek a videí. V nastavení telefonu najdete informace o tom, jak velkou část úložiště jednotlivé aplikace zabírají.

Snadno se tak můžete zaměřit na ty největší žrouty místa. U aplikací většinou uvidíte, kdy byly naposledy spuštěny. Díky tomu rychle zjistíte, které aplikace skutečně používáte.

Cloudové úložiště: Pohodlné, ale zpoplatněné řešení

Pozici paměťových karet přebrala cloudová úložiště. Jedná se o online úložiště – soubory jsou ukládány na vzdálených serverech poskytovatele. Vy k nim máte neustálý přístup nejen v telefonu, ale také z ostatních zařízení, na nichž se přihlásíte ke svému účtu. Cloudové úložiště přináší mnoho výhod. Nejenže si tímto způsobem rozšíříte kapacitu vnitřního úložiště, ale soubory zároveň zálohujete. Nečekaná ztráta či odcizení telefonu vás tím pádem připraví jen o samotný přístroj, ne o vaše cenná data. Cloud navíc můžete využít ke sdílení souborů s dalšími osobami (rodinnými příslušníky, obchodními partnery apod.).

K nejznámějším cloudovým službám patří Google Drive, iCloud, OneDrive nebo DropBox. Strategie všech poskytovatelů je stejná. Se základním účtem získáte určitý prostor zdarma, zpravidla v řádu jednotek či nižších desítek GB. Za větší úložiště si musíte připlatit, obvykle formou měsíčního paušálu. Provozovatelé cloudových úložišť nabízí různé tarify, například u Google Drive máte na výběr mezi 100 GB (59,99 Kč/měsíc), 200 GB (79,99 Kč/měsíc) a 2 TB (299,99 Kč/měsíc). iCloud úložiště přichází s tarify o kapacitě 50 GB (25 Kč/měsíc), 200 GB (79 Kč/měsíc) a 2 TB (249 Kč/měsíc).

Poskytovatelé vám většinou dávají několik možností, jak na cloudovém úložišti ušetřit. Setkat se můžete například s výhodnější platbou za celý rok nebo zlevněnými rodinnými tarify. U společností, jež nabízí více služeb, cloudové úložiště pořídíte rovněž v balíčku s jinými produkty. To je třeba případ služby Apple One, s níž kromě iCloudu získáte předplatné Apple TV+, Apple Music a Apple Arcade. Podobně postupuje Microsoft, který svůj OneDrive poskytuje spolu s kancelářskými balíky MS Office.

Kalkulačka mobilní tarifů

Ušetřit můžete i správně nastaveným mobilním tarifem

Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce. Vybraný tarif vám zdarma pomůžeme sjednat a vše vyřešíme za vás.

Spočítat ceny tarifů

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.