Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu

Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

3. 12. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

Velikost úložiště se napříč mobily zásadně liší

Ve svém telefonu uchováváme celou řadu dat. Typicky se jedná o fotky, videa, různorodé aplikace, ale někdo tam má také oblíbené písničky nebo filmy. Další prostor si pro sebe ukrojí samotný operační systém. Pro všechna tato data potřebujeme v telefonu místo, které zajišťuje vnitřní úložiště. Velikost úložiště se napříč mobilními telefony liší – u základních modelů uvidíte kapacitu vnitřní paměti klidně 16 GB, ta nejdražší zařízení vám poskytnou úložiště až 1 TB, tedy 64× více.

Jak 16 GB, tak 1 TB jsou spíše extrémní hodnoty. Úložiště o velikosti 512 GB či 1 TB ocení jen uživatelé, kteří plánují ukládat velké množství dat. Naopak s vnitřní pamětí 16 nebo 32 GB se setkáte hlavně u modelů pro nenáročné uživatele, třeba u telefonů pro seniory.

U nejprodávanějších smartphonů současnosti obvykle najdete úložiště s kapacitou 64, 128 či 256 GB, což běžným uživatelům postačí. Platí zde jednoduché pravidlo – čím více toho chcete uložit přímo v telefonu, tím větší kapacitu musíte zvolit. Orientačně počítejte s tím, že pětiminutové video natočené ve Full HD kvalitě vám zabere 1 GB.

Potřebujeme vůbec ještě větší úložiště?

Vnitřní paměť telefonu se s vývojem technologie neustále zvětšuje. Ta nejlepší zařízení se z pohledu kapacity úložiště již mohou směle rovnat s notebooky. Otázka je, zda jako uživatelé tak velká úložiště reálně potřebujeme.

Doba se totiž změnila a například hudba, videa či filmy se dnes streamují. Pryč jsou časy, kdy jste v telefonu museli mít uložený celý oblíbený playlist a filmy ve speciálních formátech. Stačí si zajistit internet v mobilu a otevřít Spotify nebo Apple Music. Podobně filmy a seriály máte okamžitě na dosah díky streamovacím platformám. Minimálně v těchto oblastech jsou nároky na úložiště mnohem menší než v minulosti.

Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Na druhou stranu uživatelé zase nyní pořizují snímky a videa ve vyšší kvalitě. Finální soubory jsou proto podstatně větší. Narůstá rovněž počet používaných aplikací. Najdou se tedy i jedinci, pro které ani velké úložiště v řádu stovek gigabajtů není dostatečné. Žádný zásadní problém to však neznamená, protože existují další možnosti, jak data ukládat.

Zajímavost

První mobilní telefon s vnitřním úložištěm 1 TB představila v roce 2018 čínská společnost Smartisan. Její model R1 si ale světový věhlas nezískal. Z úspěšnějších výrobců nasadil terabajtové úložiště do telefonu poprvé Samsung se svým Galaxy S10+.

Paměťová karta patří minulosti

Synonymem pro alternativní způsob ukládání dat dlouho byla paměťová karta do mobilu. Nejčastěji pomocí microSD karty jste své úložiště rozšířili a některé soubory jste si ukládali do telefonu, jiné na kartu. Hlavní výhodou paměťových karet byla vysoká kapacita a relativně nízká cena. Tyto aspekty pořád platí, problém je ale v tom, že potřebný slot na kartu má stále menší množství telefonů.

Výrobci mobilů ústup od paměťových karet zdůvodňují především ochranou uživatelů. Soubory uložené na paměťové kartě jsou podle nich méně chráněné před zcizením. Karty navíc v porovnání s vnitřním úložištěm vykazují nižší přenosovou rychlost. Práce se soubory je tak pomalejší. U vlajkových lodí výrobců a dalších dražších telefonů na slot na paměťové karty již v podstatě nenarazíte.

Pokud takový model požadujete, musíte se porozhlédnout mezi staršími a levnějšími mobily. Řešení může přinést také nákup telefonu uzpůsobeného pro dvě SIM karty. Do jednoho ze slotů lze vložit paměťovou kartu. Tím si ho ale zablokujete pro použití druhé SIMky. Při výběru paměťových karet se kromě velikosti zaměřte zejména na rychlost čtení a zápisu dat.

Náš tip

Po zaplnění úložiště ho zkuste nejprve vyčistit a uvolnit. Zbavte se nepotřebných aplikací, nepovedených fotek a videí. V nastavení telefonu najdete informace o tom, jak velkou část úložiště jednotlivé aplikace zabírají.

Snadno se tak můžete zaměřit na ty největší žrouty místa. U aplikací většinou uvidíte, kdy byly naposledy spuštěny. Díky tomu rychle zjistíte, které aplikace skutečně používáte.

Cloudové úložiště: Pohodlné, ale zpoplatněné řešení

Pozici paměťových karet přebrala cloudová úložiště. Jedná se o online úložiště – soubory jsou ukládány na vzdálených serverech poskytovatele. Vy k nim máte neustálý přístup nejen v telefonu, ale také z ostatních zařízení, na nichž se přihlásíte ke svému účtu. Cloudové úložiště přináší mnoho výhod. Nejenže si tímto způsobem rozšíříte kapacitu vnitřního úložiště, ale soubory zároveň zálohujete. Nečekaná ztráta či odcizení telefonu vás tím pádem připraví jen o samotný přístroj, ne o vaše cenná data. Cloud navíc můžete využít ke sdílení souborů s dalšími osobami (rodinnými příslušníky, obchodními partnery apod.).

K nejznámějším cloudovým službám patří Google Drive, iCloud, OneDrive nebo DropBox. Strategie všech poskytovatelů je stejná. Se základním účtem získáte určitý prostor zdarma, zpravidla v řádu jednotek či nižších desítek GB. Za větší úložiště si musíte připlatit, obvykle formou měsíčního paušálu. Provozovatelé cloudových úložišť nabízí různé tarify, například u Google Drive máte na výběr mezi 100 GB (59,99 Kč/měsíc), 200 GB (79,99 Kč/měsíc) a 2 TB (299,99 Kč/měsíc). iCloud úložiště přichází s tarify o kapacitě 50 GB (25 Kč/měsíc), 200 GB (79 Kč/měsíc) a 2 TB (249 Kč/měsíc).

Poskytovatelé vám většinou dávají několik možností, jak na cloudovém úložišti ušetřit. Setkat se můžete například s výhodnější platbou za celý rok nebo zlevněnými rodinnými tarify. U společností, jež nabízí více služeb, cloudové úložiště pořídíte rovněž v balíčku s jinými produkty. To je třeba případ služby Apple One, s níž kromě iCloudu získáte předplatné Apple TV+, Apple Music a Apple Arcade. Podobně postupuje Microsoft, který svůj OneDrive poskytuje spolu s kancelářskými balíky MS Office.

Kalkulačka mobilní tarifů

Ušetřit můžete i správně nastaveným mobilním tarifem

Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce. Vybraný tarif vám zdarma pomůžeme sjednat a vše vyřešíme za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?