Muž surfuje na internetu v mobilu

Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

23. 6. 2022
|
Délka čtení: 11 min.

Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

Nejnáročnější jsou videa

Běžný uživatel dnes na chytrém telefonu zvládá celou řadu různých činností. Pro většinu z nich potřebuje mobilní data. Zatímco některé aktivity jsou datově nenáročné, u jiných data mizí rychlostí blesku. Za největší spotřebou dat obvykle stojí aplikace obsahující videa. Jedná se tedy především o aplikace:

 • sloužící k videohovorům (Skype, Messenger, WhatsApp, FaceTime, Viber),

 • určené ke sledování videí, seriálů a filmů (YouTube, Netflix, Stream, aplikace vyvinuté pro internetové vysílání),

 • sociálních sítí, kde se videa často vyskytují (TikTok, Facebook, Instagram, Twitter).


Větší množství dat spotřebují také online navigace (Google Maps, Mapy.cz), aplikace sloužící k poslechu hudby (Spotify, Apple Music, Deezer) nebo online hry.

Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Konkrétní spotřeba aplikací se odvíjí od vašeho chování

Kolik vám zmíněné aplikace spotřebují mobilních dat? Tuto otázku si položili kolegové v britské společnosti Buymobiles. Výsledky jejich průzkumu najdete v následující tabulce.

AplikaceSpotřeba dat za 1 hodinu při průměrném využití

Netflix

3 GB (HD rozlišení)

YouTube

3 GB (HD rozlišení)

TikTok

840 MB

Instagram

720 MB

Twitter

360 MB

Snapchat

160 MB

Facebook

100 MB

Spotify

40 MB

Zdroj: Buymobiles.net

Uvedené hodnoty berte jako orientační. Data vychází z průměrného chování uživatelů. U některých aplikací budou odchylky mezi uživateli minimální – do této skupiny patří například YouTube či Netflix, kde hodina činnosti zkrátka znamená hodinové přehrávání videa. Naopak u sociálních sítí jako Facebook či Twitter záleží, jaký obsah zrovna sledujete. Pročítání textových příspěvků spotřebuje výrazně méně mobilních dat než přehrávání videí.

Spotřebu dat můžete sledovat přímo v telefonu

Aktuální spotřebu dat zjistíte přímo ve svém telefonu. Statistiky se zpravidla nachází v sekci Mobilní data pod položkou Využití dat. Kromě celkové spotřeby uvidíte i spotřebu jednotlivých aplikací. Rychle tedy odhalíte největší žrouty mobilních dat. Statistiky si můžete kdykoliv vynulovat a změřit si tak hodnoty ve vybraném časovém úseku.

Údaje z vašeho chytrého telefonu vám při výběru vhodného datového balíčku poslouží nejlépe. Nejenže zohledňují všechny vámi využívané aplikace, ale také se do nich promítá vaše uživatelské chování.

Spotřeba mobilních dat - Mladý muž jde po schodech a telefonuje

Jak šetřit mobilní data

Pokud vám aktuální množství dat nestačí, máte dvě možnosti. Buď se můžete uskromnit a svoji spotřebu zredukovat, nebo si zaplatit tarif s vyšším objemem dat. Podívejme se nejprve na první řešení. Redukce spotřeby nemusí nutně znamenat jen méně stráveného času v oblíbených aplikacích. Mnohé aplikace totiž čerpají mobilní data, i když je zrovna nepoužíváte. Jak je to možné?

U aplikací často probíhá aktualizování na pozadí. Aplikace jsou díky tomu mnohem rychlejší, protože si nemusí všechna nová data stahovat až při spuštění. Jenže při těchto nenápadných aktualizacích dochází ke spotřebě dat. Ta u některých aplikací rozhodně není zanedbatelná. Proto si v rámci úspory mobilních dat můžete v telefonu aktualizaci aplikací na pozadí vypnout nebo zvolit, že k ní má docházet pouze v době, kdy jste připojeni k Wi-Fi. Totéž lze nastavit i u stahování nových aplikací.

Šetřit mobilní data můžete ještě dalšími způsoby. Na iPhonech pomůže vypnutí automatického Wi-Fi asistenta. Tato funkce při zjištění slabého Wi-Fi signálu přepíná připojení na mobilní data. Na sociálních sítích ušetříte data zakázáním automatického přehrávání videí. Data si tak spotřebujete jen u videí, která chcete opravdu shlédnout. Případně vyzkoušejte speciální prohlížeče či aplikace navržené za účelem redukce spotřeby dat. Ty většinou snižují kvalitu zobrazovaných fotek a videí. Nicméně na displeji mobilu tento rozdíl tolik nepocítíte.

V některých případech ale sebelepší úsporná opatření nepomáhají. Původní datový balíček vám jednoduše již nestačí. Vzhledem k rostoucím nárokům na připojení k internetu jde o poměrně častý problém. Poté nezbývá nic jiného, než si vybrat z tarifů s vyšším objemem dat nebo sáhnout po neomezených datech.

S výběrem nového tarifu vám zdarma pomůžeme

Chcete rychle zjistit, který z operátorů vám nabídne nejlepší podmínky? Uveďte své požadavky do naší online kalkulačky mobilních tarifů. Během okamžiku uvidíte přehledné srovnání nabídek hlavních operátorů.

Nebo si zkuste mobilní tarif zařadit do výhodného balíčku. Právě pořízení více služeb u jednoho poskytovatele vám zajistí nejnižší možné ceny. Naši specialisté vám s výběrem rádi pomohou a zdarma za vás vyřídí i případné sjednání služeb.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.