Muž drží mobil

Jak vybrat internet do mobilu a domácnosti?

19. 9. 2021
|
Délka čtení: 10 min.

Internetové připojení se stalo nedílnou součástí našich životů. Díky internetu získáváme informace, procházíme sociální sítě, ale také telefonujeme či sledujeme televizi. Víte, jak jsou jednotlivé činnosti náročné na spotřebu dat a umíte podle svých potřeb zvolit správný tarif nebo balíček? Poradíme vám, jak vybrat internet do mobilu a domácnosti.

Mobilní data: Jaký jste uživatel?

Nejdříve se zaměříme na mobilní data. Ta se starají o to, že jste na svém chytrém telefonu nepřetržitě online. V nabídce mobilních operátorů narazíte na mnoho datových balíčků o různých velikostech.

Mobilní data

Jaké jsou vaše nároky a na co data využíváte?

 • Používáte mobilní data k volání či videohovorům?

 • Posloucháte na mobilu hudbu, sledujete videa nebo se díváte na televizi?

 • Trávíte hodně času na Facebooku, Instagramu a dalších sociálních sítích?

 • Používáte často online mapy?

 • Hrajete online hry?

 • Streamujete obsah?


Uvedené činnosti patří k těm datově nejnáročnějším. Pokud se jim pravidelně věnujete, sáhněte po větších datových balíčcích nebo neomezených mobilních datech. Naopak jestli si na mobilu jen čtete zprávy a vyhledáváte dopravní spojení, vystačíte si s menšími datovými objemy.

Jak zjistit, kolik dat potřebuji?

Nejjednodušším způsobem, jak zjistit, kolik dat potřebujete, je mít představu o vlastní spotřebě. Kolik jste v minulém měsíci spotřebovali dat? Museli jste si v uplynulých měsících internet dokupovat? Výborný přehled o spotřebě dat získáte přímo ve svém chytrém telefonu. V nastavení, zpravidla v sekci Mobilní data, naleznete položku Využití dat. Zde uvidíte statistiky o spotřebovaných datech.

Statistiky kdykoliv vynulujete a spočítáte si tak spotřebu mobilních dat pro konkrétní období. Kromě toho se dozvíte, jak se na spotřebě podílely jednotlivé aplikace. Pokud se vám nechce za data připlácet, můžete na základě těchto údajů přizpůsobit své aktivity a datově náročné činnosti nechat na dobu, kdy jste připojeni na Wi-Fi.


V závislosti na spotřebě byste měli být schopni adekvátně zvolit datový balíček. Jinak budete v průběhu zúčtovacího období nevýhodně dokupovat data, případně zbytečně platit za velký datový objem, který nevyužijete. Na konci měsíce by vám měla zbýt pouze drobná rezerva, která vám pokryje odchylky ve spotřebě dat.

Zorientujte se v jednotkách

Pro výběr správného datového balíčku je důležité, abyste se vyznali v uváděných jednotkách. Poskytovatelé mobilních dat operují nejčastěji s gigabajty (GB). U menších balíčků nebo v přehledu využití dat ve vašem mobilním telefonu se setkáte spíše s megabajty (MB). Vzájemný vztah těchto jednotek je následující: 1 GB = 1024 MB.


Tablet a znaky

Jaká je spotřeba dat průměrného uživatele?

Průměrná měsíční spotřeba dat na jednu SIM kartu s datovými službami v roce 2020 poprvé překročila hranici 3 GB. Vyplývá to ze statistik Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ). Meziročně tato hodnota narostla o celých 77 %. Částečně se na tom nepochybně podepsaly restrikce spojené s pandemií koronaviru, nicméně k nárůstu průměrné měsíční spotřeby dat dochází dlouhodobě. Jen pro představu – v roce 2015 si průměrný Čech vystačil s 573 MB na měsíc. O pět let později již potřeboval 3147 MB.

Mobilní data bez limitů

Nenechte se omezovat mobilními daty

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Spotřeba dat podle různých činností

Jak bylo řečeno, nejrychleji vám data mizí zejména při sledování videí, videohovorech či poslechu muziky. Příliš dat vám na druhou stranu neukrojí čtení novinek nebo posílání e-mailů a textových zpráv. V následující tabulce uvidíte, jak dlouho můžete vykonávat některé běžné činnosti s 1 GB mobilních dat. Mějte na paměti, že se jedná o orientační údaje. Konkrétní hodnoty se liší podle typu stránek, množství grafických prvků, kvality videa a mnoha dalších aspektů.

Činnost1 GB dat

Surfování na internetu

600 webových stránek


Posílání e-mailů a textových zpráv

350 000 zpráv


Sledování/streamování videa v HD kvalitě

30 minut


Sledování/streamování videa v SD kvalitě

2 hodiny


Poslouchání muziky

200 písní


Volání přes Skype

30 hodin


Videohovor přes Skype

4 hodiny


Stahování a aktualizace aplikací

25 aplikací


Zdroj: USmobile.com

Internet do domácnosti: Zapomeňte na objem, tady jde o rychlost

Internet v mobilu dnes rozhodně nestačí. Připojit se chcete i ve své domácnosti. Internet využijete na svých počítačích, tabletech, při sledování digitální televize nebo vytváření chytré domácnosti. Navíc se vždy po příchodu domů můžete připojit na Wi-Fi i na svém telefonu a šetřit tím stále poměrně drahá mobilní data.

Ještě před několika lety fungoval internet do domácnosti podobně jako internet do mobilu. Uživatel si u svého poskytovatele zaplatil určitý objem dat, který mohl čerpat. Zpravidla se jednalo o dva rozdílné limity – jeden pro download (stahování a příchozí data) a druhý pro upload (data, jež uživatel mohl nahrát na internet).

Dříve se přenášelo výrazně menší množství dat a nebyl proto problém je limitem omezit. Nicméně svět internetu a požadavky uživatelů prošly značnou obměnou. Sledování videí ve vysokém rozlišení, streamování či online hraní her tvoří běžnou součást uživatelského chování. I zákazníci, kteří by se označili za méně náročné, přenášejí daleko více dat než v minulosti, protože také obyčejné weby nyní obsahují videa, obrázky, grafiky a jiné audiovizuální materiály.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Kilobit, kilobajt a další jednotky

Systém s omezenými daty kvůli tomu přestal vyhovovat. Drtivá většina nabídek dnes pracuje s neomezeným přenosem dat, který je limitován pouze rychlostí připojení. Ta vyjadřuje, jaký objem dat jste schopni stáhnout či odeslat za jednu sekundu. Čím rychlejší internet, tím více datově náročných činností zároveň může ve vaší domácnosti probíhat. Netřeba dodávat, že za rychlejší internet si u poskytovatelů připlatíte.

Rychlost internetu se udává v kilobitech za sekundu (kbit/s, kb/s, kbps) nebo v megabitech za sekundu (Mbit/s, Mb/s, Mbps). Výjimkou ale není ani uvádění rychlosti v kilobajtech (kB/s), případně megabajtech za sekundu (MB/s).

Tip

Pozor na jednotky

Dávejte si pozor, ať tyto jednotky nezaměňujete:

 • 1 kbit = 0,125 kB,

 • 1 Mb = 0,125 MB.


Když rychlost připojení v kbit/s, eventuálně v Mbit/s vydělíte osmi, dostanete objem dat v kB či MB, který můžete za vteřinu přenést.

Jak internet využíváte a kolik zařízení naráz připojujete?

Podobně jako u mobilních dat byste si nejprve měli ujasnit, jaký jste typ uživatele.

 • Sledujete digitální televize a videa ve vysokém rozlišení?

 • Bavíte se hraním online her?

 • Nahráváte vy sami obsah na internet?

 • Plánujete uskutečňovat videohovory?


Klíčovým aspektem výběru je rovněž počet členů domácnosti, respektive počet zařízení připojených v jeden okamžik k internetu. Jiné nároky bude mít člověk, který žije sám, a čtyřčlenná domácnost, v níž paralelně poběží několik zařízení.

Jakou rychlost internetu vyžadují obvyklé činnosti?

Jednotlivé aktivity se ve svých nárocích na rychlost internetu výrazně liší. Podívejte se v následující tabulce, jak rychlý internet vyžadují obvyklé činnosti.

ČinnostMinimální rychlost internetu Doporučená rychlost internetu

Práce s e-maily


1 Mb/s


1 Mb/s


Surfování na internetu


3 Mb/s


5 Mb/s


Sledování/streamování videa v HD kvalitě

5 Mb/s


10 Mb/s


Sledování/streamování videa ve 4K kvalitě


25 Mb/s


35 Mb/s


Hraní online her


3–6 Mb/s


25 Mb/s


Poslouchání muziky


1 Mb/s


1 Mb/s


Videokonference


2 Mb/s


10 Mb/s


Zdroj: HighSpeedInternet.com

Nezapomínejte na to, že uvedené nároky se vztahují na jedno zařízení. Ve chvíli, kdy jich k internetu připojíte více, musíte tyto hodnoty sčítat. Když tedy v domácnosti čtyři osoby ve stejnou dobu sledují pořad ve 4K kvalitě na různých přístrojích, rázem se minimální požadavky na rychlost internetu dostávají na 100 Mb/s.

Jakou rychlost připojení požadovat?

Žijete sami, k internetu připojujete jediné zařízení a většinu času trávíte čtením zpráv, vyřizováním e-mailové korespondence a brouzdáním na sociálních sítích? Měli byste vystačit s 50 Mb/s. V těchto relacích se standardně pohybují základní nabídky největších poskytovatelů. Pokud jde o početnější domácnosti, uvádí se, že pro běžnou čtyřčlennou rodinu je dostatečná rychlost 150–200 Mb/s.

Zmíněné rychlosti se týkají stahování. Rychlost uploadu pro většinu uživatelů nebývá tak důležitá a u nejlevnějších produktů činí zhruba 5–10 Mb/s.

Internet do mobilu i domácnosti pořídíte v jednom balíčku

Největší poskytovatelé mobilních služeb nabízejí i internet do domácností. Proto začali tyto služby spolu s dalšími prodávat ve zvýhodněných balíčcích. Zjednodušeně lze systém přirovnat k nákupu jogurtů v obchodu. Zatímco jeden jogurt stojí 10 korun, ve zvýhodněném balení můžete koupit čtyři za cenu tří. Podobně je to i u telekomunikačních služeb. Nejčastěji v rámci jedné nabídky pořídíte mobilní tarify, internet do domácnosti a digitální televizi.

Dva pánové s telefony

Jaký balíček je nejvýhodnější?

Mezi hlavní poskytovatele zvýhodněných balíčků pro domácnosti patří tzv. velká trojka, tedy O2, T-Mobile a Vodafone. Jejich služby se v tomto ohledu velice liší, proto není možné říct, který balíček vychází nejlépe. Každá domácnost má zcela jiné priority.

Řadíte se mezi sportovní nadšence? O2 TV, kterou O2 přidává do svých balíčků, pro vás nejspíš bude silným argumentem, proč zvolit právě tuto společnost. O2 totiž vlastní exkluzivní práva na vysílání významných sportovních událostí. Naopak máte-li malé děti, které si oblíbily dětské kanály JimJam nebo Minimax, pak vás to potáhne spíše ke konkurenci, protože u O2 na rozdíl od T-Mobilu a Vodafonu tyto programy již nenajdete.

Milovníky seriálů a filmů osloví Vodafone, který v rámci digitální televize jako jediný z poskytovatelů nabízí populární Netflix. T-Mobile zase na výhodné ceny láká zákazníky, kteří se spokojí s menšími objemy dat a nižší rychlostí připojení. Kromě toho zaujme rovněž možností sdílení mobilních dat u rodinných tarifů.

Balíčky služeb

Kolik zvýhodněné balíčky stojí?

Ceny jsou individuální, záleží jaké služby si do balíčku zařadíte. Obecně platí, že čím více služeb přidáte, tím více ušetříte. Roční úspory se u balíčků v porovnání s pořízením jednotlivých služeb pohybují klidně v řádu několika tisíců korun.

Rodinný balíček s mobilními tarify pro čtyři osoby se zhruba 20 GB dat, domácím internetem se základní rychlostí a digitální televizí standardně stojí 2000–2500 korun měsíčně.

S výběrem vám rádi pomůžeme

Jste si jistí, že byste u konkurence nezískali výhodnější nabídku? S výběrem mobilních tarifů, internetu do domácnosti či kompletních akčních balíčků vám ve Srovnejto.cz rádi pomůžeme. Zavolejte na telefonní číslo 226 211 122 nebo napište e-mail na telco@srovnejto.cz. Naši specialisté vám představí i neveřejné nabídky, na které byste jinak nedosáhli a celým procesem změny vás případně provedou. Vy vše vyřešíte z pohodlí svého domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.