Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce

Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

7. 1. 2023
|
Délka čtení: 5 min.

Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

Výdaje odpovídají využitým službám

Většina zákazníků si u operátorů předplácí mobilní tarif. Za domluvenou měsíční částku dostanou k dispozici určitý balíček služeb. Finální částka je pevně daná – nijak ji neovlivňuje, zda dotyčný mobilní služby skutečně využil, či nikoliv. Jedinou výjimku tvoří případy, kdy zákazníkovi standardní porce služeb nestačí a musí si některé přikoupit. Těchto situací ale s postupným rozšiřováním neomezených tarifů ubývá.

Předplacená SIM karta funguje jinak. Máte na ní nabitý kredit, z něhož se vám podle stanoveného ceníku strhávají peníze až za reálně uskutečněné služby. Pokud celý měsíc na telefon nesáhnete, nezaplatíte ani korunu. Ve chvíli, kdy kredit vyčerpáte, si ho jednoduše dobijete – například na vybraných terminálech, v bankomatech nebo platební kartou přes internet.

V současné době operátoři nabízí balíčky služeb i pro předplacené karty. Z kreditu pak neplatíte každý úkon zvlášť, ale pořídíte si třeba několik desítek minut volání či SMS zpráv.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Předplacená karta se vyplatí spíše příležitostným uživatelům

Na základě uvedených informací by předplacená karta mohla vypadat jako ideální řešení. Platíte jen za využité služby, získáváte lepší kontrolu nad výdaji a navíc při pořizování „předplacenky“ nemusíte s operátorem uzavírat žádnou smlouvu nebo jiný závazek. Jenže tak jednoduché to není.

Předplacená SIM karta totiž začne být od určité fáze méně výhodná než mobilní tarify. Tento „bod zlomu“ nelze přesně definovat, protože se liší v závislosti na konkrétních podmínkách jednotlivých tarifů a předplacených karet.

Obecně platí, že čím více mobilních služeb využíváte, tím méně pro vás dává předplacená karta smysl. Například při velkém objemu prosurfovaných dat byste za dobíjení kreditu zaplatili mnohem více než za datově neomezený tarif. Naopak pro zákazníky využívající mobilní služby v malém množství nebo nárazově může předplacená karta představovat výhodnější variantu.

Menší objemy dat či balíčky volných minut

Operátoři samozřejmě moc dobře vědí, jakou skupinu zákazníků předplacené karty oslovují. Tomu odpovídají i speciální balíčky pro jejich držitele. Z hlediska objemu služeb jsou zpravidla menší než u klasických tarifů. Stále zde uvidíte balíčky několika desítek volných minut, SMS či data ve stovkách megabajtů – tedy nabídky, které u běžných tarifů již téměř vymizely.

„Předplacenkáři“ si často mohou připlatit také za neobvyklé služby, například mobilní internet na 24 hodin nebo neomezené volání v určitých časových intervalech. Za dobití kreditu navíc od operátorů nezřídka dostávají různé bonusy či slevy.

Kde na vás čeká nejvýhodnější předplacená karta?

Jak k předplaceným kartám přistupují největší operátoři? V tabulce jsme pro vás porovnali jejich nabídky. Protože předplacené karty primárně cílí na příležitostné uživatele, zaměřili jsme se na nejlevnější předplacenky jednotlivých poskytovatelů. Podívejte se, kolik stojí a co s nimi získáte.

O2T-MobileVodafone

Předplacená karta

GO 1 GB

Edice 50 minut a 50 SMS

Edice Volej

Cena

179 Kč

150 Kč

200 Kč

Kredit

50 Kč

100 Kč

150 Kč

V ceně

50 minut volání do všech sítí a 1 GB dat na 30 dní

50 minut a 50 SMS do všech sítí, 100 MB dat na první den použití

Neomezené volání v síti Vodafone a 1,5 GB dat na první měsíc

Minuta volání

4,90 Kč/min

3,90 Kč/min

3 Kč/min

SMS

1,90 Kč

1,90 Kč

3 Kč

Zdroj: Ceníky a webové stránky operátorů, 5. 12. 2022.

Sami vidíte, že každá nabídka má svá pro a proti. O2 předplacená karta se sice pojí s nejdražším voláním, ale zase máte k dispozici 50 volných minut do všech sítí a 1 GB dat. Tuto kombinaci si můžete za 179 Kč obnovit vždy na další měsíc.

Předplacená karta T-Mobile vám rovněž poskytne 50 minut volání do všech sítí a navíc ještě 50 SMS. Příliš ale neuspokojí uživatele internetu – 100 MB na první den použití je z dnešního pohledu skutečně málo. Internet dále platíte podle spotřeby, zmiňovaných 100 MB by vás mělo vyjít maximálně na 10 Kč.

Vodafone předplacená karta potěší uživatele, kteří volají na jiná čísla registrovaná u tohoto operátora. Volat v síti Vodafone totiž lze neomezeně. Za ostatní hovory vám budou účtovány 3 Kč/min. Kromě neomezeného volání v síti na vás čeká ještě 1,5 GB dat. Po měsíci si můžete balíček za 139 Kč obnovit.

Nejvýhodnější předplacenou kartu najde každý jinde

Zatímco cenově se nabídky příliš neliší, charakterem služeb už ano. Proto není možné jednoznačně určit vítěze srovnání, do určité míry bychom porovnávali jablka s hruškami. Pokud voláte, posíláte SMS a mobilní internet využíváte v naprosto výjimečných případech, nejspíš vás osloví předplacená karta T-Mobile Edice 50 minut a 50 SMS.

Převážně voláte a vaše kontakty jsou „rozeseté“ v různých mobilních sítích? Jestli si vystačíte s 50 volnými minutami na měsíc, bude horkým adeptem zejména O2 předplacená karta. Jsou-li naopak vaše kontakty většinově u Vodafonu, těžko naleznete lepší řešení než předplacenou kartu s neomezeným voláním v této síti.

Balíčky k předplaceným kartám ovládá Vodafone

Relativně nudný svět předplacených karet začaly v poslední době zpestřovat balíčky, které si může držitel předplacené karty zakoupit. Nejzajímavější nabídkou z hlavních operátorů se pyšní Vodafone. Ten ve svých balíčcích zatím jako jediný kombinuje všechny tři základní služby – volání, SMS i mobilní internet. Za 249 Kč/měsíc si tak můžete předplatit například neomezené volání a SMS v síti Vodafone a 2,5 GB dat. Neomezené volání a psaní do všech sítí spolu s 6 GB vás vyjde na 899 Kč/měsíc.

Na posledním případu lze dobře vidět, jak je předplacená karta dražší než klasický tarif. Základní neomezené tarify u stejného operátora pořídíte již za 599 Kč/měsíc, respektive za 799 Kč/měsíc (podle toho, s jak velkým omezením rychlosti se spokojíte). T-Mobile v rámci svých balíčků pro předplacené karty zvýhodňuje vždy jen jednu službu. Na druhou stranu potěší třeba netradiční možností neomezeného internetu na den za 69 Kč. O2 svým „předplacenkářům“ podobné balíčky v současnosti nenabízí.

Pokud vás žádná předplacená karta velké trojky neoslovila, prozkoumejte nabídky virtuálních operátorů. Právě alternativní poskytovatelé se často zaměřují na služby, které jsou pro hlavní operátory spíše okrajové.

Kalkulačka mobilních tarifů

Případně si ještě jednou prověřte, zda by vaše požadavky nesplnil některý z mobilních tarifů. V naší online kalkulačce vám tarify během okamžiku srovnáme a ukážeme vám nejvýhodnější nabídku. Naši specialisté za vás zdarma vyřídí i eventuální sjednání služeb, vy zatím můžete zůstat v pohodlí svého domova.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.