Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce

Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

7. 1. 2023
|
Délka: 5 min.

Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

Výdaje odpovídají využitým službám

Většina zákazníků si u operátorů předplácí mobilní tarif. Za domluvenou měsíční částku dostanou k dispozici určitý balíček služeb. Finální částka je pevně daná – nijak ji neovlivňuje, zda dotyčný mobilní služby skutečně využil, či nikoliv. Jedinou výjimku tvoří případy, kdy zákazníkovi standardní porce služeb nestačí a musí si některé přikoupit. Těchto situací ale s postupným rozšiřováním neomezených tarifů ubývá.

Předplacená SIM karta funguje jinak. Máte na ní nabitý kredit, z něhož se vám podle stanoveného ceníku strhávají peníze až za reálně uskutečněné služby. Pokud celý měsíc na telefon nesáhnete, nezaplatíte ani korunu. Ve chvíli, kdy kredit vyčerpáte, si ho jednoduše dobijete – například na vybraných terminálech, v bankomatech nebo platební kartou přes internet.

V současné době operátoři nabízí balíčky služeb i pro předplacené karty. Z kreditu pak neplatíte každý úkon zvlášť, ale pořídíte si třeba několik desítek minut volání či SMS zpráv.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Chci si srovnat ceny mobilních tarifů

Předplacená karta se vyplatí spíše příležitostným uživatelům

Na základě uvedených informací by předplacená karta mohla vypadat jako ideální řešení. Platíte jen za využité služby, získáváte lepší kontrolu nad výdaji a navíc při pořizování „předplacenky“ nemusíte s operátorem uzavírat žádnou smlouvu nebo jiný závazek. Jenže tak jednoduché to není.

Předplacená SIM karta totiž začne být od určité fáze méně výhodná než mobilní tarify. Tento „bod zlomu“ nelze přesně definovat, protože se liší v závislosti na konkrétních podmínkách jednotlivých tarifů a předplacených karet.

Obecně platí, že čím více mobilních služeb využíváte, tím méně pro vás dává předplacená karta smysl. Například při velkém objemu prosurfovaných dat byste za dobíjení kreditu zaplatili mnohem více než za datově neomezený tarif. Naopak pro zákazníky využívající mobilní služby v malém množství nebo nárazově může předplacená karta představovat výhodnější variantu.

Menší objemy dat či balíčky volných minut

Operátoři samozřejmě moc dobře vědí, jakou skupinu zákazníků předplacené karty oslovují. Tomu odpovídají i speciální balíčky pro jejich držitele. Z hlediska objemu služeb jsou zpravidla menší než u klasických tarifů. Stále zde uvidíte balíčky několika desítek volných minut, SMS či data ve stovkách megabajtů – tedy nabídky, které u běžných tarifů již téměř vymizely.

„Předplacenkáři“ si často mohou připlatit také za neobvyklé služby, například mobilní internet na 24 hodin nebo neomezené volání v určitých časových intervalech. Za dobití kreditu navíc od operátorů nezřídka dostávají různé bonusy či slevy.

Kde na vás čeká nejvýhodnější předplacená karta?

Jak k předplaceným kartám přistupují největší operátoři? V tabulce jsme pro vás porovnali jejich nabídky. Protože předplacené karty primárně cílí na příležitostné uživatele, zaměřili jsme se na nejlevnější předplacenky jednotlivých poskytovatelů. Podívejte se, kolik stojí a co s nimi získáte.

O2T-MobileVodafone

Předplacená karta

GO 1 GB

Edice 50 minut a 50 SMS

Edice Volej

Cena

179 Kč

150 Kč

200 Kč

Kredit

50 Kč

100 Kč

150 Kč

V ceně

50 minut volání do všech sítí a 1 GB dat na 30 dní

50 minut a 50 SMS do všech sítí, 100 MB dat na první den použití

Neomezené volání v síti Vodafone a 1,5 GB dat na první měsíc

Minuta volání

4,90 Kč/min

3,90 Kč/min

3 Kč/min

SMS

1,90 Kč

1,90 Kč

3 Kč

Zdroj: Ceníky a webové stránky operátorů, 5. 12. 2022.

Sami vidíte, že každá nabídka má svá pro a proti. O2 předplacená karta se sice pojí s nejdražším voláním, ale zase máte k dispozici 50 volných minut do všech sítí a 1 GB dat. Tuto kombinaci si můžete za 179 Kč obnovit vždy na další měsíc.

Předplacená karta T-Mobile vám rovněž poskytne 50 minut volání do všech sítí a navíc ještě 50 SMS. Příliš ale neuspokojí uživatele internetu – 100 MB na první den použití je z dnešního pohledu skutečně málo. Internet dále platíte podle spotřeby, zmiňovaných 100 MB by vás mělo vyjít maximálně na 10 Kč.

Vodafone předplacená karta potěší uživatele, kteří volají na jiná čísla registrovaná u tohoto operátora. Volat v síti Vodafone totiž lze neomezeně. Za ostatní hovory vám budou účtovány 3 Kč/min. Kromě neomezeného volání v síti na vás čeká ještě 1,5 GB dat. Po měsíci si můžete balíček za 139 Kč obnovit.

Nejvýhodnější předplacenou kartu najde každý jinde

Zatímco cenově se nabídky příliš neliší, charakterem služeb už ano. Proto není možné jednoznačně určit vítěze srovnání, do určité míry bychom porovnávali jablka s hruškami. Pokud voláte, posíláte SMS a mobilní internet využíváte v naprosto výjimečných případech, nejspíš vás osloví předplacená karta T-Mobile Edice 50 minut a 50 SMS.

Převážně voláte a vaše kontakty jsou „rozeseté“ v různých mobilních sítích? Jestli si vystačíte s 50 volnými minutami na měsíc, bude horkým adeptem zejména O2 předplacená karta. Jsou-li naopak vaše kontakty většinově u Vodafonu, těžko naleznete lepší řešení než předplacenou kartu s neomezeným voláním v této síti.

Balíčky k předplaceným kartám ovládá Vodafone

Relativně nudný svět předplacených karet začaly v poslední době zpestřovat balíčky, které si může držitel předplacené karty zakoupit. Nejzajímavější nabídkou z hlavních operátorů se pyšní Vodafone. Ten ve svých balíčcích zatím jako jediný kombinuje všechny tři základní služby – volání, SMS i mobilní internet. Za 249 Kč/měsíc si tak můžete předplatit například neomezené volání a SMS v síti Vodafone a 2,5 GB dat. Neomezené volání a psaní do všech sítí spolu s 6 GB vás vyjde na 899 Kč/měsíc.

Na posledním případu lze dobře vidět, jak je předplacená karta dražší než klasický tarif. Základní neomezené tarify u stejného operátora pořídíte již za 599 Kč/měsíc, respektive za 799 Kč/měsíc (podle toho, s jak velkým omezením rychlosti se spokojíte). T-Mobile v rámci svých balíčků pro předplacené karty zvýhodňuje vždy jen jednu službu. Na druhou stranu potěší třeba netradiční možností neomezeného internetu na den za 69 Kč. O2 svým „předplacenkářům“ podobné balíčky v současnosti nenabízí.

Pokud vás žádná předplacená karta velké trojky neoslovila, prozkoumejte nabídky virtuálních operátorů. Právě alternativní poskytovatelé se často zaměřují na služby, které jsou pro hlavní operátory spíše okrajové.

Kalkulačka mobilních tarifů

Případně si ještě jednou prověřte, zda by vaše požadavky nesplnil některý z mobilních tarifů. V naší online kalkulačce vám tarify během okamžiku srovnáme a ukážeme vám nejvýhodnější nabídku. Naši specialisté za vás zdarma vyřídí i eventuální sjednání služeb, vy zatím můžete zůstat v pohodlí svého domova.

Srovnat ceny mobilních tarifů

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.