Žena se sluchátky telefonuje

Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

12. 12. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

Bez telefonní předvolby voláte na lokální číslo

Kamarád žijící v zahraničí vám dal svůj kontakt a vy se mu konečně chystáte zavolat? Ujistěte se, že máte kompletní číslo včetně telefonní předvolby. V opačném případě bude vytáčeno pouze lokální číslo. Hovor se tak s největší pravděpodobností vůbec neuskuteční (jedině, že by v rámci ČR někdo měl totožný kontakt) a vy uslyšíte, že volané číslo neexistuje. Abyste mohli volat na telefonní číslo v zahraničí, musíte před něj přidat předvolbu země, ve které byl kontakt registrován.

Telefonní předvolba se skládá ze dvou částí – mezinárodního přestupného znaku a kódu země.

 • Mezinárodní přestupný znak: Jedná se o dvě nuly (00). Pokud voláte z mobilní sítě, můžete je nahradit znakem plus (+).

 • Mezinárodní směrové číslo: Kód konkrétní země vyjádřený 1–3 čísly. České republice bylo přiřazeno číslo 420.


Správná telefonní předvolba pro volání do České republiky ze zahraničního čísla je tedy 00420 nebo +420. Jako příklad dvoumístného kódu poslouží třeba předvolba +44 přiřazená Spojenému království, jednomístnou předvolbou disponují Spojené státy americké (+1) či Rusko (+7). Po mezinárodním přestupném znaku a směrovém čísle již následuje číslo účastníka v dané síti. Někdy mu ještě předchází místní směrový kód, který upřesňuje polohu uvnitř cílové sítě.

Zajímavost

Mezinárodní přestupný znak 00 se používá v Evropě a také ve většině asijských a afrických států. Pokud ale chcete volat do zahraničí z USA a dalších zemí využívajících Severoamerický plán číslování (The North American Numbering Plan, NANP), musíte použít 011. Hovor na české číslo zde místo 00420 začíná kombinací 011420.


Telefonní předvolby států v Evropě

StátMezinárodní směrové čísloStátMezinárodní směrové číslo

Albánie

355

Malta

356

Andorra

376

Moldavsko

373

Belgie

32

Monako

377

Bělorusko

375

Německo

49

Bosna a Hercegovina

387

Nizozemsko

31

Bulharsko

359

Norsko

47

Černá Hora

382

Polsko

48

Česká republika

420

Portugalsko

351

Dánsko

45

Rakousko

43

Estonsko

372

Rumunsko

40

Finsko

358

Rusko

7

Francie

33

Řecko

30

Grónsko

299

San Marino

378

Chorvatsko

385

Severní Makedonie

389

Irsko

353

Slovensko

421

Island

354

Slovinsko

386

Itálie

39

Spojené království

44

Kosovo

383

Srbsko

381

Kypr

357

Španělsko

34

Lichtenštejnsko

423

Švédsko

46

Litva

370

Švýcarsko

41

Lotyšsko

371

Turecko

90

Lucembursko

352

Ukrajina

380

Maďarsko

36

Vatikán

379

Během cestování nebo při pracovních záležitostech Češi často vytáčí také telefonní předvolby +20 (Egypt), +216 (Tunisko), +84 (Vietnam) či +1 (Spojené státy, Kanada a oblast Karibiku).

Zajímavost

Telefonní předvolby států určuje Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), specializovaná agentura Organizace spojených národů (OSN) zodpovědná za informační a telekomunikační technologie. Právě ITU přidělila České republice po rozdělení Československa mezinárodní směrové číslo 420. Československo předtím používalo kód 42. Slovensko po osamostatnění získalo směrové číslo 421.

Telefonní předvolba vychází z 9 zón

I když se to na první pohled nemusí zdát, telefonní předvolby nejsou zcela náhodné. Reflektují rozdělení ITU do 9 zón, které zohledňují primárně geografickou polohu. Číslo zóny se shoduje s první číslicí mezinárodního směrového čísla (u států v zóně 1 začíná telefonní předvolba jedničkou, u zóny 2 dvojkou atd.). Česká republika tedy patří do zóny 4.

 • Zóna 1: Státy využívající Severoamerický plán číslování – USA, Kanada, Karibik

 • Zóna 2: Převážně africké státy, ale také Grónsko nebo Faerské ostrovy

 • Zóna 3 a 4: Evropa

 • Zóna 5: Střední a Jižní Amerika

 • Zóna 6: Jihovýchodní Asie a Oceánie

 • Zóna 7: Rusko a Kazachstán

 • Zóna 8: Východní Asie a speciální služby

 • Zóna 9: Západní a jižní Asie, Blízký východ

Telefonní předvolby ve světě - mapka

Volání do zahraničí: Ne vždy jde o roaming

Pokud se domníváte, že v Evropské unii po zrušení roamingových poplatků nemůžete za volání do zahraničí platit více než při hovorech v ČR, máte pravdu jen napůl. Je totiž zapotřebí rozlišovat roaming a mezinárodní volání. Když voláte z českého čísla na jiné české číslo, pak skutečně v rámci EU platíte stejnou částku jako při domácích hovorech. Voláte-li z českého čísla na číslo registrované v zahraničí, jedná se o mezinárodní volání. To do kategorie roamingu nespadá.

EU ceny za mezinárodní volání mezi členskými státy alespoň zastropovala. Od roku 2019 si operátoři nesmí za minutu hovoru účtovat více než 0,19 eura bez DPH. Podle uplatňovaného referenčního kurzu to v aktuálním roce znamená maximálně 5,66 Kč s DPH. Mezinárodní volání mimo EU vás ale vyjde mnohem dráž, poskytovatelé si běžně účtují desítky Kč za minutu. V následující tabulce jsme shrnuli, kolik stojí volání na vybraná zahraniční čísla u hlavních operátorů.

Srovnání cen mezinárodního volání

T-MobileO2Vodafone

Chorvatsko

5,66 Kč/min

5,60 Kč/min

5,65 Kč/min

Ukrajina

2 Kč/min (speciální cena platná do odvolání)

5,98 Kč/min

2 Kč/min (speciální cena platná do odvolání)

Egypt

30 Kč/min

34,90 Kč/min

30,25 Kč/min

Vietnam

30 Kč/min

34,90 Kč/min

7,26 Kč/min

USA

30 Kč/min

34,90 Kč/min

11,50 Kč/min

Zdroj: Ceníky a webové stránky operátorů k 13.11.2022.

Jak vidíte, podmínky operátorů se výrazně liší. Každý z poskytovatelů k volání do zahraničí přistupuje jiným způsobem. Někde se setkáte s prostým členěním na EU a zbytek světa, jinde jsou země rozděleny do více cenových kategorií. Proto si před vytočením zahraničního čísla zjistěte, jaké podmínky platí u vašeho operátora.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Volání přes WhatsApp do zahraničí jako alternativa

Klasické hovory využívající telefonní předvolby v dnešní době samozřejmě nepředstavují jedinou možnost, jak se spojit s někým na druhé straně světa. Pokud máte vy i příjemce hovoru k dispozici internet, můžete si zavolat přes WhatsApp, Messenger, FaceTime, Viber nebo Skype. Pak za hovor neplatíte nic, respektive jen částku spojenou se zajištěním mobilních dat či Wi-Fi. V praxi se tak jedná o nejoblíbenější variantu. Ne vždy se však dá použít. Například v některých nedemokratických zemích jsou tyto aplikace blokované.

Hrozba jménem wangiri

Mezinárodní volání s sebou přináší také specifické hrozby. Jedna z nich se označuje jako wangiri. Skupiny podvodníků záměrně prozvání kontakty v zahraničí a čekají, kdo se ozve zpět. Zpravidla volají z prémiových telefonních čísel, pro něž platí vysoké sazby. Na druhé straně sluchátka vás obvykle uvítá znělka a mluvený úvod, který má hovor co nejdéle pozdržet. Že šlo o podvod, si lidé často uvědomí, až když jim operátor naúčtuje volání na prémiová čísla. S reklamací bohužel neuspějete, protože jste dobrovolně volali vy.

Operátoři se tato čísla snaží blokovat, ale není v jejich možnostech tento fenomén zcela vymýtit – útočníci přichází se stále novými čísly. Pokud si tedy nejste stoprocentně jistí, kdo stojí za nepřijatým hovorem ze zahraničí, zpět raději nevolejte. Ochranu proti těmto podvodníkům slibují také různé aplikace. Zmínit lze například Truecaller či Hiya.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

 • Žena s účty počítá na kalkulačce
  08. září 2023|Jana Březinová
  Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

  Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

 • struktura-vydaju
  07. září 2023|Petr Woff
  Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

  Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.