Žena se sluchátky telefonuje

Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

12. 12. 2022
|
Délka: 8 min.

Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

Bez telefonní předvolby voláte na lokální číslo

Kamarád žijící v zahraničí vám dal svůj kontakt a vy se mu konečně chystáte zavolat? Ujistěte se, že máte kompletní číslo včetně telefonní předvolby. V opačném případě bude vytáčeno pouze lokální číslo. Hovor se tak s největší pravděpodobností vůbec neuskuteční (jedině, že by v rámci ČR někdo měl totožný kontakt) a vy uslyšíte, že volané číslo neexistuje. Abyste mohli volat na telefonní číslo v zahraničí, musíte před něj přidat předvolbu země, ve které byl kontakt registrován.

Telefonní předvolba se skládá ze dvou částí – mezinárodního přestupného znaku a kódu země.

 • Mezinárodní přestupný znak: Jedná se o dvě nuly (00). Pokud voláte z mobilní sítě, můžete je nahradit znakem plus (+).

 • Mezinárodní směrové číslo: Kód konkrétní země vyjádřený 1–3 čísly. České republice bylo přiřazeno číslo 420.


Správná telefonní předvolba pro volání do České republiky ze zahraničního čísla je tedy 00420 nebo +420. Jako příklad dvoumístného kódu poslouží třeba předvolba +44 přiřazená Spojenému království, jednomístnou předvolbou disponují Spojené státy americké (+1) či Rusko (+7). Po mezinárodním přestupném znaku a směrovém čísle již následuje číslo účastníka v dané síti. Někdy mu ještě předchází místní směrový kód, který upřesňuje polohu uvnitř cílové sítě.

Zajímavost

Mezinárodní přestupný znak 00 se používá v Evropě a také ve většině asijských a afrických států. Pokud ale chcete volat do zahraničí z USA a dalších zemí využívajících Severoamerický plán číslování (The North American Numbering Plan, NANP), musíte použít 011. Hovor na české číslo zde místo 00420 začíná kombinací 011420.


Telefonní předvolby států v Evropě

StátMezinárodní směrové čísloStátMezinárodní směrové číslo

Albánie

355

Malta

356

Andorra

376

Moldavsko

373

Belgie

32

Monako

377

Bělorusko

375

Německo

49

Bosna a Hercegovina

387

Nizozemsko

31

Bulharsko

359

Norsko

47

Černá Hora

382

Polsko

48

Česká republika

420

Portugalsko

351

Dánsko

45

Rakousko

43

Estonsko

372

Rumunsko

40

Finsko

358

Rusko

7

Francie

33

Řecko

30

Grónsko

299

San Marino

378

Chorvatsko

385

Severní Makedonie

389

Irsko

353

Slovensko

421

Island

354

Slovinsko

386

Itálie

39

Spojené království

44

Kosovo

383

Srbsko

381

Kypr

357

Španělsko

34

Lichtenštejnsko

423

Švédsko

46

Litva

370

Švýcarsko

41

Lotyšsko

371

Turecko

90

Lucembursko

352

Ukrajina

380

Maďarsko

36

Vatikán

379

Během cestování nebo při pracovních záležitostech Češi často vytáčí také telefonní předvolby +20 (Egypt), +216 (Tunisko), +84 (Vietnam) či +1 (Spojené státy, Kanada a oblast Karibiku).

Zajímavost

Telefonní předvolby států určuje Mezinárodní telekomunikační unie (ITU), specializovaná agentura Organizace spojených národů (OSN) zodpovědná za informační a telekomunikační technologie. Právě ITU přidělila České republice po rozdělení Československa mezinárodní směrové číslo 420. Československo předtím používalo kód 42. Slovensko po osamostatnění získalo směrové číslo 421.

Telefonní předvolba vychází z 9 zón

I když se to na první pohled nemusí zdát, telefonní předvolby nejsou zcela náhodné. Reflektují rozdělení ITU do 9 zón, které zohledňují primárně geografickou polohu. Číslo zóny se shoduje s první číslicí mezinárodního směrového čísla (u států v zóně 1 začíná telefonní předvolba jedničkou, u zóny 2 dvojkou atd.). Česká republika tedy patří do zóny 4.

 • Zóna 1: Státy využívající Severoamerický plán číslování – USA, Kanada, Karibik

 • Zóna 2: Převážně africké státy, ale také Grónsko nebo Faerské ostrovy

 • Zóna 3 a 4: Evropa

 • Zóna 5: Střední a Jižní Amerika

 • Zóna 6: Jihovýchodní Asie a Oceánie

 • Zóna 7: Rusko a Kazachstán

 • Zóna 8: Východní Asie a speciální služby

 • Zóna 9: Západní a jižní Asie, Blízký východ

Telefonní předvolby ve světě - mapka

Volání do zahraničí: Ne vždy jde o roaming

Pokud se domníváte, že v Evropské unii po zrušení roamingových poplatků nemůžete za volání do zahraničí platit více než při hovorech v ČR, máte pravdu jen napůl. Je totiž zapotřebí rozlišovat roaming a mezinárodní volání. Když voláte z českého čísla na jiné české číslo, pak skutečně v rámci EU platíte stejnou částku jako při domácích hovorech. Voláte-li z českého čísla na číslo registrované v zahraničí, jedná se o mezinárodní volání. To do kategorie roamingu nespadá.

EU ceny za mezinárodní volání mezi členskými státy alespoň zastropovala. Od roku 2019 si operátoři nesmí za minutu hovoru účtovat více než 0,19 eura bez DPH. Podle uplatňovaného referenčního kurzu to v aktuálním roce znamená maximálně 5,66 Kč s DPH. Mezinárodní volání mimo EU vás ale vyjde mnohem dráž, poskytovatelé si běžně účtují desítky Kč za minutu. V následující tabulce jsme shrnuli, kolik stojí volání na vybraná zahraniční čísla u hlavních operátorů.

Srovnání cen mezinárodního volání

T-MobileO2Vodafone

Chorvatsko

5,66 Kč/min

5,60 Kč/min

5,65 Kč/min

Ukrajina

2 Kč/min (speciální cena platná do odvolání)

5,98 Kč/min

2 Kč/min (speciální cena platná do odvolání)

Egypt

30 Kč/min

34,90 Kč/min

30,25 Kč/min

Vietnam

30 Kč/min

34,90 Kč/min

7,26 Kč/min

USA

30 Kč/min

34,90 Kč/min

11,50 Kč/min

Zdroj: Ceníky a webové stránky operátorů k 13.11.2022.

Jak vidíte, podmínky operátorů se výrazně liší. Každý z poskytovatelů k volání do zahraničí přistupuje jiným způsobem. Někde se setkáte s prostým členěním na EU a zbytek světa, jinde jsou země rozděleny do více cenových kategorií. Proto si před vytočením zahraničního čísla zjistěte, jaké podmínky platí u vašeho operátora.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Chci si srovnat ceny mobilních tarifů

Volání přes WhatsApp do zahraničí jako alternativa

Klasické hovory využívající telefonní předvolby v dnešní době samozřejmě nepředstavují jedinou možnost, jak se spojit s někým na druhé straně světa. Pokud máte vy i příjemce hovoru k dispozici internet, můžete si zavolat přes WhatsApp, Messenger, FaceTime, Viber nebo Skype. Pak za hovor neplatíte nic, respektive jen částku spojenou se zajištěním mobilních dat či Wi-Fi. V praxi se tak jedná o nejoblíbenější variantu. Ne vždy se však dá použít. Například v některých nedemokratických zemích jsou tyto aplikace blokované.

Hrozba jménem wangiri

Mezinárodní volání s sebou přináší také specifické hrozby. Jedna z nich se označuje jako wangiri. Skupiny podvodníků záměrně prozvání kontakty v zahraničí a čekají, kdo se ozve zpět. Zpravidla volají z prémiových telefonních čísel, pro něž platí vysoké sazby. Na druhé straně sluchátka vás obvykle uvítá znělka a mluvený úvod, který má hovor co nejdéle pozdržet. Že šlo o podvod, si lidé často uvědomí, až když jim operátor naúčtuje volání na prémiová čísla. S reklamací bohužel neuspějete, protože jste dobrovolně volali vy.

Operátoři se tato čísla snaží blokovat, ale není v jejich možnostech tento fenomén zcela vymýtit – útočníci přichází se stále novými čísly. Pokud si tedy nejste stoprocentně jistí, kdo stojí za nepřijatým hovorem ze zahraničí, zpět raději nevolejte. Ochranu proti těmto podvodníkům slibují také různé aplikace. Zmínit lze například Truecaller či Hiya.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.