Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu

Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

Co je to roaming

Pojmem roaming se označuje poskytování telekomunikačních služeb v jiné zemi, než si zákazník sjednal služby. Pokud tedy máte mobilní tarif nebo předplacenou kartu od českého operátora, čerpáte roaming, kdykoliv vyjedete za hranice ČR.

Pozor

Co je a co není roaming?

Někteří uživatelé se chybně domnívají, že do kategorie roamingu spadá také volání z Česka na zahraniční čísla. V takové chvíli se ale jedná o mezinárodní volání, pro které platí zcela odlišné podmínky.

V EU platí „Roam like at home“

V minulosti znamenalo používání mobilu v zahraničí zvýšené výdaje. Operátoři si za služby účtovali nemalé částky. Při cestě do většiny zemí světa to stále platí, ale minimálně v EU se situace změnila k lepšímu. Od roku 2017 je totiž v platnosti evropská legislativa, podle níž vám operátoři za roaming nesmí účtovat nic nad rámec poplatků, které hradíte v domovské zemi. Tento princip se nazývá „Roam Like At Home“ (V roamingu jako doma).

Kde platí v roamingu stejné podmínky jako v ČR - grafika

Pravidlo se vztahuje na všechny státy EU, Norsko, Island a Lichtenštejnsko (zóna 1). Volání, SMS zprávy a mobilní data v těchto zemích tak můžete využívat za stejných podmínek jako v ČR – bez ohledu na to, zda patříte k tarifním zákazníkům, nebo „předplacenkářům“. U volání a SMS zpráv na vás žádné nástrahy nečekají, u mobilních dat je situace o něco složitější.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Chci si srovnat ceny mobilních tarifů

Internet omezují datové limity

Množství dat, jež musí operátor zákazníkovi v rámci roamingu na území EU zajistit, se vypočítává z ceny balíčku. Konečná hodnota se získává poměrně složitým výpočtem, který zohledňuje mimo jiné regulovanou velkoobchodní cenu za 1 GB. Co to znamená v praxi? U tarifů s omezenými daty v drtivé většině případů vůbec nic. Objem dat, který vzejde z výpočtu, bývá vyšší než ten, co si platíte – v zahraničí tak máte k dispozici stejný balíček dat jako v Česku.

Na pozoru byste se ale měli mít u neomezených datových tarifů. V zahraničí si neomezená data užívat nebudete. Operátoři vám v závislosti na tarifu nastaví datový limit, který opět vychází ze zmiňovaného výpočtu. V okamžiku, kdy limit vyčerpáte, si musíte data případně dokoupit. Poskytovatelé jsou většinou benevolentní a hranici stanovují výš, než musí. Přesto se vám neomezená data v zahraničí promění na balíček s několika desítkami GB.

Přesnou výši datového limitu pro svůj tarif zpravidla najdete v ceníku nebo internetové samoobsluze operátora. Orientačně můžete počítat s tím, že u levnějších neomezených tarifů se limit bude pohybovat okolo 20–30 GB. U prémiových tarifů dosahuje zhruba dvojnásobných hodnot.

Mimo EU si připlatíte

Pokud se chystáte navštívit země mimo EU, počítejte s tím, že si připlatíte. Rozhodně nejde o malé částky – za jeden prosurfovaný MB si operátoři účtují klidně stovky korun. O moc lepší situace nepanuje ani u volání. Minuta hovoru obvykle stojí desítky korun. Každý operátor rozděluje země podle vlastního klíče. Poskytovatelé standardně rozlišují několik zón. Pro každou z nich poté aplikují rozdílný ceník. Proto si před odjezdem vždy zjistěte, jaké podmínky pro danou zemi platí.

Nezapomínejte, že součástí EU není Švýcarsko a po nedávném brexitu ani Velká Británie. Ta se však u většiny operátorů stále drží ve zvýhodněné zóně, ale nemusí to tak být věčně. Podmínky operátorů vás mohou nepříjemně překvapit i při pobytu v dalších turisticky oblíbených zemích, například v Egyptě či Turecku. V následující tabulce jsme pro vás srovnali roamingové ceny dat v populárních dovolenkových destinacích ležících mimo EU.

T-MobileO2Vodafone

Turecko

75 Kč/MB (Zóna 2)

75 Kč/MB (Zóna 2)

7,70 Kč/MB (Zóna 2)

Egypt

75 Kč/MB (Zóna 2)

3,90 Kč/MB (Top Svět)

7,70 Kč/MB (Zóna 2)

Tunisko

360 Kč/MB (Zóna 3)

3,90 Kč/MB (Top Svět)

7,70 Kč/MB (Zóna 2)

Spojené arabské emiráty

360 Kč/MB (Zóna 3)

3,90 Kč/MB (Top Svět)

302,50 Kč/MB (Zóna 3)

Černá Hora

75 Kč/MB (Zóna 2)

3,90 Kč/MB (Top Svět)

7,70 Kč/MB (Zóna 2)

Zdroj: webové stránky a ceníky operátorů, 3.6.2022

Před odjezdem do zemí mimo EU si ověřte nastavení tzv. data roaming limitu. Jedná se o maximální částku, kterou můžete zaplatit za placené datové služby v rámci roamingu. Po jejím dosažení vám operátor mobilní data zablokuje. Data roaming limit je automaticky stanoven operátorem. Vy si jeho výši ale v internetové samoobsluze libovolně přizpůsobíte.

Roaming v zahraničí - volání na pláži

Na co si dát při používání telefonu v zahraničí pozor?

Před cestou za hranice si v první řadě ověřte, zda máte roaming aktivní. Eventuální blokování roamingu se může týkat telefonu i SIM karty. Zatímco nastavení telefonu případně změníte i v zahraničí bez mobilních dat, na odblokování SIM karty se potřebujete přihlásit do internetové samoobsluhy. To se vám bez připojení k internetu již nepodaří. Proto raději nastavení zkontrolujte ještě před odjezdem.

O aktivování roamingu lze požádat také na zákaznické lince nebo v kamenných prodejnách operátora. U nových SIM karet by měl být roaming v základu aktivní, nicméně kontrolu raději nepodceňte ani zde.

Přímo v zahraničí pak nezapomeňte sledovat, k jaké síti se váš telefon připojí. V hraničních oblastech hrozí, že se mobil přihlásí k síti jiného státu. Účtování pak proběhne v souladu s ceníkem pro danou zemi. Rizikové jsou z tohoto pohledu zejména vnější hranice EU. Potíže mohou nastat také při cestování lodí a letadlem, když se připojíte k satelitním sítím. Služby se poté účtují podle mezinárodních ceníků. Minuta hovoru v tomto režimu stojí několik stovek korun.

Kalkulačka mobilních tarifů

Srovnejte si mobilní tarify v přehledné kalkulačce

Přemýšlíte kvůli nevýhodným roamingovým podmínkám o změně operátora nebo se jen chcete přesvědčit, zda je váš aktuální tarif stále nejlepší?

Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší online kalkulačce. Naši specialisté vám zdarma pomohou s výběrem nejvýhodnější varianty a vyřídí za vás i případné sjednání služeb. Ušetřené peníze vám na dovolené určitě přijdou vhod.

Potřebuji poradit s mobilním tarifem

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Ruka s mobilním telefonem nad kontejnerem na tříděný odpad
  Tarify
  05. března 2023|Petr Pohůdka
  Recyklace mobilů: Kde vám zrecyklují starý telefon?

  Celosvětově se v průměru zrecykluje pouze 10 % mobilních telefonů, v České republice ještě podstatě méně – cca 6 %. Přitom se jedná o nejčastěji obměňovanou elektroniku, kterou používáme jen pár let. Jak správně recyklovat mobil a kde vám za starý kus ještě zaplatí?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  Tarify
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  Tarify
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.