mobilní-aplikace

Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

Mapy a navigace

Na dovolené rozhodně nechcete bloudit a trávit na cestě více času, než je nutné. S rychlým nalezením cílové destinace vám pomohou online mapy a navigace. Tou nejznámější a nejpoužívanější aplikací z této kategorie jsou bezesporu Mapy Google, které najdete předinstalované na zařízeních s Androidem. Při cestách po Česku vám velmi dobře poslouží také Mapy.cz od Seznamu. Alternativu zmíněných aplikací do auta představují například Sygic nebo Waze. Posledně jmenovaná appka vás upozorní i na radary a kontroly dopravní policie.

Hledáte mobilní tarif s větší porcí dat?

Aplikace dopravců

Na dovolenou nejedete autem, ale využíváte služeb autobusových, vlakových či leteckých dopravců? Všechny tyto subjekty budou mít s největší pravděpodobností vlastní mobilní aplikaci. V ní máte pohromadě všechny potřebné jízdenky či letenky, uvidíte zde přesné časy odjezdů a dozvíte se o případném zpoždění. U aerolinek slouží aplikace rovněž k online check-inu. Dále si nezapomeňte stáhnout aplikace lokálních dopravců. Starosti i peníze vám může ušetřit třeba appka místních dopravních podniků nebo Uber či Bolt.

Booking a spol.

Se zorganizováním noclehu vám pomohou aplikace, které zprostředkovávají ubytovací zařízení. K těm nejznámějším patří Booking.com nebo Airbnb. Možností je však daleko více – podobnou službu vykonají i Trivago, Hotels.com či Agoda. Za rezervaci ubytování přes mobilní aplikaci na vás u některých poskytovatelů čeká drobná sleva.

Předpověď počasí

Svůj program na dovolené určitě chcete přizpůsobit počasí. Byla by škoda naplánovat si jediný výlet zrovna na den, kdy bude pršet. Aplikací, které vám poskytnou přesnou předpověď počasí s podrobným výhledem na příští hodiny a dny, je celá řada. Mezi ty nejoblíbenější se řadí The Weather Channel, Yahoo Weather, Počasí & Radar nebo Windy.

Tripadvisor, Yelp aneb večeře na jistotu

Jste v cílové destinaci a rádi byste si zašli na oběd či na večeři. Jak vybrat dobrou restauraci, když to zde vůbec neznáte? Nemusíte se spoléhat jen na svůj instinkt nebo posuzovat kvalitu daného podniku podle aktuálního počtu strávníků. Vsaďte na některou z aplikací, v níž najdete hodnocení restaurací. Na základě recenzí ostatních uživatelů si o zamýšleném místě uděláte lepší obrázek, případně půjdete rovnou na jistotu. Širokou škálu hodnocení nabízí aplikace Tripadvisor, Yelp a Foursquare.

Překladač je základ

Pokud se vydáváte za hranice České republiky, rozhodně by ve vašem telefonu neměl chybět překladač. Aplikace se hodí i v případě, že se bez problémů domluvíte anglicky. Osoba, s níž budete komunikovat, totiž anglicky hovořit nemusí a jako záchrana vám poslouží rychlý překlad do místního jazyka. Tou nejlepší volbou je aplikace Google Překladač. Appka vám umožní přeložit jednotlivá hesla, celé věty, ale poradí si také s textem na vyfoceném obrázku.

Aplikace vaší pojišťovny

Bohužel i na dovolené vás mohou potkat nepříjemnosti. Stejně jako kdykoliv jindy můžete náhle onemocnět, přivodit si nešťastný úraz nebo se stát účastníkem dopravní nehody. V těchto situacích vám přijde vhod aplikace pojišťovny, u které jste si sjednali cestovní či havarijní pojištění. V aplikaci najdete všechny potřebné informace o své pojistné smlouvě. Často přes ni lze s pojišťovnou rovnou komunikovat.

Pro tipy na výlet

Rádi objevujete zajímavá místa v okolí? Tipy na výlety vám přinese hned několik aplikací – již jednou zmiňovaný Tripadvisor, Culture Trip nebo Spotted by Locals. Posledně jmenovaná appka je založena na doporučeních místních obyvatel, takže se dostanete i na méně turistická místa. Samozřejmostí jsou obsáhlejší informace o dané atrakci, podrobnosti o vstupném i cenné rady od ostatních turistů.

Další zajímavé aplikace

Uvedené aplikace patří k těm nejdůležitějším, výčet však zdaleka není konečný. Jaké další aplikace by se vám mohly hodit?

 • Packing Pro: Zapomenete nějakou důležitou věc pokaždé doma? Packing Pro vám vytvoří seznam věcí ke sbalení podle cílové destinace, chystaných aktivit a počasí. Seznam můžete upravovat, doplňovat a při balení jednotlivé položky odškrtávat. Appka je k dispozici jen pro iOS, ale i pro Android existuje řada podobných alternativ (PackPoint, PackTeo).

 • park4night: Pokud hledáte místo, kde rozložit stan nebo přespat v karavanu, vyzkoušejte park4night. Jen kliknete na lokalitu, v níž chcete přenocovat, a aplikace vám nabídne blízká místa v okolí včetně uživatelských recenzí. Počítejte ale s tím, že aplikace není dostupná v češtině.

 • Duolingo: Rádi byste znali alespoň pár základních slovíček a frází v místním jazyce? Stáhněte si Duolingo, oblíbenou platformu pro výuku cizích jazyků.

 • Záchranka: Ta vám v případě nouze umožní přivolat záchrannou službu. Operátor díky GPS lokalizaci okamžitě uvidí, kde se zrovna nacházíte. Aplikace vám kromě ČR pomůže rovněž na slovenských horách, v Rakousku a Maďarsku. V ostatních zemích EU vytočí linku 112 bez odeslání polohových dat.

 • Pohlednice Online: Zajímavá vychytávka České pošty, díky které pošlete originální pohlednici odkudkoliv. Stačí nahrát fotku, doplnit text a Česká pošta pohled vytiskne a doručí na požadovanou adresu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Spotřeba mobilních dat - Muž sedící na okně s mobilem v ruce
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu
  Tarify
  03. června 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • repasovaná elektronika
  Tarify
  10. února 2022|Petr Pohůdka
  Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

  Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).