Blog
Pojištění vozu
Mobilní aplikace

Tipy na nejlepší aplikace do auta, od navigace po parkování

01. ledna 2021|Petr Woff|

K dokonalé jízdě potřebujeme čistou hlavu, kvalitní automobil a chytrý software. Nejlepší mobilní aplikace vám řeknou, kudy dojedete nejrychleji do cíle a kde najdete volné parkovací místo. Hlasový asistent vás upozorní, co máte dneska zapsáno v kalendáři nebo jaké bude počasí. Některé aplikace zastoupí servisního technika, jiné zašlou potřebné informace do pojišťovny a další přinejhorším zavolají záchranku.

Zkušení motoristé samozřejmě vědí, jaké máme silniční předpisy a dopravní značky. Svoje znalosti přesto, nebo právě proto můžeme otestovat v mobilní aplikaci Autoškola. Každopádně však potřebujeme automobil, abychom teorii ověřili praxí.

Populární jsou například evropská tržiště Mobile.de a AutoScout24. Sváteční řidiči a volnomyšlenkáři mezitím sdílejí automobily přes Anytime, Car4way nebo HoppyGo. Ovšem nehledě na majetkové vztahy, všichni máme nějaký cíl, kam chceme bezpečně dojet. Proto jsou mezi aplikacemi nejvyhledávanější mapy a navigace.

Porovnat povinné ručení

Google Maps, Mapy.cz a Waze

Většina pozemské pevniny je zmapována několika způsoby – satelitně, letecky a také z pohledu běžného chodce nebo řidiče. Zároveň existují pokročilé systémy, které přes družice přesně určují polohu, třeba GPS. Potřebujeme ještě hlasovou navigaci, abychom nemuseli koukat do displeje a mohli sledovat silnici. Proto existují mobilní aplikace Google Maps nebo Mapy.cz. Zavčas nám řeknou, kam máme odbočit, abychom jeli nejkratší cestou do zadaného cíle.

Společnost Google vyvíjí také navigaci Waze, na které ovšem spolupracují samotní uživatelé. Hlásí, kde uvízli v zácpě, narazili na uzavírku nebo policejní hlídku, aby další řidiči nebyli nepříjemně překvapeni.

Android Auto, nebo CarPlay

Dobrá rada přijde vhod, ale plnohodnotná komunikace probíhá oboustranně. Technologické společnosti proto vyvinuly virtuální asistenty, kteří dokážou splnit naše hlasové povely. Například se zeptáte na otázku, která vám zrovna prolétla hlavou – a oni zjistí a řeknou odpověď. Nebo přikážete, aby zahráli písničku, na kterou zrovna máte chuť. Takhle fungují aplikace Android Auto (od společnosti Google) a CarPlay (Apple).

Škoda Connect versus Torque

Hlasové asistenty zapojuje také největší česká automobilka. Její aplikaci MyŠkoda, respektive služby Škoda Connect lze využívat přes chytré reproduktory od společností Google (Home) a Amazon (Echo). Díky tomu dostaneme odpovědi na otázky, kolik zbývá paliva v nádrži, kdy bude zase nutné vyměnit olej nebo kde nalezneme nejbližší autoservis.

Škodovky, ale také auta mnoha dalších značek diagnostikuje aplikace Torque. Měří výkon nebo zrychlení, varuje před riziky (třeba vysokou teplotou chladící kapaliny).

Ukazování cesty na mapě v telefonu

Park4night či ParKing

Osobním automobilem jezdí leckdo, ale svoji soukromou garáž má málokdo. Takže podél silnic často chybí volné místo, kde bychom mohli zaparkovat. Aplikace Park4night pomůže cestovatelům, kteří vyrazili třeba na letní putovní dovolenou a hledají útočiště. Ukazuje, kde ještě zbývá parkovací místo pro karavany, dodávky a další auta.

Opačným problémem začíná ParKing. Pomáhá zapomnětlivcům, aby našli svoje zaparkované auto třeba v cizím městě. Stačí, abyste na mapě označili příslušné místo, než odejdete – a později, když zase potřebujete vyjet, jste navigováni zpátky. Aplikace zároveň zaznamenává, kde všude už jste parkovali. Takže potom máte uložené tipy na osvědčená místa, kde zase v budoucnosti můžete zkusit štěstí.

Záchranka, pojišťovna a Audiotéka

Přejeme vám, ať nepotkáte žádného silničního piráta ani opilce, který za volantem hazarduje. Raději si však nainstalujte Záchranku, abyste přinejhorším rychle kontaktovali a přivolali záchrannou službu. Svoje mobilní aplikace nabízejí také některé pojišťovny – například Allianz, Axa, Direct, Pillow, Slavia nebo Uniqa. Díky tomu můžete sami zdokumentovat, nafotit a nasdílet stav svého vozidla, abyste nemuseli čekat na technika.

Jakmile máte všechno pojištěné, zkontrolované a naplánované, nastartujte a vyrazte, kam vás srdce anebo povinnost táhne. Pokud přitom rádi posloucháte kvalitní hudbu či mluvené slovo, zkuste třeba nějakou audioknihu přes Audiotéku.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).