Muž ovládá telefon na držáku v autě

Chytré auto: Proč si ho pořídit a co to vlastně je?

Chytrá zařízení nás dnes obklopují a mohou nám značně usnadnit život, pomoci chránit zdraví i ušetřit peníze. Auta nejsou výjimkou a výrobci funkce neustále vylepšují v rámci svých infotainmentů i mobilních aplikací. Díky mobilním operátorům ale chytré auto můžete udělat také ze starších modelů.

U starších vozů pomůžou operátoři

T-Mobile, O2 i Vodafone v Česku nabízí zařízení a služby, které z vašeho vozidla dokáží udělat chytré auto. Kouzelná krabička se k autu připojí přes OBD zásuvku, kterou najdete prakticky ve všech autech vyrobených po roce 2001. Zařízení stojí několik tisíc a kromě prvotní investice je třeba počítat také s měsíčním tarifem.

Informace o autě můžete pohodlně sledovat přes mobilní aplikace, které jsou dostupné pro iOS i Android, takže je během chvíle najdete v obchodě Google Play nebo App Store. Pokud preferujete přístup přes webové rozhraní, máte i tuto možnost.

Aplikace, která z běžných vozů dělá chytrá auta, jsou až překvapivě funkční a dokáží sledovat následující parametry:

 • aktuální polohu,

 • úroveň nabití baterie,

 • překračování rychlosti,

 • množství paliva v nádrži,

 • poruchy zjistitelné z diagnostiky,

 • statistiku všech cest (použitelné jako kniha jízd),

 • otřesy auta při vandalismu, nehodě, odtahování či krádeži,

 • a dokonce i informace o stylu řízení (jak rychle se s autem zrychluje a zpomaluje).

Jaké služby mobilní operátoři nabízí a kolik stojí?

OperátorSlužbaCena zařízeníMěsíční paušál

T-Mobile

Chytré auto (​​WiFi Standard, 5 GB dat)

3 998 Kč

249 Kč

T-Mobile

Chytré auto (​​WiFi Premium, 20 GB dat)

3 998 Kč

499 Kč

O2

Car Control Basic

4 235 Kč

193 Kč

O2

Car Control Standard

4 235 Kč

483 Kč

O2

Car Control Premium

4 235 Kč

604 Kč

Vodafone

Auto manažer

4 977 Kč

177 Kč

Vodafone

Vozový park

6 050 Kč

230 Kč

Vodafone

eDohled Mini

4 057 Kč

129 Kč

Vodafone

eDohled Evropa

4 057 Kč

240 Kč

Vodafone

eDohled Svět

4 057 Kč

360 Kč

Specifika některých služeb či operátorů:

 • V rámci akcí je možné získat zařízení se slevou. V době psaní článku akce probíhá na webu T-Mobilu, který zařízení aktuální nabízí za 1 Kč.

 • O2 službu Car Control nabízí pouze firemním zákazníkům. Za 1392 Kč umí zajistit také montáž do auta. V případě závazku na delší dobu můžete získat zařízení i na splátky. Vedle mobilního a základního zařízení nabízí také pokročilé za 4 840 Kč.

 • U chytrého monitoringu od Vodafonu si zařízení můžete nejen zakoupit, ale také pronajmout. Platíte poté vyšší měsíční paušál.

Jak jsou na tom nová auta?

S novějšími auty za operátory často nebudete muset vůbec chodit. Vyjíždí totiž poměrně chytrá už z výroby. Nejlépe je na tom Tesla, ostatní automobilky ale nechtějí zůstat pozadu a chytré funkce, spolu s mobilními aplikacemi, postupně vylepšují.

Nejlepší nabídky autopojištění na jednom místě

Srovnáme vám nejlepší nabídky povinného ručení na trhu. Vámi vybrané pojištění vám naši specialisté pomůžou sjednat do několika minut.

Sjednat povinné ručení

Tesla

Americký výrobce elektromobilů je svou vychytanou aplikací i softwarem v autě proslulý. Na jedné velké obrazovce najdete veškeré potřebné nastavení a přehledně vám zobrazí navigaci. Systém ale nabízí také spoustu zábavy. Můžete si přes něj zahrát hry, sledovat Netflix či YouTube, a když na to zrovna budete mít náladu, z obří obrazovky uvnitř vozu si uděláte elektrický krb. V mobilní aplikaci pak najdete všemožné užitečné informace o svém autě a můžete ho částečně ovládat.

Co mobilní aplikace Tesla umí?

 • Zobrazit informace o autě - stav nabití, uzamčení, teplotu v interiéru nebo polohu.

 • Odemknout nebo zamknout auto, spustit klimatizaci, otevřít jeden z kufrů či kryt nabíječky.

 • Udělat z vašeho telefonu klíč, takže u sebe nemusíte nosit klíče od auta a Tesla se automaticky odemkne, když k ní s telefonem přijdete.

 • Na úvodní obrazovce, kde se kromě ovládacích prvků nachází také zmenšenina vašeho auta, na první pohled vidíte, zda jsou zavřené všechny dveře. Pokud některé z nich zůstanou otevřené, budou otevřené i na modelu auta v aplikaci.

 • Najít nejbližší Tesla nabíječky (tzv. Superchargery).

 • Zajet nebo vyjet z parkovacího místa. V některých zemích může auto z parkovacího místa nejen vyjet, ale rovnou dojet na určené místo - třeba k východu ze supermarketu.

 • Aktivovat hlídací mód, který pomocí kamer sleduje okolí auta a začne nahrávat, pokud se k vozu někdo přiblíží.

 • Aktivovat “Valet mode”, který Teslu nechá odemčenou a umožňuje s ní omezeně jezdit. To se může hodit v ručních myčkách nebo třeba na parkovišti u hotelu či restaurace, kde někomu auto svěříte do dočasné péče.

 • Přes appku je také možné nastartovat, zapnout světla, troubit, objednat se do servisu nebo si nastavit maximální povolenou rychlost.

Proč si pořídit chytré auto - Modré auto Tesla na silnici

Škoda a další výrobci

Mladoboleslavská automobilka nabízí rovnou několik aplikací. Přes appku MyŠKODA snadno ověříte, kolik vám v nádrži zbývá paliva, najdete v ní historii jízd, můžete se ujistit, jestli jste auto zamkli a pomůže vám třeba i s hledáním vozu na parkovišti. Druhá aplikace MyŠKODA iV pak slouží k virtuálnímu otestování elektromobilu. Zjistíte díky ní, jestli by se vám vyplatil, o kolik méně emisí byste vypustili do okolí a kolik byste ušetřili oproti modelům se spalovacím motorem. Existuje také aplikace ŠKODA Move&Fun pro ovládání malého elektromobilu CITIGO a ŠKODA Media Room na sledování novinek ze světa škodovek.

Aplikaci s podobnými funkcemi jako MyŠKODA nabízí také Volkswagen, Volvo, BMW nebo Mercedes-Benz. Svou aplikaci má dokonce i Dacia. U automobilky proslulé výrobou levných vozů byste ji možná nečekali, ale pokrok se nevyhýbá ani rumunskému výrobci. Funkčnost je ale zatím omezená a appka slouží především k propojení mobilního telefonu s autem, které vám usnadní ovládání navigace nebo telefonování.

Má chytré auto vliv na cenu pojištění?

Některé pojišťovny umí chytré auto zohlednit a můžete získat slevu na povinné ručení či havarijní pojištění. Především pak u produktů, které zahrnují pojištění proti krádeži nebo vandalismu. Chytré systémy v autě totiž vandalům i zlodějům značně znepříjemní život - jakmile se s autem něco stane, velmi rychle to zjistíte a můžete věc řešit, což snižuje riziko větších škod.

Kalkulace havarijního pojištění zdarma

Víte, kolik by vás stálo havarijní pojištění? Vyplňte údaje do naší kalkulačky a my vám poradíme s výběrem i sjednáním té nejvýhodnější nabídky na trhu.

Spočítat havarijní pojištění

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Pes na silnici
  Auto
  19. března 2023|Jana Březinová
  Srážka psa s autem – jako majitel nesete vinu

  Ke srážce se zvěří dochází na silnicích čím dál častěji, ale nehody se bohužel nevyhýbají ani domácím mazlíčkům. Z hlediska pojištění se však jedná o jiný případ. Pokud se vám pod kola přimotá zaběhlý pes nebo naopak vy jste majitelem pejska, kterého někdo srazil autem, měli byste vědět, jak správně postupovat.

 • Zdražení povinného ručení 2022 - Kalkulačka, model auta, mince a smlouvy o pojistce
  Auto
  15. března 2023|Jana Březinová
  Zdražení povinného ručení a havarijního pojištění v roce 2023

  I v letošním roce se provoz vozidla nejspíš prodraží – budeme připlácet nejen za pohonné hmoty, ale i autoservisní práce a součástky. Ceny budou kopírovat inflaci a ta zůstává nadále vysoká, i když oproti loňskému roku nebude nárůst cenové hladiny tak citelný. Čeká nás i zdražení pojištění aut. Jak se s případným zvyšováním pojistného poprat?

 • Žena po dopravní nehodě telefonuje
  Auto
  21. února 2023|Petr Pohůdka
  Co byste měli vědět, když budete po havárii používat náhradní vozidlo

  Někdo vás naboural, vaše vozidlo se porouchalo nebo je z nějakého jiného důvodu nepojízdné? To ještě neznamená, že musíte chodit pěšky. Od pojišťovny totiž na potřebnou dobu můžete získat náhradní vozidlo. V jakých situacích na něj máte nárok a co byste měli vědět, než do zapůjčeného vozu poprvé usednete?

 • Autíčko vedle mincí
  Auto
  19. února 2023|Jana Březinová
  10 tipů, jak ušetřit na povinném ručení

  Počty dopravních nehod a průměrná výše způsobených škod každým rokem stoupají, a s tím roste i cena povinného ručení. Naštěstí známe triky, jak si vybrat nejlevnější povinné ručení. S některými ušetříte až tisíce korun ročně!

 • Muž stojí u nabíjejícího se elektroauta
  Auto
  11. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak získat dotace na elektromobil v ČR

  V současné době se dotace na elektromobily nabízí pouze pro státní firmy, obce, školy či neziskové organizace. Plánovaná podpora pro firmy byla zrušena, jelikož program nesplňoval podmínky Evropské komise. Běžní občané a podnikatelé se tak dotace na elektromobil nedočkají ani v roce 2022.

 • Policejní kontrola - dechová zkouška s alkohol tester
  Auto
  10. prosince 2022|Jana Březinová
  Jak vybrat alkohol tester

  Rádi byste ráno po bujarém večírku usedli za volant, ale nejste si jistí, jestli nenadýcháte? Se zjištěním zbytkového alkoholu v krvi vám pomůže alkohol tester. Vybírejte obezřetně, spoustu přístrojů nedosahuje dostatečné spolehlivosti. Na co byste se při koupi alkohol testeru měli zaměřit?

 • Automechanik upevňuje rámeček pod SPZ
  Auto
  30. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Vše o SPZ: K čemu slouží, jak řešit její ztrátu a vybrat si ji na přání?

  Státní poznávací značky (SPZ) sestávají v Česku z kombinace písmen, arabských číslic a případně mezer či rozdělovacích znamének. „Espézetka” je u nás přidělena ke každému jednotlivému vozidlu podléhající registraci. V autě jsou cedulky se státní poznávací značkou umístěné na přídi a zádi nad nárazníky vozu a slouží k odlišení jednotlivých aut a k jejich individuální dohledatelnosti. Co dalšího jste o SPZ (ne)věděli?

 • Přístrojová deska v autě se svítícími kontrolkami
  Auto
  24. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Co říká která kontrolka v autě? U oranžové zbystřete, u červené raději v jízdě nepokračujte

  Pokud je s automobilem něco v nepořádku, potřebuje řidiče spolehlivým způsobem upozornit. A to prostřednictvím kontrolek. Co jednotlivé symboly v autě znamenají? Kdy můžete s opatrností pokračovat v jízdě a kdy je naopak lepší vozidlo hned zastavit a problém odstranit?

 • Jak vybrat olej do auta? - Otevřená kapota auta a manipulace s motorem
  Auto
  07. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak vybrat motorový olej do auta? Na značce ani výrobci příliš nezáleží. Důležité jsou jiné parametry

  Podobně jako se člověk neobejde bez vody, automobilové motory nemůžou fungovat bez vhodného oleje. Jak ale vybrat ten správný a nešlápnout vedle? Máme pro vás praktické info i rady, kde motorový olej koupit a jak (často) ho měnit.

 • Jak řešit nabourané auto na parkovišti - Poškozený předek auta na parkovišti
  Auto
  14. října 2022|Marek Drahorád
  Jak řešit nabourané auto na parkovišti

  Podle policejní statistiky je náraz do zaparkovaného auta druhým nejčastějším druhem nehody a není divu, že se s poškozením vozu na tomto místě setkal skoro každý řidič. Jak si s podobnou situací poradit, ať už jste ji zavinili vy, nebo jiný řidič? A co dělat, pokud viník od nehody ujede?

 • Rozbité čelní sklo - překvapený člověk uvnitř auta
  Auto
  22. září 2022|Marek Drahorád
  Nejčastější připojištění k povinnému ručení

  Z povinného ručení se v posledních letech stal produkt, který dokáže nahradit i havarijní pojištění. Můžete se totiž připojistit prakticky na všechna rizika, která vašemu autu hrozí. Není proto divu, že zájem o připojištění k povinnému ručení dlouhodobě roste. Jak si vybrat správná připojištění? A která jsou v Česku nejoblíbenější?

 • Nárust cen vlastnictví auta - Papírové složky a klíčky od auta
  Auto
  14. září 2022|Petr Pohůdka
  Nárůst ceny vlastnictví vozu: Jak ušetřit peníze na provozu auta?

  V posledních měsících jsme svědky zdražování benzínu, povinného ručení, náhradních dílů nebo nových aut. Provoz vozidla tak stojí mnohem více než v minulosti. Jakými způsoby lze tyto náklady snížit? Poradíme vám, jak ušetřit peníze na provozu auta.

 • Žena u rozbitého auta
  Auto
  02. září 2022|Petr Pohůdka
  Proč je důležité mít havarijní pojištění i u staršího auta

  Havarijní pojištění auta není na rozdíl od povinného ručení vyžadováno zákonem. Řidiči si proto havarijní pojištění často nesjednají, zejména u starších vozů. Jenže i u ojetých automobilů vás oprava škod může vyjít pěkně draho. V době rostoucích cen v autoservisech to platí dvojnásob. Proč byste havarijní pojištění ojetého auta neměli podceňovat?

 • Lze ušetřit na autopojištění - Majitelé auta sčítají škody po nárazu svých vozů
  Auto
  24. srpna 2022|Jana Březinová
  Lze ušetřit na autopojištění při rozložení do vícero splátek?

  Platit povinné ručení ročně nebo čtvrtletně? Pokud jste v minulosti chtěli ušetřit na povinném ručení, bylo to jednoznačné rozhodnutí –⁠ roční platba pojištění totiž vycházela výhodněji. V dnešní době už to tak docela neplatí. Jak k rozložení plateb na menší částky přistupují jednotlivé pojišťovny?

 • Žena fotí dopravní nehodu
  Auto
  22. srpna 2022|Jana Březinová
  Jak ušetřit na autopojištění jako občasný řidič

  Najezdíte ročně sotva pár tisíc kilometrů a chtěli byste ušetřit na povinném ručení? Právě pro vás je určeno pojištění typu „Jezdím málo, platím málo“. Na českém trhu ho nabízí pojišťovna Allianz a Pillow. Zjistěte, jak přesně funguje pojištění podle skutečného počtu ujetých kilometrů a která pojišťovna vám ho nabídne výhodněji.

 • Vše co jste chtěli vědět o elektrokolech - Muž na vyhlídce s elektrokolem v horách
  Auto
  Vše, co jste chtěli vědět o elektrokolech

  Elektrokola patří mezi fenomén současnosti s obřím potenciálem a řadou výhod. Jak takové elektrokolo vlastně funguje? Kde ho koupit, jak ho správně nabíjet a maximálně zabezpečit, aby vám sloužilo spoustu let?

 • Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat při odletu na dovolenou - Žena na letištním parkovišti
  Auto
  Jak nejlépe a nejlevněji zaparkovat, když odlétáte na dovolenou?

  Vyrážíte na vysněnou dovolenou letadlem, ale na letiště se plánujete dopravit automobilem? Pak budete pravděpodobně přemýšlet, jestli oslovit známého, který vás na letiště doveze nebo rovnou zaparkovat v blízkosti odletového terminálu. Zvolíte-li druhou možnost, poradíme, jak najít nejlepší parkování na letišti a neutratit zbytečně moc peněz.

 • Řada motoristů se mylně domnívá, že sjednáním povinného ručení auta a havarijního pojištění je jejich vozidlo plně chráněno. Často je pro ně proto nepříjemným překvapením, když pojišťovna odmítne vzniklou škodu uhradit, případně pojistné plnění krátí. Nejedná se přitom o mimořádné případy, ale takové, které mohou potkat téměř každého. Kdy vám pojišťovna odmítne peníze vyplatit, případně vyplatí méně, než jste čekali? Tady je pět situací.
  Auto
  29. července 2022|Marek Drahorád
  Pět situací, kdy vám pojišťovna nezaplatí (nebo nemusí zaplatit) ani když je auto pojištěné

  Myslíte si, že je vaše auto po sjednání povinného ručení a havarijního pojištění plně chráněno? Ve většině případů ano. Mohou ale vzniknout situace, kdy vám pojišťovna pojistné plnění zkrátí, nebo dokonce odmítne vzniklou škodu uhradit. Nejedná se přitom o zcela mimořádné případy, potkat mohou téměř každého. O jaké situace se jedná?

 • Mobil za volantem
  Auto
  19. července 2022|Marek Drahorád
  Sazebník pokut aneb za jaké přestupky nám hrozí nejvyšší postih?

  Pravidla silničního provozu byste měli dodržovat především v zájmu vlastní bezpečnosti a v rámci ohleduplnosti k ostatním. Další motivací ale může být také možný trest. Zjistěte, jaké postihy vám hrozí, pokud pravidla porušíte.

 • cestování s obytným vozem
  Auto
  14. července 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Cestování s obytným vozem: Vše, co potřebujete vědět, než vyrazíte

  Obliba dovolených v obytném voze už několik sezón roste. Pokud i vy letos plánujete pobyt „na čtyřech kolech” a jste v této oblasti absolutními nováčky, určitě vás bude zajímat, jak se na ni co nejlépe připravit. Máme pro vás řadu praktických rad i vychytaných aplikací, které vám pomohou užít si cestování na maximum.

 • cestování-vozem
  Auto
  29. června 2022|Petr Woff
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Koupě ojetého auta
  Auto
  21. června 2022|Jana Poncarová
  Dovážíte auto z Německa? Tady je vše, co potřebujete vědět

  Německý trh s ojetinami je v mnoha ohledech slibnější než ten český. Za západními hranicemi se dají pořídit zejména slušná SUV, která v tuzemsku pořád chybějí. Pokud se vydáváte pro auto do Německa, měli byste se pořádně připravit a vyhnout se některým nepříjemnostem. Proto přinášíme podrobného průvodce dovozem auta od našich sousedů.

 • prihlaseni-noveho-vozu
  Auto
  15. května 2022|Marek Drahorád
  Návod, jak přihlásit nové auto

  Jak zvládnout přepis auta tak, aby vám nehrozily žádné problémy? Jaké jsou lhůty, kam vyrazit, jak řešit pojištění a co si vzít s sebou? Přepisu se nemusíte obávat, nejde o nijak složitý proces. Známe všechny potřebné kroky a doklady.

 • Auto
  05. května 2022|Marek Drahorád
  Povinná výbava na motorku v EU 2022

  Víte, co všechno s sebou musíte vozit na motorce? Povinná výbava motocyklu může v roce 2022 překvapit i zkušené jezdce. Přečtěte si, z čeho se skládá povinná výbava v Česku a jak se liší v zahraničních zemích, kam Češi na motorce často vyráží.

 • Mechanik s pneumatikou
  Auto
  Celoroční pneumatiky: Komu se jejich pořízení vyplatí a jak se k nim staví jednotlivé pojišťovny?

  Pořízení automobilu s sebou nese obrovskou dávku komfortu a svobody. Na druhou stranu jsou tyto výhody vykoupeny zodpovědností a řadou povinností, s nimiž souvisí spousta budoucích investic i starostí. Jednou z nich jsou i pneumatiky. Pokud se vám nechce investovat do letních a zimních gum, jsou jistou alternativou pneumatiky celoroční. Kdy má smysl je pořizovat a jak bude pojišťovna řešit případnou pojistnou událost?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.