Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou

Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

22. 11. 2022
|
Délka: 5 min.

Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

Mobilní hotspot aneb internet vždy po ruce

Neomezená data si podle průzkumu společnosti KPMG předplácí zhruba 9 % uživatelů s aktivním datovým tarifem. Rozhodně se tak zatím nejedná o masovou záležitost, ale uživatelů už je dostatek na to, aby se začaly objevovat nové fenomény. Jedním z nich je častější využívání mobilního hotspotu.

Nejprve si v rychlosti popišme, co je hotspot. Drtivá většina mobilních telefonů vám dnes umožňuje tethering, tedy sdílení internetového připojení. Ze svého smartphonu můžete vytvořit tzv. mobilní hotspot – přístupový bod, díky němuž se k internetu připojí i další zařízení, například tablet, notebook či jiný telefon. Z mobilu si v podstatě vytvoříte Wi-Fi router. Připojená zařízení pak ke svému fungování využívají mobilní data.

Hotspot přináší oproti Wi-Fi řadu limitů

V době tarifů s neomezenými daty některé uživatele logicky napadne, zda vůbec ještě potřebují klasický pevný internet a Wi-Fi v domácnosti. O vše se přece může postarat mobilní hotspot. Jenže jak si ukážeme, tak jednoduché to není. Na jaké limity při tomto postupu narazíte?

 • Množství dat: Jak už jsme naznačili, hotspot se může o nahrazení Wi-Fi připojení pokusit jen v případě, že máte neomezená data (tak jako byste měli u poskytovatelů pevného internetu). Pokud čerpáte datový balíček v řádu jednotek či desítek GB, data rychle vypotřebujete.

 • Rychlost připojení: U základních neomezených tarifů operátoři omezují rychlost připojení na jednotky či nižší desítky Mb/s. Podobné rychlosti jsou omezující při datově náročných činnostech (sledování videí ve vysoké kvalitě, hraní her apod.). V rámci tarifů s neomezenou rychlostí se dostanete na reálnou rychlost sítě. V případě LTE to bude v průměru cca 50 Mb/s, u 5G tarifů mezi 100–250 Mb/s. Současná maxima 5G sítě se pohybují okolo 500–600 Mb/s. Potenciál 5G standardu je mnohem vyšší (až v jednotkách Gb/s) a v budoucnu bychom se mohli dočkat rychlejšího připojení. Aktuálně je ale rychlost Wi-Fi vyšší, běžně si zajistíte až 1 Gb/s.


 • Problém u více zařízení: Chcete k hotspotu připojit více zařízení? Při současných rychlostech to v praxi nemůže moc dobře fungovat. Každé další zařízení si pro sebe odkrojí část rychlosti. V domácnosti, kde k internetu potřebujete připojit více mobilů, tablet a počítač, hotspot řešení nepřinese.

 • Vybíjení baterie: Hotspot způsobuje zahřívání telefonu a výrazně rychlejší spotřebu baterie. Počítejte s tím, že mobil budete muset každou chvíli dobíjet.

 • Dosah: Wi-Fi router disponuje anténami, které se postarají o vysoký dosah signálu. U mobilu je dosah mnohem nižší. Zařízení na druhém konci domu si k hotspotu zkrátka nepřipojíte. Mobil sice jednoduše přemístíte, ale to vyřeší problémy tak maximálně jednotlivcům, ne v rámci celé rodiny.

 • Omezení ostatních činností: Telefon, z něhož hotspot zajišťujete, nebudete schopni plnohodnotně využívat. Jakoukoliv další činností zařízení ještě více zahřejete a rychleji vybijete. Teoreticky byste sice měli být schopni i telefonovat, ale v praxi se uživatelé často setkávají s tím, že hovor fungování hotspotu přeruší.


Nenechte se omezovat daty

Nestačí vám mobilní data?

Pravidelně na konci měsíce bojujete s nedostatkem mobilních dat a hledáte v okolí volně přístupnou Wi-Fi?

Zvolte tarif s neomezenými daty. Dnes už neplatí, že za něj zaplatíte tisíce korun. Srovnejte si nabídky největších operátorů v naší kalkulačce jednoduše a on-line.

Chci tarif s neomezenými daty

Srovnávání nesrovnatelných služeb?

Přímé srovnání obou způsobů připojení trochu pokulhává. Jak hotspot vytvářený z neomezených dat, tak domácí Wi-Fi připojení vám sice zajistí internet, ale za zcela jiných podmínek a omezení.

Hotspot z telefonu (tarif s neomezenými daty i rychlostí)Pevný internet

Množství dat

neomezené

neomezené

Rychlost

v desítkách Mb/s v LTE síti (max. 300 Mb/s), ve stovkách Mb/s v 5G síti (aktuálně max. 500–600 Mb/s)

50–1000 Mb/s podle typu připojení a tarifu

Výhody

 • volání a SMS v jedné službě

 • možnost částečné úspory

 • zvládne připojení více zařízení najednou

 • uživatelské pohodlí

 • vyšší dosah

Nevýhody

 • nedostatečný pro více zařízení

 • nižší dosah

 • vybíjení telefonu a další nepohodlí

 • potřeba routeru

 • pouze internet

Cena

cca 1200–1400 Kč/měsíc

cca 299–699 Kč/měsíc v závislosti na rychlosti

Obecně se dá říct, že hotspot v současné podobě klasické připojení nahradit nezvládá, alespoň ve většině běžných domácností. I v případě, že si zajistíte neomezený tarif s maximální rychlostí sítě, budete narážet na další nedostatky, které vám užívání znepříjemní – kratší dosah, rychlé vybíjení telefonu, nemožnost vykonávat na mobilu více činností a tak bychom mohli pokračovat.

Vzhledem k relativně nízkým cenám pevného internetu v ČR podobné nepohodlí nedává příliš smysl. Internet s kabelovým připojením o rychlosti 250 Mb/s pořídíte u hlavních operátorů zhruba za 400 Kč měsíčně. Srovnatelnou částku můžete ušetřit tím, že si u jednoho poskytovatele objednáte více služeb ve výhodném balíčku (například mobilní tarif a zároveň pevný internet s digitální televizí). Případně zjistíte, že pro pouhé osobní využití bez vytváření hotspotu vám stačí i levnější mobilní tarif s omezenou rychlostí připojení.

Příklad

Zákazník si pro své služby vybral T-Mobile. Pokud by se rozhodl nahradit pevný internet hotspotem, potřeboval by mobilní tarif s neomezenou rychlostí Neomezeně 4XL, který vyjde na 1340 Kč měsíčně.

Čistě pro mobilní telefon by mu však stačily tarify s omezenou rychlostí – Neomezeně XL (10 Mb/s) za 930 Kč/měsíc nebo Neomezeně 3XL (20 Mb/s) za 1140 Kč/měsíc. Tím by ušetřil 410, respektive 200 Kč/měsíc. V těchto relacích se dá běžně sehnat pevný internet s rychlostí okolo 200–300 Mb/s, který bude v praktickém užívání mnohem pohodlnější.

Potřebné úspory může zákazník dosáhnout i zařazením tarifu do balíčku služeb. Tarif Neomezeně 4XL lze v balíčku pořídit za 1005 Kč, tedy o 335 Kč levněji než samostatně. V tomto balíčku již může být i pevný internet. Analogické příklady bychom našli u dalších operátorů velké trojky.

Zajímavost

Věděli jste, že v některých zemích operátoři hotspot omezují? Ke každému tarifu máte stanovený limit dat, který smíte spotřebovat prostřednictvím hotspotu. Čeští operátoři tuto možnost v současnosti nevyužívají.

Kdy hotspot připadá v úvahu?

Nebylo by fér „variantu hotspot“ zcela zavrhovat. Pro určitou skupinu uživatelů může tento postup dávat smysl. Bydlíte sami, většinu internetových činností zvládnete na telefonu a jen občas zapnete tablet či počítač? Pokud zrovna nestreamujete videa z hraní her na PC, mohl by vám hotspot postačit. Stále ale budete muset zkousnout poměrně velkou dávku nepohodlí, která by vás s klasickým pevným internetem nepotkala. V situaci, kdy můžete nakombinováním služeb u jednoho poskytovatele získat poměrně významné slevy, se navíc sázka na hotspot většinou nevyplatí ani finančně.

Výhodný balíček služeb

Zajímá vás, kolik byste ušetřili zahrnutím více služeb do jednoho balíčku? Zadejte požadované služby do naší online kalkulačky. Během pár minut uvidíte, jak velká úspora čeká právě na vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  Tarify
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.