Muž hraje počítačové hry

Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

17. 10. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

Gaming zažívá v posledních letech boom

Gaming, tedy hraní počítačových her, se těší velké popularitě. Řada gamerů si ráda zahraje hry online. Hráči při nich mohou porovnat své síly s ostatními nebo s nimi spolupracovat. Pro hraní online však potřebujete rychlý a stabilní internet. V opačném případě hrozí sekání her či opožděné reakce. Takové momenty vám hraní rychle otráví.

Zajímavost

Věděli jste, že hraní her se několikrát týdně věnuje třetina všech internetových uživatelů? Vyplývá to ze studie Video na internetu 2022 od Nielsen Admosphere. V kategorii 15–24 let je to dokonce téměř polovina uživatelů. K hraní her se nejčastěji využívá mobilní telefon a počítač.

Hry online volají po 5G nebo kabelu

O zážitku z hraní her do značné míry rozhodujete již při volbě typu připojení. Hry online vyloženě volají po drátovém řešení. Kabelová připojení bývají stabilnější, nejsou ovlivňována počasím a nebudete u nich řešit kolísání odezvy (rychlost putování dat z vašeho zařízení na cílový server). V úvahu připadají kabely telefonní, optické nebo soustava využívaná pro kabelovou televizi.

Z pohledu her je nejvhodnější optické připojení k internetu. To vám zajistí vysokou rychlost, vynikající stabilitu a v porovnání s ostatními alternativami rovněž nulovou či zcela minimální ztrátovost odesílaných dat. Optické připojení se navíc dá obvykle pořídit za poměrně příznivou cenu.

Chcete vyzkoušet nejrychlejší optické připojení?

Trápí vás při hraní her sekání? Zvolte stabilní optické připojení s rychlostí až 1 GB/s a hoďte starosti v pomalým internetem za hlavu.

Srovnejte si ceny poskytovatelů v naší kalkulačce a zvolte tu nejvýhodnější.


Prakticky jedinou nevýhodu představuje omezená dostupnost optické sítě – zejména v menších obcích a na odlehlých místech. Nezapomínejte na to, že vyšší rychlost připojení si obstaráte i tím, že zařízení připojíte k routeru síťovým kabelem a ne přes Wi-Fi.

Výborné podmínky pro hry online přináší také 5G síť. Tento aktuálně zaváděný standard se vyznačuje vysokou přenosovou rychlostí a krátkou dobou odezvy, což je pro hraní her ideální.

Zajímavost

Oblibu si získává tzv. cloud gaming. Ten vám umožní zahrát si hardwarově náročné hry i na základních zařízeních. Výpočet hry totiž probíhá na vzdáleném serveru, k vám do zařízení se posílá pouze obraz. Z toho důvodu vyžaduje cloud gaming rychlé připojení k internetu.

Jaké parametry připojení u gamingu řešit?

Klíčovým parametrem je především rychlost internetu. Narazíte na dva různé údaje.

 • Download: Rychlost příchozích dat (stahování z internetu).

 • Upload: Rychlost odchozích dat (nahrávání na internet).


V rámci downloadu se u většiny online her uvádí minimální rychlost 3–5 Mb/s. Uvědomte si, že se jedná spíše o hraniční rychlost, která vám umožní hru hrát. Pro bezstarostný gamingový zážitek se doporučují hodnoty okolo 25 Mb/s. Podobnou rychlost byste měli mít vyhrazenou čistě na hraní.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Celková rychlost připojení musí zohledňovat všechny další činnosti a zařízení připojená k internetu. Nároky jednotlivých zařízení je zapotřebí sčítat. Pokud někdo ve vedlejší místnosti sleduje seriál na Netflixu ve 4K rozlišení, můžete si rovnou přičíst dalších 25–35 Mb/s. Pro běžnou čtyřčlennou rodinu by měla stačit rychlost 150–200 Mb/s.

Upload je důležitý především při streamování. Chcete někomu hraní her zprostředkovat přes video? Pro přenos ve Full HD kvalitě budete potřebovat rychlost uploadu alespoň 5 Mb/s. Opět jde o minimální požadavky na streamování. Reálně byste se v zájmu bezproblémového průběhu měli pohybovat spíše okolo 20–25 Mb/s. Pro samotné hraní her bez streamování vám postačí nižší hodnoty uploadu, obvykle se doporučuje 1 Mb/s.

Hrajete raději na konzolích? Požadavky na rychlost internetu pro hraní her se oproti klasickému PC nijak zásadně neliší. Jako minimum se u PlayStationu a Xboxu standardně uvádí 3 Mb/s pro download a 1 Mb/s pro upload.

Nezapomínejte na ping

Fanoušci gamingu rozhodně neslyší slovo ping poprvé. Jde o termín, kterým se označuje odezva neboli latence. Ta se udává v milisekundách (ms) a sděluje vám, jak rychle váš počítač komunikuje s cílovým serverem. V praxi tak odezva ovlivňuje například rychlost reakce – při pomalé odezvě se vaše akce na obrazovce projeví až s určitým zpožděním, zatímco čas ve hře běží normálně dál. Nedostatečný ping může zážitek z hraní snadno pokazit a značně vás znevýhodní. Nehledě na to, že dlouhá odezva kazí hru i ostatním hráčům. Z některých online her proto můžete být z tohoto důvodu odpojováni.

Čím nižší hodnota ping, tím lépe. Ideálně by se odezva u gamingu měla pohybovat mezi 0–50 ms. Minimální nároky zpravidla hovoří o 150 ms. Hodnota pingu není konstantní, neustále se mění. Ovlivňují ji další faktory, například fyzická vzdálenost od serveru, jeho aktuální vytíženost, ale také počasí. Tím nejzásadnějším aspektem je však kvalita internetového připojení.

Náš tip

Máte pochyby o rychlosti svého připojení?

Změřte si rychlost internetu na Srovnejto.cz. Pokud zjistíte nevyhovující hodnoty, můžete si v online kalkulačce rovnou nechat spočítat, na kolik by vás vyšly nabídky u konkurence.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Povinná výměna kotlů
  14. března 2024|Petr Woff
  Povinná výměna kotlů na tuhá paliva: Kdy a proč už si ve starém kotli nezatopíte?

  Povinná výměna starých kotlů na tuhá paliva se blíží. Od 1. září 2024 nesmí být provozovány kotle 1. a 2. emisní třídy, původní termín vláda kvůli energetické krizi posunula. Zjistěte, zda se výměna týká i vašeho kotle.

 • 22. února 2024|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba elektřiny v rodinném domě a bytě?

  V tuzemských domácnostech přibývají sušičky, myčky a další spotřebiče. Nejnáročnější však zůstávají elektrické přímotopy, akumulační kamna a tepelná čerpadla. Srovnejme různé distribuční sazby, které závisí na používaných přístrojích. Průměrná spotřeba elektřiny v české domácnosti vychází na 2 930 kWh/rok, zateplená garsonka však funguje daleko šetrněji než starý rodinný dům.

 • Kuchyně
  29. prosince 2023|Jana Březinová
  7 zásad, jak bezpečně pronajmout byt

  Správně stanovit cenu, proklepnout si nájemníka a sepsat kvalitní smlouvu. To je jen pár zásad pro bezpečný pronájem bytu, které byste si měli pohlídat. Nechcete mít přece problémy s opožděným placením nájemného nebo poškozeným vybavením. Zjistěte, jak najít spolehlivého nájemníka i jak sestavit nájemní smlouvu, aby vás dostatečně chránila.

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Fotovoltaika na bytovém domě
  12. prosince 2023|Jana Březinová
  Fotovoltaika v bytovém domě od 2023: Až do výkonu 50 kWp a bez souhlasu všech vlastníků

  Od roku 2023 je instalace fotovoltaiky na bytový dům o dost jednodušší. Není potřeba souhlas všech vlastníků, ani sloučení do jednoho elektroměru. Existují dokonce čtyři způsoby, jak může SVJ provozovat fotovoltaiku a sdílet vyrobenou energii. Vlastníci bytů tak mohou ročně ušetřit 50–90 % na účtech za elektřinu.

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  19. listopadu 2023|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražil i provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 1 do 6 Kč.

 • Balkónové solární panely
  15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.