Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.
Co je router?
Router je zařízení, které slouží k vytvoření a řízení lokální počítačové sítě. Součástí routeru bývá Wi-Fi modul a integrovaný modem zajišťující připojení k internetu. Tyto víceúčelové modely jsou pro běžné uživatele nejpraktičtější a najdete je ve většině domácností. Někdy narazíte také na pojem Wi-Fi router, protože v minulosti tato zařízení Wi-Fi modulem nedisponovala. Dnes jsou jím opatřeny téměř všechny přístroje, a proto se pojmy router a Wi-Fi router volně zaměňují.
Jak vybrat Wi-Fi router
Při výběru víceúčelového routeru se soustřeďte na několik základních parametrů:
Frekvence: Frekvenční pásmo, ve kterém je signál vysílán, má vliv na rychlost připojení. Setkáte se s dvěma standardy – 2,4 GHz pásmem a 5 GHz pásmem. Pásmo 5 GHz je novější, méně zatížené a nabídne vám vyšší přenosovou rychlost. Za předpokladu, že jej podporují všechna připojená zařízení, představuje vhodnější řešení.
Standard Wi-Fi: Wi-Fi přichází v několika standardech, které se liší především přenosovou rychlostí. Aktuálně existuje šest generací Wi-Fi, přičemž sedmá generace by se na prvních zařízeních mohla objevit již příští rok. Router s vyšším standardem Wi-Fi oceníte zejména při datově náročných činnostech. Opět však platí, že tento protokol musí podporovat i připojená zařízení, tedy vaše mobilní telefony či notebooky.
Typ antén: U routerů se používají tři základní typy antén – směrové, sektorové a všesměrové. V rámci domácích routerů jednoznačně dominují všesměrové antény, které vysílají signál v šířce 360°.
Konektivita: Router by měl disponovat porty LAN (pro připojení zařízení pomocí kabelu), WAN (k propojení se zdrojem internetu) a vstupy pro síťové kabely (k dalšímu šíření sítě). U modernějších routerů narazíte na GLAN porty – rychlejší alternativu LAN. Hodit se vám mohou rovněž vstupy pro externí anténu nebo USB konektory, kam připojíte tiskárnu či pevný disk.
Zabezpečení: Existuje několik typů zabezpečení a šifrování. K těm nejúčinnějším patří v současné době protokol WPA3 v kombinaci s šifrováním AES s CCMP.
Jak zapojit Wi-Fi router
Postup instalace a nastavení se napříč jednotlivými routery liší. Za pomoci návodu či dostupných videonávodů byste tento proces měli s trochou trpělivosti zvládnout sami. Se zapojením routeru vám často pomohou samotní poskytovatelé internetu, případně se můžete obrátit na příslušné techniky.
Před instalací si vymyslete název domácí sítě a heslo. Název uvidí i ostatní lidé v dosahu signálu, proto je vhodnější zvolit obecné pojmenování a nikoliv vaše jméno. Heslo si vymyslete dlouhé a silné – zkrátka takové, aby jej nikdo jiný nemohl odhalit.
Pečlivě zvažte umístění routeru. Překážky mezi routerem a připojenými zařízeními snižují dosah signálu. Kvalitu připojení negativně ovlivňují zejména silné stěny, ale rušivě působí také zrcadla či akvária. Router by neměl být v těsné blízkosti domácích spotřebičů a elektroniky.
Koupit vlastní router, nebo si jej pronajmout?
Řada poskytovatelů internetu nabízí možnost pronájmu routerů. Jaké výhody a nevýhody podobné řešení přináší?
Výhody
Nemusíte kupovat svůj vlastní router.
V případě defektu router u poskytovatele jen vyměníte za jiný.
Pronájem je levný, obvykle vás vyjde na několik desítek korun měsíčně. Z pronájmu navíc mohou plynout další benefity.
Nevýhody
Nejste majitelem routeru a změnou poskytovatele o něj přicházíte.
Často dostanete zastaralý router nebo zařízení po někom jiném.
Přestože poplatky za pronájem nejsou vysoké, můžete za dobu používání routeru přeplatit jeho skutečnou hodnotu a navíc vám na konci ani nezůstane.
Záleží, jaké skutečnosti jsou pro vás osobně důležitější. Většina zákazníků se nakonec přikloní ke koupi vlastního routeru. Nejedná se totiž o žádnou závratnou investici – kvalitní přístroj pořídíte již za 1000–1500 korun.
Bylo by ale chybou pronájem rovnou zavrhovat. Spíše si nechte srovnat podmínky jednotlivých poskytovatelů. Například T-Mobile zvýhodňuje pronajímané routery garancí připojení. Zapůjčené routery tohoto operátora se v případě výpadku pevného internetu automaticky přepnou na LTE připojení. Vy tak zůstanete vždy online. Podobná zvýhodnění ze strany poskytovatelů mohou vaše rozhodování výrazně ovlivnit.