Žena se psem pracuje na počítači

Jaká rychlost internetu je pro domácnost ideální?

31. 8. 2021
|
Délka čtení: 8 min.

Pomalý internet vám dokáže znepříjemnit celou řadu činností. Otráví vám sledování digitální televize, videohovory s vašimi blízkými, ale také vám může zmařit online pracovní schůzky či vyučování. Máte doma dostatečně rychlý internet? Poradíme vám, jaká rychlost internetu je pro domácnost ideální.

Pandemie zvýšila nároky na rychlost internetu

Během pandemie koronaviru zjistili lidé v mnoha domácnostech, že rychlost internetu, kterou si u poskytovatele platí, zdaleka není dostačující. Za zvýšenými nároky na rychlost internetu stálo například online vyučování školáků či pracovní videohovory a schůzky spojené s home officem. Kromě toho se do online sféry přenesla i zábava, protože nebylo možné vykonávat většinu volnočasových aktivit. Přestože se fungování společnosti v mnoha ohledech vrací k normálu, vyšší nároky domácností často zůstávají.

Nejprve se zorientujte v jednotkách

Pokud jste rychlost internetu v posledních měsících řešili, možná jste se ztráceli hned na začátku v rozličných jednotkách. Kilobity, kilobajty, megabity a megabajty občas zamotají hlavu i technicky zdatným uživatelům. Pro zvolení správné rychlosti internetu je ale nutné, abyste v jednotkách měli jasno.

Co vlastně tyto jednotky vyjadřují? Rychlost připojení vám udává, jaký objem dat jste schopni stáhnout nebo odeslat za jednu sekundu. Pochopitelně čím vyšší rychlost, tím více datově náročných činností může v domácnosti probíhat v jeden okamžik. Na druhou stranu právě rychlost z velké části určuje, na kolik vás internet vyjde. Nemá proto význam platit za extra vysokou rychlost, když ji nevyužijete. Ale zpět k jednotkám.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Kilobit není kilobajt

Rychlost internetu se obvykle udává v kilobitech za sekundu (kbit/s, kb/s) či v megabitech za sekundu (Mbit/s, Mb/s). Setkáte se také s uváděním kilobajtů (kB/s) a megabajtů za sekundu (MB/s). Značení jednotek je velice podobné, což může vést k jejich zaměňování.

Podívejte se na vzájemný vztah jednotek:

 • 1 kbit = 0,125 kB

 • 1 Mb = 0,125 MB


Jestliže tedy rychlost internetu vyjádřenou v kbit/s nebo Mbit/s vydělíte osmi, získáte objem dat v kB/MB, který dokážete za sekundu stáhnout či odeslat.

Jak rychlý internet potřebujete na různé činnosti?

V jednotkách snad nyní máte jasno. Abyste si udělali lepší představu, co to znamená v praxi, uvedeme několik příkladů.

MS Teams

Program Microsoft Teams, který nejspíš znáte z pracovních videokonferencí, požaduje minimální rychlost připojení 0,5 Mb/s. S touto rychlostí se dočkáte nejnižší kvality hovoru.

Chcete-li videokonferenci v HD rozlišení, musíte disponovat rychlostí internetu minimálně 2 Mb/s pro download a 1 Mb/s pro upload. Na hovor přes Zoom ve full HD kvalitě potřebujete alespoň 3 Mb/s pro stahování i odesílání dat.


Oblíbený Netflix jako minimální hodnotu nutnou pro sledování uvádí 0,5 Mb/s. Při této rychlosti ale počítejte pouze s nejnižším rozlišením. Pro HD kvalitu by rychlost internetu měla činit nejméně 5 Mb/s, pro 4K rozlišení dokonce 25 Mb/s.

Zmíněné požadavky platí jen pro jedno zařízení. Pokud je jich k internetu připojeno více, musíte tyto hodnoty sčítat. Jinými slovy – když čtyři osoby v domácnosti současně sledují na čtyřech různých zařízeních Netflix ve 4K rozlišení, minimální nároky se dostanou na 100 Mb/s.

Každá domácnost má jiné potřeby

Nezapomínejte, že uvedené hodnoty jsou určeny výhradně pro danou činnost. Aktualizace systému, stahování filmů či her na pozadí a další podobné aktivity nároky na rychlost internetu ještě zvyšují. Ideální rychlost internetu bude v každé domácnosti vypadat jinak. Záleží především na počtu uživatelů, připojených zařízení a způsobu využití internetu.

Bydlíte sami, máte připojené jen jedno zařízení a na internetu převážně čtete zprávy, vyřizujete e-maily a sledujete Facebook? Pak rozhodně nemusíte zbytečně utrácet za rychlý internet. Bohatě si vystačíte s 50 Mb/s. Naopak pokud je vás v domácnosti víc, sledujete filmy ve vysoké kvalitě, stahujete velké množství souborů nebo hrajete online hry, porozhlédněte se po nabídkách s vyšší rychlostí internetu.

Kalkulačka cen

Ideální rychlost internetu pro domácnost?

Obecně se uvádí, že 150 Mb/s by mělo pohodlně vystačit běžné domácnosti, ve které se připojuje několik zařízení naráz. Zjistěte v naší kalkulačce, kolik za takové připojení zaplatíte u nejoblíbenějších operátorů.

Nepodceňujte další faktory

Zajištění adekvátní rychlosti internetu je tím hlavním krokem, nikoliv však jediným. Rychlosti připojení musí odpovídat také router. Je-li maximální rychlost přenosu u routeru nižší, než ta, kterou jste si u poskytovatele předplatili, samozřejmě jí nemůžete nikdy dosáhnout. Na tento problém narazíte zejména u starších Wi-Fi routerů. Kromě toho si uvědomte, že rychlost internetu může být ovlivněna vzdáleností od routeru, překážkami například v podobě zdí a dalšími faktory.

Neplatíte za internet příliš?

Změna rychlosti připojení představuje ideální příležitost k ověření, zda za internet neplatíte více, než musíte. Jak to rychle zjistit? Využijte online kalkulačku internetu od Srovnejto.cz. Po vyplnění jednoduché tabulky se vám zobrazí přehledné srovnání různých nabídek. Okamžitě tak uvidíte tu nejlevnější. S případnou změnou poskytovatele vám naši specialisté rádi a zdarma pomohou.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Zapalování plynového sporáku
  02. prosince 2023|Petr Woff
  Jaká je průměrná spotřeba plynu v malém bytě? Výpočet

  V České republice převažují jednočlenné a dvojčlenné domácnosti, které snižují svoji spotřebu zemního plynu. V praxi záleží na tom, čím vytápějí, ohřívají vodu a rozpalují svoje kuchyňské sporáky nebo trouby. Při vytápění rozhoduje také tepelná izolace, a proto stará nezateplená garsonka může mít vyšší provozní náklady než velký moderní rodinný dům. Ukážeme vám, jak se počítá spotřeba plynu v malém bytě. 

 • Otevírání oken
  05. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Jak správně větrat? Nebojte se udělat průvan

  Bolest hlavy, únava nebo poruchy soustředění. Nedostatečné větrání si rychle vybere svou daň. Ve většině českých domácností ke správné výměně vzduchu bohužel nedochází. Jak to vypadá u vás? Větráte alespoň třikrát za den?

 • LED žárovky
  28. října 2023|Jana Březinová
  Přepis energií – vše, co potřebujete vědět

  Přepisu energií se nevyhnete při stěhování, koupi nemovitosti nebo řešení dědictví. Při součinnosti původního a nového odběratele proběhne během 2–4 týdnů. Ne vždy ale vše běží jako po másle. Zjistěte, jak na přepis energií a jak vyřešit případné komplikace.

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?