Blog
Tarify
Router pro připojení k internetu

Jaká rychlost internetu je pro domácnost ideální?

31. srpna 2021|Petr Pohůdka|

Pomalý internet vám dokáže znepříjemnit celou řadu činností. Otráví vám sledování digitální televize, videohovory s vašimi blízkými, ale také vám může zmařit online pracovní schůzky či vyučování. Máte doma dostatečně rychlý internet? Poradíme vám, jaká rychlost internetu je pro domácnost ideální.

Pandemie zvýšila nároky na rychlost internetu

Během pandemie koronaviru zjistili lidé v mnoha domácnostech, že rychlost internetu, kterou si u poskytovatele platí, zdaleka není dostačující. Za zvýšenými nároky na rychlost internetu stálo například online vyučování školáků či pracovní videohovory a schůzky spojené s home officem. Kromě toho se do online sféry přenesla i zábava, protože nebylo možné vykonávat většinu volnočasových aktivit. Přestože se fungování společnosti v mnoha ohledech vrací k normálu, vyšší nároky domácností často zůstávají.

Nejprve se zorientujte v jednotkách

Pokud jste rychlost internetu v posledních měsících řešili, možná jste se ztráceli hned na začátku v rozličných jednotkách. Kilobity, kilobajty, megabity a megabajty občas zamotají hlavu i technicky zdatným uživatelům. Pro zvolení správné rychlosti internetu je ale nutné, abyste v jednotkách měli jasno.

Co vlastně tyto jednotky vyjadřují? Rychlost připojení vám udává, jaký objem dat jste schopni stáhnout nebo odeslat za jednu sekundu. Pochopitelně čím vyšší rychlost, tím více datově náročných činností může v domácnosti probíhat v jeden okamžik. Na druhou stranu právě rychlost z velké části určuje, na kolik vás internet vyjde. Nemá proto význam platit za extra vysokou rychlost, když ji nevyužijete. Ale zpět k jednotkám.


Pár s počítačem na gauči

Kilobit není kilobajt

Rychlost internetu se obvykle udává v kilobitech za sekundu (kbit/s, kb/s) či v megabitech za sekundu (Mbit/s, Mb/s). Setkáte se také s uváděním kilobajtů (kB/s) a megabajtů za sekundu (MB/s). Značení jednotek je velice podobné, což může vést k jejich zaměňování. Podívejte se na vzájemný vztah jednotek.

  • 1 kbit = 0,125 kB

  • 1 Mb = 0,125 MB

Jestliže tedy rychlost internetu vyjádřenou v kbit/s nebo Mbit/s vydělíte osmi, získáte objem dat v kB/MB, který dokážete za sekundu stáhnout či odeslat.

Jak rychlý internet potřebujete na různé činnosti?

V jednotkách snad nyní máte jasno. Abyste si udělali lepší představu, co to znamená v praxi, uvedeme několik příkladů. Program Microsoft Teams, který nejspíš znáte z pracovních videokonferencí, požaduje minimální rychlost připojení 0,5 Mb/s. S touto rychlostí se dočkáte nejnižší kvality hovoru. Chcete-li videokonferenci v HD rozlišení, musíte disponovat rychlostí internetu minimálně 2 Mb/s pro download a 1 Mb/s pro upload. Na hovor přes Zoom ve full HD kvalitě potřebujete alespoň 3 Mb/s pro stahování i odesílání dat.

Oblíbený Netflix jako minimální hodnotu nutnou pro sledování uvádí 0,5 Mb/s. Při této rychlosti ale počítejte pouze s nejnižším rozlišením. Pro HD kvalitu by rychlost internetu měla činit nejméně 5 Mb/s, pro 4K rozlišení dokonce 25 Mb/s. Zmíněné požadavky platí jen pro jedno zařízení. Pokud je jich k internetu připojeno více, musíte tyto hodnoty sčítat. Jinými slovy – když čtyři osoby v domácnosti současně sledují na čtyřech různých zařízeních Netflix ve 4K rozlišení, minimální nároky se dostanou na 100 Mb/s.

Každá domácnost má jiné potřeby

Nezapomínejte, že uvedené hodnoty jsou určeny výhradně pro danou činnost. Aktualizace systému, stahování filmů či her na pozadí a další podobné aktivity nároky na rychlost internetu ještě zvyšují. Ideální rychlost internetu bude v každé domácnosti vypadat jinak. Záleží především na počtu uživatelů, připojených zařízení a způsobu využití internetu.

Bydlíte sami, máte připojené jen jedno zařízení a na internetu převážně čtete zprávy, vyřizujete e-maily a sledujete Facebook? Pak rozhodně nemusíte zbytečně utrácet za rychlý internet. Bohatě si vystačíte s 50 Mb/s. Naopak pokud je vás v domácnosti víc, sledujete filmy ve vysoké kvalitě, stahujete velké množství souborů nebo hrajete online hry, porozhlédněte se po nabídkách s vyšší rychlostí internetu. Obecně se uvádí, že 150 Mb/s by mělo pohodlně vystačit běžné domácnosti, ve které se připojuje několik zařízení naráz.


Počítač na klíně

Nepodceňujte další faktory

Zajištění adekvátní rychlosti internetu je tím hlavním krokem, nikoliv však jediným. Rychlosti připojení musí odpovídat také router. Je-li maximální rychlost přenosu u routeru nižší, než ta, kterou jste si u poskytovatele předplatili, samozřejmě jí nemůžete nikdy dosáhnout. Na tento problém narazíte zejména u starších Wi-Fi routerů. Kromě toho si uvědomte, že rychlost internetu může být ovlivněna vzdáleností od routeru, překážkami například v podobě zdí a dalšími faktory.

Neplatíte za internet příliš?

Změna rychlosti připojení představuje ideální příležitost k ověření, zda za internet neplatíte více, než musíte. Jak to rychle zjistit? Využijte online kalkulačku internetu od Srovnejto.cz. Po vyplnění jednoduché tabulky se vám zobrazí přehledné srovnání různých nabídek. Okamžitě tak uvidíte tu nejlevnější. S případnou změnou poskytovatele vám naši specialisté rádi a zdarma pomohou. Kromě toho vás seznámí i s neveřejnými nabídkami, na které byste jinak nedosáhli.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).