Blog
Tarify
5G mobil

Vše, co jste chtěli vědět o 5G síti

07. února 2022|Petr Pohůdka|

Přístup k 5G internetu má v ČR stále větší množství uživatelů. V loňském roce se k nejmodernější síti připojily statisíce Čechů. Co to 5G síť je a jaké změny přináší? Jakým pokrytím se na začátku roku 2022 mohou pochlubit hlavní operátoři a co musíte udělat, abyste se k 5G internetu připojili i vy?

Co je 5G technologie?

Pojmem 5G se označuje nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí. Jedná se o pátou generaci bezdrátových systémů. Aktuálně nejpoužívanějším standardem je stále 4G. Možná se ptáte, na co je 5G síť, když již 4G poskytuje dostatečnou rychlost internetu pro většinu běžných činností. Jaké jsou hlavní přínosy 5G?

  • 5G internet se oproti 4G vyznačuje až desetinásobnou přenosovou rychlostí.

  • Doba odezvy (tzv. latence) 5G sítě je výrazně kratší. Latenci si zjednodušeně představte jako okamžik mezi zadáním povelu a jeho vykonáním. Z obvyklých činností latence ovlivňuje například rychlost načtení webových stránek či aplikací.

  • V porovnání s předchozím standardem disponuje 5G síť zhruba stokrát vyšší kapacitou.


Tyto výhody pocítí individuální uživatelé 5G internetu zejména při datově náročných činnostech – videohovorech, streamování obsahu nebo hraní online her. Očekává se, že 5G přinese rychlý rozvoj také v oblasti tzv. internetu věcí (Internet of Things), tedy ve vzájemné komunikaci zařízení. Tento pokrok oceníte například při budování smart domácnosti. 5G síť vnáší nové možnosti rovněž do robotiky, virtuální reality, konceptu samořiditelných aut a dalších průmyslových odvětví.

Kdy bude 5G v ČR dostupná pro všechny uživatele?

5G síť se v ČR buduje již několik let. Jako první spustila komerční 5G síť společnost O2 v červenci roku 2020. Signál byl zaveden v centru Prahy a Kolína. Od té doby roste 5G pokrytí na našem území poměrně svižným tempem. Nejaktivněji v tomto ohledu postupuje Vodafone, jehož signál páté generace byl na začátku roku 2022 dostupný pro 60 % české populace. K 5G síti od T-Mobilu má přístup čtvrtina obyvatel ČR. O2 počet potenciálních zákazníků nezmiňuje, ale uvádí, že 5G internet naladíte v 60 krajských a okresních městech. Informace operátoři zveřejnili v rámci reportáže pro server iRozhlas.cz.

Z dat vyplývá, že v roce 2021 se k 5G internetu připojilo zhruba 300 až 400 tisíc Čechů. Tento počet bude v následujících letech rychle narůstat. Operátoři chystají hlavní fáze výstavby infrastruktury na letošní a příští rok. O2, největší tuzemský poskytovatel telekomunikačních služeb, plánuje 5G signálem pokrýt celou zemi právě do konce roku 2023.

Růst počtu uživatelů 5G internetu naráží také na technologické limity mobilních telefonů. Zejména starší a levnější mobily 5G síť nepodporují. Situace se ale rychle mění a potřebnou technologii dnes najdete i u telefonů nižší střední třídy. Do budoucna se dá očekávat plná podpora 5G u všech prodávaných zařízení.

5G internet nemusí být součástí tarifu

Ani dostupnost sítě páté generace v kombinaci s moderním chytrým telefonem však nemusí pro připojení k 5G internetu stačit. Záleží, jak se k otázce 5G staví váš operátor. Například T-Mobile plánuje zpřístupnit 5G síť pouze u vybraných tarifů. Ty ostatní poběží na starším LTE. O2 a Vodafone poskytují 5G síť všem svým zákazníkům. Pokud si ale klienti neobjednají prémiové tarify, čekají je rychlostní omezení. V praxi to znamená, že uživatelé se sice k 5G síti připojí, ale jsou ochuzeni o hlavní výhodu nového standardu – rychlý přenos dat.

Okolo 5G koluje řada hoaxů

Především na začátku výstavby 5G sítě se okolo této technologie objevovala řada hoaxů. Jeden z prvních stál na tvrzení několika dánských studentek, které poukazovaly na to, že vedle Wi-Fi routeru kvůli škodlivému záření nevyroste řeřicha. Na tento mýtus reagoval i Český telekomunikační úřad, když na svém Twitteru sdílel obrázek řeřichy, která vyklíčila vedle routeru v zasedací místnosti úřadu.

Ostatní hoaxy se nesou v mnohem vážnějším duchu. Ve většině případů se týkají zdravotních komplikací, které 5G záření údajně způsobuje. 5G sítě mají stát za sníženou plodností, poškozením buněčné DNA nebo dokonce rakovinou. Ve skutečnosti nejsou tato tvrzení nijak vědecky podložená. Dosavadní studie negativní vliv 5G sítí neprokazují a nic mu ani nenasvědčuje. Řada z frekvencí, jež 5G využívá, navíc dlouhé roky slouží k jiným účelům. Při pohledu do historie ale uvidíme, že podobné mýty se při nástupu nových technologií objevují téměř pokaždé. Šířily se mimo jiné i při zavádění elektřiny nebo automobilové dopravy.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).