5G mobil

Vše, co jste chtěli vědět o 5G síti

7. 2. 2022
|
Délka čtení: 7 min.

Přístup k 5G internetu má v ČR stále větší množství uživatelů. V loňském roce se k nejmodernější síti připojily statisíce Čechů. Co to 5G síť je a jaké změny přináší? Jakým pokrytím se na začátku roku 2022 mohou pochlubit hlavní operátoři a co musíte udělat, abyste se k 5G internetu připojili i vy?

Co je 5G technologie?

Pojmem 5G se označuje nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí. Jedná se o pátou generaci bezdrátových systémů. Aktuálně nejpoužívanějším standardem je stále 4G. Možná se ptáte, na co je 5G síť, když již 4G poskytuje dostatečnou rychlost internetu pro většinu běžných činností. Jaké jsou hlavní přínosy 5G?

 • 5G internet se oproti 4G vyznačuje až desetinásobnou přenosovou rychlostí.

 • Doba odezvy (tzv. latence) 5G sítě je výrazně kratší. Latenci si zjednodušeně představte jako okamžik mezi zadáním povelu a jeho vykonáním. Z obvyklých činností latence ovlivňuje například rychlost načtení webových stránek či aplikací.

 • V porovnání s předchozím standardem disponuje 5G síť zhruba stokrát vyšší kapacitou.


Tyto výhody pocítí individuální uživatelé 5G internetu zejména při datově náročných činnostech – videohovorech, streamování obsahu nebo hraní online her. Očekává se, že 5G přinese rychlý rozvoj také v oblasti tzv. internetu věcí (Internet of Things), tedy ve vzájemné komunikaci zařízení. Tento pokrok oceníte například při budování smart domácnosti. 5G síť vnáší nové možnosti rovněž do robotiky, virtuální reality, konceptu samořiditelných aut a dalších průmyslových odvětví.

Kdy bude 5G v ČR dostupná pro všechny uživatele?

5G síť se v ČR buduje již několik let. Jako první spustila komerční 5G síť společnost O2 v červenci roku 2020. Signál byl zaveden v centru Prahy a Kolína. Od té doby roste 5G pokrytí na našem území poměrně svižným tempem. Nejaktivněji v tomto ohledu postupuje Vodafone, jehož signál páté generace byl na začátku roku 2022 dostupný pro 60 % české populace. K 5G síti od T-Mobilu má přístup čtvrtina obyvatel ČR. O2 počet potenciálních zákazníků nezmiňuje, ale uvádí, že 5G internet naladíte v 60 krajských a okresních městech. Informace operátoři zveřejnili v rámci reportáže pro server iRozhlas.cz.

Z dat vyplývá, že v roce 2021 se k 5G internetu připojilo zhruba 300 až 400 tisíc Čechů. Tento počet bude v následujících letech rychle narůstat. Operátoři chystají hlavní fáze výstavby infrastruktury na letošní a příští rok. O2, největší tuzemský poskytovatel telekomunikačních služeb, plánuje 5G signálem pokrýt celou zemi právě do konce roku 2023.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.


Růst počtu uživatelů 5G internetu naráží také na technologické limity mobilních telefonů. Zejména starší a levnější mobily 5G síť nepodporují. Situace se ale rychle mění a potřebnou technologii dnes najdete i u telefonů nižší střední třídy. Do budoucna se dá očekávat plná podpora 5G u všech prodávaných zařízení.

5G internet nemusí být součástí tarifu

Ani dostupnost sítě páté generace v kombinaci s moderním chytrým telefonem však nemusí pro připojení k 5G internetu stačit. Záleží, jak se k otázce 5G staví váš operátor. Například T-Mobile plánuje zpřístupnit 5G síť pouze u vybraných tarifů.


Ty ostatní poběží na starším LTE. O2 a Vodafone poskytují 5G síť všem svým zákazníkům. Pokud si ale klienti neobjednají prémiové tarify, čekají je rychlostní omezení. V praxi to znamená, že uživatelé se sice k 5G síti připojí, ale jsou ochuzeni o hlavní výhodu nového standardu – rychlý přenos dat.

Okolo 5G koluje řada hoaxů

Především na začátku výstavby 5G sítě se okolo této technologie objevovala řada hoaxů. Jeden z prvních stál na tvrzení několika dánských studentek, které poukazovaly na to, že vedle Wi-Fi routeru kvůli škodlivému záření nevyroste řeřicha. Na tento mýtus reagoval i Český telekomunikační úřad, když na svém Twitteru sdílel obrázek řeřichy, která vyklíčila vedle routeru v zasedací místnosti úřadu.

Ostatní hoaxy se nesou v mnohem vážnějším duchu. Ve většině případů se týkají zdravotních komplikací, které 5G záření údajně způsobuje. 5G sítě mají stát za sníženou plodností, poškozením buněčné DNA nebo dokonce rakovinou. Ve skutečnosti nejsou tato tvrzení nijak vědecky podložená. Dosavadní studie negativní vliv 5G sítí neprokazují a nic mu ani nenasvědčuje. Řada z frekvencí, jež 5G využívá, navíc dlouhé roky slouží k jiným účelům. Při pohledu do historie ale uvidíme, že podobné mýty se při nástupu nových technologií objevují téměř pokaždé. Šířily se mimo jiné i při zavádění elektřiny nebo automobilové dopravy.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.