Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost

Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

11. 5. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

Díky IoT si vybudujete chytrou domácnost

Pojmem internet věcí (z anglického Internet of Things, IoT) se označuje systém, ve kterém jsou zařízení, stroje či celé objekty navzájem propojeny. Prostřednictvím internetu mezi sebou dokáží komunikovat bez ohledu na reálnou vzdálenost, jež je od sebe dělí. Z podstaty definice se tak jedná o velice široký koncept. Spadají do něj složité systémy využívané v průmyslových odvětvích, ale také jednoduché procesy, které vám usnadňují každodenní život.

Internet of Things je daleko starší fenomén, než by se mohlo na první pohled zdát. Samotný termín vymyslel již v roce 1999 britský technologický průkopník Kevin Ashton⁠. Technologie však dohnala jeho vizi až zhruba o deset let později. Rychlejšímu rozvoji IoT bránily především čipy, které se do jednotlivých zařízení vkládají. Ty byly na přelomu tisíciletí stále příliš velké a drahé.

Řada z nás se s internetem věcí setkává každý den ve své domácnosti. Ovládáte termostat přes aplikaci v telefonu? Zapínáte na dálku pračku, robotický vysavač nebo mobilem zhasínáte světla? Chytrá domácnost je jedním z nejběžnějších příkladů využití IoT.

Nové možnosti otevírá automatizace procesů

Hlavní kouzlo Internet of Things spočívá v tom, že spolu zařízení dokáží komunikovat. V praxi si tak mohou vyměňovat data, na jejichž základě následně ovlivňují své fungování. Uživatelé jsou díky tomu schopni nastavit různé automatizace procesů.

Co to znamená například v rámci zmiňované chytré domácnosti? Představte si, že vám ráno zazvoní budík. V ložnici se automaticky vytáhnou rolety a spustí se vaše oblíbená hudba. I v zimě vstáváte do vytopené domácnosti, termostat totiž sepne topení vždy půl hodiny před naplánovaným budíkem. Chytrý kávovar vám mezitím v kuchyni připravuje ranní dávku kofeinu, lednice zase hlásí, které potraviny dochází nebo se rovnou postará o jejich objednání na internetu. A takhle bychom mohli dlouho pokračovat. Záleží jen na počtu prvků vaší chytré domácnosti.

Internet věcí se pochopitelně neobejde bez kvalitního internetového připojení. Dále potřebujete chytrá zařízení, která se k internetu umí připojit a zároveň na základě dat vykonávat předem nadefinované akce. Složitější systémy vyžadují přítomnost centrální jednotky, jež zajišťuje propojení všech zařízení. Při průmyslovém využití navíc vstupují do hry další faktory, například analýza dat.

Potenciál IoT v průmyslových odvětvích

Právě v průmyslu se internet věcí rozšiřuje velmi rychle. Firmy díky IoT automatizují své procesy a získávají data, k nimž by se bez této technologie nedostaly. V souladu s výstupem pak mohou zavádět datově podložená opatření vedoucí k vyšší efektivitě a růstu firmy. Internet of Things pomáhá firmám také s bezpečnostními systémy nebo šetřením energií a dalších nákladů na provoz. Na IoT dnes narazíte zejména v logistice, energetice, zdravotnictví či ve výrobě.

Internet věcí - Žena ovládá spotřebiče telefonem

Na internet věcí reagují rovněž operátoři

Internet věcí se nezřídka označuje jako technologický průlom, který zcela změní fungování světa. Pravdivost tohoto tvrzení ukážou až následující roky, nicméně potenciál IoT je skutečně obrovský. Na rozvoj tohoto systému samozřejmě reagují i mobilní operátoři a další poskytovatelé internetu.

Velká trojka zatím v oblasti internetu věcí cílí hlavně na firmy a podnikatele. Nabízí jim pomoc především s efektivnější správou firemního majetku či vozového parku, se zabezpečením objektů nebo zajištěním energetických úspor. Všichni operátoři poskytují rovněž řešení na míru, která zohlední specifické potřeby jednotlivých podniků.

5G síť přinese rozkvět internetu věcí

Zkrátka nepřijdou ani běžní zákazníci. Operátoři nabízí bohaté příslušenství pro vybudování chytré domácnosti. Její fungování navíc výrazně usnadní moderní 5G síť. Hlavní fáze výstavby potřebné infrastruktury by měla proběhnout v letošním a příštím roce. Již během roku 2021 se k 5G síti připojily statisíce Čechů.

Standard 5G je pro internet věcí klíčový. Na rozdíl od dosud využívané 4G sítě se totiž pyšní až desetinásobnou přenosovou rychlostí, kratší dobou odezvy (zjednodušeně okamžikem mezi zadáním povelu a jeho vykonáním) a stokrát větší kapacitou. 5G síť umožní připojení až milionu zařízení na kilometr čtvereční, což pro internet věcí vytváří ideální podmínky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?

  • Pláž v letovisku Kemer v Turecku
    07. května 2023|Jana Březinová
    Levná dovolená u moře: Kde letos neutratíte majlant?

    Plánujete dovolenou na začátek léta, ale jste limitováni objemem finančních prostředků, které během ní můžete utratit? Nezoufejte! Máme pro vás několik tipů na levnou dovolenou u moře i v exotice za cenu, která neudělá díru v rodinném rozpočtu.