Blog
Tarify
Síť 5G

5G jen pro vybrané tarify? Přístup operátorů se liší

08. prosince 2021|Petr Pohůdka|

Přístup k 5G síti má stále více uživatelů a jejich počet bude v následujících měsících rychle narůstat. Jak na situaci reagují operátoři? Poskytují 5G všem svým klientům, nebo jen v rámci vybraných tarifů? Strategie se u největších hráčů liší.

Budování 5G sítě v plném proudu

Pátá generace bezdrátových systémů se pomalu stává realitou. 5G pokrytí v ČR roste závratným tempem. Vodafone během letošního listopadu oznámil, že má 5G sítí pokrytou polovinu české populace. Pozadu nezůstávají ani ostatní operátoři z velké trojky –⁠ T-Mobile by měl do konce roku nabízet nejmodernější telekomunikační standard 25 % obyvatel. 5G síť masivně buduje i O2, které cílí na kompletní pokrytí ČR v roce 2024.

Stále častěji tak můžete na svém mobilním telefonu spatřit ikonku signalizující 5G připojení, zatím především ve velkých městech. Samozřejmě za předpokladu, že váš mobilní telefon tuto technologii podporuje. V neposlední řadě vám musí 5G připojení umožňovat tarif. A právě v tomto ohledu se přístup operátorů výrazně liší.

T-Mobile: 5G jen u nejvyšších tarifů

Nejradikálněji plánuje v otázce přístupu k 5G síti postupovat T-Mobile. 5G bude fungovat pouze u vybraných tarifů. Ty mají 5G přímo ve svém názvu, jedná se například o Neomezeně 5G ve variantách L–XL nebo Data neomezeně 5G. U ostatních tarifů budou mít zákazníci od T-Mobilu „puštěné“ LTE. Nejlevnějším tarifem operátora s 5G připojením v plné rychlosti je v tuto chvíli Neomezeně 5G XL, který vyjde na 1 275 Kč/měsíc.

I když si u T-Mobilu platíte tarif, který by vám podle uvedených informací 5G neměl zajišťovat, možná jste k 5G síti stále připojeni. Operátor v odpovědích na dotazy na svých sociálních sítích v průběhu listopadu bez přesnější specifikace uváděl, že ke změně dojde během následujících měsíců.

Muž s telefonem na zastávce

O2: 5G pro všechny, ale ne v maximální rychlosti

Odlišnou strategii zvolilo O2. Společnost oznámila, že automaticky zpřístupní 5G síť všem tarifním zákazníkům. U základních neomezených tarifů však připojení omezuje rychlostí. Neomezená data v maximální možné rychlosti na vás čekají až s tarifem NEO Stříbrný. Ten stojí 1 299 Kč/měsíc.

Pokud čerpáte levnější neomezené tarify, tak jste sice připojeni k 5G, nicméně jednu z hlavních výhod tohoto standardu – rychlost přenosu dat – si neužijete. Nadále ale těžíte z jiných benefitů 5G, například z rychlejší odezvy nebo větší kapacity sítě. „V případě, že se bude zákazník nacházet na místě s vysokou koncentrací lidí, třeba na koncertě, a místo bude pokryté 5G, bude jeho zákaznická zkušenost s mobilním internetem lepší, bude-li na 5G síti než na 4G,“ vysvětluje v tiskové zprávě Silvia Cieslarová, ředitelka mobilního segmentu v O2.

Vodafone: 5G pro všechny, ale také s limity

Podobnou strategii jako O2 prosazuje i Vodafone. 5G síť je dostupná pro všechny klienty, ale operátor sahá k rychlostním limitům„Každý neomezený tarif má danou maximální rychlost. Například Neomezený Basic nabízí rychlost 2 Mb/s, Neomezený Super je s rychlostí 10 Mb/s a pouze u tarifu Neomezený Premium je rychlost skutečně neomezená, tzn. vždy si sáhnete na maximální rychlost naší sítě,“ popisuje Kateřina Šantorová, zástupkyně tiskového mluvčího Vodafonu.

Neomezený Premium vychází na 1 199 Kč/měsíc. U nižších neomezených tarifů operátor nově nabízí možnost si na tři dny v měsíci vyzkoušet neomezenou rychlost. Tímto způsobem si můžete plnou rychlost 5G sítě „osahat“. Dny si dle libosti zvolíte v aplikaci Můj Vodafone.

Zařaďte si 5G tarif do balíčku služeb a ušetřete

Připadají vám tarify s neomezeným 5G připojením příliš drahé? Úspor lze dosáhnout zařazením tarifu do balíčku služeb. Pokud si u jednoho poskytovatele kromě tarifu zajistíte ještě pevný internet či digitální televizi, můžete ročně ušetřit až tisíce korun. Sestavte si v naší kalkulačce služeb balíček podle svých potřeb a nechte si spočítat orientační cenu. Naši operátoři se s vámi spojí a zdarma vám pomohou s výběrem té nejlevnější nabídky.

Zajímá mě srovnání nabídek operátorů
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).