Síť 5G

5G jen pro vybrané tarify? Přístup operátorů se liší

8. 11. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Přístup k 5G síti má stále více uživatelů a jejich počet bude v následujících měsících rychle narůstat. Jak na situaci reagují operátoři? Poskytují 5G všem svým klientům, nebo jen v rámci vybraných tarifů? Strategie se u největších hráčů liší.

Budování 5G sítě v plném proudu

Pátá generace bezdrátových systémů se pomalu stává realitou. 5G pokrytí v ČR roste závratným tempem. Vodafone během letošního listopadu oznámil, že má 5G sítí pokrytou polovinu české populace. Pozadu nezůstávají ani ostatní operátoři z velké trojky –⁠ T-Mobile by měl do konce roku nabízet nejmodernější telekomunikační standard 25 % obyvatel. 5G síť masivně buduje i O2, které cílí na kompletní pokrytí ČR v roce 2024.

Stále častěji tak můžete na svém mobilním telefonu spatřit ikonku signalizující 5G připojení, zatím především ve velkých městech. Samozřejmě za předpokladu, že váš mobilní telefon tuto technologii podporuje. V neposlední řadě vám musí 5G připojení umožňovat tarif. A právě v tomto ohledu se přístup operátorů výrazně liší.

T-Mobile: 5G jen u nejvyšších tarifů

T-Mobile na začátku října 2022 změnil svůj přístup a síť 5G začal podporovat u všech tarifů s neomezenými daty. Jedná se o tarify Neomezeně ve variantách XL–5XL. U ostatních tarifů budou mít zákazníci od T-Mobilu „puštěné“ LTE.

Nejlevnějším tarifem operátora s 5G připojením v plné rychlosti je v tuto chvíli Neomezeně XL, který vyjde na 930 Kč/měsíc. Plnou rychlost si ale užijete jen prvních 15 GB, poté klesne na 10 Mb/s.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nový tarif s 5G internetem?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vybere tu, která nejlépe odpovídá vašim požadavkům. Třeba umožňuje připojení k 5G internetu.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

O2: 5G pro všechny, ale ne v maximální rychlosti

I společnost O2 oznámila, že automaticky zpřístupní 5G síť všem tarifním zákazníkům. U základních neomezených tarifů však připojení omezuje rychlostí. Neomezená data v maximální možné rychlosti na vás čekají až s tarifem NEO Stříbrný. Ten stojí 1 299 Kč/měsíc.

Pokud čerpáte levnější neomezené tarify, tak jste sice připojeni k 5G, nicméně jednu z hlavních výhod tohoto standardu – rychlost přenosu dat – si neužijete. Nadále ale těžíte z jiných benefitů 5G, například z rychlejší odezvy nebo větší kapacity sítě.

„V případě, že se bude zákazník nacházet na místě s vysokou koncentrací lidí, třeba na koncertě, a místo bude pokryté 5G, bude jeho zákaznická zkušenost s mobilním internetem lepší, bude-li na 5G síti než na 4G,“ vysvětluje v tiskové zprávě Silvia Cieslarová, ředitelka mobilního segmentu v O2.

Vodafone: 5G pro všechny, ale také s limity

Stejnou strategii prosazuje i Vodafone. 5G síť je dostupná pro všechny klienty, ale operátor sahá k rychlostním limitům.

„Každý neomezený tarif má danou maximální rychlost. Například Neomezený Basic nabízí rychlost 2 Mb/s, Neomezený Super je s rychlostí 10 Mb/s a pouze u tarifu Neomezený Premium je rychlost skutečně neomezená, tzn. vždy si sáhnete na maximální rychlost naší sítě,“ popisuje Kateřina Šantorová, zástupkyně tiskového mluvčího Vodafonu.

Neomezený Premium vychází na 1 199 Kč/měsíc. U nižších neomezených tarifů operátor nově nabízí možnost si na pět dní v měsíci vyzkoušet neomezenou rychlost. Tímto způsobem si můžete plnou rychlost 5G sítě „osahat“. Dny si dle libosti zvolíte v aplikaci Můj Vodafone.

Balíček služeb

Zařaďte si 5G tarif do balíčku služeb a ušetřete

Připadají vám tarify s neomezeným 5G připojením příliš drahé? Úspor lze dosáhnout zařazením tarifu do balíčku služeb. Pokud si u jednoho poskytovatele kromě tarifu zajistíte ještě pevný internet či digitální televizi, můžete ročně ušetřit až tisíce korun.

Sestavte si v naší kalkulačce služeb balíček podle svých potřeb a nechte si spočítat orientační cenu. Naši operátoři se s vámi spojí a zdarma vám pomohou s výběrem té nejlevnější nabídky.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?