Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

5G

Co je 5G?

Termínem 5G se označuje moderní telekomunikační standard mobilních sítí. Jde o pátou generaci bezdrátových systémů – nejpoužívanějším standardem je v ČR stále 4G. 5G síť by měla vnést nové možnosti do průmyslu, ale i vašich domácností. Očekává se, že 5G přinese výrazný rozvoj tzv. Internetu věcí, tedy sítě navzájem komunikujících zařízení.

5G internet

Jedním z hlavních benefitů 5G sítě je rychlost internetu. Datově náročné činnosti jako videohovory, streamování nebo online hry budou ve světě 5G internetu mnohem snazší. Kromě rychlosti je pro 5G síť charakteristická kratší odezva. Díky ní se nabízejí nové možnosti například v robotice, virtuální realitě či autonomních systémech.

5G vs. 4G

5G internet se oproti současnému 4G standardu chlubí až desetinásobnou přenosovou rychlostí. Vyšší kmitočtová nezávislost umožňuje technologii lépe využívat frekvenční spektrum. 5G síť je navržena tak, aby podporovala stokrát vyšší kapacitu přenosu než 4G. Na kilometr čtvereční by se mělo k 5G zvládnout připojit až milion zařízení.

5G v ČR

5G v ČR zatím není příliš rozšířená. Jako první spustila komerční 5G síť na českém území společnost O2, konkrétně v části Prahy a Kolína. Další operátoři se časem přidali, 5G pokrytí se tak postupně zvyšuje. Následující roky se ponesou v duchu budování infrastruktury. O2 předpokládá, že by mohlo svoji 5G síť v Česku dokončit v roce 2024. Nejlepší 5G pokrytí nabízel v polovině roku 2021 Vodafone.

Ohrožuje 5G zdraví?

V souvislosti se zaváděním 5G sítě se začala objevovat řada informací o zdravotní škodlivosti 5G záření. Pravda je však taková, že žádné vědecké studie negativní vliv 5G záření na lidské zdraví nepotvrdily. Některé frekvence, které 5G používá, navíc již dlouhé roky slouží k jiným účelům. Vzhledem k tomu, že 5G představuje nový fenomén, nelze zdravotní rizika zcela vyloučit. Nicméně aktuálně jejich existenci vůbec nic nenasvědčuje.