Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie

Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

7. 8. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

Výdrž určuje zejména kapacita baterie

Při výběru mobilního telefonu dnes uživatelé primárně sledují kvalitu displeje, fotoaparátu nebo parametry procesoru. Pokud je pro vás ale klíčová výdrž telefonu, měla by vás zajímat také kapacita baterie. Ta se uvádí v miliampérhodinách (mAh). Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší hodnota, tím vyšší výdrž. U baterie do mobilu se kapacita obvykle pohybuje mezi 2000–5000 mAh.

Kapacitu baterie je zapotřebí vnímat v celkovém kontextu. Dva telefony s totožnou kapacitou nemusí na jedno nabití vydržet stejně dlouhou dobu. Do hry vstupuje řada dalších aspektů, například výkon mobilu nebo velikost displeje. Přesto se dá říct, že o spokojenosti s výdrží telefonu do značné míry rozhodujete již při samotné koupi zařízení.

Jak snížit frekvenci nabíjení baterie

Zdaleka to ale neznamená, že byste po pořízení mobilu nemohli výdrž baterie ovlivnit. Jaké kroky vám prodlouží interval mezi nabíjením baterie?

 • Upravte jas displeje: Mezi největší žrouty baterie se řadí displej. Snížením podsvícení spotřebu energie výrazně zredukujete. U automatického řízení jasu je displej často až příliš podsvícen. Zkuste jas ubrat a uvidíte, že vám bez problémů stačí i nižší míra podsvícení. K delší výdrži baterie přispěje i zkrácení časového limitu, po němž displej zhasne.

 • Vyhněte se živým tapetám: Živé tapety jsou sice zajímavé, ale kromě zvýšení spotřeby energie vám toho reálně moc nepřinesou. Pokud na tomto efektu vyloženě netrváte, zvolte raději klasický statický obrázek.

 • Nepodceňujte aktualizace: Aktualizace hrají důležitou roli z pohledu bezpečnostních oprav, ale mohou mít vliv rovněž na optimalizaci spotřeby. Proto se ujistěte, že máte systém i aplikace aktualizované na nejnovější verze.

 • Stáhněte si odlehčené verze aplikací: K hlavním žroutům baterie patří aplikace sociálních sítí. Jejich spotřebu snížíte používáním úspornějších verzí těchto aplikací (Facebook Lite, Instagram Lite apod.).

 • Vypněte nevyužívané funkce: Také funkce, které aktuálně nepoužíváte, vám ukrajují procenta z vaší baterie. Jedná se například o Wi-Fi, Bluetooth nebo funkci sledování polohy.

 • Vsaďte na tmavé motivy: Máte na mobilu displej typu OLED? Tyto displeje nepodsvětlují černou barvu. Při jejím zobrazení je spotřebováno daleko méně energie než u bílé a dalších světlých barev. Nastavení tmavých motivů v menu či aplikacích povede k úspoře baterie.

 • Mějte přehled o využití baterie: Nejdůležitější rada na závěr. Abyste mohli baterii šetřit, potřebujete vědět, co stojí za jejím vybíjením konkrétně ve vašem případě. V nastavení telefonu (zpravidla v sekci Baterie či Správa napájení) zjistíte, jaké aplikace baterii nejvíce zatěžují. Na základě těchto informací můžete zvolit přesnější postup nebo si vyhodnotit uskutečněné změny.


Uvedené tipy platí pro všechny operační systémy a většinu z nich můžete aplikovat i u dalších elektronických zařízení, například tabletů a notebooků.

Přemýšlíte o změně mobilního operátora?

Srovnáme vám nabídky jednotlivých operátorů a poradíme, jak vybrat tu nejvýhodnější.

Nabíjení baterie po úplném vybití? Dnes již nikoliv

Dříve se při nabíjení baterie doporučovalo úplné vybití následované kompletním nabitím. Tento postup zabraňoval tzv. paměťovému efektu, tedy postupnému zmenšování kapacity baterie. Moderní akumulátory již tímto nešvarem netrpí a podobný způsob nabíjení jim naopak spíše škodí. Současně používané lithiové a lithium-polymerové baterie udržujte nabité ideálně na 30–80 %.

Mobil nabíjejte nejlépe originální nabíječkou. Musíte-li sáhnout po jiné, zvolte alespoň model se stejným výstupním proudem. Baterii nesvědčí ani extrémní teploty – přístroj proto nevystavujte příliš velkému chladu či horku. Nevhodné je například umístění telefonu na palubní desku auta v letních měsících.

Bezdrátové nabíjení mobilního telefonu

Jak zjistit stav opotřebení baterie

Baterie se časem opotřebuje a vydrží méně. K nabíjení pak musí docházet častěji než v době krátce po koupi telefonu. Kapacita se začíná snižovat asi po 500 nabíjecích cyklech (záleží však na konkrétním typu baterie). Pokud tedy nabíjíte telefon jednou za den a půl, měl by vám akumulátor v plné síle sloužit zhruba dva roky. Poté se jeho reálná kapacita bude snižovat.

Zjistit stav baterie vám pomohou vybrané aplikace. Ty na základě analýzy nabíjecích cyklů dokážou odhadnout aktuální kapacitu akumulátoru. Jednoduše tak zjistíte momentální opotřebení baterie. Z analýzy se například dozvíte, že současná kondice vaší baterie je na 90 % původní kapacity. K nejznámějším aplikacím s tímto zaměřením se řadí AccuBattery, Battery Guru či Electron. U některých telefonů najdete stav opotřebení baterie přímo v nastavení.

Kdy je na místě výměna baterie?

Stanovit přesný okamžik pro výměnu baterie není tak snadné. Vždy nakonec záleží primárně na vašich preferencích a ochotě nabíjet telefon častěji. Obvykle se jako hraniční uvádí 80% kondice baterie. Kolem této hodnoty se již začínají objevovat nepříjemnosti, které vás k výměně víceméně donutí. K nejběžnějším projevům vysloužilé baterie patří skokové vybíjení nebo náhlé vypnutí telefonu při zvýšeném odběru energie – typicky při spuštění aplikace či přijetí hovoru.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

 • Turistka si prohlíží maďarský parlament
  13. května 2023|Jana Březinová
  Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

  Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

 • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
  11. května 2023|Magdaléna Kubečková
  Začněte spořit na důchod už dnes

  Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

 • Dráty vysokého napětí
  09. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

 • Bankéř vysvětluje mladému páru
  Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

  Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?