Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie

Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

7. 8. 2022
|
Délka: 5 min.

Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

Výdrž určuje zejména kapacita baterie

Při výběru mobilního telefonu dnes uživatelé primárně sledují kvalitu displeje, fotoaparátu nebo parametry procesoru. Pokud je pro vás ale klíčová výdrž telefonu, měla by vás zajímat také kapacita baterie. Ta se uvádí v miliampérhodinách (mAh). Platí zde jednoduché pravidlo – čím vyšší hodnota, tím vyšší výdrž. U baterie do mobilu se kapacita obvykle pohybuje mezi 2000–5000 mAh.

Kapacitu baterie je zapotřebí vnímat v celkovém kontextu. Dva telefony s totožnou kapacitou nemusí na jedno nabití vydržet stejně dlouhou dobu. Do hry vstupuje řada dalších aspektů, například výkon mobilu nebo velikost displeje. Přesto se dá říct, že o spokojenosti s výdrží telefonu do značné míry rozhodujete již při samotné koupi zařízení.

Jak snížit frekvenci nabíjení baterie

Zdaleka to ale neznamená, že byste po pořízení mobilu nemohli výdrž baterie ovlivnit. Jaké kroky vám prodlouží interval mezi nabíjením baterie?

 • Upravte jas displeje: Mezi největší žrouty baterie se řadí displej. Snížením podsvícení spotřebu energie výrazně zredukujete. U automatického řízení jasu je displej často až příliš podsvícen. Zkuste jas ubrat a uvidíte, že vám bez problémů stačí i nižší míra podsvícení. K delší výdrži baterie přispěje i zkrácení časového limitu, po němž displej zhasne.

 • Vyhněte se živým tapetám: Živé tapety jsou sice zajímavé, ale kromě zvýšení spotřeby energie vám toho reálně moc nepřinesou. Pokud na tomto efektu vyloženě netrváte, zvolte raději klasický statický obrázek.

 • Nepodceňujte aktualizace: Aktualizace hrají důležitou roli z pohledu bezpečnostních oprav, ale mohou mít vliv rovněž na optimalizaci spotřeby. Proto se ujistěte, že máte systém i aplikace aktualizované na nejnovější verze.

 • Stáhněte si odlehčené verze aplikací: K hlavním žroutům baterie patří aplikace sociálních sítí. Jejich spotřebu snížíte používáním úspornějších verzí těchto aplikací (Facebook Lite, Instagram Lite apod.).

 • Vypněte nevyužívané funkce: Také funkce, které aktuálně nepoužíváte, vám ukrajují procenta z vaší baterie. Jedná se například o Wi-Fi, Bluetooth nebo funkci sledování polohy.

 • Vsaďte na tmavé motivy: Máte na mobilu displej typu OLED? Tyto displeje nepodsvětlují černou barvu. Při jejím zobrazení je spotřebováno daleko méně energie než u bílé a dalších světlých barev. Nastavení tmavých motivů v menu či aplikacích povede k úspoře baterie.

 • Mějte přehled o využití baterie: Nejdůležitější rada na závěr. Abyste mohli baterii šetřit, potřebujete vědět, co stojí za jejím vybíjením konkrétně ve vašem případě. V nastavení telefonu (zpravidla v sekci Baterie či Správa napájení) zjistíte, jaké aplikace baterii nejvíce zatěžují. Na základě těchto informací můžete zvolit přesnější postup nebo si vyhodnotit uskutečněné změny.


Uvedené tipy platí pro všechny operační systémy a většinu z nich můžete aplikovat i u dalších elektronických zařízení, například tabletů a notebooků.

Přemýšlíte o změně mobilního operátora?

Srovnáme vám nabídky jednotlivých operátorů a poradíme, jak vybrat tu nejvýhodnější.

Chci poradit se změnou operátora

Nabíjení baterie po úplném vybití? Dnes již nikoliv

Dříve se při nabíjení baterie doporučovalo úplné vybití následované kompletním nabitím. Tento postup zabraňoval tzv. paměťovému efektu, tedy postupnému zmenšování kapacity baterie. Moderní akumulátory již tímto nešvarem netrpí a podobný způsob nabíjení jim naopak spíše škodí. Současně používané lithiové a lithium-polymerové baterie udržujte nabité ideálně na 30–80 %.

Mobil nabíjejte nejlépe originální nabíječkou. Musíte-li sáhnout po jiné, zvolte alespoň model se stejným výstupním proudem. Baterii nesvědčí ani extrémní teploty – přístroj proto nevystavujte příliš velkému chladu či horku. Nevhodné je například umístění telefonu na palubní desku auta v letních měsících.

Bezdrátové nabíjení mobilního telefonu

Jak zjistit stav opotřebení baterie

Baterie se časem opotřebuje a vydrží méně. K nabíjení pak musí docházet častěji než v době krátce po koupi telefonu. Kapacita se začíná snižovat asi po 500 nabíjecích cyklech (záleží však na konkrétním typu baterie). Pokud tedy nabíjíte telefon jednou za den a půl, měl by vám akumulátor v plné síle sloužit zhruba dva roky. Poté se jeho reálná kapacita bude snižovat.

Zjistit stav baterie vám pomohou vybrané aplikace. Ty na základě analýzy nabíjecích cyklů dokážou odhadnout aktuální kapacitu akumulátoru. Jednoduše tak zjistíte momentální opotřebení baterie. Z analýzy se například dozvíte, že současná kondice vaší baterie je na 90 % původní kapacity. K nejznámějším aplikacím s tímto zaměřením se řadí AccuBattery, Battery Guru či Electron. U některých telefonů najdete stav opotřebení baterie přímo v nastavení.

Kdy je na místě výměna baterie?

Stanovit přesný okamžik pro výměnu baterie není tak snadné. Vždy nakonec záleží primárně na vašich preferencích a ochotě nabíjet telefon častěji. Obvykle se jako hraniční uvádí 80% kondice baterie. Kolem této hodnoty se již začínají objevovat nepříjemnosti, které vás k výměně víceméně donutí. K nejběžnějším projevům vysloužilé baterie patří skokové vybíjení nebo náhlé vypnutí telefonu při zvýšeném odběru energie – typicky při spuštění aplikace či přijetí hovoru.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Muž surfuje na internetu v mobilu
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu
  Tarify
  03. června 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).