Blog
Tarify
Mobil a laptop připojené přes Wi-Fi

Veřejná Wi-Fi: Jak se připojit na internet zdarma a zároveň bezpečně

22. července 2021|Petr Pohůdka|

Připojení na veřejnou Wi-Fi vám může ušetřit mobilní data, ale také způsobit spoustu starostí. Některým činnostem byste se na veřejné Wi-Fi měli zcela vyhnout. Zjistěte, jak na internetu surfovat zdarma, ale zároveň bezpečně.

Uvědomte si úskalí veřejného připojení

Na veřejnou Wi-Fi narazíte například v kavárnách, restauracích, na úřadech nebo letištích. Výjimkou není ani Wi-Fi v parcích a na dalších veřejných místech. Na první pohled působí veřejná Wi-Fi lákavě – především jako možnost připojit se k internetu zdarma a ušetřit mobilní data. Mějte se ale na pozoru, používání veřejné Wi-Fi s sebou přináší určitá rizika.

Problémem veřejných Wi-Fi je skutečnost, že stejně jednoduše jako vy se do ní může připojit i někdo s nekalými úmysly. Člověk, který chce ukrást přenášená data, hesla nebo cizí zařízení zavirovat. Zatímco svoji peněženku či telefon proti krádeži na veřejných místech nejspíš chráníte, na svoje data a hesla možná zapomínáte. Podívejte se na několik rad pro bezpečné připojení k veřejným sítím.

Připojujte se jen k důvěryhodným Wi-Fi

K dispozici je veřejná Wi-Fi bez hesla, u které navíc není jasné, kdo za ní stojí? Rychle pryč, tady na vás nečeká nic dobrého. Důvody, proč dotyčný Wi-Fi šíří, nemusí být nezištné. Připojujte se k důvěryhodným, ideálně zaheslovaným hotspotům. Pokud v kavárně či bance musíte zadat pro připojení heslo, které získají jen návštěvníci těchto míst, minimálně to naznačuje, že se provozovatel o svou síť lépe stará.

Před připojením si ověřte, zda síť disponuje zabezpečením – typicky pomocí WPA, nebo ideálně WPA2/WPA3. Ujistěte se, že je před webovou adresou v prohlížeči ikona zámečku a předpona „https“. V takových případech by vaše komunikace s webem měla probíhat šifrovaně a pro eventuální útočníky bude mnohem složitější ji „odposlouchávat“.

Žena v kavárně na počítači

Vyhýbejte se rizikovým činnostem

Na veřejné Wi-Fi si čtěte zprávy, surfujte na internetu, hrajte hry nebo sledujte seriály. Potřebujete něco vyřídit v internetovém bankovnictví? Zaznamenat do firemních databází? Raději počkejte a záležitosti vyřiďte, až budete připojeni na Wi-Fi doma, případně v práci.

Pokud některou z rizikových činností nemůžete odložit, odpojte se od veřejné Wi-Fi a vše vyřešte přes svá mobilní data. Do firemních sítí byste se neměli připojovat bez použití virtuální privátní sítě (VPN). Tu standardně provozuje zaměstnavatel. Zaměstnanci se k firemním souborům obvykle nedostanou jinak než přes zabezpečenou VPN.

Pokud to jde, používejte aplikaci

Chcete se podívat do e-mailu nebo na sociální sítě? Učiňte tak v příslušných aplikacích, nikoliv prostřednictvím prohlížeče. Tímto chováním snižujete riziko úniku citlivých informací a hesel. Aplikace většinou mají vlastní bezpečnostní prvky, které v prohlížečích chybí. Je-li to v aplikacích možné, nastavte si v nich navíc ještě vícefázové ověření.

Udržujte aktualizovaný systém a používejte antivirový program

Aktualizace operačního systému má vždy své opodstatnění. Vývojáři mimo jiné reagují na objevená bezpečnostní rizika. V případě, že aktualizace ignorujete, nemusíte být proti potenciálním hrozbám dostatečně chráněni. Zejména u některých starších telefonů s Androidem mohou nastat problémy – výrobce novější verze systému často nezajišťuje.

Na ochraně vašich dat se podílí i antivirové programy. U počítačů a laptopů je jejich používání naprosto nezbytné, ale ani u chytrých telefonů s nimi neprohloupíte. Náchylnější k zanesení viru jsou zařízení s Androidem. Operační systém iOS vytvořený společností Apple je relativně uzavřený a tedy i bezpečnější. Čelí ale jiným specifickým hrozbám, s nimiž vám antivirový program rovněž pomůže.

Multimediální obsah v mobilu přes Wi-Fi

Chovejte se obezřetně

Nejste si jisti, zda je veřejná Wi-Fi skutečně zabezpečená? Musíte před připojením vyplnit pochybné formuláře s osobními údaji? Vždy raději volte cestu opatrnosti – k dané Wi-Fi se vůbec nepřipojujte. Starosti spojené s tím, že se někdo nabourá do vašeho telefonu nebo počítače, vám za to rozhodně nestojí.

Neznamená to, že se máte veřejným Wi-Fi zcela vyhýbat. Využívejte výhody, které vám přináší, ale buďte si vědomi rizik a chovejte se zodpovědně. Při dodržování uvedených pravidel se k internetu připojíte nejen zdarma, ale také bezpečně.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).