Mobil a laptop připojené přes Wi-Fi

Veřejná Wi-Fi: Jak se připojit na internet zdarma a zároveň bezpečně

22. 7. 2021
|
Délka čtení: 7 min.

Připojení na veřejnou Wi-Fi vám může ušetřit mobilní data, ale také způsobit spoustu starostí. Některým činnostem byste se na veřejné Wi-Fi měli zcela vyhnout. Zjistěte, jak na internetu surfovat zdarma, ale zároveň bezpečně.

Uvědomte si úskalí veřejného připojení

Na veřejnou Wi-Fi narazíte například v kavárnách, restauracích, na úřadech nebo letištích. Výjimkou není ani Wi-Fi v parcích a na dalších veřejných místech. Na první pohled působí veřejná Wi-Fi lákavě – především jako možnost připojit se k internetu zdarma a ušetřit mobilní data. Mějte se ale na pozoru, používání veřejné Wi-Fi s sebou přináší určitá rizika.

Problémem veřejných Wi-Fi je skutečnost, že stejně jednoduše jako vy se do ní může připojit i někdo s nekalými úmysly. Člověk, který chce ukrást přenášená data, hesla nebo cizí zařízení zavirovat. Zatímco svoji peněženku či telefon proti krádeži na veřejných místech nejspíš chráníte, na svoje data a hesla možná zapomínáte. Podívejte se na několik rad pro bezpečné připojení k veřejným sítím.

Připojujte se jen k důvěryhodným Wi-Fi

K dispozici je veřejná Wi-Fi bez hesla, u které navíc není jasné, kdo za ní stojí? Rychle pryč, tady na vás nečeká nic dobrého. Důvody, proč dotyčný Wi-Fi šíří, nemusí být nezištné. Připojujte se k důvěryhodným, ideálně zaheslovaným hotspotům. Pokud v kavárně či bance musíte zadat pro připojení heslo, které získají jen návštěvníci těchto míst, minimálně to naznačuje, že se provozovatel o svou síť lépe stará.

Před připojením si ověřte, zda síť disponuje zabezpečením – typicky pomocí WPA, nebo ideálně WPA2/WPA3. Ujistěte se, že je před webovou adresou v prohlížeči ikona zámečku a předpona „https“. V takových případech by vaše komunikace s webem měla probíhat šifrovaně a pro eventuální útočníky bude mnohem složitější ji „odposlouchávat“.

Žena v kavárně na počítači

Vyhýbejte se rizikovým činnostem

Na veřejné Wi-Fi si čtěte zprávy, surfujte na internetu, hrajte hry nebo sledujte seriály. Potřebujete něco vyřídit v internetovém bankovnictví? Zaznamenat do firemních databází? Raději počkejte a záležitosti vyřiďte, až budete připojeni na Wi-Fi doma, případně v práci.

Pokud některou z rizikových činností nemůžete odložit, odpojte se od veřejné Wi-Fi a vše vyřešte přes svá mobilní data. Do firemních sítí byste se neměli připojovat bez použití virtuální privátní sítě (VPN). Tu standardně provozuje zaměstnavatel. Zaměstnanci se k firemním souborům obvykle nedostanou jinak než přes zabezpečenou VPN.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Pokud to jde, používejte aplikaci

Chcete se podívat do e-mailu nebo na sociální sítě? Učiňte tak v příslušných aplikacích, nikoliv prostřednictvím prohlížeče. Tímto chováním snižujete riziko úniku citlivých informací a hesel.

Náš tip

Nezapomeňte na vícefázové ověření

Aplikace většinou mají vlastní bezpečnostní prvky, které v prohlížečích chybí. Je-li to v aplikacích možné, nastavte si v nich navíc ještě vícefázové ověření.

Udržujte aktualizovaný systém a používejte antivirový program

Aktualizace operačního systému má vždy své opodstatnění. Vývojáři mimo jiné reagují na objevená bezpečnostní rizika. V případě, že aktualizace ignorujete, nemusíte být proti potenciálním hrozbám dostatečně chráněni. Zejména u některých starších telefonů s Androidem mohou nastat problémy – výrobce novější verze systému často nezajišťuje.

Na ochraně vašich dat se podílí i antivirové programy. U počítačů a laptopů je jejich používání naprosto nezbytné, ale ani u chytrých telefonů s nimi neprohloupíte. Náchylnější k zanesení viru jsou zařízení s Androidem. Operační systém iOS vytvořený společností Apple je relativně uzavřený a tedy i bezpečnější. Čelí ale jiným specifickým hrozbám, s nimiž vám antivirový program rovněž pomůže.

Multimediální obsah v mobilu přes Wi-Fi

Chovejte se obezřetně

Nejste si jisti, zda je veřejná Wi-Fi skutečně zabezpečená? Musíte před připojením vyplnit pochybné formuláře s osobními údaji? Vždy raději volte cestu opatrnosti – k dané Wi-Fi se vůbec nepřipojujte. Starosti spojené s tím, že se někdo nabourá do vašeho telefonu nebo počítače, vám za to rozhodně nestojí.

Neznamená to, že se máte veřejným Wi-Fi zcela vyhýbat. Využívejte výhody, které vám přináší, ale buďte si vědomi rizik a chovejte se zodpovědně. Při dodržování uvedených pravidel se k internetu připojíte nejen zdarma, ale také bezpečně.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Dopravní nehoda v popředí výstražný trojúhelník
  29. srpna 2023|Jana Březinová
  Bezpečná vzdálenost mezi auty: Proč někdy nestačí 2 sekundy?

  Každý rok vyšetřuje Policie ČR přes 5 000 nehod zapříčiněných nedodržením bezpečné vzdálenosti. Přesto se v novele zákona o silničním provozu neobjevuje konkrétní definice, jaký odstup by si vozy mezi sebou měly držet. Ani známé pravidlo 2 sekund nefunguje vždy. Čím se tedy při stanovení odstupu řídit?

 • Mladý vyděšený pár prochází účty
  09. srpna 2023|Magdaléna Kubečková
  Podvodné firmy lákají na zázračné investice: 7 tipů, jak nenaletět

  Zaručený výnos s nulovým rizikem? Příliš dobré, aby to byla pravda. Investičních podvodů v ČR přibývá a pachatelé jsou čím dál rafinovanější. Od Ponziho schémat přešli ke kryptoměnám, falešným investičním fondům, podvodným e-mailům a reklamám s Elonem Muskem. Využívají přitom vaši nepozornost, důvěřivost nebo finanční tíseň. Jak poznáte podvodníky?

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Žena zapíná bezpečnostní pás
  05. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Bezpečná jízda šetří životy, starosti i peníze

  V roce 2022 došlo na českých silnicích k 98 460 dopravním nehodám. Zemřelo při nich 454 osob, dalších 1 734 osob bylo vážně zraněno. Mnoha nehodám se přitom dalo předejít dodržováním základních pravidel bezpečné jízdy.

 • Žena s notebookem a kalkulačkou
  03. dubna 2023|Jana Březinová
  Půjčka online: Na co si dát pozor?

  Sjednat si půjčku dnes trvá sotva pár minut – řada institucí totiž nabízí možnost vyřídit půjčku čistě online. Pohodlí a rychlost ovšem někdy bývají vykoupené nástrahami, které číhají na nezkušené klienty a mohou je polapit do dluhové pasti. Na co byste si měli dát pozor u online půjček?

 • Revolut nabízí účet i kartu zdarma - mobilní telefon a karta Revolut
  03. ledna 2023|Jana Březinová
  Revolut nabízí účet i kartu zdarma. Jak funguje a kdy se vyplatí?

  Stále větší množství z nás chce mít svoje finance neustále pod kontrolou a po ruce. Často tak nahrazujeme hotovost platebními kartami, ale i chytrými telefony nebo hodinkami. Jednu z chytrých alternativ představuje Revolut – online aplikace, která nabízí účet i kartu zdarma. Opravdu se vyplatí nebo je potřeba počítat s nějakým háčkem?

 • Bezpečně na horách - Rodina na lyžích v Alpách
  17. prosince 2022|Jana Březinová
  Bezpečně na horách: Jak se vyhnout úrazům a proč si vždy sjednat pojištění

  Zima se pro miliony Čechů neodmyslitelně pojí s dovolenou na horách. Bohužel to také znamená tisíce úrazů – lyžování a snowboarding patří k nejrizikovějším sportům. Jak se na horách chovat bezpečně? Jaké úrazy hrozí nejčastěji? Proč si sjednat pojištění a na kolik by vás vyšlo ošetření v zahraničí bez něj? Vše jsme pro vás shrnuli v článku.

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?