Dopravní nehoda v popředí výstražný trojúhelník

Bezpečná vzdálenost mezi auty: Proč někdy nestačí 2 sekundy?

29. 8. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

Každý rok vyšetřuje Policie ČR přes 5 000 nehod zapříčiněných nedodržením bezpečné vzdálenosti. Přesto se v novele zákona o silničním provozu neobjevuje konkrétní definice, jaký odstup by si vozy mezi sebou měly držet. Ani známé pravidlo 2 sekund nefunguje vždy. Čím se tedy při stanovení odstupu řídit?

Nedodržení bezpečné vzdálenosti je jednou z nejčastějších příčin dopravních nehod

Nedodržení bezpečné vzdálenosti se dlouhodobě drží mezi 4.–6. příčkou nejčastějších příčin dopravních nehod v ČR. V roce 2022 policisté řešili 5 156 dopravních nehod kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti, to představuje více než 5 % všech nehod.

K tomuto číslu je ale potřeba přičíst ještě nehody, k nimž nebyla přivolána policie – bez zranění a se škodou do 100 tisíc korun. To bývají menší nehody při jízdě ve městě. Ve skutečnosti tak malé rozestupy vedou k ještě většímu počtu nehod, než udávají statistiky.

I oprava menších ťukanců na autě se prodraží

Když zaviníte nehodu kvůli nedodržení bezpečné vzdálenosti, budete muset opravu na svém autě zaplatit ze svého. I oprava malého ťukance vyjde na desítky tisíc korun. Sjednejte si havarijní pojištění a nechte úhradu opravy na pojišťovně.

Proč dodržovat bezpečnou vzdálenost mezi vozidly

Dodržování bezpečné vzdálenosti vám pomůže jezdit bezpečněji a plynuleji.

 1. Zabrání nehodě kvůli nedobrždění. Když si před sebou necháte dostatek prostoru, máte čas zareagovat na nečekané brzdění nebo zastavení vozu před vámi.

 2. Předchází řetězové nehodě. V hustém provozu na dálnici je nedodržení rozestupů obzvlášť nebezpečné. Při 130 km/h totiž ujedete za sekundu 36 metrů. Snadno tak vznikne hromadná nehoda.

 3. Zmírňuje následky nehod, které mají jinou přímou příčinu (např. nevěnování se řízení či nepřiměřená rychlost).

 4. Přispívá k plynulé jízdě, a tak zamezuje tvorbě kolon. Když se lepíte na auto před sebou, nemůžete měnit rychlost pozvolně a plynule. Kvůli stylu jízdy brzda-plyn se tvoří kolony.

Jaká vzdálenost je dostatečná? Využijte pravidlo dvou sekund

Zákon o silničním provozu je ve stanovení bezpečné vzdálenosti poměrně vágní:

Řidič vozidla jedoucí za jiným vozidlem musí ponechat za ním dostatečnou bezpečnostní vzdálenost, aby se mohl vyhnout srážce v případě náhlého snížení rychlosti nebo náhlého zastavení vozidla, které jede před ním.

Zákon hovoří o dodržování bezpečné vzdálenosti, kterou ale nijak nekonkretizuje. Jak ji tedy určit? Dopravní experti doporučují řídit se pravidlem dvou sekund. To je čas, který vám dovolí zabrzdit nebo jinak vhodně zareagovat na překážku před vámi.

Použití pravidla dvou sekund je navíc o dost jednodušší než odhad vzdálenosti mezi auty v metrech. Vyberte si nějaký statický objekt na silnici nebo vedle ní – strom, patník, ceduli apod. Od chvíle, kdy ho před vámi jedoucí vozidlo mine, by měly uběhnout alespoň dvě sekundy, než k němu se svým autem dorazíte vy.

Pravidlo dvou sekund nefunguje za každé situace

Pravidlo dvou sekund ale funguje jen na suché vozovce, když se plně věnujete řízení a máte vůz v perfektním technickém stavu. Vychází totiž z toho, že přibližně 1 sekundu vám trvá reakce a 1 sekundu samotné brzdění. Jaké faktory tyto časy prodlužují?

Co prodlužuje reakční dobu

 • nevěnování se řízení – ladění rádia, jídlo a pití, ohlížení se za dětmi, čtení billboardů

 • únava a stres

 • špatná nálada, agresivita

 • rozptýlení myšlenek – telefonování, hovor s řidičem

 • nekomfortní podmínky – horko, hluk motoru, hlasitá hudba

 • vliv alkoholu a drog

 • monotónní jízda

 • špatná viditelnost, oslnění protijedoucími vozidly

 • vyšší věk

 • málo zkušeností a strach z řízení

Z čeho se skládá reakční doba

Druh akceProdlevaCo se přesně děje

optická reakce

0–0,7 s

postřehnutí podnětu (trvá déle, když je mimo zorné pole)

psychická reakce

0,2 – 0,6 s

vyhodnocení situace a rozhodnutí

svalová reakce

0,2 s

sundání nohy z plynu a dotknutí se pedálu brzdy

prodleva brzd a náběh brzd

0,1–0,55 s

technická prodleva, než dojde k brzdnému účinku

Celková prodleva

0,5–2,05 s

Zdroj: Luboš Vrábel: Určení reakční doby řidiče silničního vozidla na změnu situace před vozidlem 

Zdá se vám délka reakční doby přehnaná? Řidiči Formule 1 mají na startu průměrnou reakční dobu 0,2–0,3 sekundy. A to jsou trénovaní profíci, kteří se v daný okamžik plně soustředí na jasný cíl – rozjet se co nejrychleji do závodu.

Co prodlužuje brzdnou dráhu

 • mokrá vozovka

 • sníh a námraza

 • špatný stav brzd

 • sjeté pneumatiky a nesprávný tlak v pneumatikách

 • stav vozovky – např. bláto nebo písek na silnici

 • těžký náklad


Pravidlo dvou sekund neplatí ani pro těžší dopravní prostředky, jako jsou obytná auta, nákladní auta nebo autobusy, protože mají delší brzdnou dráhu. Déle brzdí také motocyklisté, zejména ti s tandemistou.

Proto si udržujte odstup od vozidla před vámi raději ještě delší než dvě sekundy, zvlášť při jízdě vysokou rychlostí.

infografika statistiky z českých silnic

Hromadná nehoda? Mějte dostatečné limity u povinného ručení

Nedodržení rozestupů a náhlé prudké brzdění může vést k řetězové reakci a hromadné nehodě, kde se nabourá i desítky aut. Náklady na škody se tak můžou vyšplhat až na desítky milionů korun. Proto byste měli mít dostatečné limity u povinného ručení.

Dočká se ČR změny zákona o bezpečné vzdálenosti?

Právě nyní prochází legislativním procesem novela zákona o silničním provozu. Některé varianty počítaly s tím, že by došlo ke stanovení konkrétní bezpečné vzdálenosti mezi auty. Jedním z návrhů bylo, aby osobní auta při rychlosti nad 80 km/h před sebou měla prostor alespoň 30 metrů, nákladní auta 50 metrů. Za nedodržení dostatečných rozestupů by mohli policisté udělit pokutu a čtyři trestné body.

Ministr dopravy Kupka ale nakonec předložil ke schválení novelu zákona, kde se požadavek na bezpečnou vzdálenost mění pouze nepatrně. Místo toho, že řidič před sebou musí mít dostatek místa, „aby se mohl vyhnout srážce“, navrhuje nový zákon takovou vzdálenost, „aby mohl zastavit vozidlo“.

Podle ministra totiž stanovení přesného rozestupu v metrech nezohledňuje nutnost prodloužit bezpečnou vzdálenost při vyšších rychlostech. Navíc dává výhodu policistům, protože ti mohou přesnou vzdálenost změřit, zatímco řidiči takovou možnost nemají.

Podcast Nepodceňto

Někdo se mi lepí na zadek, co mám dělat?

Hlavně se nenechte vyprovokovat k agresivní reakci. Nezpomalujte víc, než je to nutné, ale nenechte se natlačit ani do rychlejší jízdy, než zvládnete. Pokud se cítíte ohroženi malým rozestupem, raději vozidlo pusťte před sebe, jakmile to bude možné.

Na dálnici neblokujte levý pruh pro předjíždění, ani když auto za vámi očividně nedodržuje maximální povolenou rychlost. Jestliže do vás auto za vámi nebezpečně najíždí nebo vás naopak předjede a vybržďuje, nahlaste agresora na policii. Poslechněte si další tipy od dopravního psychologa, jak se vypořádat s agresivními řidiči.

V zahraničí hrozí pokuty za nedodržení bezpečné vzdálenosti

Ačkoliv v České republice jsme se zatím ke změně zákona o bezpečné vzdálenosti neposunuli, v řadě evropských zemí jsou minimální rozestupy konkrétně specifikovány. Nedodržení bezpečné vzdálenosti je tak na rozdíl od ČR možné pokutovat.

Například v Německu a Rakousku platí pravidlo „halber Tacho“ neboli „polovina tachometru“. To znamená, že bezpečná vzdálenost mezi vozidly činí alespoň polovinu rychlosti. Při rychlosti 50 km/h musí řidič dodržet rozestup 25 metrů, při rychlosti 100 km/h alespoň 50 metrů. To odpovídá časovému rozestupu asi 1,8 sekundy. Za nedodržení odstupu v Německu hrozí pokuta až 400 eur, dva trestné body a tříměsíční zákaz řízení.

Autor - Jana Březinová
Jana BřezinováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?