zálohování-telefonu

Jak na zálohování telefonu

12. 7. 2022
|
Délka: 6 min.

Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

Zálohování se podceňuje jen do první ztráty dat

Podle starého ajťáckého vtipu existují dva typy lidí – ti, kteří svá data zálohují a osoby, jež o žádná data ještě nepřišly. Určitě jste v životě slyšeli zábavnější vtipy, ale jen málo z nich vycházelo z reality tak moc, jako tento. Pokud jednou přijdete o všechny své soubory či fotografie, budete se tomu do budoucna jistě snažit předejít. Platí to pro data v počítači, tabletu i mobilním telefonu. Tou nejlepší (a v podstatě také jedinou) možností, jak ztrátě dat zabránit, je jejich zálohování.

Vnímáte zálohování telefonu jako zbytečnou činnost či ztrátu času? Pak se vám nejspíš až doposud vyhýbaly tyto situace:

 • odcizení mobilu,

 • jeho ztráta,

 • poškození či náhlá nefunkčnost telefonu.

Je skvělé, že se vám zatím nic podobného nepřihodilo. Ale asi sami uznáte, že takové události nejsou nijak výjimečné. V případě, že nezálohujete, znamenají tyto situace zmizení všech vašich fotografií, videí, souborů či konverzací. Nechcete tento risk dále podstupovat? Poradíme vám, jak telefon zálohovat.

Online zálohování dnes vítězí

Aktuálně dominuje online zálohování na cloudových úložištích, tedy vzdálených serverech poskytovatele. Postup při zálohování se liší v závislosti na operačním systému vašeho telefonu. Tím je buď Android vyvíjený společností Google, nebo iOS od Applu. V obou případech vám operační systémy nabízí jednoduché možnosti, jak data zazálohovat.

Android

Na telefonu s Androidem si hned při prvním přihlášení k účtu Google můžete zvolit možnost automatického zálohování. Tento postup lze maximálně doporučit. Pokud poté budete využívat aplikace od Googlu (Fotky Google, Zprávy Google apod.), data se rovnou zapíší i na vaše cloudové úložiště. Ke všem souborům pak máte přístup po přihlášení ke svému účtu Google například na počítači nebo novém telefonu. V Nastavení mobilu v sekci Účty a zálohování si ve Správě účtu vyberete, jaká data se vám budou na úložiště automaticky synchronizovat.

Pokud s jednotlivými aplikacemi Google nepracujete, můžete k zálohování využít rovnou cloudovou službu Disk Google (Google Drive). Aplikaci Disk Google budete mít na svém zařízení s největší pravděpodobností již předinstalovanou. Na úložiště si přes tlačítko Přidat jednoduše nahrajete soubory, které chcete zálohovat. K dispozici máte úložiště o velikosti 15 GB. Po překročení tohoto limitu musíte buď některé soubory smazat nebo si připlatit za více volného místa.

iOS

Také iPhone od Applu nabízí své vlastní cloudové řešení. Jmenuje se iCloud a v rámci základní verze máte zdarma k dispozici 5GB úložiště. V Nastavení telefonu si v sekci iCloud zaškrtnete, které soubory se budou synchronizovat. Ve Správě úložiště vidíte, jaká data zabírají nejvíce místa. Případně si zde rovnou dokoupíte dodatečné úložiště. K souborům máte přístup po přihlášení k účtu na dalších zařízeních od Applu. Spravovat je můžete rovněž na webu iCloud.com.

Hledáte mobilní tarif s větší porcí dat?

Alternativ je mnoho

Zmíněné zálohovací služby představují to nejjednodušší řešení, protože jsou v telefonu přednastavené. Navíc nutno dodat, že objektivně patří k těm nejpropracovanějším. Neznamená to však, že nemůžete vyzkoušet jiné cloudové služby. Na výběr jich máte celou řadu. Možná vám bude více vyhovovat jejich rozhraní nebo vás zaujme cenová nabídka prémiových balíčků.

K nejznámějším alternativám patří Dropbox či OneDrive od Microsoftu. I u těchto poskytovatelů si synchronizaci přizpůsobíte podle svých potřeb. Stejně jako u předinstalovaných služeb si nastavíte automatické zálohování souborů včetně právě vyfocených snímků a natočených videí. Se svými cloudovými platformami přichází také výrobci telefonů. Zmínit lze například Samsung Cloud, Xiaomi Cloud nebo Huawei Cloud.

Kombinace s offline zálohováním není od věci

Kromě cloudových úložišť můžete vsadit na staré dobré offline zálohování. V praxi se jedná o prosté připojení mobilu k počítači a překopírování důležitých souborů na disk. Tato metoda je mnohými považována za zastaralou, nicméně existuje několik důvodů, proč byste na ni neměli zcela rezignovat.

 • Pro přístup k zálohovaným souborům nepotřebujete připojení k internetu.

 • Nemusíte platit poplatky spojené s pronájmem cloudového úložiště.

 • Vaše soubory se „nevznášejí“ na internetu. Někteří uživatelé mají obavy z krádeže či zneužití souborů. (Statistiky ale dokazují, že kvalitní cloudové úložiště vykazuje srovnatelnou bezpečnost jako to hardwarové. Prověřené služby disponují velmi vysokou mírou zabezpečení.)

 • Cloudová úložiště vám zpravidla nic negarantují. Když si prostudujete smluvní podmínky jednotlivých služeb, tak zjistíte, že poskytovatel vám nedává žádné záruky. Za případnou ztrátu dat (jakkoliv je naprosto výjimečná) se žádné náhrady škody nedočkáte.

Pochopitelně i počítač nebo externí disk vás může v nepravou chvíli zradit. Navíc je tento způsob zálohování časově náročnější a vyžaduje od vás více aktivity. Nicméně bylo by chybou tuto možnost zcela opomíjet. U těch nejdůležitějších souborů můžete zálohování do počítače využít paralelně s online zálohováním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

 • dvojnásobek-dat
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile spouští letní kampaň: Čeká na vás dvojnásobek dat zdarma

  T-Mobile prvního července startuje svoji letní kampaň. Operátor si pro zákazníky připravil překvapení v podobě dvojnásobku mobilních dat. Za vyčerpání datového limitu dostanou klienti navíc ještě vodotěsný vak v barvách operátora.

 • Spotřeba mobilních dat - Muž sedící na okně s mobilem v ruce
  Tarify
  23. června 2022|Petr Pohůdka
  Kolik mobilních dat vám spotřebují oblíbené aplikace?

  Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?Správné nastavení datového balíčku není vůbec jednoduché. Pokud nevíte, kolik mobilních dat spotřebují vaše aplikace, riskujete nevýhodné dokupování dat v průběhu měsíce nebo placení zbytečně drahého tarifu. S jakou spotřebou mobilních dat můžete počítat u nejoblíbenějších aplikací?

 • Tarify
  11. června 2022|Petr Pohůdka
  Viry v mobilních telefonech: Jak se jim vyhnout?

  Viry nenapadají jen počítače, v ohrožení jsou i mobilní telefony. Největší hrozby zůstávají stejné – ztráta dat a odcizení citlivých souborů nebo přihlašovacích údajů. Víte, jak svůj telefon před viry chránit a co dělat, když se vám to nepodaří?

 • Roaming při cestě do zahraničí - Mladík telefonuje v přístavu
  Tarify
  03. června 2022|Petr Pohůdka
  Roaming při cestě do zahraničí: Na co si dát pozor?

  Vyrážíte na dovolenou do zahraničí? Pak se během pobytu jistě nechcete omezovat v užívání svého mobilního telefonu. Zjistěte, kolik zaplatíte za volání či mobilní data a na co byste si při výletu za hranice měli dát pozor.

 • router
  Tarify
  31. května 2022|Petr Pohůdka
  Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

  Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

 • Internet věcí - Žena drží mobil a ovládá chytrou domácnost
  Tarify
  11. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet věcí: Když spolu zařízení komunikují

  Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.Internet věcí se pomalu stává všudypřítomným. S velkou pravděpodobností jeho výhody využíváte i vy sami nebo se s nimi denně setkáváte v práci. Zjistěte, co to internet věcí je, jak funguje a v jakých oblastech se rozšiřuje.

 • Streamovací platformy - sledování filmu
  Tarify
  07. května 2022|Petr Pohůdka
  Streamovací platformy: Netflix, HBO Max, Apple TV+, Voyo a další

  Streamovací platformy zažívají v posledních letech nevídaný boom a nic nenasvědčuje tomu, že by měl ustat. Většina uživatelů si jako první vybaví Netflix, ale na výběr máte z celé řady dalších služeb. Podívejte se na nejoblíbenější streamovací platformy.

 • pripojeni
  Tarify
  03. května 2022|Petr Pohůdka
  Internet na chatu: Zůstaňte online i v odlehlých oblastech

  Chcete zůstat online i na chatě či chalupě? Dnes to není žádný problém, internet naladíte i v těch nejodlehlejších oblastech. Jaké varianty se nabízí? Přečtěte si, jak vybrat internet na chatu.

 • Tarify
  25. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

  Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

 • Pár seniorů s mobilním telefonem u počítače
  Tarify
  16. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Telefon pro seniory: Podle čeho se orientovat a jaký zvolit tarif

  Mobilní telefon dnes vlastní téměř každý a senioři nejsou žádnou výjimkou. Starší generace však mají specifické požadavky, které je nutné promítnout do výběru zařízení i tarifu. Vybíráte telefon pro seniory nebo pro ně hledáte adekvátní tarif? Pak je tento článek právě pro vás.

 • Bezdrátový router
  Tarify
  09. dubna 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat router

  Router do značné míry ovlivňuje úroveň vašeho připojení k internetu. Víte, na jaké parametry se při výběru tohoto zařízení zaměřit? Je lepší pořídit si svůj vlastní router, nebo spoléhat na pronajímané modely? Poradíme vám, jak vybrat router.

 • dálkové ovládání televize
  Tarify
  26. března 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat televizi či projektor

  Uvažujete o koupi nové televize nebo projektoru? Poradíme vám, v jakých situacích se vyplatí televizor, kdy je naopak lepší sáhnout po projektoru a na jaké parametry se při výběru obou zařízení zaměřit.

 • eSim
  Tarify
  21. března 2022|Petr Pohůdka
  eSIM: Co to je a jak funguje?

  eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

 • bezpecnost na internet
  Tarify
  14. března 2022|Petr Pohůdka
  Bezpečnost na internetu: Jak se (ne)chovat v online prostředí

  V online prostředí se většina z nás pohybuje každý den. Na internetu čteme zprávy, díváme se na seriály, nakupujeme nebo komunikujeme se svými blízkými. Stejně jako v reálném světě na nás i v tom virtuálním číhají rozličné hrozby. Jste na ně připraveni? Zjistěte, jak si zajistit bezpečnost na internetu.

 • vysílač v noci
  Tarify
  07. března 2022|Petr Pohůdka
  Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

  Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

 • mobilní telefon volání
  Tarify
  25. února 2022|
  Na Ukrajinu se dovoláte zdarma

  Největší operátoři v Česku reagují na probíhající ruský útok na Ukrajinu. T-Mobile zrušil veškeré poplatky za hovory a SMS do této země a Vodafone nabízí 100 minut volání zdarma. O2 zařadilo od 25. února volání na ukrajinská čísla do stejné kategorie jako volání v rámci Evropské unie, za minutu hovoru tak volající zaplatí 5,98 korun místo běžných 24,90 korun. Všichni jejich zákazníci se tak mohou zdarma nebo levněji spojit se svými blízkými v oblasti konfliktu.

 • Tarify
  12. února 2022|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • repasovaná elektronika
  Tarify
  10. února 2022|Petr Pohůdka
  Nákup repasované elektroniky. Vyplatí se?

  Chytré telefony, notebooky či tablety nám přináší spoustu užitku i zábavy. Jejich pořizování ale může citelně zasahovat do rodinného rozpočtu. Levnější alternativu představuje nákup repasované elektroniky. Vyplatí se tato cesta, nebo byste se jí měli vyhnout obloukem?

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).