zálohování-telefonu

Jak na zálohování telefonu

12. 7. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

Zálohování se podceňuje jen do první ztráty dat

Podle starého ajťáckého vtipu existují dva typy lidí – ti, kteří svá data zálohují a osoby, jež o žádná data ještě nepřišly. Určitě jste v životě slyšeli zábavnější vtipy, ale jen málo z nich vycházelo z reality tak moc, jako tento. Pokud jednou přijdete o všechny své soubory či fotografie, budete se tomu do budoucna jistě snažit předejít. Platí to pro data v počítači, tabletu i mobilním telefonu. Tou nejlepší (a v podstatě také jedinou) možností, jak ztrátě dat zabránit, je jejich zálohování.

Vnímáte zálohování telefonu jako zbytečnou činnost či ztrátu času? Pak se vám nejspíš až doposud vyhýbaly tyto situace:

 • odcizení mobilu,

 • jeho ztráta,

 • poškození či náhlá nefunkčnost telefonu.

Je skvělé, že se vám zatím nic podobného nepřihodilo. Ale asi sami uznáte, že takové události nejsou nijak výjimečné. V případě, že nezálohujete, znamenají tyto situace zmizení všech vašich fotografií, videí, souborů či konverzací. Nechcete tento risk dále podstupovat? Poradíme vám, jak telefon zálohovat.

Online zálohování dnes vítězí

Aktuálně dominuje online zálohování na cloudových úložištích, tedy vzdálených serverech poskytovatele. Postup při zálohování se liší v závislosti na operačním systému vašeho telefonu. Tím je buď Android vyvíjený společností Google, nebo iOS od Applu. V obou případech vám operační systémy nabízí jednoduché možnosti, jak data zazálohovat.

Android

Na telefonu s Androidem si hned při prvním přihlášení k účtu Google můžete zvolit možnost automatického zálohování. Tento postup lze maximálně doporučit. Pokud poté budete využívat aplikace od Googlu (Fotky Google, Zprávy Google apod.), data se rovnou zapíší i na vaše cloudové úložiště. Ke všem souborům pak máte přístup po přihlášení ke svému účtu Google například na počítači nebo novém telefonu. V Nastavení mobilu v sekci Účty a zálohování si ve Správě účtu vyberete, jaká data se vám budou na úložiště automaticky synchronizovat.

Pokud s jednotlivými aplikacemi Google nepracujete, můžete k zálohování využít rovnou cloudovou službu Disk Google (Google Drive). Aplikaci Disk Google budete mít na svém zařízení s největší pravděpodobností již předinstalovanou. Na úložiště si přes tlačítko Přidat jednoduše nahrajete soubory, které chcete zálohovat. K dispozici máte úložiště o velikosti 15 GB. Po překročení tohoto limitu musíte buď některé soubory smazat nebo si připlatit za více volného místa.

iOS

Také iPhone od Applu nabízí své vlastní cloudové řešení. Jmenuje se iCloud a v rámci základní verze máte zdarma k dispozici 5GB úložiště. V Nastavení telefonu si v sekci iCloud zaškrtnete, které soubory se budou synchronizovat. Ve Správě úložiště vidíte, jaká data zabírají nejvíce místa. Případně si zde rovnou dokoupíte dodatečné úložiště. K souborům máte přístup po přihlášení k účtu na dalších zařízeních od Applu. Spravovat je můžete rovněž na webu iCloud.com.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Alternativ je mnoho

Zmíněné zálohovací služby představují to nejjednodušší řešení, protože jsou v telefonu přednastavené. Navíc nutno dodat, že objektivně patří k těm nejpropracovanějším. Neznamená to však, že nemůžete vyzkoušet jiné cloudové služby. Na výběr jich máte celou řadu. Možná vám bude více vyhovovat jejich rozhraní nebo vás zaujme cenová nabídka prémiových balíčků.

K nejznámějším alternativám patří Dropbox či OneDrive od Microsoftu. I u těchto poskytovatelů si synchronizaci přizpůsobíte podle svých potřeb. Stejně jako u předinstalovaných služeb si nastavíte automatické zálohování souborů včetně právě vyfocených snímků a natočených videí. Se svými cloudovými platformami přichází také výrobci telefonů. Zmínit lze například Samsung Cloud, Xiaomi Cloud nebo Huawei Cloud.

Kombinace s offline zálohováním není od věci

Kromě cloudových úložišť můžete vsadit na staré dobré offline zálohování. V praxi se jedná o prosté připojení mobilu k počítači a překopírování důležitých souborů na disk. Tato metoda je mnohými považována za zastaralou, nicméně existuje několik důvodů, proč byste na ni neměli zcela rezignovat.

 • Pro přístup k zálohovaným souborům nepotřebujete připojení k internetu.

 • Nemusíte platit poplatky spojené s pronájmem cloudového úložiště.

 • Vaše soubory se „nevznášejí“ na internetu. Někteří uživatelé mají obavy z krádeže či zneužití souborů. (Statistiky ale dokazují, že kvalitní cloudové úložiště vykazuje srovnatelnou bezpečnost jako to hardwarové. Prověřené služby disponují velmi vysokou mírou zabezpečení.)

 • Cloudová úložiště vám zpravidla nic negarantují. Když si prostudujete smluvní podmínky jednotlivých služeb, tak zjistíte, že poskytovatel vám nedává žádné záruky. Za případnou ztrátu dat (jakkoliv je naprosto výjimečná) se žádné náhrady škody nedočkáte.

Pochopitelně i počítač nebo externí disk vás může v nepravou chvíli zradit. Navíc je tento způsob zálohování časově náročnější a vyžaduje od vás více aktivity. Nicméně bylo by chybou tuto možnost zcela opomíjet. U těch nejdůležitějších souborů můžete zálohování do počítače využít paralelně s online zálohováním.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.