Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

25. 4. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

1. Sousedi nám kradou internet

Sousedi vám za určitých okolností skutečně mohou krást internetové připojení. Jestli vedle vás bydlí nějaký spořivec, je dost možné, že před objednáním vlastních služeb zkusí, zda se náhodou nepřipojí k vašemu internetu. Pokud si jako heslo k Wi-Fi zvolíte své jméno nebo jiný snadno dohledatelný údaj, pak rozhodně riskujete neplánované sdílení sítě.

Stížnosti, že někomu sousedi kradou internet, se ale začaly objevovat i v případech, kdy se každá domácnost připojila k vlastní Wi-Fi. Na podobná tvrzení jste mohli narazit především během lockdownů. V bytových domech bylo najednou velké množství osob, které z domova pracovaly nebo absolvovaly online výuku. Lidem se zhoršilo internetové připojení, ačkoliv byla každá domácnost připojena ke své Wi-Fi.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.


Novákovi, kteří bydlí o patro pod vámi, ale vaši rychlost internetu nijak zásadně neovlivňovali. Na vině bylo celkové navýšení internetového provozu. Samotná infrastruktura nápor bez problémů zvládala. Za potížemi stáli spíše poskytovatelé, kteří si nezajistili dostatečné kapacity, případně přetížené servery provozovatelů konkrétních služeb. Vybrané portály proto za účelem snížení datového toku dočasně omezovaly například kvalitu streamovaných videí.

2. Wi-Fi škodí zdraví

Mýtus, který se objevuje snad u každé nové technologie. Podle některých teorií způsobuje šíření signálu bolest hlavy či únavu, radikálnější teorie Wi-Fi přičítají i vznik zhoubných nádorů. Fakta jsou následující – Wi-Fi signál začal ve světě fungovat v roce 1990, v ČR se poprvé objevil v roce 1992. K výraznému rozšíření Wi-Fi došlo až v pozdějších letech. Za celou dobu využívání tohoto bezdrátového signálu se neprokázaly žádné škodlivé účinky pro lidské zdraví. Počty mozkových nádorů a jiných vážných onemocnění se podle statistik pohybují na stejné úrovni jako před zavedením technologie.

Odmítavé stanovisko k možným zdravotním komplikacím spojeným s Wi-Fi signálem zaujímá také Světová zdravotnická organizace (WHO). Jelikož jde stále o relativně nový fenomén, je nutné sledovat případné důsledky ještě v dlouhodobém horizontu. Škodlivosti bezdrátového signálu však dosud vůbec nic nenasvědčuje. To samé platí i u tolik propírané 5G sítě.

3. Wi-Fi signál se zastaví o zeď

Nelze říct, že zeď Wi-Fi signál zcela zastaví, ale každá překážka snižuje jeho dosah. Některé materiály a předměty totiž signál odráží nebo pohlcují. Problematické jsou zejména silné zdi a stěny s kovovými konstrukcemi či potrubím. Jako rušivý element působí rovněž akvárium nebo zrcadlo. Podobné překážky vytváří hluchá místa bez signálu.

Vždy se snažte Wi-Fi router umístit tak, aby mezi vysílačem a přijímačem bylo co nejméně překážek. Nejlepší pochopitelně je, když jej máte v místnosti, kde internet nejvíce využíváte. Router by zároveň neměl být v těsné blízkosti elektroniky a domácích spotřebičů. Ty mohou signál rušit během svého provozu. Platí to například o televizích, ledničkách či mikrovlnných troubách. Signál Wi-Fi v rámci domácnosti můžete různými způsoby zesílit. K nejběžnějším řešením patří použití dalšího routeru nebo Wi-Fi extenderu.

4. Wi-Fi přestane fungovat, když venku prší

Tohle tvrzení samozřejmě pravdivé není. Nicméně počasí vaše připojení k internetu skutečně ovlivnit může. Pokud k přenosu signálu používáte venkovní anténu, problém představuje sníh. Souvislou sněhovou pokrývku byste z antény měli v zájmu kvality signálu odstranit.

Projevit se může i zmiňovaný déšť, muselo by ale jít o velmi intenzivní přeháňky. K zeslabení signálu by přesto došlo jen v místech, kde je připojení i za normálních okolností stěží dostatečné.

Spolehlivé internetové připojení za každého počasí

Povětrnostní podmínky ovlivňují především kvalitu LTE internetu, který se šíří vzduchem. Za nejspolehlivější je naopak považované optické připojení.

5. Více čárek znamená lepší připojení k internetu

Chytré telefony na displeji ukazují sílu signálu, zpravidla pomocí čárek. Čím více čárek, tím silnější signál. Někteří lidé se domnívají, že vyšší počet čárek jim automaticky přinese lepší připojení k internetu. To však nemusí platit stoprocentně. V blízkosti zdroje signálu máte vždy plný počet čárek, ale pokud se zde připojí větší množství zařízení, váš internet může být pomalý a trpět výpadky. Vaše uživatelská zkušenost bude často horší než při připojení ke slabšímu, ale momentálně méně využívanému zdroji signálu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Balkónové solární panely
    15. listopadu 2023|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    Popularita solárních panelů na balkon roste. Lákají především nízkou cenou a snadnou instalací. Jejich neohlášeným provozem ale často riskujete mastnou pokutu. Má solární panel na balkoně skutečně smysl a na co si při provozu dávat pozor?

  • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
    09. října 2023|Petr Pohůdka
    Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

    Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

  • Odhad ceny nemovitosti
    27. září 2023|Jana Březinová
    Odhad nemovitosti: Kolik stojí a kde ho získáte zdarma?

    Za odhad nemovitosti zaplatíte od 1 500 Kč do 8 000 Kč. Cena závisí hlavně na tom, kdo odhad vypracuje. Jaký typ ocenění nemovitosti je nejlevnější a kde ho získáte zcela zdarma?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Zastřešený zahradní bazén
    27. července 2023|Petr Woff
    Provoz domácího bazénu stojí až 100 000 Kč za sezónu. Takhle na něm ušetříte

    Malé soukromé koupaliště prospívá tělu i duši, ale voda a energie zdražily. Naštěstí existují takové vynálezy jako fototermické kolektory, tepelná čerpadla nebo solární plachty. Poradíme vám, jak ušetříte na provozu svého domácího bazénu, aby vás finančně nezruinoval.

  • Muž s kufrem odchází z domu
    21. července 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení domu před dovolenou: Jak ochránit domov před nezvanými hosty?

    Před odjezdem na dovolenou nejspíš řešíte organizaci celé cesty a balení. Zapomínat byste ale neměli ani na adekvátní zabezpečení bytu či domu. Váš opuštěný domov se totiž snadno může stát terčem zlodějů. Jakým způsobem nezvané hosty od „návštěvy“ odradit?

  • Bouřka s blesky nad městem
    13. července 2023|Petr Woff
    Hromosvod nestačí. 5 rad, jak při bouřce ochránit svoje spotřebiče

    Blesky zvyšují napětí v elektrickém vedení a následně ničí elektroniku, bojlery nebo elektrokotle. Bouřky takhle poškodily už každého čtvrtého Čecha a každoročně přibývají další případy. Přepěťová ochrana není drahá, stojí řádově stovky až tisíce Kč, ale každá technická vychytávka má svoje slabiny. Proto odpojte svoje spotřebiče ze sítě, pokud odcházíte ven anebo vidíte, že se obloha zatáhla bouřkovými mračny.

  • Matka s dcerami si na zahradě hraje s vodou
    11. července 2023|Nikola Zatloukalová
    Bez potu a nevyspání: Jak si užít horké léto ve zdraví

    Horké letní dny nejsou příjemné pro nikoho z nás. Během dne se potíme a kvůli nekomfortu máme problém se na cokoliv soustředit. V noci nemůžeme kvůli vedru spát. Naštěstí jsme si pro vás připravili několik ověřených tipů, s jejichž pomocí se můžete v létě ochladit.

  • Oheň v grilu
    03. července 2023|Petr Pohůdka
    Škoda za 3,5 milionu: Co se může stát při grilování?

    Požár rodinného domu s celkovou škodou ve výši 3,5 milionu korun. Příčina? Nedbalost při manipulaci s grilem. To není modelový příklad z manuálu pojišťoven, ale skutečná událost, ke které došlo loni na Liberecku. Případ bohužel není nijak výjimečný, lidé rizika spojená s grilováním často podceňují. Jak uspořádat táborák nebo grilovačku bezpečně?