Kradou vám internet sousedi? Mýty, legendy a fakta o internetovém připojení

25. 4. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Okolo internetového připojení koluje celá řada mýtů a legend. Některé z nich se částečně zakládají na pravdě, jiné jsou zcela nesmyslné. Možná i vy jste v souvislosti s internetem slyšeli následující tvrzení.

1. Sousedi nám kradou internet

Sousedi vám za určitých okolností skutečně mohou krást internetové připojení. Jestli vedle vás bydlí nějaký spořivec, je dost možné, že před objednáním vlastních služeb zkusí, zda se náhodou nepřipojí k vašemu internetu. Pokud si jako heslo k Wi-Fi zvolíte své jméno nebo jiný snadno dohledatelný údaj, pak rozhodně riskujete neplánované sdílení sítě.

Stížnosti, že někomu sousedi kradou internet, se ale začaly objevovat i v případech, kdy se každá domácnost připojila k vlastní Wi-Fi. Na podobná tvrzení jste mohli narazit především během lockdownů. V bytových domech bylo najednou velké množství osob, které z domova pracovaly nebo absolvovaly online výuku. Lidem se zhoršilo internetové připojení, ačkoliv byla každá domácnost připojena ke své Wi-Fi.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.


Novákovi, kteří bydlí o patro pod vámi, ale vaši rychlost internetu nijak zásadně neovlivňovali. Na vině bylo celkové navýšení internetového provozu. Samotná infrastruktura nápor bez problémů zvládala. Za potížemi stáli spíše poskytovatelé, kteří si nezajistili dostatečné kapacity, případně přetížené servery provozovatelů konkrétních služeb. Vybrané portály proto za účelem snížení datového toku dočasně omezovaly například kvalitu streamovaných videí.

2. Wi-Fi škodí zdraví

Mýtus, který se objevuje snad u každé nové technologie. Podle některých teorií způsobuje šíření signálu bolest hlavy či únavu, radikálnější teorie Wi-Fi přičítají i vznik zhoubných nádorů. Fakta jsou následující – Wi-Fi signál začal ve světě fungovat v roce 1990, v ČR se poprvé objevil v roce 1992. K výraznému rozšíření Wi-Fi došlo až v pozdějších letech. Za celou dobu využívání tohoto bezdrátového signálu se neprokázaly žádné škodlivé účinky pro lidské zdraví. Počty mozkových nádorů a jiných vážných onemocnění se podle statistik pohybují na stejné úrovni jako před zavedením technologie.

Odmítavé stanovisko k možným zdravotním komplikacím spojeným s Wi-Fi signálem zaujímá také Světová zdravotnická organizace (WHO). Jelikož jde stále o relativně nový fenomén, je nutné sledovat případné důsledky ještě v dlouhodobém horizontu. Škodlivosti bezdrátového signálu však dosud vůbec nic nenasvědčuje. To samé platí i u tolik propírané 5G sítě.

3. Wi-Fi signál se zastaví o zeď

Nelze říct, že zeď Wi-Fi signál zcela zastaví, ale každá překážka snižuje jeho dosah. Některé materiály a předměty totiž signál odráží nebo pohlcují. Problematické jsou zejména silné zdi a stěny s kovovými konstrukcemi či potrubím. Jako rušivý element působí rovněž akvárium nebo zrcadlo. Podobné překážky vytváří hluchá místa bez signálu.

Vždy se snažte Wi-Fi router umístit tak, aby mezi vysílačem a přijímačem bylo co nejméně překážek. Nejlepší pochopitelně je, když jej máte v místnosti, kde internet nejvíce využíváte. Router by zároveň neměl být v těsné blízkosti elektroniky a domácích spotřebičů. Ty mohou signál rušit během svého provozu. Platí to například o televizích, ledničkách či mikrovlnných troubách. Signál Wi-Fi v rámci domácnosti můžete různými způsoby zesílit. K nejběžnějším řešením patří použití dalšího routeru nebo Wi-Fi extenderu.

4. Wi-Fi přestane fungovat, když venku prší

Tohle tvrzení samozřejmě pravdivé není. Nicméně počasí vaše připojení k internetu skutečně ovlivnit může. Pokud k přenosu signálu používáte venkovní anténu, problém představuje sníh. Souvislou sněhovou pokrývku byste z antény měli v zájmu kvality signálu odstranit.

Projevit se může i zmiňovaný déšť, muselo by ale jít o velmi intenzivní přeháňky. K zeslabení signálu by přesto došlo jen v místech, kde je připojení i za normálních okolností stěží dostatečné.

Spolehlivé internetové připojení za každého počasí

Povětrnostní podmínky ovlivňují především kvalitu LTE internetu, který se šíří vzduchem. Za nejspolehlivější je naopak považované optické připojení.

5. Více čárek znamená lepší připojení k internetu

Chytré telefony na displeji ukazují sílu signálu, zpravidla pomocí čárek. Čím více čárek, tím silnější signál. Někteří lidé se domnívají, že vyšší počet čárek jim automaticky přinese lepší připojení k internetu. To však nemusí platit stoprocentně. V blízkosti zdroje signálu máte vždy plný počet čárek, ale pokud se zde připojí větší množství zařízení, váš internet může být pomalý a trpět výpadky. Vaše uživatelská zkušenost bude často horší než při připojení ke slabšímu, ale momentálně méně využívanému zdroji signálu.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
    31. května 2023|Jana Březinová
    Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

    Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

  • Palubní kamera na čelním skle v autě
    29. května 2023|Jana Březinová
    Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

    Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

  • Žena hledá v batohu pas
    27. května 2023|Jana Březinová
    Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

    Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Zásuvky s eury
    21. května 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.