Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon

Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

Ze srovnání tarifů vychází ČR tristně

Pokud jste si při dlouhodobém pobytu v zahraničí zajišťovali u lokálního operátora mobilní tarif, možná vás překvapilo, že ceny byly nižší než v Česku. Tento pocit překvapení jste mohli zažít v podstatě kdekoliv v Evropě – nejdražší mobilní tarify v EU jsou totiž v ČR. Vyplývá to z nedávné studie Evropské komise, která nabízí srovnání tarifů v unijních zemích. Výsledky studie se českým uživatelům mobilních služeb rozhodně nečtou lehce.

Evropská komise srovnala celkem 12 košů služeb:

 • samotná mobilní data v 5 různých objemech od 0,5 do 20 GB,

 • kombinace mobilních dat s 30, 100 nebo 300 volnými minutami.


Na základě porovnání cen v těchto kategoriích vznikla mapa, která státy EU rozděluje do 4 skupin od nejlevnějších po nejdražší. Ceny jsou přepočítány podle parity kupní síly – reflektují tedy výši platu obyvatel. Česká republika vychází ze srovnání tarifů nejhůře. Ve skupině nejdražších států nás doplňuje Kypr, Malta, Maďarsko, Dánsko a Lotyšsko.

Ceny mobilních služeb v EU - grafika

Do srovnání nejsou započteny neomezené tarify. Studie nezohledňuje ani maximální rychlosti stahování či konkrétní technologie. Jako zdroj posloužila data z října roku 2021, aktuální situace se tak může mírně lišit.

Zajímavost

Z nejvýhodnějších mobilních tarifů se těší uživatelé v Rumunsku. Do skupiny nejlevnějších států bylo zařazeno ještě Španělsko, Polsko, Estonsko, Slovinsko, Litva a Švédsko.

Tarif s 20 GB za dvojnásobek oproti průměru EU

Jak vypadá srovnání tarifů řečí čísel? Podívejme se například na balíček s 20 GB dat. Češi za něj v uplynulém roce zaplatili v průměru 35,63 eur (875 Kč). Více za data nezaplatil nikdo, podobně na tom byli jen Maďaři (34,26 eur) a Kypřané (32,96 eur). Průměr EU činil 17,29 eur, tedy méně než polovinu české ceny. Nejlevnější tarif s 20 GB dat měli k dispozici Rumuni – po zohlednění parity kupní síly zaplatili jen 3,54 eur. Do 10 eur stál tento tarif ještě ve Španělsku, Polsku, Lotyšsku, Itálii a Irsku.

Ceny balíčků s 20 GB dat (bez volání)

O moc lépe nevychází ani srovnání tarifů zahrnujících 20 GB dat a 300 volných minut. Češi za podobný tarif sice nezaplatili nejvíce, ale stále se s 42,17 eur umístili „na bedně“. Více zaplatili jen Řekové (52,72 eur) a Maďaři (49,61 eur). Průměr EU činil 24,4 eur. Nejlevnější tarif s těmito službami byste opět našli v Rumunsku (4,59 eur). Jak si vedly ostatní státy zjistíte v následující grafice.

Ceny tarifů s 20 GB dat a 300 volnými minutami

Tip

S cenovou hladinou tarifů v České republice bohužel nic neuděláte. Můžete si však alespoň najít nejvýhodnější mobilní tarif na trhu. Zadejte své požadavky do naší online kalkulačky. Během pár minut uvidíte přehledné srovnání tarifů největších operátorů. Pokud vás nějaká nabídka zaujme, naši specialisté vám zdarma pomohou se sjednáním služeb nebo přechodem k jinému operátorovi.

Srovnat ceny mobilních tarifů

ČTÚ si chce na operátory došlápnout

O změnu aktuální situace se pokouší Český telekomunikační úřad (ČTÚ). Nutno dodat, že již po několikáté. Nedlouho po zveřejnění studie přišel úřad s aktualizovanou analýzou trhu, na jejímž základě chce počínání operátorů regulovat. „ČTÚ ve své analýze velkoobchodního trhu popisuje tzv. tacitní koluzi, tedy situaci, že i bez toho, že by operátoři měli nějakou konkrétní dohodu, mohou vzájemně reagovat na své kroky,“ popisuje příčiny vysokých cen Tereza Meravá z tiskového oddělení ČTÚ.

Trnem v oku ČTÚ jsou zejména velkoobchodní smlouvy mezi velkou trojkou a virtuálními operátory. Právě virtuální operátoři by měli při absenci čtvrtého velkého poskytovatele svými nabídkami tlačit ceny dolů. Pro své služby si však od hlavních operátorů, kteří jsou zároveň provozovateli veřejné mobilní komunikační sítě, musí pronajmout potřebnou infrastrukturu. Jedním z hlavních problémů českého trhu je podle ČTÚ nevýhodnost těchto smluv. Velkoobchodní ceny pro virtuální operátory jsou v průměru vyšší než maloobchodní ceny. Virtuální operátoři proto nemohou pro klasické poskytovatele představovat reálnou konkurenci.

V cestě stojí Evropská komise

ČTÚ by rád reguloval ceny, za které hlavní operátoři svoji infrastrukturu pronajímají. Podobné pokusy se odehrály již v minulosti, ČTÚ ale vždy narazil na nesouhlas Evropské komise. Úřadu se nepodařilo prokázat, že tři hlavní operátoři v tuzemsku postupují ve shodě a omezují konkurenci. Regulace by podle komise znamenala omezení volného trhu, což je v rozporu s právem EU. ČTÚ uvedl, že aktuální analýzu upravil tak, aby vyhovovala předchozím připomínkám. Experti ale očekávají, že se Evropská komise k analýze postaví stejně jako v minulosti.

„Český telekomunikační úřad nemá bohužel jakoukoliv možnost přímo zasáhnout do cen operátorů. Využívá všech možností, které mu umožňuje zákon o elektronických komunikacích a především evropská legislativa. Provádí analýzy trhu a navrhuje nápravná opatření, bez notifikace (souhlasu) Evropské komise ale nemohou tato opatření začít platit,“ vysvětluje Meravá.

Na starém kontinentu bychom přitom našli země, kde regulace pomohla problém s vysokými cenami mobilních tarifů vyřešit. „Jako příklad úspěšné regulace lze uvést třeba Norsko. To však souhlas Evropské komise nepotřebuje, neboť není členem EU. V EU už od roku 2007 mobilní služby v zásadě nejsou regulovány, velkoobchodní trh mobilních služeb není zahrnut mezi trhy, které jsou ze strany Evropské komise identifikovány jako vhodné k ex-ante regulaci. Což sice neznamená, že regulaci prosadit nelze, ale je to mimořádně obtížné. Pouhá existence nadprůměrných cen není ze strany Evropské komise považována za důvod k regulaci,“ dodává Meravá.

Zajímavost

Konkurenci by mohl zvýšit čtvrtý operátor, o jehož vstupu na trh se dlouhodobě hovoří. ČTÚ se čtvrtého poskytovatele pokoušel sehnat během dražby kmitočtů v roce 2020, ale bez úspěchu. Analýzy trhů s mobilními službami se zpravidla shodují v tom, že s počtem operátorů klesají ceny služeb. Podle studie společnosti Rewheel zajistí přítomnost 4 a více operátorů 3,2krát nižší ceny tarifů než na trzích s méně poskytovateli.

Ceny podle operátorů reálně klesají

Operátoři s kritikou ČTÚ nesouhlasí a zdůrazňují, že aktuální nabídky jsou mnohem výhodnější než v minulosti. „Výdaje za mobilní tarify jsou jednou z mála položek v rámci rodinných rozpočtů, kde dochází ke kontinuálním meziročním poklesům a zároveň výraznému nárůstu hodnoty, kterou zákazník při pořízení tarifu získává. Například od ledna 2017 poklesla průměrná cena za 1 GB (včetně neomezeného volání do všech sítí a neomezených SMS) o více než 80 %,“ uvádí Veronika Zachariášová, tisková mluvčí O2.

„Zatímco v roce 2012 si zákazník O2 za 850 korun mohl pořídit tarif se 120 volnými minutami, neomezenými SMS v síti O2 a 150 MB, za každou další minutu pak připlácel 5 Kč, za SMS mimo síť O2 platil 1,60 Kč. Dnes, o 10 let později, je situace diametrálně odlišná. Za obdobnou částku (899 Kč) si může zákazník pořídit např. tarif NEO Modrý (s neomezeným voláním, SMS i daty) nebo tarif FREE+ Stříbrný (neomezené volání, SMS, 20 GB),“ přidává Zachariášová další srovnání s minulostí a dodává, že ve skutečnosti se zákazníci většinou dostanou ještě na výhodnější ceny, protože tarify kombinují v rámci balíčků O2 Spolu s dalšími službami.

Odmítavě se k negativně vyznívajícímu srovnání se zahraničím staví i Vodafone. „Tarif s neomezenými daty, voláním i SMS nabízí Vodafone za 799 korun (zhruba 32 eur), pro zákazníky s pevným internetem dokonce za 599 korun (24 eur), což je nejlepší nabídka na českém trhu a obstojí i v mezinárodním srovnání,“ říká vedoucí externí komunikace a tiskový mluvčí Vodafonu Ondřej Luštinec.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Chci si srovnat ceny mobilních tarifů

Pevný internet vyšel ze srovnání lépe než mobilní tarify

Tuzemské zákazníky může utěšovat také skutečnost, že v případě pevného internetu vyšlo Česko z celoevropského srovnání o poznání lépe. Umístilo se ve druhé ze čtyř skupin, tedy mezi „poměrně levnými“ (relatively inexpensive) zeměmi.

Pevný internet byl opět porovnáván v několika koších služeb, tentokrát podle rychlosti připojení. Nejlevnější nabídky internetu jsou v přepočtu na paritu kupní síly pod unijním průměrem. Jedním z hlavních důvodů levného připojení v ČR je velký počet poskytovatelů. V rámci Evropy zde totiž funguje nejvíce malých lokálních providerů.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Ruka s mobilním telefonem nad kontejnerem na tříděný odpad
  Tarify
  05. března 2023|Petr Pohůdka
  Recyklace mobilů: Kde vám zrecyklují starý telefon?

  Celosvětově se v průměru zrecykluje pouze 10 % mobilních telefonů, v České republice ještě podstatě méně – cca 6 %. Přitom se jedná o nejčastěji obměňovanou elektroniku, kterou používáme jen pár let. Jak správně recyklovat mobil a kde vám za starý kus ještě zaplatí?

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  Tarify
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  Tarify
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  Tarify
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  Tarify
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  Tarify
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  Tarify
  11. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Zákazníci si zvykli, že vánoční dárky dostávají nejen od svých nejbližších, ale také od mobilních operátorů. Poskytovatelé mobilních služeb na Vánoce každoročně připravují zajímavé akce a odměny. Co si pro vás přichystali v letošním roce?

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  Tarify
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Kde je můj telefon - Zapomenutý telefon na lavičce
  Tarify
  31. října 2022|Petr Pohůdka
  Kde je můj telefon: Aplikace, s kterými najdete ztracený mobil

  Ztracený mobil dokáže způsobit pořádné nepříjemnosti. V telefonu máte mnoho soukromých informací, navíc pořízení nového zařízení není nejlevnější. Možná ale není všem dnům konec a telefon se vám podaří vypátrat. Kromě svého detektivního instinktu se můžete spolehnout na některé mobilní aplikace. Podívejte se, jak najít mobil.

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  Tarify
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  Tarify
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  Tarify
  12. října 2022|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Koho z nich vybrat?

  Českému trhu s operátory dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří na první pohled nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Je lepší T-Mobile, O2 nebo Vodafone?

 • Ruka s mobilním telefonem v ruce, v pozadí logo T-Mobile
  Tarify
  06. října 2022|Srovnejto.cz
  T-Mobile představil nové tarify i vlastní telefon

  Operátor T-Mobile představil nové tarify pro nefiremní zákazníky. Láká především na přístup k 5G síti a službu Pořád online. Co se změnilo a jaké tarify jsou aktuálně v nabídce?

 • Muž fotí mobilním telefonem
  Tarify
  02. října 2022|Petr Pohůdka
  Jak vybrat nejlepší fotomobil: Neskočte na triky výrobců

  Zatímco na prvních mobilech fotoaparát vůbec nebyl, dnes patří k nejdůležitějším součástem zařízení. Mnoho uživatelů si telefon vybírá právě podle kvality fotoaparátu. Řadíte se mezi ně i vy? Podívejte se, jak vybrat nejlepší fotomobil.

 • Kde sledovat sportovní přenosy - Partička sleduje fotbal v televizi
  Tarify
  24. září 2022|Petr Pohůdka
  Kde sledovat sportovní přenosy?

  Rádi se díváte na sportovní přenosy? V nabídce jednotlivých kanálů se lehce ztratí i pravidelný fanoušek. Stanic zaměřených na sport je mnoho a jejich program se vždy odvíjí od aktuálních vysílacích práv. Poradíme vám, kde sledovat nejpopulárnější sporty.

 • Chytré hodinky pro děti - Dítě na lavičce s chytrými hodinkami
  Tarify
  10. září 2022|Petr Pohůdka
  Chytré hodinky pro děti: Co všechno umí a v čem pomohou rodičům?

  Chytré hodinky slouží jako prodloužená ruka telefonu, ale mohou představovat také jeho alternativu. Stále častěji na ně narazíte i u dětí. K čemu jsou dětské chytré hodinky dobré a v jakých situacích je ocení rodiče?

 • Displej mobilního telefonu - ukazatel baterie
  Tarify
  07. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Jak šetřit baterii mobilního telefonu a kdy přistoupit k její výměně?

  Chytré telefony nabízí celou řadu funkcí a vyřídíte na nich prakticky cokoliv. Daní za tyto výhody jsou vysoké nároky na spotřebovanou energii. Ty se z pohledu uživatele projevují především kratší výdrží baterie. Zjistěte, jak šetřit baterii v mobilu, jakým způsobem telefon správně nabíjet a kdy akumulátor raději rovnou vyměnit.

 • Logo O2
  Tarify
  03. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Do zdražování služeb se jako první pustilo O2

  V porovnání s loňským rokem si připlatíte za mnoho produktů či služeb. Dražší jsou potraviny, pohonné hmoty nebo energie. Mobilním službám se lavina zdražování zatím vyhýbala. Tento stav jako první změní O2 – navýšení cen vstoupí v platnost od září. O kolik více budete muset vytáhnout ze své peněženky?

 • Mobil a různý typy nabíječek
  Tarify
  01. srpna 2022|Petr Pohůdka
  Univerzální nabíječka pro všechna zařízení? V EU od podzimu 2024 realita

  Otravuje vás, jak ke každé elektronice potřebujete jinou nabíječku? Od podzimu roku 2024 tyto starosti minimálně v Evropské unii řešit nebudete. V platnost totiž vstoupí nová směrnice, podle které musí mít spotřební elektronika standardizovaný konektor USB-C. Proč EU k tomuto kroku přistoupila a kdo proti přijetí směrnice nejvíce bojoval?

 • mobilní-aplikace
  Tarify
  26. července 2022|Petr Pohůdka
  Jaké mobilní aplikace oceníte na dovolené?

  Chystáte se na letní dovolenou? Vhodné aplikace ve vašem telefonu vám mohou cestování výrazně usnadnit. Pomohou vám například s plánováním pobytu, přesuny, výběrem dobré restaurace, ale také s řešením krizových situací. Jaké aplikace byste si měli před dovolenou nainstalovat do svého mobilu?

 • utopený mobil
  Tarify
  20. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak zachránit utopený mobil

  Pobyt u vody k letním měsícům neodmyslitelně patří. Zatímco vy se na příjemné svlažení ve vodě těšíte, váš mobil má oprávněné obavy. Voda mu totiž vůbec nesvědčí. Přestože se jej snažíte chránit sebevíc, ke kontaktu s vodou někdy stejně dojde. Nemusí to však nutně znamenat konečnou. Poradíme vám, jak zachránit utopený mobil.

 • zálohování-telefonu
  Tarify
  12. července 2022|Petr Pohůdka
  Jak na zálohování telefonu

  Mobilní telefon dnes používáme k řadě různých činností, a tak je logické, že v něm máme spoustu důležitých dat a souborů. Ať už jde o fotografie, videa nebo konverzace, jejich ztráta by nás přinejmenším zamrzela. Správným zálohováním však lze těmto nepříjemnostem předejít.

 • pretaceni-kamer
  Tarify
  01. července 2022|Petr Pohůdka
  Přetáčení reklam? Na kanálech Primy na něj zapomeňte

  Od prvního června nemůžete u většiny internetových televizí přetáčet a přeskakovat reklamy při odloženém sledování stanic FTV Prima. Televizní společnost tak reaguje na ztráty příjmů způsobené neodvysílanými reklamami. Konkrétní důsledky pro diváka se však napříč jednotlivými poskytovateli liší.

 • rychlost-internet
  Tarify
  29. června 2022|Petr Pohůdka
  Jak změřit rychlost internetu

  Přijde vám, že internet běží pomaleji, než by měl? Nebo se jen chcete přesvědčit, že poskytovatel zajišťuje garantovanou rychlost internetu? Jasno můžete mít okamžitě –⁠ změřit rychlost internetu zvládnete z domova během několika minut. Předtím, než začnete dělat ukvapené závěry, se ale ujistěte, že dodržujete zásady správného měření.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.