Wi-fi router - v pozadí sedí muž s telefonem

Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

31. 5. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

Umístili jste správně router?

O šíření Wi-Fi se stará router. V jeho blízkosti s připojením k internetu potíže mít nebudete. Jenže signál se oslabuje nejen vzdáleností od routeru, ale také v důsledku překážek, které mezi ním a připojenými zařízeními stojí. Problematické jsou zejména silné stěny nebo kovové předměty. Signál mohou rušit i zrcadla, akvária či spotřebiče a elektronika v těsné blízkosti routeru.

Pokud vás v určitých částech domácnosti trápí slabý signál Wi-Fi, nejprve se ujistěte, že jste router umístili správně. Ukrytí routeru ve skříni nebo jeho instalace v nejvzdálenější místnosti od obývacího pokoje rozhodně není tou pravou volbou. V ideálním případě by se router měl nacházet v centrální části domu, blízko míst, kde jsou nároky na připojení největší. U patrových domů se pokuste router umístit ke stropu, aby signál snáze pronikl i do horního poschodí.

Přístupové body potěší stabilitou signálu

Ani správná poloha routeru vám však ve velkých domácnostech nemusí pomoci. Poté přichází na řadu metody rozšiřování Wi-Fi. Existuje jich několik a každá má své výhody i nedostatky. Velmi spolehlivým řešením je pořízení druhého routeru. Ten postavíte do míst se slabším signálem. V praxi se častěji jedná o zařízení známá jako přístupové body („access pointy“, AP⁠). Režim AP ale podporují i některé Wi-Fi routery.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.


Druhý router či přístupový bod ethernetovým kabelem připojíte k primárnímu routeru. Právě v tom tkví hlavní přednost i častý kámen úrazu – signál je velice stabilní, ale z pohledu instalace nejde zrovna o nejsnazší variantu. Kabel je totiž potřeba nějakým způsobem skrýt, jistě jej nechcete mít natažený napříč místnostmi. Pochopitelně se dá „zasekat“ do zdi nebo vést stropními podhledy, ale těmto postupům se budete v zařízené domácnosti snažit spíše vyhnout.

Extendery jako snadná a levná cesta

Jednodušší řešení nabízí Wi-Fi směrovače neboli extendery, které zajistí převedení signálu jedné bezdrátové sítě na jinou. Extendery mají standardně podobu zásuvkových adaptérů. V místě, kde je kvalita signálu ještě dostatečná, Wi-Fi směrovač zapojíte do elektrické sítě. Prostřednictvím mobilní aplikace ho nakonfigurujete a zařízení díky původnímu signálu vytvoří novou Wi-Fi síť. Ta může mít odlišný název i heslo.

Opakovače, jak se extendery také nazývají, lze nainstalovat na více místech v domě. Jejich výhoda je zřejmá – k rozšíření Wi-Fi nepotřebujete žádné kabely. Z pohledu přenosové rychlosti a stability se ale extendery přístupovým bodům rovnat nemohou. Především levnější opakovače se potýkají se slabým signálem a výpadky.

Alternativu představují POL adaptéry

Ani jedna z dosud uvedených variant se vám nezamlouvá? Možná vám budou více vyhovovat powerline (POL) adaptéry. Ty využívají k šíření Wi-Fi signálu elektrické rozvody. Set se skládá ze dvou adaptérů. První z nich připojíte do zásuvky a zároveň síťovým kabelem k routeru. Druhý adaptér umístíte do libovolné zásuvky stejného obvodu v místě, kde chcete posílit signál Wi-Fi.

Na druhém adaptéru většinou najdete také síťové porty pro případ, že byste některá zařízení připojovali kabelem. Přenosová rychlost i stabilita signálu závisí na kvalitě elektrických rozvodů. U nových elektroinstalací ale rozhodně zklamáni nebudete.

Meshové systémy jsou nákladné, ale pohodlné

Potíže se slabým signálem Wi-Fi může vyřešit rovněž pořízení nového routeru. Kvalitní modely se zpravidla pyšní vyšším výkonem a lepším pokrytím. Počítejte ale s tím, že za špičkové routery zaplatíte až několik tisíc korun. Výměna routeru vám pomůže spíše v situacích, kdy vám k ideálnímu pokrytí domácnosti chybí jen málo. Ve velkých domech se instalaci dalších zařízení stejně nevyhnete.

K nejmodernějším způsobům, jak rozšířit Wi-Fi po celém domě, patří zřízení meshové sítě. Tento systém nadchne skvělou funkčností. Jedná se o kombinaci základního routeru a několika jednotek, které společně vytváří jednu síť. Jednotky rozmístěné po domě spolu bezdrátově komunikují a „předávají“ si připojená zařízení tak, aby měla k dispozici nejlepší možný signál. Pořízení meshového systému opět představuje investici v řádu tisíců korun.

V otázce rozšíření Wi-Fi nelze opomenout ani faktor neomezených dat. Tarif s neomezenými daty může do značné míry snížit vaši potřebu signál rozšiřovat. V problematických místech zkrátka využijete svá mobilní data. Neustálé přepínání mezi mobilními daty a Wi-Fi ale není uživatelsky příliš pohodlné, stejně jako tvorba hotspotu pro ostatní zařízení. Síť vytvořená hotspotem má navíc velmi omezený dosah.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Pro zmapování signálu použijte některou z aplikací

Nejste si jisti, v jakých místech domácnosti by Wi-Fi potřebovala rozšířit? Stáhněte si do telefonu jednu z mnoha aplikací pro měření signálu. Všechny fungují podobně. S telefonem se projdete po domácnosti a aplikace vám ukáže sílu signálu v jednotlivých místech. Na základě těchto informací můžete při rozšíření Wi-Fi postupovat mnohem efektivněji.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.