Wi-fi router - v pozadí sedí muž s telefonem

Rozšíření Wi-Fi po domě: Na jaký způsob vsadit?

31. 5. 2022
|
Délka čtení: 8 min.

Naše nároky na internet v domácnosti se zvyšují. K Wi-Fi připojujeme stále více chytrých zařízení. Online chceme být ve všech místnostech, ale i na zahradě. Bojujete v některých místech domu se slabým připojením? Poradíme vám, jak můžete signál Wi-Fi rozšířit.

Umístili jste správně router?

O šíření Wi-Fi se stará router. V jeho blízkosti s připojením k internetu potíže mít nebudete. Jenže signál se oslabuje nejen vzdáleností od routeru, ale také v důsledku překážek, které mezi ním a připojenými zařízeními stojí. Problematické jsou zejména silné stěny nebo kovové předměty. Signál mohou rušit i zrcadla, akvária či spotřebiče a elektronika v těsné blízkosti routeru.

Pokud vás v určitých částech domácnosti trápí slabý signál Wi-Fi, nejprve se ujistěte, že jste router umístili správně. Ukrytí routeru ve skříni nebo jeho instalace v nejvzdálenější místnosti od obývacího pokoje rozhodně není tou pravou volbou. V ideálním případě by se router měl nacházet v centrální části domu, blízko míst, kde jsou nároky na připojení největší. U patrových domů se pokuste router umístit ke stropu, aby signál snáze pronikl i do horního poschodí.

Přístupové body potěší stabilitou signálu

Ani správná poloha routeru vám však ve velkých domácnostech nemusí pomoci. Poté přichází na řadu metody rozšiřování Wi-Fi. Existuje jich několik a každá má své výhody i nedostatky. Velmi spolehlivým řešením je pořízení druhého routeru. Ten postavíte do míst se slabším signálem. V praxi se častěji jedná o zařízení známá jako přístupové body („access pointy“, AP⁠). Režim AP ale podporují i některé Wi-Fi routery.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.


Druhý router či přístupový bod ethernetovým kabelem připojíte k primárnímu routeru. Právě v tom tkví hlavní přednost i častý kámen úrazu – signál je velice stabilní, ale z pohledu instalace nejde zrovna o nejsnazší variantu. Kabel je totiž potřeba nějakým způsobem skrýt, jistě jej nechcete mít natažený napříč místnostmi. Pochopitelně se dá „zasekat“ do zdi nebo vést stropními podhledy, ale těmto postupům se budete v zařízené domácnosti snažit spíše vyhnout.

Extendery jako snadná a levná cesta

Jednodušší řešení nabízí Wi-Fi směrovače neboli extendery, které zajistí převedení signálu jedné bezdrátové sítě na jinou. Extendery mají standardně podobu zásuvkových adaptérů. V místě, kde je kvalita signálu ještě dostatečná, Wi-Fi směrovač zapojíte do elektrické sítě. Prostřednictvím mobilní aplikace ho nakonfigurujete a zařízení díky původnímu signálu vytvoří novou Wi-Fi síť. Ta může mít odlišný název i heslo.

Opakovače, jak se extendery také nazývají, lze nainstalovat na více místech v domě. Jejich výhoda je zřejmá – k rozšíření Wi-Fi nepotřebujete žádné kabely. Z pohledu přenosové rychlosti a stability se ale extendery přístupovým bodům rovnat nemohou. Především levnější opakovače se potýkají se slabým signálem a výpadky.

Alternativu představují POL adaptéry

Ani jedna z dosud uvedených variant se vám nezamlouvá? Možná vám budou více vyhovovat powerline (POL) adaptéry. Ty využívají k šíření Wi-Fi signálu elektrické rozvody. Set se skládá ze dvou adaptérů. První z nich připojíte do zásuvky a zároveň síťovým kabelem k routeru. Druhý adaptér umístíte do libovolné zásuvky stejného obvodu v místě, kde chcete posílit signál Wi-Fi.

Na druhém adaptéru většinou najdete také síťové porty pro případ, že byste některá zařízení připojovali kabelem. Přenosová rychlost i stabilita signálu závisí na kvalitě elektrických rozvodů. U nových elektroinstalací ale rozhodně zklamáni nebudete.

Meshové systémy jsou nákladné, ale pohodlné

Potíže se slabým signálem Wi-Fi může vyřešit rovněž pořízení nového routeru. Kvalitní modely se zpravidla pyšní vyšším výkonem a lepším pokrytím. Počítejte ale s tím, že za špičkové routery zaplatíte až několik tisíc korun. Výměna routeru vám pomůže spíše v situacích, kdy vám k ideálnímu pokrytí domácnosti chybí jen málo. Ve velkých domech se instalaci dalších zařízení stejně nevyhnete.

K nejmodernějším způsobům, jak rozšířit Wi-Fi po celém domě, patří zřízení meshové sítě. Tento systém nadchne skvělou funkčností. Jedná se o kombinaci základního routeru a několika jednotek, které společně vytváří jednu síť. Jednotky rozmístěné po domě spolu bezdrátově komunikují a „předávají“ si připojená zařízení tak, aby měla k dispozici nejlepší možný signál. Pořízení meshového systému opět představuje investici v řádu tisíců korun.

V otázce rozšíření Wi-Fi nelze opomenout ani faktor neomezených dat. Tarif s neomezenými daty může do značné míry snížit vaši potřebu signál rozšiřovat. V problematických místech zkrátka využijete svá mobilní data. Neustálé přepínání mezi mobilními daty a Wi-Fi ale není uživatelsky příliš pohodlné, stejně jako tvorba hotspotu pro ostatní zařízení. Síť vytvořená hotspotem má navíc velmi omezený dosah.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Pro zmapování signálu použijte některou z aplikací

Nejste si jisti, v jakých místech domácnosti by Wi-Fi potřebovala rozšířit? Stáhněte si do telefonu jednu z mnoha aplikací pro měření signálu. Všechny fungují podobně. S telefonem se projdete po domácnosti a aplikace vám ukáže sílu signálu v jednotlivých místech. Na základě těchto informací můžete při rozšíření Wi-Fi postupovat mnohem efektivněji.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?