Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači

Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

23. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

V ČR je více než 8 milionů internetových uživatelů

Internet v České republice využívá 85 % osob starších 10 let. Ve zprávě Češi online 2022 to uvádí Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). V praxi to znamená 8,1 milionu internetových uživatelů. Oproti roku 2015 narostl počet uživatelů o 19 %. Nejběžnějším zařízením s připojením k internetu zůstává počítač se 7,1 miliony uživatelů. Značně ho ale dohání telefon – internet v mobilu má k dispozici již 6,8 milionu Čechů. V porovnání s rokem 2015 jde o nárůst ve výši 135 %.

Využívání internetu je většinou pravidelné. Více než 82 % respondentů uvedlo, že internet používá několikrát denně, dalších zhruba 12 % 6–7× týdně. Průměrný čas věnovaný internetu napříč aktivními uživateli činí 16,7 hodin týdně. Průměrný Čech tedy stráví na internetu zhruba 36 dní za rok.

Frekvence používání internetu

Spíše muži, mladší a vzdělanější osoby

V užívání internetu jsou mírně aktivnější pánové – online je 87 % mužů oproti 82 % žen. I v rámci ostatních sociodemografických skupin můžeme vysledovat značné rozdíly. Ty nejvýznamnější souvisí s věkem uživatelů. Ve věkových kategoriích od 10 až do 44 let se podíl aktivních uživatelů internetu pohybuje mezi 95–96 %. U respondentů ve věku 45–54 let sledujeme mírný pokles na 92 % a v kategorii nad 55 let využívá internet již jen 66 % osob.

Na postoji k internetu se podepisuje rovněž vzdělání a sociální postavení. Internet využívá 94 % osob s vysokoškolským vzděláním. Mezi uživateli se základním či nedokončeným vzděláním je to jen 75 %. Podobně tak pro ekonomicky neaktivní osoby bývá užívání internetu méně obvyklé než pro pracující jedince a studenty.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Nákupy Čechů se přesouvají do online prostoru

Co Češi na internetu běžně dělají? Nakupují, sledují zpravodajství nebo komunikují se svými blízkými. Na služby pro zasílání zpráv (WhatsApp, Messenger apod.) spoléhá 76 % uživatelů internetu. Zhruba 84 % uživatelů na internetu nakupuje. Značný nárůst v online nákupech nastal zejména v důsledku pandemie koronaviru. Vyplývá to z průzkumu společnosti CBRE z června letošního roku.

Nejčastější aktivity na internetu - grafika

„Lidé aktuálně nakupují na e-shopech potraviny 2krát častěji než před pandemií, což znamená každý jejich 4. nákup. U drogistického a lékárenského zboží je to 3krát častěji a u oblečení a obuvi 2krát častěji. Občerstvení z restaurací a kaváren si lidé nechávají přivézt až 3krát častěji, ale současně tyto podniky fyzicky navštěvují v podobné frekvenci jako před pandemií. Zřejmě si po dlouhém období domácího vaření potřebují odpočinout – a zdá se, že vaří méně než v minulosti. Elektronika se hojně nakupovala online již před pandemií, takže ta zaznamenala pouze minimální nárůst, ovšem i tak zákazníci realizují svůj každý 2. nákup online,“ vysvětluje Pavel Urban, vedoucí správy obchodních center a retail marketingu v CBRE. vysvětluje Pavel Urban, vedoucí správy obchodních center a retail marketingu v CBRE.

Češi chtějí být informovaní

Silnou pozici má podle průzkumu Češi online 2022 zpravodajství. Online zprávy sleduje 80 % uživatelů internetu. Při vážných událostech se denní zásah internetového zpravodajství pohybuje až okolo 4 milionů osob. Zájem Čechů o zprávy potvrzuje i další průzkum – Video na internetu od Nielsen Admosphere. Ten se zaměřuje na videoobsah na internetu. Podle výsledků průzkumu jsou nejsledovanějším typem videí zpravodajská videa. Dívá se na ně 37 % osob sledujících videoobsah online. Až poté následují seriály (36 %), filmy (34 %) či vtipná videa (31 %).

Nejsledovanjší typy videí na internetu - grafika

V rámci sledování seriálů na internetu stále dominuje české znění. Tři čtvrtiny diváků preferují seriály v češtině nebo slovenštině. Pouze 16 % dotazovaných upřednostňuje původní znění s českými titulky. Originální znění se těší větší oblibě především u mladších ročníků.

Zajímavost

Věděli jste, že v mnoha evropských zemích běží seriály a filmy v televizi v originálním znění s titulky? Běžné je to například ve Skandinávii či Nizozemsku. Obyvatelé těchto států obvykle vykazují lepší znalosti anglického jazyka než lidé v ČR a dalších zemích, kde se drtivá většina pořadů dabuje.

Většina z nás konzumuje na internetu hlavně volně dostupný obsah. Za sledování seriálů, filmů, videí a TV vysílání zatím podle zprávy Češi online 2022 platí jen pětina internetových uživatelů. Pouze 6 % Čechů si připlácí za zpravodajství nebo přístup do elektronické verze novin a časopisů.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Hry oslovují hlavně mladší uživatele

Nezanedbatelné publikum mají také hry. Podle průzkumu Video na internetu od Nielsen Admosphere je hraje více než třetina internetových uživatelů, v kategorii od 15 do 24 let dokonce téměř polovina.

Údaje se vztahují k hraní na mobilu, na počítači si hry zahraje 27 % osob. Mezi uživateli vítězí zejména hry logické, strategické a střílečky.

Zařízení používaná ke hraní her - grafika

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Muž hraje počítačové hry
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?