Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači

Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

23. 10. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

V ČR je více než 8 milionů internetových uživatelů

Internet v České republice využívá 85 % osob starších 10 let. Ve zprávě Češi online 2022 to uvádí Sdružení pro internetový rozvoj (SPIR). V praxi to znamená 8,1 milionu internetových uživatelů. Oproti roku 2015 narostl počet uživatelů o 19 %. Nejběžnějším zařízením s připojením k internetu zůstává počítač se 7,1 miliony uživatelů. Značně ho ale dohání telefon – internet v mobilu má k dispozici již 6,8 milionu Čechů. V porovnání s rokem 2015 jde o nárůst ve výši 135 %.

Využívání internetu je většinou pravidelné. Více než 82 % respondentů uvedlo, že internet používá několikrát denně, dalších zhruba 12 % 6–7× týdně. Průměrný čas věnovaný internetu napříč aktivními uživateli činí 16,7 hodin týdně. Průměrný Čech tedy stráví na internetu zhruba 36 dní za rok.

Frekvence používání internetu

Spíše muži, mladší a vzdělanější osoby

V užívání internetu jsou mírně aktivnější pánové – online je 87 % mužů oproti 82 % žen. I v rámci ostatních sociodemografických skupin můžeme vysledovat značné rozdíly. Ty nejvýznamnější souvisí s věkem uživatelů. Ve věkových kategoriích od 10 až do 44 let se podíl aktivních uživatelů internetu pohybuje mezi 95–96 %. U respondentů ve věku 45–54 let sledujeme mírný pokles na 92 % a v kategorii nad 55 let využívá internet již jen 66 % osob.

Na postoji k internetu se podepisuje rovněž vzdělání a sociální postavení. Internet využívá 94 % osob s vysokoškolským vzděláním. Mezi uživateli se základním či nedokončeným vzděláním je to jen 75 %. Podobně tak pro ekonomicky neaktivní osoby bývá užívání internetu méně obvyklé než pro pracující jedince a studenty.

Chci výhodný internet

Přemýšlíte o změně poskytovatele internetu?

Vyplňte základní údaje, jako je počet připojených osob nebo způsob využití internetu, a srovnejte si nabídky největších poskytovatelů v naší kalkulačce.

S výběrem a sjednáním té nejvýhodnější vám rádi zdarma pomůžeme.

Nákupy Čechů se přesouvají do online prostoru

Co Češi na internetu běžně dělají? Nakupují, sledují zpravodajství nebo komunikují se svými blízkými. Na služby pro zasílání zpráv (WhatsApp, Messenger apod.) spoléhá 76 % uživatelů internetu. Zhruba 84 % uživatelů na internetu nakupuje. Značný nárůst v online nákupech nastal zejména v důsledku pandemie koronaviru. Vyplývá to z průzkumu společnosti CBRE z června letošního roku.

Nejčastější aktivity na internetu - grafika

„Lidé aktuálně nakupují na e-shopech potraviny 2krát častěji než před pandemií, což znamená každý jejich 4. nákup. U drogistického a lékárenského zboží je to 3krát častěji a u oblečení a obuvi 2krát častěji. Občerstvení z restaurací a kaváren si lidé nechávají přivézt až 3krát častěji, ale současně tyto podniky fyzicky navštěvují v podobné frekvenci jako před pandemií. Zřejmě si po dlouhém období domácího vaření potřebují odpočinout – a zdá se, že vaří méně než v minulosti. Elektronika se hojně nakupovala online již před pandemií, takže ta zaznamenala pouze minimální nárůst, ovšem i tak zákazníci realizují svůj každý 2. nákup online,“ vysvětluje Pavel Urban, vedoucí správy obchodních center a retail marketingu v CBRE. vysvětluje Pavel Urban, vedoucí správy obchodních center a retail marketingu v CBRE.

Češi chtějí být informovaní

Silnou pozici má podle průzkumu Češi online 2022 zpravodajství. Online zprávy sleduje 80 % uživatelů internetu. Při vážných událostech se denní zásah internetového zpravodajství pohybuje až okolo 4 milionů osob. Zájem Čechů o zprávy potvrzuje i další průzkum – Video na internetu od Nielsen Admosphere. Ten se zaměřuje na videoobsah na internetu. Podle výsledků průzkumu jsou nejsledovanějším typem videí zpravodajská videa. Dívá se na ně 37 % osob sledujících videoobsah online. Až poté následují seriály (36 %), filmy (34 %) či vtipná videa (31 %).

Nejsledovanjší typy videí na internetu - grafika

V rámci sledování seriálů na internetu stále dominuje české znění. Tři čtvrtiny diváků preferují seriály v češtině nebo slovenštině. Pouze 16 % dotazovaných upřednostňuje původní znění s českými titulky. Originální znění se těší větší oblibě především u mladších ročníků.

Zajímavost

Věděli jste, že v mnoha evropských zemích běží seriály a filmy v televizi v originálním znění s titulky? Běžné je to například ve Skandinávii či Nizozemsku. Obyvatelé těchto států obvykle vykazují lepší znalosti anglického jazyka než lidé v ČR a dalších zemích, kde se drtivá většina pořadů dabuje.

Většina z nás konzumuje na internetu hlavně volně dostupný obsah. Za sledování seriálů, filmů, videí a TV vysílání zatím podle zprávy Češi online 2022 platí jen pětina internetových uživatelů. Pouze 6 % Čechů si připlácí za zpravodajství nebo přístup do elektronické verze novin a časopisů.

Rychlost internetu

Víte, jaká je rychlost vašeho internetu?

Změřte si reálnou rychlost vašeho internetu. Pokud vás trápí dlouhé načítání stránek nebo sekání on-line her, zamyslete se nad připojením s vyšší rychlostí. S výběrem nejvýhodnější nabídky a jejím sjednáním vám pomůžeme.

Hry oslovují hlavně mladší uživatele

Nezanedbatelné publikum mají také hry. Podle průzkumu Video na internetu od Nielsen Admosphere je hraje více než třetina internetových uživatelů, v kategorii od 15 do 24 let dokonce téměř polovina.

Údaje se vztahují k hraní na mobilu, na počítači si hry zahraje 27 % osob. Mezi uživateli vítězí zejména hry logické, strategické a střílečky.

Zařízení používaná ke hraní her - grafika

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?