eSim

eSIM: Co to je a jak funguje?

21. 3. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

Konec plastových kartiček

eSIM neboli virtuální SIM karta se na trhu objevila již před pár lety. Má stejný hlavní účel jako klasická SIM karta – identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Na základě eSIM vám operátor poskytne služby, které jste si u něj sjednali. V jednom zásadním ohledu se ale eSIM liší. Nemá totiž fyzickou podobu. Do svého telefonu nemusíte vkládat žádnou plastovou kartičku.

SIM vs. eSIM

Běžná SIM karta je vybavena čipem, který obsahuje všechna potřebná data. V případě eSIM se čip rovnou ve výrobě zabuduje do základní desky mobilního telefonu. Kouzlo eSIM spočívá v tom, že se dá naprogramovat na dálku.

S čipem nemusíte vůbec manipulovat. Stačí na něj nahrát eSIM profil a okamžitě můžete využívat sjednané služby. Pokud měníte operátora, profil jednoduše smažete a nahrajete nový.

Jak funguje eSIM v praxi?

Abyste mohli eSIM využívat, potřebujete pochopitelně telefon, který tímto speciálním čipem disponuje. Zdaleka nejde o samozřejmost – s eSIM umí aktuálně pracovat především dražší mobily. V kategorii do 10 tisíc korun podporuje eSIM zatím minimum modelů.

Nahrání virtuální SIM karty do telefonu je otázkou několika minut. Mobilní operátor vám po sjednání služeb zašle QR kód s vaším eSIM profilem, který obsahuje data a informace, jež jsou standardně uloženy na klasické SIM kartě. Vy jej svým smartphonem načtete, zvolíte si preferované nastavení a zadáte PIN, který jste obdrželi spolu s QR kódem. Stejným způsobem nahrajete profil i v budoucnu na nové zařízení.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Více profilů, vyšší zabezpečení a nižší ekologická zátěž

eSIM vám umožňuje nahrání více profilů do jednoho zařízení. V telefonu tak můžete mít k dispozici své soukromé číslo, pracovní kontakt a k tomu klidně profil zahraničního poskytovatele. Mezi různými profily přepínáte, aktivní je vždy jen jeden – eSIM nepředstavuje přímou alternativu Dual SIM. Za tímto účelem by telefon musel být opatřen dvěma čipy.

K dalším výhodám patří vyšší úroveň bezpečnosti. Zamčením telefonu chráníte před zneužitím i eSIM. Dojde-li k odcizení mobilu nebo jeho ztrátě, virtuální SIM kartu nelze vyjmout. Tato skutečnost by vám měla pomoci rovněž při pátrání po zařízení. Pro eSIM hraje také uživatelské pohodlí. Nemusíte rozebírat telefon ani řešit, jakou velikost SIM karty potřebujete. V neposlední řadě virtuální SIM karty sníží ekologickou zátěž, protože nebude nutné vyrábět tolik plastových kartiček.

Omezený výběr telefonů a mazání profilů

V čem tkví nevýhody eSIM? V současné době určitě v omezené nabídce smartphonů. Jak jsme zmínili, ne všechny mobily technologii podporují. Do pořizovací ceny telefonů se promítá cena čipu a náklady spojené s jeho umístěním na základní desku. Nejde o závratné výdaje, ale u levných modelů, kde se klade důraz především na cenu, výrobci stále preferují slot na SIM kartu. V tomto ohledu se očekávají brzké změny. The GSM Association odhaduje, že v roce 2025 bude eSIM podporovat zhruba 60 % prodávaných telefonů.

Za drobnou nepříjemnost se dá označit nutnost mazání profilů v situacích, kdy telefon prodáváte. Smazání profilu sice nezabere příliš času, ale reálně hrozí, že si na něj nevzpomenete. Při odstraňování profilu se vždy ujistěte, že je mobil připojen k internetu. Jinak budete mít problémy s načtením eSIM do nového smartphonu.

eSIM podporují všichni hlavní operátoři

eSIM dnes nabízí všichni hlavní operátoři a také několik virtuálních poskytovatelů. Můžete ale narazit na několik překážek. Operátoři na svých webových stránkách většinou prezentují seznam telefonů, s nimiž lze jejich eSIM používat. Tento seznam obvykle obsahuje hlavně mobily od Applu a Samsungu. S podporou eSIM již ale přichází i další výrobci mobilních telefonů. Jak uvádí na svých stránkách například Vodafone, eSIM by měla fungovat i na těchto zařízeních, ale operátor to nemůže garantovat.

Nabídky operátorů

Chcete ušetřit na mobilním tarifu?

Srovnejte si v naší kalkulačce nabídky největších operátorů. Naši specialisté vám rádi pomohou vybrat nejvýhodnější mobilní tarif přesně podle vašich potřeb.


Další komplikace mohou nastat, pokud chcete eSIM využít u jiných zařízení, typicky u chytrých hodinek. Máte doma Apple Watch Cellular a rádi byste s nimi volali nezávisle na telefonu, ale pod stejným číslem? Váš aktuální výběr bude velmi omezený. Apple Watch s eSIM si zatím naplno užijete jen u T-Mobilu, ostatní operátoři službu teprve připravují.

iSIM místo eSIM?

eSIM se ještě nestačila rozšířit a už se hovoří o tom, že by mohla být brzy nahrazena. Za možného nástupce se označuje iSIM. Ta nabízí řešení integrované rovnou do hlavního procesoru telefonu. O vše se postará software, není potřeba žádný dodatečný čip. iSIM letos v lednu jako první představil Vodafone ve spolupráci s výrobcem čipů Qualcomm a společností Thales, která dodává zmiňovaný software. Prozatím šlo pouze o experimentální provedení v laboratořích. Odborníci se ale shodují, že má iSIM velký potenciál eSIM nahradit.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?