eSim

eSIM: Co to je a jak funguje?

21. 3. 2022
|
Délka čtení: 6 min.

eSIM představuje modernější alternativu klasické SIM karty. V čem spočívají výhody eSIM a kde tato technologie naopak naráží na své limity? Zjistěte, jak virtuální SIM karta funguje a jakým způsobem se k ní staví hlavní operátoři.

Konec plastových kartiček

eSIM neboli virtuální SIM karta se na trhu objevila již před pár lety. Má stejný hlavní účel jako klasická SIM karta – identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Na základě eSIM vám operátor poskytne služby, které jste si u něj sjednali. V jednom zásadním ohledu se ale eSIM liší. Nemá totiž fyzickou podobu. Do svého telefonu nemusíte vkládat žádnou plastovou kartičku.

SIM vs. eSIM

Běžná SIM karta je vybavena čipem, který obsahuje všechna potřebná data. V případě eSIM se čip rovnou ve výrobě zabuduje do základní desky mobilního telefonu. Kouzlo eSIM spočívá v tom, že se dá naprogramovat na dálku.

S čipem nemusíte vůbec manipulovat. Stačí na něj nahrát eSIM profil a okamžitě můžete využívat sjednané služby. Pokud měníte operátora, profil jednoduše smažete a nahrajete nový.

Jak funguje eSIM v praxi?

Abyste mohli eSIM využívat, potřebujete pochopitelně telefon, který tímto speciálním čipem disponuje. Zdaleka nejde o samozřejmost – s eSIM umí aktuálně pracovat především dražší mobily. V kategorii do 10 tisíc korun podporuje eSIM zatím minimum modelů.

Nahrání virtuální SIM karty do telefonu je otázkou několika minut. Mobilní operátor vám po sjednání služeb zašle QR kód s vaším eSIM profilem, který obsahuje data a informace, jež jsou standardně uloženy na klasické SIM kartě. Vy jej svým smartphonem načtete, zvolíte si preferované nastavení a zadáte PIN, který jste obdrželi spolu s QR kódem. Stejným způsobem nahrajete profil i v budoucnu na nové zařízení.

Srovnání mobilních tarifů zdarma

Hledáte nového mobilního operátora?

V naší kalkulačce si snadno porovnáte nabídky největších operátorů - O2, T-Mobile a Vodafone - a vyberete si tu nejvýhodnější.

Rádi vám pomůžeme se na trhu mobilních tarifů zorientovat a případnou změnu operátora vyřešíme za vás.

Více profilů, vyšší zabezpečení a nižší ekologická zátěž

eSIM vám umožňuje nahrání více profilů do jednoho zařízení. V telefonu tak můžete mít k dispozici své soukromé číslo, pracovní kontakt a k tomu klidně profil zahraničního poskytovatele. Mezi různými profily přepínáte, aktivní je vždy jen jeden – eSIM nepředstavuje přímou alternativu Dual SIM. Za tímto účelem by telefon musel být opatřen dvěma čipy.

K dalším výhodám patří vyšší úroveň bezpečnosti. Zamčením telefonu chráníte před zneužitím i eSIM. Dojde-li k odcizení mobilu nebo jeho ztrátě, virtuální SIM kartu nelze vyjmout. Tato skutečnost by vám měla pomoci rovněž při pátrání po zařízení. Pro eSIM hraje také uživatelské pohodlí. Nemusíte rozebírat telefon ani řešit, jakou velikost SIM karty potřebujete. V neposlední řadě virtuální SIM karty sníží ekologickou zátěž, protože nebude nutné vyrábět tolik plastových kartiček.

Omezený výběr telefonů a mazání profilů

V čem tkví nevýhody eSIM? V současné době určitě v omezené nabídce smartphonů. Jak jsme zmínili, ne všechny mobily technologii podporují. Do pořizovací ceny telefonů se promítá cena čipu a náklady spojené s jeho umístěním na základní desku. Nejde o závratné výdaje, ale u levných modelů, kde se klade důraz především na cenu, výrobci stále preferují slot na SIM kartu. V tomto ohledu se očekávají brzké změny. The GSM Association odhaduje, že v roce 2025 bude eSIM podporovat zhruba 60 % prodávaných telefonů.

Za drobnou nepříjemnost se dá označit nutnost mazání profilů v situacích, kdy telefon prodáváte. Smazání profilu sice nezabere příliš času, ale reálně hrozí, že si na něj nevzpomenete. Při odstraňování profilu se vždy ujistěte, že je mobil připojen k internetu. Jinak budete mít problémy s načtením eSIM do nového smartphonu.

eSIM podporují všichni hlavní operátoři

eSIM dnes nabízí všichni hlavní operátoři a také několik virtuálních poskytovatelů. Můžete ale narazit na několik překážek. Operátoři na svých webových stránkách většinou prezentují seznam telefonů, s nimiž lze jejich eSIM používat. Tento seznam obvykle obsahuje hlavně mobily od Applu a Samsungu. S podporou eSIM již ale přichází i další výrobci mobilních telefonů. Jak uvádí na svých stránkách například Vodafone, eSIM by měla fungovat i na těchto zařízeních, ale operátor to nemůže garantovat.

Nabídky operátorů

Chcete ušetřit na mobilním tarifu?

Srovnejte si v naší kalkulačce nabídky největších operátorů. Naši specialisté vám rádi pomohou vybrat nejvýhodnější mobilní tarif přesně podle vašich potřeb.


Další komplikace mohou nastat, pokud chcete eSIM využít u jiných zařízení, typicky u chytrých hodinek. Máte doma Apple Watch Cellular a rádi byste s nimi volali nezávisle na telefonu, ale pod stejným číslem? Váš aktuální výběr bude velmi omezený. Apple Watch s eSIM si zatím naplno užijete jen u T-Mobilu, ostatní operátoři službu teprve připravují.

iSIM místo eSIM?

eSIM se ještě nestačila rozšířit a už se hovoří o tom, že by mohla být brzy nahrazena. Za možného nástupce se označuje iSIM. Ta nabízí řešení integrované rovnou do hlavního procesoru telefonu. O vše se postará software, není potřeba žádný dodatečný čip. iSIM letos v lednu jako první představil Vodafone ve spolupráci s výrobcem čipů Qualcomm a společností Thales, která dodává zmiňovaný software. Prozatím šlo pouze o experimentální provedení v laboratořích. Odborníci se ale shodují, že má iSIM velký potenciál eSIM nahradit.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Žena fotí telefonem vánoční stromek
  21. listopadu 2023|Petr Pohůdka
  Vánoční nabídky operátorů: Jakou nadílku pro vás připravili hlavní operátoři?

  Slevy na mobily, zvýhodněné tarify nebo bezdrátová sluchátka. Stejně jako pod stromečkem očekáváte alespoň jedny ponožky, i u operátorů už tušíte, jaké vánoční dárky si připraví pro své zákazníky. Co si velká trojka přichystala v letošním roce?

 • Jakého vybrat operátora - mobilní ruce s telefony
  22. října 2023|Petr Pohůdka
  T-Mobile, O2 nebo Vodafone? Který operátor je nejlepší?

  Českému trhu s operátory již řadu let dominují tři společnosti – T-Mobile, O2 a Vodafone. Osvědčení operátoři, kteří nabízí velmi srovnatelné služby. Koho z velké trojky si vybrat? Z našeho srovnání vychází nejlevněji T-Mobile, ale cenové rozdíly jsou minimální. Navíc zdaleka nejde jen o cenu.

 • Matka s dcerou leží na posteli a koukají do telefonu
  23. února 2023|Petr Pohůdka
  Vybíráte telefon pro děti? Poradíme vám!

  Žijeme ve světě plném moderní techniky, kterou vnímají a používají i naše děti. Není proto divu, že brzy zatouží po vlastních zařízeních, typicky mobilním telefonu. S jeho pořízením se ale pojí spousta otázek. Jak a podle čeho mobil pro dítě vybrat? Jaké jsou výhody a nevýhody pořízení telefonu dětem? Kdy je vhodný čas na nákup prvního zařízení? Shrnuli jsme pro vás všechny důležité informace.

 • Žena s mobilním telefonem a účty v rukou
  05. února 2023|Petr Pohůdka
  Zdražování mobilních operátorů: Jak se můžete bránit vyšším cenám?

  Jedním z hlavních témat posledních měsíců je jednoznačně zdražování. Tento nepříjemný fenomén se bohužel nevyhýbá ani mobilním službám. Na konci února zdraží Vodafone – poslední z velkých poskytovatelů, který se navýšení cen doposud vyhýbal. Kolik si za mobilní služby připlatíte a jak proti zdražování operátorů můžete bojovat?

 • Mladá žena na nafukovací matraci s mobilním telefonem v ruce
  07. ledna 2023|Petr Pohůdka
  Předplacené karty vs. paušální tarify: Kdy dává „předplacenka“ smysl?

  Nechcete za mobilní služby platit měsíční paušál? Stále zde existuje alternativa v podobě předplacených karet. Pro koho se takové řešení hodí, jaké přináší výhody a který z hlavních operátorů nabízí nejlepší předplacenou kartu?

 • Žena se sluchátky telefonuje
  12. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Jaké jsou telefonní předvolby do zahraničí?

  Svět je propojen více než kdy dříve a určitě i vám se občas stane, že potřebujete zavolat na zahraniční číslo. Aby se vám hovor podařilo uskutečnit, musíte znát telefonní předvolbu dané země. Jak telefonní předvolby fungují a na co byste si při volání do zahraničí měli dát pozor?

 • Mobilní telefon v ruce - žena něco hledá v mobilu
  03. prosince 2022|Petr Pohůdka
  Úložiště v mobilu: Interní paměť, microSD karta nebo cloud?

  Technologie se rychle vyvíjí a co platilo dnes, může být zítra úplně jinak. Jednou z oblastí, která v posledních letech zažila výrazné změny, je úložiště v mobilu. Na dříve velmi rozšířené paměťové karty narazíte spíše zřídka, uživatelům často stačí interní paměť, případně jsou zde online úložiště. Kam a jak můžete v dnešní době ukládat data z mobilu?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?