Satelit k televizi

Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

25. 1. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

Satelitní televize využívá signál z družic

V rámci fungování satelitní televize hrají klíčovou roli vysílače, které jsou umístěny na družicích obíhajících kolem Země. Vysílaný signál zachycují tzv. paraboly –⁠ antény ve tvaru talíře na střechách domů. Za příjem signálu je zodpovědný konvertor, který tvoří součást paraboly. Přes konvertor se signál odesílá do satelitního přijímače, typicky set-top-boxu. Ten signál převede na podobu čitelnou pro televizor. Vybrané televizory disponují vlastním satelitním přijímačem (tunerem).

Satelitní televize není žádnou novinkou. První televizní přenos na satelitním principu se uskutečnil v roce 1962. Zprostředkovala jej americká společnost AT&T díky družici TELSTAR 1. Americké pořady tak mohli sledovat diváci i v dalších zemích světa, například v Japonsku nebo státech západní Evropy. Spojení ale ještě nebylo stálé. Ke skutečnému rozmachu satelitní televize došlo až v 80. a 90. letech.

V čem spočívají výhody satelitní televize?

K hlavním výhodám satelitní televize patří zejména dostupnost signálu. Na rozdíl od pozemního, kabelového nebo internetového vysílání je to satelitní k dispozici ve všech koutech České republiky. Proto často uvidíte satelitní antény na odlehlých chatách, chalupách a v dalších místech, kde jsou ostatní možnosti problematické.

Satelitní televizi preferují také uživatelé, kteří si chtějí zajistit velké množství televizních stanic. Oproti pozemnímu signálu je nabídka širší a čítá až tisícovky programů různých žánrů. Některé z nich jsou volně sledovatelné, za jiné si připlatíte. Pokud plánujete u televize přečkat zimu nebo si přejete naladit zahraniční kanály v originálním znění, představuje satelitní vysílání jednu z nejlepších variant.

Dalším plusem je vysoká kvalita obrazu. Mnoho stanic totiž přes satelit vysílá v HD či Ultra HD rozlišení. Satelitní televizi oceníte také při stěhování. Nebudete muset odhlašovat službu u svého poskytovatele a hledat jiného. Anténu jen demontujete, umístíte na nový dům a okamžitě máte k dispozici televizní stanice, na které jste zvyklí.

Chcete satelitní vysílání vyměnit za to internetové?

Naši specialisté se detailně vyznají v nabídce poskytovatelů internetové televize a jejich balíčcích. S výběrem nejvýhodnějšího televizního tarifu vám rádi poradí.

Jaké jsou nevýhody satelitní televize?

Přestože je satelitní signál dostupný na celém území ČR, v praxi můžete při instalování antény narazit na potíže. Pro správný příjem signálu by parabola měla mít nestíněný výhled na jih. Komplikace mohou způsobovat vysoké stromy a podobné překážky. Samotná parabola pak do určité míry mění vzhled budovy. Nejčastěji se používají modely s průměrem okolo 60–80 cm. Pokud však chcete zachytávat i signál určený primárně pro jiné oblasti, potřebujete antény ještě větších rozměrů.

Vlivy počasí

Při nepřízni počasí, typicky během bouřek či hustého sněžení, může příjem satelitního signálu vypadávat. V porovnání s minulostí ale k těmto problémům dochází spíše ojediněle. Náchylnost ke špatnému počasí lze zmírnit třeba instalací větší paraboly.


V neposlední řadě počítejte s tím, že za satelitní televizi budete platit. Některé stanice jsou zdarma, nicméně většina českých programů je zakódovaná. Jestli je chcete sledovat, neobejdete se bez přístupové karty. Tu získáte za pravidelný poplatek od poskytovatelů satelitní televize. Jako čtečka karty funguje dekódovací modul, jenž vložíte do CI slotu v televizoru nebo set-top-boxu.

Co je potřeba pro příjem satelitní televize?

Na většinu vybavení, které je nutné pro příjem satelitní televize, jsme již v textu narazili. Jedná se o parabolu s příslušnou úchytkou, satelitní set-top-box a dekódovací kartu se čtečkou. K tomu připočítejte kabely, kterými propojíte anténu se set-top-boxem a set-top-box s televizorem.

Nemusíte se obávat, že byste na nějakou součást vybavení zapomněli. Prodejci často nabízejí kompletní sadu potřebnou pro příjem satelitního vysílání. Tento komplet vám u placených služeb mnohdy zajistí i poskytovatelé satelitní televize. Podle vašich požadavků a možností doporučí nejvhodnější techniku a obstarají montáž i zprovoznění systému.

Ušetřete na mobilních službách

Víte, že dvoučlenná domácnost může správným nastavením služeb, jako je volání, pevný internet nebo televize, ušetřit až 5 000 Kč ročně?

S výběrem a sjednáním výhodných služeb vám rádi zdarma pomůžeme.

Nejlevnější satelitní televize nemusí znamenat nejlepší službu

V současné době na českém území operují čtyři hlavní poskytovatelé satelitní televize – Telly, Skylink, T-Mobile a freeSAT. Nabídky společností se u základních balíčků liší nejen počtem kanálů, ale také doplňkovými službami. Někteří poskytovatelé vám dodají set-top-box zdarma, jiní si za něj účtují měsíční poplatek. Podobný stav panuje například u instalace.

Poskytovatele nejlevnější satelitní televize lze z těchto důvodů určit velmi těžko. Záleží na vašich prioritách. Cenové rozdíly napříč společnostmi ale nejsou zásadní. Základní balíčky s cca 50–100 kanály vás měsíčně vyjdou zhruba na 200–400 Kč.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Výpočet půjčky
    25. května 2023|Nikola Zatloukalová
    Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

    Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

  • Solární panely na střeše domu
    23. května 2023|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
    19. května 2023|Petr Woff
    Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

    Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

  • Nastavení kotle
    17. května 2023|Monika Šaríková
    Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

    Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

  • cestování-vozem
    15. května 2023|Petr Pohůdka
    Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

    Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

  • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
    14. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

    Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.

  • Turistka si prohlíží maďarský parlament
    13. května 2023|Jana Březinová
    Tipy na dovolenou v Evropě za pár korun

    Hledáte evropské město, kde si užijete fajn prodloužený víkend za cenu, která vás nezruinuje? Máme pro vás dva tipy, kam letos v létě vyrazit za poznáním.

  • Kalkulačka s brýlemi a bankovkami
    11. května 2023|Magdaléna Kubečková
    Začněte spořit na důchod už dnes

    Spoříte si na důchod? Děláte dobře. Příjmy od státu vám zřejmě nebudou stačit. Počet seniorů roste a vlády už léta tápou, z čeho penze v budoucnu financovat. Roky zaslouženého odpočinku vám tak může znepříjemnit citelný pokles životní úrovně. 

  • Dráty vysokého napětí
    09. května 2023|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) pětkrát více než typická maďarská rodina. Ale nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenaly Rumunsko a Česká republika.

  • Bankéř vysvětluje mladému páru
    Banky zpřísnily podmínky úvěrů. Kdo hůř dosáhne na půjčku?

    Před rokem byste půjčku získali bez problémů. Dnes ale banka vaši žádost zamítla. Co banky motivuje ke zpřísnění scoringu? A podle jakých pravidel vlastně posuzují vaši žádost o půjčku?