Satelit k televizi

Satelitní televize: Čím se liší od jiných typů signálu?

25. 1. 2022
|
Délka čtení: 5 min.

Okolo satelitní televize koluje řada mýtů a polopravd, které zákazníky od tohoto typu vysílání spíše odrazují. Jaká je ale realita? V čem spočívají výhody a nevýhody satelitní televize a co potřebujete pro příjem satelitního signálu?

Satelitní televize využívá signál z družic

V rámci fungování satelitní televize hrají klíčovou roli vysílače, které jsou umístěny na družicích obíhajících kolem Země. Vysílaný signál zachycují tzv. paraboly –⁠ antény ve tvaru talíře na střechách domů. Za příjem signálu je zodpovědný konvertor, který tvoří součást paraboly. Přes konvertor se signál odesílá do satelitního přijímače, typicky set-top-boxu. Ten signál převede na podobu čitelnou pro televizor. Vybrané televizory disponují vlastním satelitním přijímačem (tunerem).

Satelitní televize není žádnou novinkou. První televizní přenos na satelitním principu se uskutečnil v roce 1962. Zprostředkovala jej americká společnost AT&T díky družici TELSTAR 1. Americké pořady tak mohli sledovat diváci i v dalších zemích světa, například v Japonsku nebo státech západní Evropy. Spojení ale ještě nebylo stálé. Ke skutečnému rozmachu satelitní televize došlo až v 80. a 90. letech.

V čem spočívají výhody satelitní televize?

K hlavním výhodám satelitní televize patří zejména dostupnost signálu. Na rozdíl od pozemního, kabelového nebo internetového vysílání je to satelitní k dispozici ve všech koutech České republiky. Proto často uvidíte satelitní antény na odlehlých chatách, chalupách a v dalších místech, kde jsou ostatní možnosti problematické.

Satelitní televizi preferují také uživatelé, kteří si chtějí zajistit velké množství televizních stanic. Oproti pozemnímu signálu je nabídka širší a čítá až tisícovky programů různých žánrů. Některé z nich jsou volně sledovatelné, za jiné si připlatíte. Pokud plánujete u televize přečkat zimu nebo si přejete naladit zahraniční kanály v originálním znění, představuje satelitní vysílání jednu z nejlepších variant.

Dalším plusem je vysoká kvalita obrazu. Mnoho stanic totiž přes satelit vysílá v HD či Ultra HD rozlišení. Satelitní televizi oceníte také při stěhování. Nebudete muset odhlašovat službu u svého poskytovatele a hledat jiného. Anténu jen demontujete, umístíte na nový dům a okamžitě máte k dispozici televizní stanice, na které jste zvyklí.

Chcete satelitní vysílání vyměnit za to internetové?

Naši specialisté se detailně vyznají v nabídce poskytovatelů internetové televize a jejich balíčcích. S výběrem nejvýhodnějšího televizního tarifu vám rádi poradí.

Jaké jsou nevýhody satelitní televize?

Přestože je satelitní signál dostupný na celém území ČR, v praxi můžete při instalování antény narazit na potíže. Pro správný příjem signálu by parabola měla mít nestíněný výhled na jih. Komplikace mohou způsobovat vysoké stromy a podobné překážky. Samotná parabola pak do určité míry mění vzhled budovy. Nejčastěji se používají modely s průměrem okolo 60–80 cm. Pokud však chcete zachytávat i signál určený primárně pro jiné oblasti, potřebujete antény ještě větších rozměrů.

Vlivy počasí

Při nepřízni počasí, typicky během bouřek či hustého sněžení, může příjem satelitního signálu vypadávat. V porovnání s minulostí ale k těmto problémům dochází spíše ojediněle. Náchylnost ke špatnému počasí lze zmírnit třeba instalací větší paraboly.


V neposlední řadě počítejte s tím, že za satelitní televizi budete platit. Některé stanice jsou zdarma, nicméně většina českých programů je zakódovaná. Jestli je chcete sledovat, neobejdete se bez přístupové karty. Tu získáte za pravidelný poplatek od poskytovatelů satelitní televize. Jako čtečka karty funguje dekódovací modul, jenž vložíte do CI slotu v televizoru nebo set-top-boxu.

Co je potřeba pro příjem satelitní televize?

Na většinu vybavení, které je nutné pro příjem satelitní televize, jsme již v textu narazili. Jedná se o parabolu s příslušnou úchytkou, satelitní set-top-box a dekódovací kartu se čtečkou. K tomu připočítejte kabely, kterými propojíte anténu se set-top-boxem a set-top-box s televizorem.

Nemusíte se obávat, že byste na nějakou součást vybavení zapomněli. Prodejci často nabízejí kompletní sadu potřebnou pro příjem satelitního vysílání. Tento komplet vám u placených služeb mnohdy zajistí i poskytovatelé satelitní televize. Podle vašich požadavků a možností doporučí nejvhodnější techniku a obstarají montáž i zprovoznění systému.

Ušetřete na mobilních službách

Víte, že dvoučlenná domácnost může správným nastavením služeb, jako je volání, pevný internet nebo televize, ušetřit až 5 000 Kč ročně?

S výběrem a sjednáním výhodných služeb vám rádi zdarma pomůžeme.

Nejlevnější satelitní televize nemusí znamenat nejlepší službu

V současné době na českém území operují čtyři hlavní poskytovatelé satelitní televize – Telly, Skylink, T-Mobile a freeSAT. Nabídky společností se u základních balíčků liší nejen počtem kanálů, ale také doplňkovými službami. Někteří poskytovatelé vám dodají set-top-box zdarma, jiní si za něj účtují měsíční poplatek. Podobný stav panuje například u instalace.

Poskytovatele nejlevnější satelitní televize lze z těchto důvodů určit velmi těžko. Záleží na vašich prioritách. Cenové rozdíly napříč společnostmi ale nejsou zásadní. Základní balíčky s cca 50–100 kanály vás měsíčně vyjdou zhruba na 200–400 Kč.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Předání vánočních dárků
    25. září 2023|Nikola Zatloukalová
    S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

    Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

  • motorkář v Alpách
    23. září 2023|Petr Pohůdka
    Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

    Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?