Blog
Tarify
vysílač v noci

Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

07. března 2022|Petr Pohůdka|

Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

Co je DVB-T2?

DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je aktuální standard digitálního televizního vysílání, který k šíření signálu využívá síť pozemních vysílačů. Zjednodušeně řečeno jde o soubor pravidel, jež určují, v jakém kódování a na jakých frekvencích probíhá přenos pozemního (terestrického) televizního vysílání k vám do domácnosti. Standard DVB-T2 na podzim roku 2020 definitivně nahradil dříve využívaný formát DVB-T.

Sjednat výhodný balíček služeb

Změnu vyvolaly potřeby operátorů

Frekvenční pásmo, které bylo původně vyhrazeno pro televizní vysílání, se muselo opakovaně zmenšovat, aby uvolnilo prostor pro nové digitální technologie – zejména internet poskytovaný mobilními operátory. DVB-T2 spoléhá na nové kompresní standardy, díky nimž se výrazně snížil objem vysílaných dat a tím i nároky na frekvenční prostor. Navzdory tomu dokáže DVB-T2 přenášet signál ve vyšší kvalitě než DVB-T. V praxi tak formát DVB-T2 umožnil rozmach vysílání v HD rozlišení.

Jak naladit DVB-T2

DVB-T2 je náročnější z pohledu přijímání signálu. Starší televizory si s tímto standardem neporadí. Existují dva způsoby, jak naladit DVB-T2:

  • DVB-T2 set-top box,

  • televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem.

Jak vybrat set-top box DVB-T2

V případě, že váš televizor signál nerozkóduje, stačí pořídit DVB-T2 set-top box, který to udělá za něj. DVB-T standard skončil již v roce 2020, naprostá většina aktuálně prodávaných set-top boxů tedy DVB-T2 podporuje. Tato skutečnost bude zmíněna v popisu produktu. Často bývá zkratka DVB-T2 uvedena i přímo na přístroji. Zároveň musí DVB-T2 set-top box podporovat kódování H.265/HEVC. Starší verze kódování H.264/MPEG-4 AVC, která se využívá v některých jiných zemích, je pro příjem DVB-T2 signálu v ČR nevyhovující.


set-top-box

U nových televizorů set-top box nepotřebujete

Pokud váš televizor disponuje DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HEVC, tak set-top box nepotřebujete. Televizor zvládne signál rozkódovat sám. U novějších televizí by mělo jít o samozřejmost. Co se týče anténního systému, nevyžaduje DVB-T2 žádné zásadní úpravy. Odlišnosti mezi oběma formáty nemají na fungování antény žádný vliv. Pouze u společných televizních antén v bytových domech musely servisní společnosti přeladit či vyměnit tzv. kanálové vložky.

Blíží se konec bezplatného televizního vysílání?

Přestože si diváci DVB-T2 set-top box nebo novější televizi pořídili teprve před nedávnem, další změny na sebe možná nenechají dlouho čekat. Začíná se totiž spekulovat, že by pozemní televizní vysílání mohlo v budoucnu skončit úplně. Frekvenční pásmo využívané pro terestrické vysílání je smluvně garantováno do konce roku 2030. V současné době není jisté, zda Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tyto kmitočtové příděly prodlouží. Na konferenci Digimedia to v loňském roce prohlásila předsedkyně ČTÚ Helena Továrková. O rozdělení kmitočtových pásem se bude jednat příští rok na Světové radiokomunikační konferenci v Ženevě.

Na změnu v rozdělení frekvenčních pásem tlačí mobilní operátoři, kteří potřebují více prostoru pro rychlý internet. Regulátoři ve většině evropských zemí uvolnění pásma ve prospěch internetu podporují. Továrková na konferenci připomněla, že Česká republika je v otázce pozemního televizního vysílání v rámci evropských zemí zcela ojedinělá. Na Slovensku využívají terestrické vysílání 3 % domácností, v Rakousku 5 % a v Polsku 30 %. V Česku jde o 55 % domácností, téměř nejvíce v Evropě.

Bude se testovat vysílání přes 5G

Nelze vyloučit, že v budoucnu zbydou televizním divákům jen placené alternativy. Podle Továrkové bývá ve vyspělých ekonomikách standardem, že se za příjem televize a připojení k internetu platí. Nárůst v posledních letech vykazuje zejména internetová televize, která po pozemním vysílání představuje druhou nejrozšířenější platformu. Pevnou pozici na trhu má také satelitní televize a kabelové vysílání.

K distribuci signálu by mohlo docházet rovněž prostřednictvím 5G sítí. Testování tohoto způsobu přenosu již proběhlo v Německu a Rakousku. Společnost České Radiokomunikace plánuje zahájit testování i u nás. „Technologicky máme už vše vyřešeno. Co se týká kmitočtů, uvidíme, které na to budou vhodné. Technologie už jsou k dispozici, spolupracujeme se všemi významnými výrobci. Problémem je zatím nedostatek zařízení pro toto vysílání. Ve velmi krátkém horizontu chceme přijít s nějakým řešením, které toto vysílání umožní,“ uvedl na konferenci Digimedia Marcel Procházka, ředitel pro regulaci Českých Radiokomunikací.

Sjednat výhodnější balíček služeb

Zda se 5G v této oblasti uchytí, ukáže až čas. Do hry mohou vstoupit další moderní trendy nebo preference diváků. Klíčové pochopitelně bude, jak se k technologii postaví samotné televizní stanice.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).