vysílač v noci

Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

7. 3. 2022
|
Délka čtení: 15 min.

Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

Co je DVB-T2?

DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je aktuální standard digitálního televizního vysílání, který k šíření signálu využívá síť pozemních vysílačů. Zjednodušeně řečeno jde o soubor pravidel, jež určují, v jakém kódování a na jakých frekvencích probíhá přenos pozemního (terestrického) televizního vysílání k vám do domácnosti. Standard DVB-T2 na podzim roku 2020 definitivně nahradil dříve využívaný formát DVB-T.

Změnu vyvolaly potřeby operátorů

Frekvenční pásmo, které bylo původně vyhrazeno pro televizní vysílání, se muselo opakovaně zmenšovat, aby uvolnilo prostor pro nové digitální technologie – zejména internet poskytovaný mobilními operátory. DVB-T2 spoléhá na nové kompresní standardy, díky nimž se výrazně snížil objem vysílaných dat a tím i nároky na frekvenční prostor. Navzdory tomu dokáže DVB-T2 přenášet signál ve vyšší kvalitě než DVB-T. V praxi tak formát DVB-T2 umožnil rozmach vysílání v HD rozlišení.

Potřebujete poradit s výběrem internetové televize?

Nevyznáte se v nabídce poskytovatelů a jejich balíčcích? Naši specialisté detailně znají všechny kombinace a s výběrem televizního tarifu vám rádi poradí.

Jak naladit DVB-T2

DVB-T2 je náročnější z pohledu přijímání signálu. Starší televizory si s tímto standardem neporadí. Existují dva způsoby, jak naladit DVB-T2:

 • DVB-T2 set-top box,

 • televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem.

Jak vybrat set-top box DVB-T2

V případě, že váš televizor signál nerozkóduje, stačí pořídit DVB-T2 set-top box, který to udělá za něj. DVB-T standard skončil již v roce 2020, naprostá většina aktuálně prodávaných set-top boxů tedy DVB-T2 podporuje. Tato skutečnost bude zmíněna v popisu produktu. Často bývá zkratka DVB-T2 uvedena i přímo na přístroji. Zároveň musí DVB-T2 set-top box podporovat kódování H.265/HEVC.

Starší verze kódování H.264/MPEG-4 AVC, která se využívá v některých jiných zemích, je pro příjem DVB-T2 signálu v ČR nevyhovující.

set-top-box

U nových televizorů set-top box nepotřebujete

Pokud váš televizor disponuje DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HEVC, tak set-top box nepotřebujete. Televizor zvládne signál rozkódovat sám. U novějších televizí by mělo jít o samozřejmost. Co se týče anténního systému, nevyžaduje DVB-T2 žádné zásadní úpravy. Odlišnosti mezi oběma formáty nemají na fungování antény žádný vliv. Pouze u společných televizních antén v bytových domech musely servisní společnosti přeladit či vyměnit tzv. kanálové vložky.

Blíží se konec bezplatného televizního vysílání?

Přestože si diváci DVB-T2 set-top box nebo novější televizi pořídili teprve před nedávnem, další změny na sebe možná nenechají dlouho čekat. Začíná se totiž spekulovat, že by pozemní televizní vysílání mohlo v budoucnu skončit úplně. Frekvenční pásmo využívané pro terestrické vysílání je smluvně garantováno do konce roku 2030. V současné době není jisté, zda Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tyto kmitočtové příděly prodlouží. Na konferenci Digimedia to v loňském roce prohlásila předsedkyně ČTÚ Helena Továrková. O rozdělení kmitočtových pásem se bude jednat příští rok na Světové radiokomunikační konferenci v Ženevě.

Na změnu v rozdělení frekvenčních pásem tlačí mobilní operátoři, kteří potřebují více prostoru pro rychlý internet. Regulátoři ve většině evropských zemí uvolnění pásma ve prospěch internetu podporují. Továrková na konferenci připomněla, že Česká republika je v otázce pozemního televizního vysílání v rámci evropských zemí zcela ojedinělá. Na Slovensku využívají terestrické vysílání 3 % domácností, v Rakousku 5 % a v Polsku 30 %. V Česku jde o 55 % domácností, téměř nejvíce v Evropě.

Ušetřete na mobilních službách

Víte, že dvoučlenná domácnost může správným nastavením služeb, jako je volání, pevný internet nebo televize, ušetřit až 5 000 Kč ročně?

S výběrem a sjednáním výhodných služeb vám rádi zdarma pomůžeme.

Bude se testovat vysílání přes 5G

Nelze vyloučit, že v budoucnu zbydou televizním divákům jen placené alternativy. Podle Továrkové bývá ve vyspělých ekonomikách standardem, že se za příjem televize a připojení k internetu platí. Nárůst v posledních letech vykazuje zejména internetová televize, která po pozemním vysílání představuje druhou nejrozšířenější platformu. Pevnou pozici na trhu má také satelitní televize a kabelové vysílání.

K distribuci signálu by mohlo docházet rovněž prostřednictvím 5G sítí. Testování tohoto způsobu přenosu již proběhlo v Německu a Rakousku. Společnost České Radiokomunikace plánuje zahájit testování i u nás.

Technologicky máme už vše vyřešeno. Co se týká kmitočtů, uvidíme, které na to budou vhodné. Technologie už jsou k dispozici, spolupracujeme se všemi významnými výrobci. Problémem je zatím nedostatek zařízení pro toto vysílání. Ve velmi krátkém horizontu chceme přijít s nějakým řešením, které toto vysílání umožní.

Marcel Procházkaředitel pro regulaci, České Radiokomunikace

Zda se 5G v této oblasti uchytí, ukáže až čas. Do hry mohou vstoupit další moderní trendy nebo preference diváků. Klíčové pochopitelně bude, jak se k technologii postaví samotné televizní stanice.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?