vysílač v noci

Co je DVB-T2 a kdy potřebujete set-top box

7. 3. 2022
|
Délka čtení: 15 min.

Standard DVB-T2. Spojení, které jste během posledních let nejspíš zaslechli v souvislosti s televizním vysíláním. Víte, co to DVB-T2 je a jak ho naladit? Jaké změny tento nový standard přinesl a co lze v oblasti pozemního televizního vysílání očekávat do budoucna?

Co je DVB-T2?

DVB-T2 (z anglického Digital Video Broadcasting – Terrestrial) je aktuální standard digitálního televizního vysílání, který k šíření signálu využívá síť pozemních vysílačů. Zjednodušeně řečeno jde o soubor pravidel, jež určují, v jakém kódování a na jakých frekvencích probíhá přenos pozemního (terestrického) televizního vysílání k vám do domácnosti. Standard DVB-T2 na podzim roku 2020 definitivně nahradil dříve využívaný formát DVB-T.

Změnu vyvolaly potřeby operátorů

Frekvenční pásmo, které bylo původně vyhrazeno pro televizní vysílání, se muselo opakovaně zmenšovat, aby uvolnilo prostor pro nové digitální technologie – zejména internet poskytovaný mobilními operátory. DVB-T2 spoléhá na nové kompresní standardy, díky nimž se výrazně snížil objem vysílaných dat a tím i nároky na frekvenční prostor. Navzdory tomu dokáže DVB-T2 přenášet signál ve vyšší kvalitě než DVB-T. V praxi tak formát DVB-T2 umožnil rozmach vysílání v HD rozlišení.

Potřebujete poradit s výběrem internetové televize?

Nevyznáte se v nabídce poskytovatelů a jejich balíčcích? Naši specialisté detailně znají všechny kombinace a s výběrem televizního tarifu vám rádi poradí.

Jak naladit DVB-T2

DVB-T2 je náročnější z pohledu přijímání signálu. Starší televizory si s tímto standardem neporadí. Existují dva způsoby, jak naladit DVB-T2:

 • DVB-T2 set-top box,

 • televizor s vestavěným DVB-T2 tunerem.

Jak vybrat set-top box DVB-T2

V případě, že váš televizor signál nerozkóduje, stačí pořídit DVB-T2 set-top box, který to udělá za něj. DVB-T standard skončil již v roce 2020, naprostá většina aktuálně prodávaných set-top boxů tedy DVB-T2 podporuje. Tato skutečnost bude zmíněna v popisu produktu. Často bývá zkratka DVB-T2 uvedena i přímo na přístroji. Zároveň musí DVB-T2 set-top box podporovat kódování H.265/HEVC.

Starší verze kódování H.264/MPEG-4 AVC, která se využívá v některých jiných zemích, je pro příjem DVB-T2 signálu v ČR nevyhovující.

set-top-box

U nových televizorů set-top box nepotřebujete

Pokud váš televizor disponuje DVB-T2 tunerem s podporou kódování H.265/HEVC, tak set-top box nepotřebujete. Televizor zvládne signál rozkódovat sám. U novějších televizí by mělo jít o samozřejmost. Co se týče anténního systému, nevyžaduje DVB-T2 žádné zásadní úpravy. Odlišnosti mezi oběma formáty nemají na fungování antény žádný vliv. Pouze u společných televizních antén v bytových domech musely servisní společnosti přeladit či vyměnit tzv. kanálové vložky.

Blíží se konec bezplatného televizního vysílání?

Přestože si diváci DVB-T2 set-top box nebo novější televizi pořídili teprve před nedávnem, další změny na sebe možná nenechají dlouho čekat. Začíná se totiž spekulovat, že by pozemní televizní vysílání mohlo v budoucnu skončit úplně. Frekvenční pásmo využívané pro terestrické vysílání je smluvně garantováno do konce roku 2030. V současné době není jisté, zda Český telekomunikační úřad (ČTÚ) tyto kmitočtové příděly prodlouží. Na konferenci Digimedia to v loňském roce prohlásila předsedkyně ČTÚ Helena Továrková. O rozdělení kmitočtových pásem se bude jednat příští rok na Světové radiokomunikační konferenci v Ženevě.

Na změnu v rozdělení frekvenčních pásem tlačí mobilní operátoři, kteří potřebují více prostoru pro rychlý internet. Regulátoři ve většině evropských zemí uvolnění pásma ve prospěch internetu podporují. Továrková na konferenci připomněla, že Česká republika je v otázce pozemního televizního vysílání v rámci evropských zemí zcela ojedinělá. Na Slovensku využívají terestrické vysílání 3 % domácností, v Rakousku 5 % a v Polsku 30 %. V Česku jde o 55 % domácností, téměř nejvíce v Evropě.

Ušetřete na mobilních službách

Víte, že dvoučlenná domácnost může správným nastavením služeb, jako je volání, pevný internet nebo televize, ušetřit až 5 000 Kč ročně?

S výběrem a sjednáním výhodných služeb vám rádi zdarma pomůžeme.

Bude se testovat vysílání přes 5G

Nelze vyloučit, že v budoucnu zbydou televizním divákům jen placené alternativy. Podle Továrkové bývá ve vyspělých ekonomikách standardem, že se za příjem televize a připojení k internetu platí. Nárůst v posledních letech vykazuje zejména internetová televize, která po pozemním vysílání představuje druhou nejrozšířenější platformu. Pevnou pozici na trhu má také satelitní televize a kabelové vysílání.

K distribuci signálu by mohlo docházet rovněž prostřednictvím 5G sítí. Testování tohoto způsobu přenosu již proběhlo v Německu a Rakousku. Společnost České Radiokomunikace plánuje zahájit testování i u nás.

Technologicky máme už vše vyřešeno. Co se týká kmitočtů, uvidíme, které na to budou vhodné. Technologie už jsou k dispozici, spolupracujeme se všemi významnými výrobci. Problémem je zatím nedostatek zařízení pro toto vysílání. Ve velmi krátkém horizontu chceme přijít s nějakým řešením, které toto vysílání umožní.

Marcel Procházkaředitel pro regulaci, České Radiokomunikace

Zda se 5G v této oblasti uchytí, ukáže až čas. Do hry mohou vstoupit další moderní trendy nebo preference diváků. Klíčové pochopitelně bude, jak se k technologii postaví samotné televizní stanice.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Mobilní signál
  21. prosince 2023|Petr Pohůdka
  Který operátor má lepší pokrytí?

  Budování 5G sítě je v plném proudu. Nejmodernější telekomunikační standard mobilních sítí si užijete na stále větším množství míst. Nejlepší pokrytí 5G na konci roku 2023 vykazuje Vodafone. Jde ale skutečně jen o pokrytí signálem nebo do hry vstupují další faktory?

 • Digitální závislost - pár v posteli na mobilech
  09. října 2023|Petr Pohůdka
  Digitální závislost: Máte technologie pod kontrolou?

  Zhruba 445 tisíc Čechů nadměrně užívá internet. Závislost na internetu může zhoršovat spánek, mezilidské vztahy nebo fyzickou kondici. Digitální detox ale experti většinou nedoporučují. Důležitější je naučit se s technologiemi pracovat v náš prospěch.

 • Žena s ovladačem sleduje internetovou televizi
  10. dubna 2023|Petr Pohůdka
  Internetové televize: Kterého poskytovatele zvolit?

  Internetová televize se mezi diváky těší stále větší popularitě. Není divu, své oblíbené pořady si můžete pustit kdykoliv a na mnoha různých zařízeních. Jaké jsou výhody a nevýhody internetové televize a který poskytovatel nabízí nejlepší podmínky?

 • Wi-Fi vz. neomezená data a hotspot - Sedící lidé s telefony v rukou
  22. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Wi-Fi vs. neomezená data a hotspot: Je čas zrušit pevný internet?

  Předplácíte si u operátora tarif s neomezenými daty? Pak už vás možná napadlo, že byste si v domácnosti vystačili jen s nimi. Ostatní zařízení připojíte přes mobilní hotspot a pevný internet zcela zrušíte – kdo by v dnešní době nechtěl trochu ušetřit? Dává ale takové řešení vůbec smysl?

 • Zneužití osobních údajů - překvapený mladý muž s telefonem v ruce
  14. listopadu 2022|Jana Březinová
  Zneužití osobních údajů: Hrozí dluhy a exekuce

  Ke zneužití osobních údajů dochází nejčastěji poté, co ztratíte svůj občanský průkaz. Podvodníci, kteří se skrývají za vaši identitu, si tak můžou neoprávněně sjednat i úvěr. Jak se zneužití osobních údajů bránit a jak tento problém souvisí se zamítnutím půjčky, o kterou máte zájem?

 • Mobilní tarify v ČR a EU - Ruka držící mobilní telefon
  10. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Mobilní tarify v ČR a Evropě: Proč Češi platí nejvíce?

  Cena mobilních tarifů v ČR je nejvyšší v rámci celé Evropské unie. Neslavné prvenství Česku přisoudila obsáhlá analýza Evropské komise. Proč jsou nejdražší tarify právě u nás, kolik si oproti zákazníkům v ostatních zemích připlatíme a kdy se konečně začne blýskat na lepší časy?

 • Jak chránit své platební údaje - Žena s mobilem v ruce, zabezpečení, notebook na stole
  04. listopadu 2022|Vendula Flassig Vrablová
  Jak chránit své platební údaje na internetu + rady, co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije

  Koronavirová krize a související opatření, přesunula naprostou většinu plateb do světa internetu. Online nakupování jsme doslova propadli. Ne vždy však šlo o dobrovolné rozhodnutí. Jistá dávka svobody a komfortu je na druhou stranu vykoupena obavami o naše soukromí i finance. Jak chránit své platební údaje na internetu a co dělat, pokud vaši kartu někdo zneužije? Čtěte dále.

 • Sedící žena s mobilním telefonem v ruce
  04. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Virtuální operátoři: Jsou opravdu levnější?

  Chcete si zajistit mobilní služby, ale nevyhovují vám nabídky velké trojky poskytovatelů? Alternativu představují virtuální operátoři. Na jakém principu fungují, kdy dávají smysl a jací virtuální operátoři v ČR působí?

 • Skupinka lidí s telefony, tablety a počítači
  23. října 2022|Petr Pohůdka
  Češi na internetu: Zprávy, nákupy a seriály s českým dabingem

  Bez internetu dnes nedáme ani ránu. Internet nám pomáhá v komunikaci s našimi blízkými, při nákupech, vzdělávání, ale zajišťuje také nepřeberné množství zábavy. Jak se Češi na internetu chovají a jaké zásadní změny v tomto ohledu přinesla pandemie koronaviru?

 • Muž hraje počítačové hry
  17. října 2022|Petr Pohůdka
  Hry online: Jak rychlý internet potřebujete na hraní her?

  Užíváte si hry online? Pak potřebujete rychlý a stabilní internet. Právě hraní her patří z pohledu internetového připojení k nejnáročnějším činnostem. Na jaké aspekty byste se měli zaměřit?