Slovník pojmů

Vyberte kategorii pojmu

Zpět na všechny pojmy

Předčasné splacení půjčky

Co je předčasné splacení půjčky

Jakoukoliv půjčku lze splatit před datem splatnosti dohodnutým ve smlouvě. Dříve si poskytovatelé půjček za předčasné ukončení smlouvy účtovali vysoké poplatky. Dnes sankce spojené s předčasným splacením reguluje zákon o spotřebitelském úvěru. Stále více poskytovatelů půjček také nabízí možnost předčasného splacení zdarma.

Předčasné splacení půjčky dle zákona

V minulosti se předčasné splacení půjčky nevyplatilo. Banky i nebankovní poskytovatelé si totiž za tento poměrně snadný úkon účtovali vysoké sankce a poplatky. To neplatí od konce roku 2016, kdy v platnost vstoupila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ten mimo jiné upravil pravidla předčasného splacení.

Dle zákona poskytovatelé půjček mohou za předčasné splacení bankovní půjčky i nebankovní půjčky požadovat úhradu nákladů spojených s administrativním ukončením půjčky a sankce dle zákona. Maximální výše sankcí je omezena na 1 % ze zbylé částky dluhu u půjček se zbývající dobou splatnosti delší než 1 rok, a 0,5 % u půjček se zbývající dobou splatnosti kratší než 1 rok.

Předčasné splacení úvěru zdarma

Stále více poskytovatelů půjček mění tzv. poplatkovou politiku a celou řadu úkonů nabízí zdarma. To se týká také poplatků za předčasné splacení celé půjčky či mimořádné splátky. V takovém případě lze předčasné splacení úvěru zdarma považovat za bonus poskytovaný k vybrané půjčce. Není to však standardní chování a je vhodné si tuto informaci ověřit předem.

Stávající zákon o spotřebitelském úvěru rovněž stanovuje vážné životní situace, kdy dlužník smí půjčku splatit předčasně zdarma a poskytovatel půjčku po něm nesmí požadovat žádné sankce ani poplatky. Mezi takové situace patří například:

  • Předčasné splacení, které proběhlo v rámci plnění z pojištění určeného k zajištění splacení spotřebitelského úvěru,

  • úmrtí dlužníka nebo jeho partnera,

  • dlouhodobá nemoc dlužníka nebo jeho partnera,

  • invalidita dlužníka nebo jeho partnera a další

Nejčtenější
Top články

Poslechněte si

Nepodceňto

V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.

Nepodceňto - Tereza Tobiášová