Cestovní pojištění – srovnání cen

Jakoukoliv půjčku lze splatit před datem splatnosti dohodnutým ve smlouvě. Dříve si poskytovatelé půjček za předčasné ukončení smlouvy účtovali vysoké poplatky. Dnes sankce spojené s předčasným splacením reguluje zákon o spotřebitelském úvěru. Stále více poskytovatelů půjček také nabízí možnost předčasného splacení zdarma.

Předčasné splacení půjčky dle zákona

V minulosti se předčasné splacení půjčky nevyplatilo. Banky i nebankovní poskytovatelé si totiž za tento poměrně snadný úkon účtovali vysoké sankce a poplatky. To neplatí od konce roku 2016, kdy v platnost vstoupila novela zákona o spotřebitelském úvěru. Ten mimo jiné upravil pravidla předčasného splacení.

Dle zákona poskytovatelé půjček mohou za předčasné splacení půjčky požadovat úhradu nákladů spojených s administrativním ukončením půjčky a sankce dle zákona. Maximální výše sankcí je omezena na 1 % ze zbylé částky dluhu u půjček se zbývající dobou splatnosti delší než 1 rok, a 0,5 % u půjček se zbývající dobou splatnosti kratší než 1 rok.

Předčasné splacení úvěru zdarma

Stále více poskytovatelů půjček mění tzv. poplatkovou politiku a celou řadu úkonů nabízí zdarma. To se týká také poplatků za předčasné splacení celé půjčky či mimořádné splátky. V takovém případě lze předčasné splacení úvěru zdarma považovat za bonus poskytovaný k vybrané půjčce. Není to však standardní chování a je vhodné si tuto informaci ověřit předem.

Stávající zákon o spotřebitelském úvěru rovněž stanovuje vážné životní situace, kdy dlužník smí půjčku splatit předčasně zdarma a poskytovatel půjčku po něm nesmí požadovat žádné sankce ani poplatky. Mezi takové situace patří například:

  • Předčasné splacení, které proběhlo v rámci plnění z pojištění určeného k zajištění splacení spotřebitelského úvěru,
  • úmrtí dlužníka nebo jeho partnera,
  • dlouhodobá nemoc dlužníka nebo jeho partnera,
  • invalida dlužníka nebo jeho partnera a další..
 
Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2