Cestovní pojištění – srovnání cen

Půjčka na dovolenou - plná peněženka

Plánujete zimní dovolenou na zasněžených svazích hor nebo naopak dáváte přednost exotickým plážím, kde není pro stres a shon místo? Ať už bude vaše letošní volba jakákoli, určitě si týden na horách nebo u moře skvěle užijete. Co ale dělat, pokud odpočinek doopravdy potřebujete, ale pro jeho realizaci vám chybí větší či menší objem finančních prostředků? Řešením může být půjčka. Kdy má smysl o ní uvažovat a jak ji vybírat?

porovnání půjček

Dobře zvažte, jestli si můžete půjčku dovolit

Každou, byť i sebevýhodnější půjčku, bude nutné dřív nebo později vrátit (zpravidla i s úroky, pokud nevychytáte promo akci na první půjčku zdarma). Proto je potřeba důkladně zvážit, zda tohle rozhodnutí negativně neovlivní vaši finanční situaci. 

Pokud žijete od výplaty k výplatě a máte problém s rezervami, půjčka asi nebude to pravé ořechové. Půjčovat byste si ideálně měli pouze na statky a služby, ze kterých máte dlouhodobý užitek. Zda je to i případ letošní dovolené je na zvážení každého.

Kdy a kde půjčku vybírat?

V případě půjčky na dovolenou nebo kteréhokoli jiného půjčkového produktu je vždy dobré vychytat speciální akce bank nebo nebankovních společností, které lákají nové klienty na první půjčku zdarma. O co v rámci téhle akce jde? 

Pokud splníte několik jednoduchých podmínek, můžete získat peníze bez úroku a s nulovými poplatky. Mezi zmíněné podmínky zpravidla patří to, že jde o vaši první půjčku u vybrané společnosti a také skutečnost, že peníze vrátíte v dohodnutém termínu.

Pokud se vám nepodaří vychytat půjčku zdarma, pak bude potřeba mezi sebou jednotlivé nabídky bank a nebankovních společností porovnat. To můžete učinit za pomocí nezávislých srovnávačů a online kalkulaček. Při výběru sázejte nejen na výši úroku, ale zejména na hodnotu RPSN, která má mnohem lepší vypovídací schopnost. 

Banka vs. nebankovní společnost

Jestliže si plánujete půjčit v bance, hodit by se vám mohl produkt s názvem „půjčka na cokoliv“. Počítejte ale s tím, že získat bankovní půjčku je poměrně složité. Bankovního úředníka bude totiž zajímat nejen váš příjem, ale také bonita nebo třeba závazky z minulosti. Pokud zjistí, že jste pro banku příliš rizikovým klientem, půjčku vám z pochopitelných důvodů neschválí.

V takovém případě vás může zachránit nebankovní společnost. S nebankovní půjčkou (ať už tou na bydlení, vybavení domácnosti nebo třeba zmíněnou dovolenou) mohou zpravidla počítat i ti zájemci, kteří s žádostí u banky neuspěli. Podmínky nebankovních půjček jsou totiž mnohem mírnější než podmínky v bance. Překážkou nemusí být často ani negativní záznam v registrech dlužníků nebo třeba nemožnost doložení příjmu potvrzením od zaměstnavatele.

  • Náš tip: Bez pravidelného a dostatečného příjmu vám dneska nikdo nepůjčí. Řada poskytovatelů půjček má ale možnost příjem žadatele ověřit i bez potvrzení od zaměstnavatele. 

Co je psáno, to je dáno!

Ještě před tím než podepíšete smlouvu o půjčce, důkladně si pročtěte veškeré obchodní podmínky a zejména smlouvu, kterou (byť virtuálně) podepisujete. Svým podpisem totiž stvrzujete, že s nastavenými podmínkami souhlasíte a budete je dodržovat. Počítejte s tím, že jejich porušení je samozřejmě trestáno úroky nebo smluvními pokutami. 

A co dělat, pokud si dovolenou užijete, ale se splátkami půjčky máte problém? V takové situaci neprodleně kontaktujte věřitele a dejte mu vědět, jak na tom jste. Domluvit se totiž můžete na odkladu splátek, případně nově nastaveném splátkovém kalendáři. Pokud byste problém ignorovali, mohou vám dluhy přerůst přes hlavu a jedna neuvážená půjčka skončit v krajním případě i exekucí. A to by se vám ta vysněná dovolená pekelně nevyplatila.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 2