Tereza Tobiášová
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Aleš Fojtík
Aleš Fojtík

Aleš Fojtík vede divize energií, telekomunikací a půjček ve Skupině Srovnejto. Než naskočil do oblasti on-line srovnávačů, pohyboval se ve světě bankovnictví nebo IT technologií.

Gabriela Vondrušová
Gabriela Vondrušová

Gabriela Vondrušová je výkonnou manažerkou Institutu prevence a řešení předlužení. V reakci na stávající energetickou krizi spolu se svými kolegy založila iniciativu Pro energie bez exekucí, která se snaží navrhovat konkrétní doporučení jak pro domácnosti, tak dodavatele energií nebo stát.

Zdražování energií nekončí. Na podzim se očekává další zvyšování cen, což spolu se začátkem topné sezóny může uvrhnout mnoho českých domácností do finančních problémů. Jak snížit spotřebu energií, vyplatí se přejít k jinému dodavateli a na jaké příspěvky od státu máte nárok? S našimi tipy se připravíte na podzimní zdražování energií.

Ceny energií rostou již několik měsíců

Zdražování energií začalo už v minulém roce, ale kvůli válce na Ukrajině se růst cen elektřiny a zemního plynu ještě zrychlil. Kvůli sankcím uvaleným na Rusko začala plynárenská společnost Gazprom krátit dodávky suroviny plynovodem Nord Stream 1 do Německa. Růst ceny plynu se výrazně promítá i do růstu ceny elektřiny, jelikož zemní plyn se používá pro výrobu elektřiny.

Ceny elektřiny na burze dosáhly v posledních týdnech nových maxim. Na pražské burze stojí jedna megawatthodina (MWh) elektřiny více než 400 eur, což je v přepočtu takřka 10 000 Kč. Za poslední dva roky se tak cena na burze zvýšila více než desetinásobně. Podobná situace panuje i u zemního plynu, jehož cena atakuje 200 eur (cca 5 000 Kč) za MWh.

Dodavatelé zdražují ve vlnách

Na tuto situaci pravidelně reagují i dodavatelé energií a vydávají nové ceníky – někteří dokonce každý měsíc, protože ceny na burze se neustále zvyšují.

Maloobchodní ceny jsou však stále nižší než ty pro velkoobchodní trh, jelikož se do nich zdražování promítá se zpožděním – dodavatelé totiž nakupují energie s předstihem. Z toho důvodu se dá očekávat další nárůst cen během podzimu. „Zdražování se nás bude týkat i několik dalších let. Dodavatelé odhadují, že ty ceny by se měly vrátit k nějakému normálu až v roce 2024–2025,“ říká Gabriela Vondrušová z iniciativy Pro energie bez exekucí.

Jak zjistit, že dodavatel zdražuje

O změně cen energií vás dodavatel musí informovat pomocí tzv. zdražovacího dopisu. Oznámení o zdražení je povinen zaslat alespoň 30 dnů předem, v takovém případě máte možnost okamžitě a bez sankcí vypovědět smlouvu, a to až do 10 dnů před plánovaným zdražením.

Největší šok pak čeká na domácnosti, jimž končí fixace. Najednou se jim zálohy na energie mohou zvýšit na čtyřnásobek či pětinásobek ceny. Odborníci se neshodnou, zda znovu zvolit fixaci nebo produkt na dobu neurčitou. Vývoj na energetickém trhu se teď jen těžko předvídá. Lidé tak budou muset zvážit, zda zvládnou čelit případnému dalšímu zdražování u nefixované ceny, nebo dají přednost ceně pevné, která však může být z dlouhodobého hlediska vyšší.

Vyplatí se změnit dodavatele?

Podle průzkumu agentury IPSOS z letošního června chce bezmála desetina domácností změnit svého dodavatele energií, důvodem jsou vysoké ceny elektřiny a plynu. Více než 40 procent lidí o změně dodavatele do budoucna uvažuje.

Vyplatí se vůbec v této době změna dodavatele? Aleš Fojtík říká, že i dnes se změnou dodavatele dá ušetřit, ale procentuální rozdíly jsou výrazně nižší. Navíc opticky nevypadá nová nabídka jako úspora, ale zcela naopak – k výraznému navýšení plateb totiž museli přistoupit všichni dodavatelé. Aktuální nabídky si můžete porovnat pomocí kalkulačky cen elektřiny a kalkulačky cen plynu.

Změna dodavatele je teď na rozdíl od minulých let komplikovanější. Někteří dodavatelé nové zákazníky nepřijímají, nemají pro ně totiž nakoupené energie. Stejně tak se zákazníci obávají, aby dodavatel nezkrachoval – po zkušenosti například s Bohemia Energy.

Přestože se na změnu dodavatele nechystáte, neměli byste být pasivní. Pokud dodavatel vidí, že jste u něj několik let, aniž by s vámi musel něco řešit, může vás nenápadně převést na nevýhodné podmínky. Proto se vyplatí udělat si každý rok srovnání cen energií, abyste měli alespoň představu, jak na tom jste. Bohužel dodavatelé obvykle nenabízí žádné slevy pro věrné zákazníky.

Co dělat, když nemáte peníze na zaplacení záloh

Zvýšení cen elektřiny a plynu pocítíte hned na vyšších zálohách za energie. Pokud máte v plánu snížit spotřebu energií, můžete dodavatele požádat o snížení záloh. Nicméně vám nemusí vyhovět.

Jestliže vám ve vyúčtování není cokoliv jasné nebo se vám nezdá navýšení záloh na další období, obraťte se na svého dodavatele. V každém případě situaci neprodleně řešte. Jestliže přestanete platit zálohy, může vás dodavatel v nejhorším případě i odpojit od energií a navíc vám budou naskakovat penále. Když dodavatele kontaktujete včas, můžete se například domluvit na splátkovém kalendáři nebo na odkladu plateb.

Jakmile vysvětlíte svoji situaci dodavateli, měli byste seobrátit o pomoc. Poradenství nabízí například organizace Člověk v tísni, občanské poradny či Sociální nadační fond pro Prahu. Organizace vás nasměrují na podporu, na níž máte nárok.

Samozřejmě žádost o pomoc by měla jít ruku v ruce s omezením zbytných výdajů – například návštěvy restaurací. Své výdaje můžete snížit také za pomoci konsolidace úvěrů nebo snížení splátek hypotéky.

Projděte si naše desatero, co dělat, když máte vysoké zálohy na energie.

Podpora státu v energetické krizi

Gabriela Vondrušová v podcastu apeluje, abychom se nestyděli využít státní podporu. Příspěvek na bydlení může čerpat až 900 tisíc domácností, ale přitom ho 300–500 tisíc domácností nevyužívá. Využít příspěvek od státu je vnímáno jako stigma, navíc se lidé bojí papírování nebo ani nevědí, že na peníze mají nárok. Jaká forma pomoci se tedy nabízí?

Úsporný tarif

Od 1. října by měl začít platit úsporný tarif. Jedná se o dotaci, která by měla domácnostem zlevnit elektřinu a plyn.  Peníze se budou odečítat přímo z účtů za energie, takže o podporu nebudou muset domácnosti složitě žádat. Podle ministerstva průmyslu a obchodu by se celková výše měsíční úlevy mohla u některých domácností dostat až na 30 tisíc. O konečné výši příspěvku a jeho přesné podobě bude vláda ještě jednat. Jasno by mělo být v druhé polovině srpna.

Příspěvek na bydlení

Další možností státní podpory je příspěvek na bydlení. Lze o něj žádat online na stránkách Ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) nebo na Úřadu práce.

Žadatelé musí splnit dvě podmínky:

  • náklady na bydlení musí být vyšší než 30 procent čistého příjmu domácnosti (v Praze platí hranice 35 procent).

  • zároveň těchto 30 procent (resp. 35 procent) čistého příjmu nesmí přesáhnout stanovenou částku normativních nákladů na bydlení, které jsou platné od 1. ledna 2022 do 31. prosince 2022.

Existuje také doplatek na bydlení, který je přiznáván lidem s nárokem na příspěvek na živobytí nebo lidem, jejichž příjem nepřesahuje 1,3násobek příjmu na živobytí.

Mimořádná okamžitá pomoc

Ve vybraných případech je možné využít jednorázovou státní podporu, jako je mimořádná okamžitá pomoc. Ta je určena domácnostem, které ohrožuje hmotná nouze a potřebují pokrýt například nezbytný výdaj (správní poplatky aj.) či pořízení nezbytného vybavení domácnosti. 

O mimořádnou okamžitou pomoc je možné žádat online na MPSV.

Jak šetřit na energiích

Aleš Fojtík v podcastu vysvětluje, že je potřeba změna chování, protože v minulosti jsme si zvykli na levné energie. Například ve Francii či Holandsku nejsou lidé zvyklí topit na 25 stupňů. Proto je potřeba i v Čechách začít přemýšlet nad hospodařením s energiemi a o něco snížit svůj komfort – například nevytápět na tak vysokou teplotu, ale raději si obléct svetr. Jak snadno ušetřit pár stovek až tisíců na energiích?

Vytápění

Největší prostor pro úsporu energií nabízejí náklady na vytápění – v běžném rodinném domě lidé protopí desítky tisíc korun ročně. Při snížení teploty o jeden stupeň přitom ušetříte na vytápění kolem 6 procent ročně.

Nejvyšší teplotu byste měli mít v místnostech, kde trávíte nejvíce času – v obývacím pokoji, pracovně a dětském pokoji by se teplota měla pohybovat kolem 20 stupňů. Ještě vyšší teplotu můžete nastavit v koupelně. Naopak v kuchyni stačí 18 stupňů, protože se v ní teplota zvyšuje vařením a pečením. Optimální teplota v ložnici činí 16 až 18 stupňů.

Na začátku a v průběhu topné sezóny nezapomeňte odvzdušnit radiátory. Úsporné vytápění podpoříte správným větráním. V zimních měsících nenechávejte dlouhodobě otevřená okna na ventilaci, aby teplo zbytečně neunikalo. Lepší je větrat krátce a intenzivně – na několik minut otevřete okna dokořán a udělejte průvan. Nezakrývejte radiátory záclonami a závěsy, ani před ně nestavte nábytek.

Úspora teplé vody

Teplotu můžete snížit také v elektrickém bojleru na ohřev vody. Při snížení teploty ze 60 na 50 stupňů ušetříte tisíce korun ročně. Při pořizování nového bojleru myslete na jeho objem, pro čtyřčlennou domácnost se obvykle doporučuje bojler o objemu 125–150 litrů, větší je obvykle zbytečný. Uspořit můžete i tím, že vyměníte horkou vanu za sprchování. Průměrně se udává, že sprcha je třikrát až pětkrát levnější než vana.

Perte na nižší teploty, většinu prádla není nutné prát na 60 a více stupňů nebo dokonce na vyvářku. Pračku zapínejte až ve chvíli, kdy je plná. Pokud potřebujete vyprat menší množství oblečení, volte speciální krátké programy či programy na menší množství prádla, které nespotřebují tolik vody.

Elektrické spotřebiče a osvětlení

Pár stovek měsíčně můžete ušetřit výměnou klasických žárovek za úsporné LED svícení. LED žárovky vydrží svítit delší dobu, třeba i deset let, takže se investice do nich vyplatí. Když místnost opouštíte, světla zhasínejte.

Vypínejte spotřebiče ve stand-by režimu. Jejich vypnutím můžete ročně dosáhnout úspory elektrické energie několik procent z celkové spotřeby. Jedná se například o televizi, set-top box, počítač, monitor, herní konzole a další.

Svou roli hraje správné nastavení spotřebičů. Například v lednici by teplota měla být v rozmezí 4 až 6 stupňů. Čím nižší teplotu nastavíte, tím více elektřiny lednice spotřebuje. Totéž platí pro mrazák – optimální teplota činí -18 stupňů. Myslete také na vhodné umístění. Lednice by neměla stát blízko sporáku a dalších přístrojů, které ji mohou zahřívat a nutí ji tak více chladit.

V kuchyni se nabízí i další úspory – při vaření vždy používejte pokličku. Přiklopením hrnce zkrátíte čas vaření až o polovinu, protože horká pára nebude zbytečně unikat.

Máte nízký tarif? U spotřebičů jako pračka, myčka nebo sušička využívejte funkci odloženého startu, případně si naplánujte jejich spuštění na dobu, kdy vám běží nízký tarif.

Při nákupu nových spotřebičů se zaměřte na jejich energetickou náročnost, znázorňují ji takzvané energetické štítky. Při průměrné ceně elektřiny 10 Kč za kWh může úspora činit kolem 1 500 Kč ročně, říká Aleš Fojtík a dodává další tipy, jak ušetřit.

Jak ekonomicky používáme spotřebiče – pouštíme myčku, ve které jsou dva hrníčky? Sušičku? Je řada spotřebičů, které nám zvyšují naše pohodlí. Ale když začnu přemýšlet o tom, že chci nějakým způsobem uspořit energii, tak zapnu tu myčku, až když je úplně plná.

Aleš Fojtíkředitel divize energií ve Srovnejto.cz

Hlídejte si svoji spotřebu

Gabriela Vondrušová říká, že z průzkumu mezi klienty vyšlo, že s úsporou energií nejvíce pomáhá hlídání spotřeby. Když si budete průběžně kontrolovat stav elektroměru a plynoměru, dokážete hned reagovat a regulovat svoji spotřebu. Pomáhají zejména chytré elektroměry, které ukazují spotřebu přepočítanou na koruny.

Navíc pravidelná kontrola a zapisování stavu elektroměru a plynoměru vám pomůže regulovat spotřebu tak, aby odpovídala hrazeným zálohám. Jinak se ve vyúčtování můžete dočkat velmi nepříjemného překvapení ve formě vysokého nedoplatku. Zkontrolujte si výši svých záloh, zda odpovídají doporučení a aktuálním cenám. Pokud vám vychází možný nedoplatek, požádejte dodavatele o úpravu výše záloh – většinou bývá snazší najít pár stovek měsíčně navíc, než pak doplácet nedoplatek v řádu tisíců korun při vyúčtování.

Větší a dlouhodobější investice do úspory energií

Zdražování energií dopadá ve velkém především na majitele rodinných domů s velkými tepelnými ztrátami. Pokud si můžete dovolit investici v řádech stovek tisíc korun, určitě by mělo být prvním krokem zateplení objektu. Tepelná izolace může snížit spotřebu tepla o 30 až 80 procent podle rozsahu a typu zateplení, druhu použitého materiálu nebo konstrukce domu.

Řada domácností kvůli rostoucím cenám energií zvažuje změnu způsobu vytápění. Neexistuje však jedno ideální řešení pro všechny – při výpočtu je potřeba zvážit, jestli jde o novostavbu či starší dům, zhodnotit stav rozvodů a tepelné ztráty domu.

V posledních měsících roste zájem o tepelná čerpadla. Nejprodávanějším systémem tepelného čerpadla v Česku je vzduch-voda. Stejně tak roste obliba fotovoltaických elektráren, které vám mohou zajistit větší soběstačnost ve výrobě elektřiny. Díky zvyšujícím se cenám energií se návratnost investice do alternativních zdrojů zkracuje, navíc na ně můžete využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Mnoho domácností proto zvažuje i půjčku na tepelné čerpadlo či fotovoltaiku.

Češi se rovněž vrací k vytápění dřevem třeba pomocí krbových kamen. Vláda na jaře letošního roku posunula termín zákazu neekologických kotlů na tuhá paliva o dva roky. To může být velmi výhodné pro domácností, které dosud nestihly kotel vyměnit. Cenově totiž dřevo vychází jako nejlevnější zdroj vytápění.

Tereza Tobiášová
Tereza Tobiášová

Tereza Tobiášová je česká moderátorka a scénáristka. Má ráda auta a po své nehodě i bezpečnou jízdu. Znát ji můžete například z Autosalonu na TV Prima nebo z Óčko.TV.

Aleš Fojtík
Aleš Fojtík

Aleš Fojtík vede divize energií, telekomunikací a půjček ve Skupině Srovnejto. Než naskočil do oblasti on-line srovnávačů, pohyboval se ve světě bankovnictví nebo IT technologií.

Gabriela Vondrušová
Gabriela Vondrušová

Gabriela Vondrušová je výkonnou manažerkou Institutu prevence a řešení předlužení. V reakci na stávající energetickou krizi spolu se svými kolegy založila iniciativu Pro energie bez exekucí, která se snaží navrhovat konkrétní doporučení jak pro domácnosti, tak dodavatele energií nebo stát.

Další epizody

Nepodceňto - Jak na prodej či koupi nemovitosti
Jak na prodej či koupi nemovitosti

Koupě či prodej nemovitosti představuje transakci za miliony korun, přesto ji někteří lidé podceňují. Je lepší zařídit si vše sám, nebo se spolehnout na realitní kancelář? Na co si dát pozor a jak ověřit technický stav nemovitosti? To a mnoho dalšího vysvětlují v podcastu Tomáš Štěpnička, ředitel pobočkové sítě M&M reality, a Pavel Štáf, zakladatel společnosti Bytecheck.

Nepodceňto - Jaký vliv mají návykové látky na řízení?
Jaký vliv mají návykové látky na řízení?

Alkohol za volantem patří k velmi častým příčinám dopravních nehod, ačkoliv v ČR platí nulová tolerance. Jak probíhá testování na alkohol a drogy nebo za jak dlouho odbouráte jedno pivo? Na tyto a další otázky odpovídá v podcastu plukovník Jiří Zlý, ředitel dopravní policie, a Ivan Douda, psycholog a odborník na pomoc závislým.

Nepodceňto - Co všechno kryje pojistka na blbost?
Co všechno kryje pojistka na blbost?

Pojištění odpovědnosti vám kryje záda v situacích, kdy způsobíte škodu někomu jinému – třeba vytopíte sousedy nebo srazíte jiného lyžaře na sjezdovce. Proč se pojištění odpovědnosti vyplatí a jak přesně funguje, vysvětlují v podcastu Jan Kalousek, produktový manažer pojišťovny Direct, a Tomáš Beck, obchodní ředitel společnosti Vindicia.

Nepodceňto - Základy internetové bezpečnosti
Základy internetové bezpečnosti

Zvolit si silné heslo, neklikat na podezřelé odkazy, nainstalovat si antivirový program… Co dalšího můžete udělat pro bezpečnost na internetu? O tom, co aktuálně ohrožuje uživatele internetu, si povídali Marek Růžička, ředitel BankID, a Karol Suchánek, expert na kybernetickou bezpečnost.

Nepodceňto - Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?
Čerstvě po autoškole. Na co se připravit?

V autoškole řidič odjezdí jen kolem 500 km, což ho zdaleka nepřipraví na všechny dopravní situace. Jak mohou začátečníci nabrat další zkušenosti za volantem a jaké auto by si měli pořídit? Nejen na tyto otázky odpovídají v podcastu Aleš Horčička, předseda Asociace autoškol ČR, a Robin Valeš, youtuber z kanálu Bez Komprese.

Nepodceňto - První pomoc při riskantních autonehodách
První pomoc při riskantních autonehodách

V určitých dopravních situacích je poskytnutí první pomoci náročnější – například u hromadné nehody na dálnici nebo nehody v tunelu. Jak se v těchto případech zachovat, probírali v podcastu Jana Poštová, mluvčí a operátorka pražské záchranné služby, major Josef Jeřábek z Pohotovostní motorizované jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a plukovník Michal Hodboď z Ředitelství služby dopravní policie.

Nájem nebo hypotéka. Co se dnes vyplatí?

Ceny nemovitostí a úrokové sazby hypoték vzrostly na rekordní úroveň. Vyplatí se jít do nájmu a čekat na zlevnění, nebo si vlastní bydlení pořídit i za současných podmínek? To v podcastu rozebírají hosté David Eim, místopředseda představenstva společnosti Gepard Finance, a Daniel Bacík, zástupce Asociace nájemního bydlení a obchodní ředitel společnosti Czech Home Capital.

Nepodceňto - Jak se připravit na cestu s obytňákem
Jak se připravit na cestu s obytňákem

Dovolená v obytňáku nebo karavanu zažívá v posledních letech boom. Představa o svobodném a levném cestování na čtyřech kolech však někdy narazí na realitu. Jak probíhá cestování obytným vozem v praxi probírali v podcastu Lukáš Janoušek, šéf společnosti Campiri, a Jan Pacovský, spoluzakladatel podcastu Studio Karavan a autor blogu Vanisti.cz.