Cestovní pojištění – srovnání cen

Hromadné dálkové ovládání - zkouška elektroměru

Systém HDO se používá pro přepínání mezi nízkým a vysokým tarifem. Pro každou domácnost se může lišit, a tak je potřeba sledovat časy jeho spínání pravidelně. Zjistěte, kde najdete časy spínání HDO pro svoji domácnost.

Co je to HDO?

HDO je zkratka pro hromadné dálkové ovládání. Jedná se o soubor technických prostředků, které distributor používá k vysílání povelů za účelem přepínání tarifů a vypínání nebo zapínání vybraných spotřebičů s velkým odběrem elektrické energie (např. bojler, akumulační kamna, tepelné čerpadlo).

Distributoři využívají hromadné dálkové ovládání pro řízení spotřeby elektrické energie a regulaci zatížení sítě. Spotřebiče s velkou spotřebou by totiž mohly způsobovat v přenosové síti přetížení, pokud by sepnuly najednou. Díky dálkovému spínání HDO může distributor určit, kdy přesně dojde k odběru velkého množství elektřiny v té které domácnosti. To pomáhá udržovat rovnováhu v síti, ale zároveň z toho profituje také spotřebitel – v době nízkého tarifu odebírá elektřinu levněji.

porovnání cen elektřiny

Jak HDO funguje?

Pokud má domácnost nárok na dvoutarifovou distribuční sazbu, je potřeba namontovat dvousazbový elektroměr a přijímač HDO. Z přijímače HDO putuje signál do elektroměru a ke stykači HDO, který blokuje spínání elektricky náročného spotřebiče. Díky tomu ho distributor v podstatě ovládá na dálku – určuje, kdy bude takový spotřebič v chodu (v době nízkého tarifu) a kdy bude jeho zapnutí naopak zablokované (v době vysokého tarifu). Se sepnutím stykače HDO dojde také k přepnutí elektroměru tak, aby všechnu spotřebu elektrické energie začal počítat do nízkého tarifu. V době nízkého tarifu tak nezáleží na tom, jaký spotřebiče elektřinu spotřeboval – veškerá spotřeba se počítá do nízkého tarifu.

Časy spínání HDO se liší

Konkrétní časy spínání HDO se liší – a to nejen pro jednotlivé distributory elektřiny, ale nemusí se shodovat ani v jedné ulici. Pokud vám soused sdělí časy spínání HDO pro jeho domácnost, neznamená to, že budete mít stejné. Dokonce se mohou měnit i ze dne na den. Zpravidla je ale distributoři mění jednou za několik měsíců, proto byste je měli čas od času zkontrolovat.

Časy spínání HDO najdete na stránkách svého distributora, nezáleží tedy na vašem dodavateli elektřiny, ale pouze na distribučním území.

 

Pro zjištění času spínání nízkého tarifu musíte znát povel nebo kód HDO. Ten je uvedený přímo na zařízení HDO nebo v elektroměru.

Kdo má nárok na nízký tarif?

HDO se používá pro přepínání nízkého a vysokého tarifu v tzv. dvoutarifových distribučních sazbách. O dvoutarifovou sazbu si můžete zažádat u svého distributora elektřiny v případě, že splňujete některou z podmínek pro vyšší odběr elektrické energie. Celkem existuje pět výhodnějších distribučních sazeb s nízkým tarifem:

  • D25d (nižší spotřeba – ohřev vody bojlerem),
  • D26d (vyšší spotřeba – ohřev vody bojlerem, akumulační vytápění),
  • D27d (nabíjení elektromobilu),
  • D57d (vytápění přímotopem),
  • D61d (víkendová sazba pro chataře a chalupáře).
 

Obdobné distribuční sazby existují rovněž pro firmy a podnikatele.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 18