Mezinárodní značení zemního plynu označuje, o jaký druh zemního plynu se jedná. V rámci standardizovaných názvů se pro označení používají zkratky. Mezinárodní značení zemního plynu se užívá pro dva druhy zemního plynu:
CNG – zkratka pro Compressed Natural Gas, neboli stlačený zemní plyn,
LNG – zkratka pro Liquefied Natural Gas, neboli zkapalněný zemní plyn.
Zemní plyn je aktuálně jeden z nejpoužívanějších zdrojů energie, ale jeho konkrétní druh předurčuje, jaké jsou možnosti jeho využívání. Zatímco v domácnostech využíváme běžný metan pro vaření nebo vytápění, v dopravě se využívá právě speciálně upravený zemní plyn ve formě CNG nebo LNG.
Mezinárodní značení zemního plynu pod zkratkou CNG rozumí stlačený zemní plyn. CNG se využívá jako palivo v automobilovém průmyslu. Díky nízkým emisím se jedná o čistější variantu k benzinu nebo naftě. CNG se tankuje do nádrže pod velkým tlakem, ale zůstává v plynném skupenství.
Mezinárodní značení zemního plynu pod zkratkou LNG označuje zkapalněný zemní plyn. Ten se zkapalňuje po vytěžení při teplotě -162 °C především z důvodu snazší dopravy – jedná se o jediný způsob, jak přepravit zemní plyn pomocí lodní dopravy. LNG se v Evropě příliš nevyužívá, ale například v USA a Kanadě se používá v autobusové dopravě. Díky zkapalnění má LNG mnohem menší objem než CNG.
V podcastu Nepodceňto vám poradíme, jak předcházet nečekaným životním situacím v oblasti dopravy, rodinných financí nebo domácnosti.
O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.