Zelená energie

Zelená energie: Co to je a kolik jí v ČR vyrobíme?

31. 3. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Zelená energie je pojem, který v médiích zaznívá pravidelně. Podívejme se na to, co přesně zelená energie znamená, jakým způsobem může být získávána a jak je na tom s jejím využitím Česká republika.

Zelená energie pochází z obnovitelných zdrojů

Zelená energie je energie, kterou lze vytvářet a spotřebovat bez jakéhokoliv významně negativního dopadu na životní prostředí. Častá je také definice, jež zelenou energii popisuje jako energii získanou z obnovitelných zdrojů, tedy zejména pomocí vodních, větrných nebo solárních elektráren.

Význam zelené energie v poslední době výrazně roste, což je dáno především negativními důsledky tradičních neobnovitelných zdrojů, především pak fosilních paliv. Kromě toho, že jejich zásoby jsou omezené, byla prokázána spojitost spalování fosilních paliv s rostoucími klimatickými problémy. Obnovitelné zdroje představují dlouhodobě udržitelnou, k přírodě výrazně šetrnější variantu, jak získat energii.

Přehled hlavních obnovitelných zdrojů

Zelenou energii lze získávat mnoha způsoby. Mezi ty nejběžnější zdroje patří sluneční svit, voda a vítr.

Solární energie je generována pomocí termických a fotovoltaických kolektorů, které shromažďují sluneční záření a mění jej na teplo či elektřinu. Solární parky z kolektorů mohou být vybudovány na zemědělsky nevyužité ploše, na střechách velkých výrobních nebo skladovacích hal. Časté je využití solárních panelů pro osobní potřebu domácností – fotovoltaika se umisťuje na střechy rodinných domů a zajišťuje energii pro své obyvatele.

Energie z vody je vyráběná ve vodních elektrárnách. Princip spočívá v proudění vody, jež roztáčí turbínu spojenou s elektrickým generátorem. Větrné elektrárny převádějí aerodynamickou sílu větru působící na listy rotoru na mechanickou energii a následně na energii elektrickou.

Mezi obnovitelné zdroje patří rovněž biomasa, tedy hmota organického původu, jež se spaluje za účelem získání energie. Dalším způsobem, jak vyrobit zelenou energii, jsou geotermální elektrárny, které využívají tepelnou energie z nitra Země. Tento způsob lze nejsnáze aplikovat v oblastech s aktivní sopečnou činností – v Evropě z ní profituje například Itálie či Island.

Větrné elektrárny

Zelená energie v České republice

Téma zelené energie je v České republice velice aktuální. Podepsáním Pařížské dohody se státy zavázaly k ustoupení od fosilních paliv a k zajištění bezuhlíkové energetiky do roku 2050. Bude tedy třeba přecházet na jiné zdroje energie než jsou fosilní paliva.

Česká republika nadále počítá s jádrem, ale stále větší podíl výroby energie by měly zajistit obnovitelné zdroje. V popředí aktivit, jež mají zajistit lepší stav životního prostředí, stojí také Evropská unie. Ta po členských státech v průběhu loňského roku požadovala vypracování Národního klimaticko-energetického plánu. V něm měly země popsat svoji strategii růstu zelené energie.

Česko se zavázalo k 22 % podílu obnovitelných zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zodpovědné za vypracování strategie nakonec stanovilo podíl, který bude zelená energie v roce 2030 v ČR zajišťovat, na 22 %. Původní dokument hovořil o 20,8 %, nicméně EU požádala ČR o přepracování plánu a doporučila hodnotu 23,8 %. Vládní návrh byl částí opozice a ekologickými organizacemi kritizován a označován za nedostatečně ambiciózní. V letošním roce se počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou stát za výrobou 15,6 % celkové energie.

Vyšší poptávka po zelené energii a investice do výzkumu přinášejí stále efektivnější metody, jak obnovitelné zdroje využívat. Již nyní jsou solární nebo větrné elektrárny výrazně levnější než v době svého vzniku a další snižování cen technologií se dá očekávat i v budoucnu. Podle expertů zaznamenáme do roku 2030 až třetinový pokles cen solárních technologií a větrných turbín.

Řada dodavatelů nabízí zelenou elektřinu

Zelená energie je tématem také u dodavatelů elektřiny. Řada z nich nabízí tarify, ve kterých garantují, že vámi spotřebovaná elektřina byla kompletně vyrobena z obnovitelných zdrojů. Jako první na českém trhu s touto možností přišla firma Nano Energies již v roce 2008. O dva roky později se přidal první z velkých poskytovatelů elektřiny, německá společnost E.ON. Dnes si můžete zelenou elektřinu objednat rovněž u ČEZu, PRE, Pražské plynárenské nebo firmy Alpiq.

Ptáte se na kolik vyjde zelená energie? Cena rozhodně není nijak závratná. U většiny poskytovatelů si za zelenou elektřinu o něco připlatíte v porovnání se standardními tarify. Nicméně roční rozdíl nemusí být vyšší než sto korun. Vyberte si nejlepšího dodavatele elektřiny pomocí praktické kalkulačky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Sdílet článek

Související články

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    27. listopadu 2024|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • únik plynu
    13. listopadu 2024|Jana Březinová
    Únik plynu v domácnosti: Jak ho odhalit a co dělat?

    I drobný únik plynu může mít fatální následky. Hrozí výbuch plynu nebo otrava. Víte, jak poznat, že u vás doma uniká plyn a co v takové situaci dělat? Zjistěte, jak se zachovat, a hlavně jak takovým situacím předcházet.

  • Revize elektroinstalace
    30. října 2024|Petr Woff
    Kdy je sazba D01d výhodnější než D02d?

    Pokud máte doma pouze úsporné elektrospotřebiče, jako ledničku a pračku, potom stojíte před jednoduchým dilematem. Buďto snížíte svoje fixní fakturační poplatky, ale zaplatíte více za elektrickou energii. Nebo ušetříte na samotné elektřině, avšak utratíte více za měsíční paušál. To jsou hlavní rozdíly mezi distribučními sazbami D01d a D02d. Spočítejme, která varianta vychází výhodněji pro vás!

  • Dlaně, voda, umyvadlo
    14. října 2024|Petr Woff
    Cena teplé vody zase zdražila. Spočítejte si, kolik zaplatíte

    Jakmile důkladně zateplíte svůj rodinný dům nebo byt, vaše náklady na vytápění razantně klesnou. Ale stále potřebujete teplou vodu, kterou používáte v koupelně a kuchyni. Tato nezbytná komodita stojí běžnou čtyřčlennou domácnost 14 784 Kč/rok! Ovšem když nakoupíte palivo od levnějšího dodavatele, cena teplé vody klesne až o čtvrtinu. Poradíme vám také další tipy, díky kterým jednoduše ušetříte ještě více!

  • Ovládání domácnosti z tabletu
    07. října 2024|Petr Pohůdka
    Chytrá domácnost: Jak vám pomůže ušetřit za energie

    Chytrá domácnost není jen o zvýšeném pohodlí. Při správném užívání vám přinese významnou úsporu za energie. Co ke smart home potřebujete a v jakých oblastech díky tomuto systému ušetříte?

  • Kominík na střeše - kontrola komínu
    30. září 2024|Petr Woff
    Revize komínů: Kdy je potřebná a kolik vás bude stát?

    Hasiči stále častěji vyjíždějí k požárům, které vznikly kvůli zanedbaným spalinovým cestám. Podle českých zákonů jsou přitom kontroly a revize komínů povinné. Lhůty závisejí například na tom, jestli vytápíte pevnými palivy, plynem, nebo jinak. Objasníme vám, jaké máte povinnosti a kolik můžete ušetřit na důkladné údržbě spalinových cest.

  • Odvzdušnění radiátoru
    25. září 2024|Petr Woff
    Odvzdušnění radiátorů: Jak na to?

    Obyvatelé velkých domů spoléhají na ústřední vytápění, které rozvádí teplo do všech obytných prostor. Jenže jeho efektivita klesá a provozní náklady stoupají, když otopnou soustavu zablokují vzduchové bubliny. Proto na začátku každé topné sezony potřebujete klíč na odvzdušnění radiátorů, nebo profesionálního topenáře. Tady najdete jednoduchý návod, jak rychle odvzdušnit topení.

  • Moderní pasivní dům
    24. září 2024|Petr Woff
    Jak snadno zjistit, kudy z domu uniká teplo, a co s tím udělat

    Jestli platíte vysoké účty za vytápění, vaší domácnosti pravděpodobně chybí důkladná tepelná izolace. Jakmile zateplíte slabá místa v domovní konstrukci, ušetříte až desetitisíce Kč ročně. Zároveň se ochráníte před další energetickou krizí. Poradíme vám, jak zjistíte, zda hlavní problém vězí ve fasádě, stropu nebo jinde. Pro začátek nepotřebujete termokameru, postačí vám bystré oči, uši a hmat.

  • Žena kontrolujte radiátor
    19. září 2024|Jana Březinová
    Přehledně: Kdy začíná topná sezóna v roce 2024

    Topná sezóna začíná 1. září a končí 31. května, ale kromě tohoto časového vymezení záleží i na teplotní podmínce. Když teplota poklesne alespoň dva po sobě jdoucí dny pod 13 °C, dojde k zahájení dodávek. Co dalšího byste o topné sezóně měli vědět?

  • Elektroměr s kasičkou
    25. července 2024|Petr Woff
    Kdy chodí roční a mimořádné vyúčtování za elektřinu?

    Dodavatel, od kterého kupujete elektřinu, po vás každý měsíc požaduje zálohovou platbu. Na oplátku by vám měl v pravidelných ročních intervalech posílat vyúčtování za elektřinu. Nejdříve však potřebuje, aby distributor odečetl příslušný elektroměr. Jestli spěcháte, proveďte samoodečet a požádejte o mimořádně vyúčtování elektřiny. Poradíme, jak na to.