Zelená energie

Zelená energie: Co to je a kolik jí v ČR vyrobíme?

31. 3. 2020
|
Délka čtení: 5 min.

Zelená energie je pojem, který v médiích zaznívá pravidelně. Podívejme se na to, co přesně zelená energie znamená, jakým způsobem může být získávána a jak je na tom s jejím využitím Česká republika.

Zelená energie pochází z obnovitelných zdrojů

Zelená energie je energie, kterou lze vytvářet a spotřebovat bez jakéhokoliv významně negativního dopadu na životní prostředí. Častá je také definice, jež zelenou energii popisuje jako energii získanou z obnovitelných zdrojů, tedy zejména pomocí vodních, větrných nebo solárních elektráren.

Význam zelené energie v poslední době výrazně roste, což je dáno především negativními důsledky tradičních neobnovitelných zdrojů, především pak fosilních paliv. Kromě toho, že jejich zásoby jsou omezené, byla prokázána spojitost spalování fosilních paliv s rostoucími klimatickými problémy. Obnovitelné zdroje představují dlouhodobě udržitelnou, k přírodě výrazně šetrnější variantu, jak získat energii.

Přehled hlavních obnovitelných zdrojů

Zelenou energii lze získávat mnoha způsoby. Mezi ty nejběžnější zdroje patří sluneční svit, voda a vítr.

Solární energie je generována pomocí termických a fotovoltaických kolektorů, které shromažďují sluneční záření a mění jej na teplo či elektřinu. Solární parky z kolektorů mohou být vybudovány na zemědělsky nevyužité ploše, na střechách velkých výrobních nebo skladovacích hal. Časté je využití solárních panelů pro osobní potřebu domácností – fotovoltaika se umisťuje na střechy rodinných domů a zajišťuje energii pro své obyvatele.

Energie z vody je vyráběná ve vodních elektrárnách. Princip spočívá v proudění vody, jež roztáčí turbínu spojenou s elektrickým generátorem. Větrné elektrárny převádějí aerodynamickou sílu větru působící na listy rotoru na mechanickou energii a následně na energii elektrickou.

Mezi obnovitelné zdroje patří rovněž biomasa, tedy hmota organického původu, jež se spaluje za účelem získání energie. Dalším způsobem, jak vyrobit zelenou energii, jsou geotermální elektrárny, které využívají tepelnou energie z nitra Země. Tento způsob lze nejsnáze aplikovat v oblastech s aktivní sopečnou činností – v Evropě z ní profituje například Itálie či Island.

Větrné elektrárny

Zelená energie v České republice

Téma zelené energie je v České republice velice aktuální. Podepsáním Pařížské dohody se státy zavázaly k ustoupení od fosilních paliv a k zajištění bezuhlíkové energetiky do roku 2050. Bude tedy třeba přecházet na jiné zdroje energie než jsou fosilní paliva.

Česká republika nadále počítá s jádrem, ale stále větší podíl výroby energie by měly zajistit obnovitelné zdroje. V popředí aktivit, jež mají zajistit lepší stav životního prostředí, stojí také Evropská unie. Ta po členských státech v průběhu loňského roku požadovala vypracování Národního klimaticko-energetického plánu. V něm měly země popsat svoji strategii růstu zelené energie.

Česko se zavázalo k 22 % podílu obnovitelných zdrojů

Ministerstvo průmyslu a obchodu zodpovědné za vypracování strategie nakonec stanovilo podíl, který bude zelená energie v roce 2030 v ČR zajišťovat, na 22 %. Původní dokument hovořil o 20,8 %, nicméně EU požádala ČR o přepracování plánu a doporučila hodnotu 23,8 %. Vládní návrh byl částí opozice a ekologickými organizacemi kritizován a označován za nedostatečně ambiciózní. V letošním roce se počítá s tím, že obnovitelné zdroje budou stát za výrobou 15,6 % celkové energie.

Vyšší poptávka po zelené energii a investice do výzkumu přinášejí stále efektivnější metody, jak obnovitelné zdroje využívat. Již nyní jsou solární nebo větrné elektrárny výrazně levnější než v době svého vzniku a další snižování cen technologií se dá očekávat i v budoucnu. Podle expertů zaznamenáme do roku 2030 až třetinový pokles cen solárních technologií a větrných turbín.

Řada dodavatelů nabízí zelenou elektřinu

Zelená energie je tématem také u dodavatelů elektřiny. Řada z nich nabízí tarify, ve kterých garantují, že vámi spotřebovaná elektřina byla kompletně vyrobena z obnovitelných zdrojů. Jako první na českém trhu s touto možností přišla firma Nano Energies již v roce 2008. O dva roky později se přidal první z velkých poskytovatelů elektřiny, německá společnost E.ON. Dnes si můžete zelenou elektřinu objednat rovněž u ČEZu, PRE, Pražské plynárenské nebo firmy Alpiq.

Ptáte se na kolik vyjde zelená energie? Cena rozhodně není nijak závratná. U většiny poskytovatelů si za zelenou elektřinu o něco připlatíte v porovnání se standardními tarify. Nicméně roční rozdíl nemusí být vyšší než sto korun. Vyberte si nejlepšího dodavatele elektřiny pomocí praktické kalkulačky.

Autorka - Vendula Flassig Vrablová
Vendula Flassig VrablováVíce článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
    21. září 2023|Petr Woff
    10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

    Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

  • Platba kreditní kartou
    19. září 2023|Magdaléna Kubečková
    Využijte kreditní kartu na maximum

    Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    18. září 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
    17. září 2023|Petr Pohůdka
    Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

    Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

  • Figurka Lego
    15. září 2023|Jana Březinová
    LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

    V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

  • Kalkulačka a papíry s grafy
    13. září 2023|Petr Woff
    Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

    Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

  • Muž na motorce
    11. září 2023|Jana Březinová
    Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

    Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

  • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
    09. září 2023|Petr Pohůdka
    Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

    Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?

  • Žena s účty počítá na kalkulačce
    08. září 2023|Jana Březinová
    Víte, co je kontokorent a kdy se vyplatí?

    Kontokorentní úvěr – zkráceně „kontokorent“ vám dovolí jít do minusu na vašem běžném účtu. Poskytne vám finanční rezervu a umožní zaplacení nečekaného výdaje, když si nechcete brát klasickou půjčku. Komu se kontokorent vyplatí a kdo by se mu měl raději vyhnout?

  • struktura-vydaju
    07. září 2023|Petr Woff
    Struktura výdajů domácnosti: Kolik a za co utrácejí chudí, průměrní a bohatí Češi?

    Tuzemské domácnosti platí především za bydlení a potraviny, následuje doprava a rekreace. Česká společnost je poměrně rovnostářská, ale přesto najdeme významné rozdíly mezi chudšími a bohatšími občany. Například nedávné zdražení elektrické a tepelné energie pociťují silněji senioři než průměrní a vysokopříjmoví zaměstnanci. Porovnejme, jakou strukturu mají výdaje našich domácností.