Ostrovní dům na okraji lesa

Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

11. 2. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

Jak funguje ostrovní systém?

Energie prudce zdražila, a proto na střechách rodinných domů ještě rychleji než dříve přibývají fotovoltaické (solární) panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. Některé rodiny si pořizují fotovoltaiku, ale přitom zůstávají připojené k centrální distribuční soustavě. Jiné jsou naprosto samostatné a žijí jako soběstačný energetický ostrov.

Jak můžete získávat elektřinuZ distribuční soustavyZ vlastní elektrárny

On-grid, tradiční síťové řešení

Ano

Ne

Hybridní systém

Ano

Ano

Off-grid neboli ostrovní systém

Ne

Ano

Ostrovní systém bývá nutností v rodinných domech, které stojí na samotě a nikde poblíž nemají veřejnou energetickou infrastrukturu. Náklady na zbudování nového elektrického vedení, jehož délka přesahuje 50 metrů, totiž platí odběratel. Ovšem ostrovní elektrárny šetří peníze i v hustě osídlených lokalitách, kde by jinak další přípojku financoval distributor. 

K soběstačnosti potřebujete vlastní energetický zdroj a baterii, která funguje jako stabilizační prvek. Za příznivého počasí vyrobíte více elektřiny, než kolik okamžitě spotřebujete, a proto přebytky jdou do bateriového úložiště. Jakmile se povětrnostní podmínky zhorší a výroba klesne na minimum nebo na nulu, potřebnou energii načerpáte ze svojí baterie.

Kolik stojí soběstačnost?

Dodavatelé jdou vstříc poptávce, a proto kromě elektřiny prodávají také fotovoltaiku na klíč. Nabízejí bezplatnou konzultaci, individuální návrh, instalaci celého systému a vyřizují dotaci v programu Nová zelená úsporám. Srovnejme modelové příklady, které prezentuje společnost Centropol Energy.

ParametryMenší variantaStřední variantaVětší varianta

Potřebná plocha

30 m2

40 m2

50 m2

Špičkový výkon

6 kWp

8 kWp

10 kWp

Vyrobená elektřina

6 000 kWh/rok

8 000 kWh/rok

10 000 kWh/rok

Kapacita baterie

10,65 kWh

10,65 kWh

10,65 kWh

Cena bez dotace

444 000 Kč

484 000 Kč

524 000 Kč

Dotace

205 000 Kč

205 000 Kč

205 000 Kč

Sleva

5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

Výsledná cena

234 000 Kč

274 000 Kč

314 000 Kč

Jde o zjednodušené příklady, přesné parametry závisejí na konkrétním případě. 

Fotovoltaika ušetří tisíce Kč/rok

Většina českých domácností odebírá elektřinu z centrální distribuční soustavy, které se v angličtině říká grid. Jde o venkovní rozvodny, trafostanice, sloupy a dráty nebo podzemní kabely. Distribuční soustavu provozuje místní distributor: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo Pražská energetika (v Praze). 

Odběratel potřebuje také svého dodavatele, od kterého kupuje samotnou elektřinu. V tomto případě sami rozhodujete, jestli si vyberete společnost ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, nebo někoho jiného. Dodavatelé každopádně v posledním roce zdražili natolik, že vláda zavedla cenové stropy a zbylé náklady dotuje ze státního rozpočtu. 

Typická česká domácnost používá úsporné elektrospotřebiče, elektřinou nevytápí ani neohřívá užitkovou vodu. Patří do distribuční sazby D02d, kde ročně spotřebuje 1 905 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Pokud na největším distribučním území platí maximální cenu, letos na pravidelných měsíčních zálohách odvede dohromady 19 884 Kč.

Vyplatí se ostrovní elektrárny?

Známe pořizovací cenu a potenciální úsporu. Nyní lehce spočítáme teoretickou návratnost ostrovního systému: Zaplatíte-li 314 000 Kč a každoročně na elektřině ušetříte 19 884 Kč, investice se vám vyplatí za necelých 16 let.

Ale zvažte, zda o Vánocích ozdobíte svůj dům světelnými řetězy, nebo raději zapálíte svíčky. V prosinci máme nejdelší noci, a proto fotovoltaické panely vyrobí pouhé 1 až 3 % svojí celoroční produkce. Jestli vyprodukují 10 000 kWh/rok, na nejtemnější prosincový den vychází méně než 4 kWh. Typická česká domácnost přitom denně spotřebuje přes 5 kWh.

Připravte se, že v zimních měsících vám fotovoltaika nemusí vyrobit dostatek elektrické energie a svoje limity má také baterie. Běžné bateriové úložiště vystačí zhruba na 2 dny, takže v létě nepojme tolik elektřiny, abyste měli zálohu na celou zimu. V nejkrušnějších dnech se tedy buďto uskromníte, nebo potřebujete ještě jiný energetický zdroj. Jako případná alternativa poslouží větrná elektrárna, benzínová či naftová elektrocentrála apod.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Výhody a nevýhody ostrovní fotovoltaické elektrárny

Jaké nevýhody má ostrovní fotovoltaika

 • V nejtemnějších dnech se musíte uskromnit nebo potřebujete náhradní zdroj.

 • Svoje přebytky nemůžete prodávat do distribuční soustavy.

 • Za distribuční soustavu zodpovídá distributor, ale pokud se vám po záruční lhůtě porouchá ostrovní systém, opravu zařizujete a platíte sami.

Jaké výhody má ostrovní fotovoltaická elektrárna

 • Neplatíte měsíční zálohy ani roční účty za elektřinu.

 • Jste chráněni před případným regionálním a celostátním blackoutem (výpadkem elektrického proudu). 

 • Chráníte životní prostředí, protože fotovoltaika na rozdíl od uhelných a atomových elektráren neprodukuje oxid uhličitý ani jaderný odpad.

Nezavrhujte hybridní systém

Distributoři jsou spolehliví, ale od svých zákazníků každý měsíc požadují distribuční poplatky. Fotovoltaické elektrárny vám pomohou k soběstačnosti, avšak přes zimu mají malý výkon. Ideálně vypadá hybridní systém

Ve slunečných měsících svoje přebytky prodáte do distribuční soustavy. Některé společnosti nabízejí, že vaši elektřinu koupí za 75 % současné velkoobchodní spotové (momentální) ceny. Pokud takhle udáte 8 000 kWh, aktuální výdělek činí zhruba 20 000 Kč. Ale fotovoltaika má svoje slabší měsíce, takže v zimě z distribuční soustavy odeberete elektřinu, která by vám jinak chyběla.

Ostrovní solární elektrárna svépomocí

V internetových obchodech seženete fotovoltaické sady pro kutily. Například společnost TIPA nabízí solární sestavu, která dosahuje výkonu až 10 kWp, v bateriích pojme až 10,24 kWh a stojí 432 521 Kč. Jenomže kutilové nedostanou dotaci, pokud si elektrárnu nainstalují sami a nejsou takzvanou oprávněnou osobou (nemají patřičné živnostenské oprávnění a profesní kvalifikaci).

Rozmyslete se, jestli investujete do vlastní fotovoltaiky a jakou případně zvolíte. Mezitím vám spočítáme, kolik zaplatíte za elektřinu z distribuční soustavy. Ceny na velkoobchodních burzách vloni raketově rostly, ale nyní konečně klesly a zlevnili také někteří dodavatelé. Budoucnost však zůstává nejistá. Jestli chcete, převedeme vás na fixovaný tarif pod cenovým stropem.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Předání vánočních dárků
  25. září 2023|Nikola Zatloukalová
  S těmito tipy vás vánoční nákupy nezruinují

  Vánoce znamenají nemalé výdaje nejen za vánoční dárky, ale i potraviny nebo výzdobu. Kromě nákupního seznamu, online nakupování a pořizování dárků v průběhu celého roku vás zachrání následující tipy.

 • motorkář v Alpách
  23. září 2023|Petr Pohůdka
  Jak vybrat výbavu na motorku na dlouhé cesty

  Kvalitní a bezpečné oblečení, uzamykatelné kufry na motorku nebo povinná výbava přizpůsobená navštěvovaným zemím. Vícedenní výlety na dvou kolech vyžadují delší přípravu. Jaká výbava vám na dlouhých cestách přijde vhod?

 • Krádež auta - zloděj otevírá zámek na dveřích
  21. září 2023|Petr Woff
  10 nejčastěji kradených automobilů: Najdete v seznamu svoji značku?

  Moderní auta jsou stále sofistikovanější, ale pozadu nezůstávají ani zloději. Dříve používali hrubou sílu, která by jim dneska nestačila, takže se naučili různé elektrikářské a programátorské finty. V absolutním bezpečí není žádný vůz, některé modely však mizejí častěji než jiné. Jaké riziko hrozí Škodovce, Volkswagenu, Fordu a dalším automobilům?

 • Platba kreditní kartou
  19. září 2023|Magdaléna Kubečková
  Využijte kreditní kartu na maximum

  Umí vydělat několik procent z nákupu, nabízí zajímavé bonusy, pomůže vám překlenout čekání na výplatu. Můžete s ní bezpečně platit na internetu a v cizině vám usnadní půjčení auta. Když s ní ale neumíte pořádně zacházet, zaplatíte desítky procent navíc na úrocích. Víte, jaké jsou výhody a nevýhody kreditní karty?

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  18. září 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo Pražská plynárenská nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Není však jisté, zda se v blízké budoucnosti dočkáme ještě výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Zabezpečení motorky - zámek na kolo
  17. září 2023|Petr Pohůdka
  Zabezpečení motorky: Jak zastavit zloděje

  Lankové a řetězové zámky, zámek kotoučové brzdy s alarmem nebo GPS lokátor. Zabezpečení motorky proti krádeži má různou podobu. Který způsob ochrany je nejlepší? Záleží na konkrétní situaci. Nejlépe uděláte, když zkombinujete více prvků.

 • Figurka Lego
  15. září 2023|Jana Březinová
  LEGO, akční figurky a další sběratelské kousky. Jak je pojistit?

  V kostičkách LEGO nebo pár sběratelských kartičkách můžete mít doma stovky tisíc korun, a tak by vám nemělo chybět kvalitní pojištění. Netradiční sběratelské předměty můžete zahrnout do běžného pojištění domácnosti nebo je pojistit jako sbírku – pak se vám bude hodit znalecký posudek.

 • Kalkulačka a papíry s grafy
  13. září 2023|Petr Woff
  Sankce za předčasné splacení hypotéky mají stoupnout až na desetitisíce Kč. Jak se jim vyhnete?

  Vláda chce dovolit bankám, aby pokutovaly svoje klienty za předčasné splacení hypotečních úvěrů. Někteří občané by potom museli uhradit navíc až 2 % z předčasně splacené části celkové jistiny. V navrženém zákoně jsou však popsány situace, kdy můžete hypotéku bezproblémově umořit ještě předtím, než skončí její fixace. Pokuta se vám vyhne, třeba když prodáte svou nemovitost nebo se rozvedete. 

 • Muž na motorce
  11. září 2023|Jana Březinová
  Pojištění na motorku: Jak se liší od pojištění auta?

  Povinné ručení na motorku je levnější oproti autu, naopak za pojištění havárie si výrazně připlatíte. Neměli byste podcenit pojištění odcizení, protože motorky se více kradou. Co dalšího byste měli vědět o pojištění motorky?

 • Žena sedí s nohama v ponožkách u topení
  09. září 2023|Petr Pohůdka
  Topná sezona začíná: 5 tipů, na co nezapomenout

  Údržba kotle a komínu, odvzdušnění radiátorů nebo správné nastavení termostatu. Na topnou sezonu se raději připravte s dostatečným předstihem – zejména pokud potřebujete využít služeb profesionálů. Dobrá příprava vám navíc může přinést významné úspory. Na co před startem topné sezony nezapomenout?