Blog
Energie
Solární elektrárna

Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

04. února 2020|Monika Šaríková|

Nové fotovoltaické elektrárny rostou na českých střechách jako houby po dešti a není divu. Ceny elektřiny stoupají, naopak náklady na instalaci fotovoltaiky klesají. A trend je jasný – stále více domácností dává přednost systémům s bateriovým úložištěm. Jaké jsou výhody a nevýhody ostrovní fotovoltaiky? Vyplatí se ji pořídit a za jak dlouho se vám investice vrátí? Máme pro vás podrobnosti.

Jak funguje ostrovní fotovoltaika?

Existují tři druhy fotovoltaických elektráren:

  • síťový systém (on-grid),

  • ostrovní systém (off-grid),

  • hybridní systém.


Ostrovní systém, nazývaný také off-grid, je varianta fotovoltaické elektrárny, která vůbec není připojena k distribuční síti. O uložení energie se starají akumulátory, z nichž se elektřina následně spotřebovává. V letních měsících vyrobí elektrárna nejvíce energie v čase mezi 9. až 17. hodinou, což je ale pro většinu domácností zároveň čas, kdy nikdo není doma. U ostrovní elektrárny to není problém, baterie se přes den dobijí a večer z nich elektřinu můžete čerpat.

Problém nastává v zimních měsících, kdy jsou krátké dny a často špatné počasí. Proto je většinou v českých podmínkách nutné doplnit ostrovní fotovoltaiku o záložní elektrocentrálu.

Kde ostrovní elektrárny využijete?

Pro pořízení ostrovní elektrárny existují dva důvody:

  • dům nemá elektrickou přípojku, nebo by její vybudování bylo příliš drahé,

  • majitelé se snaží o maximální soběstačnost, přestože je připojení k síti dostupné.


Pokud si pořizujete dům nebo chalupu někde na samotě u lesa, nemovitost nemusí mít připojení k elektrické síti. V tom případě se vám moc možností nenabízí a ostrovní elektrárny patří k nejlepším řešením. Nejen, že si ušetříte obíhání úřadů s žádostí o vybudování přípojky, což je časově náročný proces s nejistým výsledkem, ale navíc může být instalace ostrovní fotovoltaiky mnohem levnější variantou.

Ve druhém případě instalace ostrovního systému není nutnost, protože dům se může k síti připojit, ale majitelé dávají přednost stoprocentní nezávislosti na dodávkách elektřiny. K tomu můžou vést obavy před rostoucími cenami elektřiny nebo jejími častými výpadky. Při těchto obavách je další možností instalace hybridního systému, který kombinuje výhody on-grid a off-grid řešení. Hybridní systémy jsou připojeny na síť, ale zároveň disponují vlastními akumulátory. Popularita tohoto typu fotovoltaické elektrárny v České republice roste. S-Power Energies, jedna z předních firem v oblasti fotovoltaiky, uvádí, že v současné době dávají přednost instalaci sestavy s akumulací tři ze čtyř zákazníků.

Solární elektrárna

Poznejte výhody ostrovní fotovoltaiky

Uložíte si elektřinu na později

Zatímco fotovoltaická elektrárna vyrábí elektřinu během dne, obyvatelé domu jsou v tuto dobu obvykle v práci, a tak energii nikdo nespotřebuje. Díky ostrovní elektrárně si elektřinu během dne uložíte do akumulátoru, odkud ji pohodlně čerpáte po návratu domů.

Získáte ochranu před blackoutem

K výpadkům elektřiny menšího rozsahu dochází v České republice několikrát do roka, ale zpravidla se vyřeší během pár hodin. Zatím nejhorší blackout zažila Indie – dva dny bylo bez proudu více než 600 milionů obyvatel. Hrozí rozsáhlý výpadek elektřiny i u nás? Největší riziko pro naši síť představuje přetížení soustavy kvůli nadměrným tokům elektřiny z německých větrných elektráren.

Pokud si pořídíte ostrovní fotovoltaiku, nemusíte se blackoutu obávat. Narozdíl od síťových systémů vás nikdo nemůže odpojit, při výpadku se systém přepne do režimu napájení z akumulátorů.

Nemusíte se trápit cenami elektřiny

To platí jak pro výkupní cenu elektřiny, tak pro její nákupní cenu. Dříve byl nejpopulárnějším typem fotovoltaické elektrárny síťový systém kvůli bonusu, díky němuž mohli majitelé prodávat přebytky do sítě za vysokou cenu. S tím je teď konec. Výkupní cena elektřiny se pohybuje jen kolem 0,4 Kč/kWh, nákupní cena se však šplhá na desetinásobek. Navíc se v nejbližší době očekává další zdražování.

Jaké nevýhody mají ostrovní elektrárny?

Musíte se spolehnout sami na sebe

S instalací ostrovní elektrárny získáte absolutní nezávislost na distribuční síti, což s sebou nese také řadu nevýhod. I kdyby slunce nesvítilo týden v kuse, nemáte žádnou možnost, jak se připojit k dodávkám elektrické energie. Proto je potřeba vybavit sestavu záložním zdrojem, obvykle se využívá benzinový agregát.

Připlatíte si nebo se musíte uskromnit

100% závislost na výrobě vlastní elektřiny vyžaduje pro průměrnou nemovitost zapojení velkého setu akumulátorů, což navyšuje cenu instalace. Druhou možností je, že přizpůsobíte chod domácnosti omezeným dodávkám elektřiny.

Nemůžete žádat o dotaci

Na pořízení fotovoltaické elektrárny můžete využít dotaci Nová zelená úsporám až do výše 150 tisíc korun, ale pokud si instalujete ostrovní elektrárnu, bohužel nemáte nárok na žádnou podporu. Podmínkou pro získání dotace je totiž propojení s distribuční soustavou.

Kolik stojí ostrovní fotovoltaika?

Finanční náročnost i návratnost fotovoltaiky závisí na celé řadě faktorů, především na lokalitě. Cena nejběžnějších fotovoltaických elektráren o výkonu 2,5–3 kWp bez možnosti akumulace se pohybuje kolem 120–150 tisíc korun, zatímco ostrovní systém o stejných parametrech by vyšel minimálně na dvojnásobek. Tím se dostanete na návratnost investice přibližně 12 let. Přesto se instalace ostrovní fotovoltaiky vyplatí, protože životnost elektráren dosahuje alespoň 20 let a s rostoucími cenami elektřiny se bude návratnost zrychlovat.

Monika Šaríková Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).