Ostrovní dům na okraji lesa

Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

11. 2. 2023
|
Délka čtení: 7 min.

V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

Jak funguje ostrovní systém?

Energie prudce zdražila, a proto na střechách rodinných domů ještě rychleji než dříve přibývají fotovoltaické (solární) panely, které vyrábějí elektřinu ze slunečního záření. Některé rodiny si pořizují fotovoltaiku, ale přitom zůstávají připojené k centrální distribuční soustavě. Jiné jsou naprosto samostatné a žijí jako soběstačný energetický ostrov.

Jak můžete získávat elektřinuZ distribuční soustavyZ vlastní elektrárny

On-grid, tradiční síťové řešení

Ano

Ne

Hybridní systém

Ano

Ano

Off-grid neboli ostrovní systém

Ne

Ano

Ostrovní systém bývá nutností v rodinných domech, které stojí na samotě a nikde poblíž nemají veřejnou energetickou infrastrukturu. Náklady na zbudování nového elektrického vedení, jehož délka přesahuje 50 metrů, totiž platí odběratel. Ovšem ostrovní elektrárny šetří peníze i v hustě osídlených lokalitách, kde by jinak další přípojku financoval distributor. 

K soběstačnosti potřebujete vlastní energetický zdroj a baterii, která funguje jako stabilizační prvek. Za příznivého počasí vyrobíte více elektřiny, než kolik okamžitě spotřebujete, a proto přebytky jdou do bateriového úložiště. Jakmile se povětrnostní podmínky zhorší a výroba klesne na minimum nebo na nulu, potřebnou energii načerpáte ze svojí baterie.

Kolik stojí soběstačnost?

Dodavatelé jdou vstříc poptávce, a proto kromě elektřiny prodávají také fotovoltaiku na klíč. Nabízejí bezplatnou konzultaci, individuální návrh, instalaci celého systému a vyřizují dotaci v programu Nová zelená úsporám. Srovnejme modelové příklady, které prezentuje společnost Centropol Energy.

ParametryMenší variantaStřední variantaVětší varianta

Potřebná plocha

30 m2

40 m2

50 m2

Špičkový výkon

6 kWp

8 kWp

10 kWp

Vyrobená elektřina

6 000 kWh/rok

8 000 kWh/rok

10 000 kWh/rok

Kapacita baterie

10,65 kWh

10,65 kWh

10,65 kWh

Cena bez dotace

444 000 Kč

484 000 Kč

524 000 Kč

Dotace

205 000 Kč

205 000 Kč

205 000 Kč

Sleva

5 000 Kč

5 000 Kč

5 000 Kč

Výsledná cena

234 000 Kč

274 000 Kč

314 000 Kč

Jde o zjednodušené příklady, přesné parametry závisejí na konkrétním případě. 

Fotovoltaika ušetří tisíce Kč/rok

Většina českých domácností odebírá elektřinu z centrální distribuční soustavy, které se v angličtině říká grid. Jde o venkovní rozvodny, trafostanice, sloupy a dráty nebo podzemní kabely. Distribuční soustavu provozuje místní distributor: ČEZ Distribuce (ve většině České republiky), EG.D (v jižních okresech), nebo Pražská energetika (v Praze). 

Odběratel potřebuje také svého dodavatele, od kterého kupuje samotnou elektřinu. V tomto případě sami rozhodujete, jestli si vyberete společnost ČEZ Prodej, E.ON Energie, Pražská energetika, nebo někoho jiného. Dodavatelé každopádně v posledním roce zdražili natolik, že vláda zavedla cenové stropy a zbylé náklady dotuje ze státního rozpočtu. 

Typická česká domácnost používá úsporné elektrospotřebiče, elektřinou nevytápí ani neohřívá užitkovou vodu. Patří do distribuční sazby D02d, kde ročně spotřebuje 1 905 kilowatthodin (kWh) elektrické energie. Pokud na největším distribučním území platí maximální cenu, letos na pravidelných měsíčních zálohách odvede dohromady 19 884 Kč.

Vyplatí se ostrovní elektrárny?

Známe pořizovací cenu a potenciální úsporu. Nyní lehce spočítáme teoretickou návratnost ostrovního systému: Zaplatíte-li 314 000 Kč a každoročně na elektřině ušetříte 19 884 Kč, investice se vám vyplatí za necelých 16 let.

Ale zvažte, zda o Vánocích ozdobíte svůj dům světelnými řetězy, nebo raději zapálíte svíčky. V prosinci máme nejdelší noci, a proto fotovoltaické panely vyrobí pouhé 1 až 3 % svojí celoroční produkce. Jestli vyprodukují 10 000 kWh/rok, na nejtemnější prosincový den vychází méně než 4 kWh. Typická česká domácnost přitom denně spotřebuje přes 5 kWh.

Připravte se, že v zimních měsících vám fotovoltaika nemusí vyrobit dostatek elektrické energie a svoje limity má také baterie. Běžné bateriové úložiště vystačí zhruba na 2 dny, takže v létě nepojme tolik elektřiny, abyste měli zálohu na celou zimu. V nejkrušnějších dnech se tedy buďto uskromníte, nebo potřebujete ještě jiný energetický zdroj. Jako případná alternativa poslouží větrná elektrárna, benzínová či naftová elektrocentrála apod.

Chci výhodnější elektřinu

Kolik aktuálně zaplatíte za elektřinu?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny momentálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Výhody a nevýhody ostrovní fotovoltaické elektrárny

Jaké nevýhody má ostrovní fotovoltaika

 • V nejtemnějších dnech se musíte uskromnit nebo potřebujete náhradní zdroj.

 • Svoje přebytky nemůžete prodávat do distribuční soustavy.

 • Za distribuční soustavu zodpovídá distributor, ale pokud se vám po záruční lhůtě porouchá ostrovní systém, opravu zařizujete a platíte sami.

Jaké výhody má ostrovní fotovoltaická elektrárna

 • Neplatíte měsíční zálohy ani roční účty za elektřinu.

 • Jste chráněni před případným regionálním a celostátním blackoutem (výpadkem elektrického proudu). 

 • Chráníte životní prostředí, protože fotovoltaika na rozdíl od uhelných a atomových elektráren neprodukuje oxid uhličitý ani jaderný odpad.

Nezavrhujte hybridní systém

Distributoři jsou spolehliví, ale od svých zákazníků každý měsíc požadují distribuční poplatky. Fotovoltaické elektrárny vám pomohou k soběstačnosti, avšak přes zimu mají malý výkon. Ideálně vypadá hybridní systém

Ve slunečných měsících svoje přebytky prodáte do distribuční soustavy. Některé společnosti nabízejí, že vaši elektřinu koupí za 75 % současné velkoobchodní spotové (momentální) ceny. Pokud takhle udáte 8 000 kWh, aktuální výdělek činí zhruba 20 000 Kč. Ale fotovoltaika má svoje slabší měsíce, takže v zimě z distribuční soustavy odeberete elektřinu, která by vám jinak chyběla.

Ostrovní solární elektrárna svépomocí

V internetových obchodech seženete fotovoltaické sady pro kutily. Například společnost TIPA nabízí solární sestavu, která dosahuje výkonu až 10 kWp, v bateriích pojme až 10,24 kWh a stojí 432 521 Kč. Jenomže kutilové nedostanou dotaci, pokud si elektrárnu nainstalují sami a nejsou takzvanou oprávněnou osobou (nemají patřičné živnostenské oprávnění a profesní kvalifikaci).

Rozmyslete se, jestli investujete do vlastní fotovoltaiky a jakou případně zvolíte. Mezitím vám spočítáme, kolik zaplatíte za elektřinu z distribuční soustavy. Ceny na velkoobchodních burzách vloni raketově rostly, ale nyní konečně klesly a zlevnili také někteří dodavatelé. Budoucnost však zůstává nejistá. Jestli chcete, převedeme vás na fixovaný tarif pod cenovým stropem.

Kalkulačky cen energií

Trápí vás vysoké účty za energie?

Srovnejte si nabídky jednotlivých dodavatelů v našich kalkulačkách a zjistěte, zda na trhu najdete výhodnější. Případný přechod k jinému dodavateli vyřešíme zdarma za vás.

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Faktura za elektřinu s mincemi a žárovkou
  31. května 2023|Jana Březinová
  Cena elektřiny: Z čeho se skládá?

  Když se podíváte na fakturu za elektřinu, zjistíte, že je výsledná cena složena z řady položek. Naúčtovanou máte nejen spotřebu, ale i další poplatky. Zjistěte, z čeho se skládá cena elektřiny a jak ušetřit.

 • Palubní kamera na čelním skle v autě
  29. května 2023|Jana Březinová
  Palubní kamera do auta: Jak se nedostat do problémů se zákonem

  Stále více lidí si do svého vozidla pořizuje palubní kameru. Záznam z kamery se totiž hodí jako důkazní materiál pro policii či pojišťovnu. Pozor by si však řidiči měli dát na to, jak se záznamy z kamer nakládají, jinak se sami mohou dostat do křížku se zákonem.

 • Žena hledá v batohu pas
  27. května 2023|Jana Březinová
  Co dělat, když v zahraničí ztratíte doklady

  Pokud přijdete vlastní či cizí vinou o občanský průkaz, cestovní pas nebo řidičský průkaz, nevyhnete se jednání s policií a českým zastupitelským úřadem. Přečtěte si, co dělat při ztrátě dokladů, abyste se bez problémů mohli vrátit domů.

 • Výpočet půjčky
  25. května 2023|Nikola Zatloukalová
  Jak vybrat půjčku? RPSN hodně pomůže, není ale jediným ukazatelem výhodné půjčky

  Nabídky levných a dokonale výhodných půjček na vás útočí ze všech stran. Herci v reklamách slibují nízké úroky, minimální či nulové poplatky, ale i bonusy za řádné splácení. Jak poznáte, že je pro vás půjčka skutečně výhodná? Potřebujete k tomu znát více než jen RPSN.

 • Solární panely na střeše domu
  23. května 2023|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Zásuvky s eury
  21. května 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Maďaři mají nejlevnější elektřinu, ale nejvyšší inflaci

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, avšak narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto drasticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavedly nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Maďarsko vsadilo na nízké cenové stropy, ale potom trpělo nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ovšem benzínu máme dostatek.

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  19. května 2023|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 495 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Nastavení kotle
  17. května 2023|Monika Šaríková
  Nový kotel: Jak dosáhnout maximální úspory?

  Dosloužil vám starý kotel na tuhá paliva a pořídili jste si nový? To je krok nejen k⁠ ekologickému vytápění, ale většinou také k úspoře nákladů. Víte, na co byste si měli dát při výběru nového kotle pozor a jak ho nastavit, tak aby se vám provoz vyplatil?

 • cestování-vozem
  15. května 2023|Petr Pohůdka
  Kolik stojí benzín a nafta? Srovnáváme ceny pohonných hmot v tuzemsku a zahraničí

  Čerpací stanice prudce zdražily, ale stále jsou mezi nimi významné rozdíly. V tuzemsku zůstává nejnákladnější Praha, zatímco nejlevnější benzín a naftu natankujete v Ústeckém a Karlovarském kraji. Za státními hranicemi ušetříte v Polsku a Slovinsku, ale vyšší účty očekávejte v Rakousku. Současné ceny pohonných hmot porovnáváme v grafech, které zachycují celou Českou republiku i Evropskou unii.

 • Muž na papír zapisuje stav plynoměru
  14. května 2023|Petr Woff
  Jaké jsou náklady na vytápění plynem?

  Výrobci kondenzačních kotlů a kominíci zdražili, energie však zlevňuje. Kubík zemního plynu stojí 29 až 102 Kč. Kilowatthodina vyjde na 2,68 až 9,57 Kč. Záleží na vaší spotřebě, na dodavateli a ceníku, který preferujete. V článku srovnáme minimální, průměrné a maximální náklady na vytápění plynem.