Žena ve svetru sedí na topení

Jak šetřit na vytápění

Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

Nastavte topení na nižší teploty

Častým nešvarem českých domácností je přetápění, zejména při využití ústředního topení. Stačí otočit kohoutem a rázem máte v bytě 25 stupňů. To je ale zbytečně moc nejen pro vaši peněženku – příliš vysoká teplota má totiž negativní vliv i na lidské zdraví. Přetápění oslabuje imunitní systém a vede k vysušení sliznic, což zvyšuje jejich náchylnost k onemocnění.

Optimální teplota v místnosti, kde pobýváte dlouhodobě a příliš se nepohybujete, činí 19–21 °C. Tolik stupňů si nastavte v obývacím a dětském pokoji či pracovně. V kuchyni jste v pohybu, a navíc se teplota zvyšuje vařením a pečením, proto stačí 17 °C. Na spaní snižte teplotu v ložnici na 16–18 °C, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější. Nejvyšší teplotu si nastavte v koupelně na 24 °C. Na chodbách a schodištích stačí 15 °C. V místnostech, které vůbec nevyužíváte nebo v nich jen skladujete věci, udržujte teplotu 12–15 °C.

Aby teplo zbytečně neunikalo, zavírejte dveře mezi místnostmi. To platí především tam, kde máte nejvyšší rozdíl teplot – například mezi obývacím pokojem a chodbou. Zavřené dveře udrží požadovanou teplotu uvnitř místnosti a brání průvanu.

Využíváte-li podlahové topení, měla by vám stačit teplota ještě o stupeň nižší. Pocitově totiž vnímáme teplo od nohou, a proto se budete cítit příjemně i při nižších teplotách. Pokud nemáte podlahové topení, můžete zvýšit svůj komfort pomocí teplých ponožek.

Náš tip

Víte, že snížení teploty vytápění o 1 °C vám přinese úsporu kolem 6 %?

Správně nastavte termostat a termostatické hlavice

S korigováním teploty vám pomůže termostat. Díky němu nemusíte topení neustále vypínat a zapínat, termostat řídí teplotu vytápění i v době, kdy nejste doma. Při odchodu z domu a na noc nevypínejte topení úplně, raději udržujte teplotu jen o pár stupňů nižší. Jinak hrozí, že vychladnou stěny domu a pro opětovné vytopení místností spálíte více energie, než když budete dům neustále temperovat. Na termostatu si nastavíte časy spínání, třeba tak, aby se teplota zvýšila hodinu před tím, než přijdete domů z práce či ze školy.

Na podobném principu fungují termostatické hlavice na radiátorech, které můžete využít i u ústředního topení. Pokud si přejete, aby topení spínalo automaticky, pořiďte si digitální hlavice, na nichž nastavíte časy a teploty vytápění. Pro milovníky technologií se nabízí chytré termostaty ovládané mobilní aplikací, které můžete začlenit do své chytré domácnosti.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny elektřiny

Odvzdušněte radiátory

Zdá se vám, že radiátory nehřejí, jak by měly? Na vině mohou být vzduchové bubliny. Zavzdušněné radiátory poznáte snadno – když na těleso sáhnete, je u regulačního ventilu horké, ale na druhém konci studené. Odvzdušnění radiátorů byste měli provádět vždy na začátku topné sezóny a poté jednou za tři měsíce.

Zapněte topení a otevřete regulační ventily naplno. Postupujte od nejnižších pater směrem nahoru a odvzdušňujte jeden radiátor po druhém. Otevřete odvzdušňovací ventil a nechte unikat vzduch. Jakmile začne z radiátoru téct voda, ventil zavřete.

Náš tip

Odvzdušnili jste všechny radiátory, ale stále zůstávají studené? Možná není v otopné soustavě dostatek vody. Pro správné fungování musí být v soustavě dostatečný tlak. Dopusťte vodu a radiátory znovu odvzdušněte.

Abyste se vyhnuli pravidelnému vyhánění vzduchu z radiátorů, instalujte na topná tělesa samoodvzdušňovací ventily. Jeden kus stojí kolem dvou stovek a automaticky odvzdušní radiátory podle potřeby.

Nechte teplo volně proudit

Pokud se teplo z radiátorů zarazí o nábytek či těžké závěsy, náklady na vytápění se budou zbytečně zvyšovat. Odsuňte od radiátorů skříně a pohovku. Nezakrývejte topná tělesa záclonami ani závěsy. Nesušte na radiátorech prádlo.

Lepší využití tepla z radiátorů zajistí také odrazové fólie. Běžně se totiž radiátory umisťují těsně ke stěně pod okno, tudíž polovina tepla sálá opačným směrem, než bychom potřebovali. Když na stěnu za radiátor umístíte odrazovou fólii, teplo se odrazí směrem do interiéru. Fólie se vyrábí z hliníku, který výborně odráží tepelné záření. Některé fólie jsou zároveň opatřeny izolační vrstvou – tím brání ohřívání stěny za radiátorem a pomáhají zužitkovat teplo uvnitř místnosti.

Větrejte ekonomicky

Úsporné topení jde ruku v ruce se správným větráním. V zimních měsících zcela zapomeňte na větrání přes ventilaci – to jen ochlazuje stěny v okolí oken, ale vzduch řádně nevymění. Šetření energie dosáhnete, když budete větrat krátce a intenzivně.

Otevřete okna dokořán a vytvořte průvan. Stačí 2 minuty každých pár hodin a v bytě budete mít neustále čerstvý vzduch, aniž byste přišli o drahocenné teplo.

Používejte správně rolety a žaluzie

S úsporou energií na topení vám pomohou rolety, žaluzie či závěsy. Když během dne svítí do místnosti slunce, nezatemňujte okna a nechte teplým paprskům volnou cestu. Naopak v noci vám rolety a žaluzie vylepší izolaci oken. Nejlepší izolační vlastnosti mají venkovní rolety, ale pomůže zatáhnout i vnitřní rolety či žaluzie, případně závěsy. Ty by však měly zakrývat pouze okno, nikoliv topení pod ním.

Jelikož přes okna a dveře uniká nejvíce tepla, vyplatí se zainvestovat do jejich dodatečného zateplení. Nemáte-li nová okna s dvojsklem nebo trojsklem, zajistí vám vyšší tepelný komfort termoizolační fólie, která se lepí na prosklené plochy. Díky fólii bude přes skla unikat méně tepla.

Vylepšete izolaci domu jednoduše a levně

Nemusíte hned zateplovat celý dům. I jednoduché úpravy v domácnosti za pár stovek korun vám přinesou úsporu nákladů na vytápění. Většina tepelných ztrát vzniká u oken a dveří, a to nejen přes prosklené plochy. Problémem bývá špatné osazení rámů. Zkontrolujte, zda i vaše okna a dveře nemají netěsnosti mezi rámem a zdí. Pokud ano, tak je vytmelte.

Posuďte také kvalitu těsnění oken a dveří. Jestliže je staré a zpuchřelé, vyměňte ho za nové. Utěsněte škvíry pod vchodovými dveřmi, existují na to speciální lišty s kartáčkem. Zabránit profukování pode dveřmi částečně pomohou i dekorační zarážky ke dveřím.

Pořiďte si deky a koberečky

Máte v bytě dlažbu či plovoucí podlahu? Studená podlaha vyvolává pocit chladu od nohou, což snižuje tepelný komfort. V zimních měsících proto vsaďte na koberce. Položte koberečky všude, kde máte nohy na podlaze – u pohovky, u kuchyňské linky a podobně.

Největší pocit chladu nás přepadá ve chvílích, kdy sedíme a nic neděláme. Proto si pořiďte do obývacího pokoje deku nebo pléd, který vás zahřeje při sledování televize i čtení knížky. Máte-li koženou či koženkovou sedačku, můžete jí na zimu obléknout do hřejivého potahu.

Jak ušetřit na vytápění - Radiátor

Nechte provést servis a revizi kotle

Jestliže využíváte vlastní plynový kotel nebo kotel na pevná paliva, dosáhnete na topení levně, když se o zařízení budete správně starat. To znamená kotel pravidelně čistit a servisovat.

U plynového kotle nechte veškeré úkony na servisním technikovi. Ten kotel vyčistí, seřídí a případně vymění vadné součástky. Kotel tak bude topit maximálně úsporně. Každý výrobce kotlů obvykle doporučuje své techniky, stejně jako interval pro provádění servisu. Ideální je objednat si servis kotle jednou ročně před začátkem topné sezóny. U firem navíc platí povinnost provádět revizi plynového kotle jednou za tři roky.


Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu


Ani majitelé kotlů na pevná paliva se nevyhnou údržbě. Samozřejmostí je pravidelné čištění kotle od dehtu a sazí. Díky němu je vytápění domu účinnější a spotřebujete méně paliva. K čištění použijte škrabku a ocelové kartáče. Pokud topíte každý den, doporučuje se kotel čistit jednou za 14 dní.

Nezapomeňte na revizi spalinových cest

Pro majitele kotlů nekončí údržba u samotného zařízení, důležitá je rovněž průchodnost spalinových cest. Když kotel dobře táhne, zvyšuje se účinnost vytápění a snižuje se spotřeba paliva. Údržba spalinových cest je nezbytná také kvůli hrozbě otravy oxidem uhelnatým nebo požáru.

Revize spalinových cest je povinná pro majitele kotlů na pevná paliva, a to jednou ročně. Stačí kontaktovat kominíka. Toho by si měli jednou ročně pozvat i majitelé plynových kotlů a dalších plynových zařízení.

Najděte výhodnějšího dodavatele a topte levněji

Šetření energie není jediný způsob, jak snížit účty za elektřinu či zemní plyn. Přestože v současné situaci museli k výraznému zdražení přistoupit všichni dodavatelé na trhu, může být změna dodavatele cestou k úspoře.

Ušetřit lze i změnou dodavatele energií

Vybírejte mezi prověřenými dodavateli na Srovnejto.cz. Stačí pár minut, abyste zjistili, zda neplatíte za energie zbytečně moc. Pokud se vám některá nabídka zalíbí, můžete hned změnit dodavatele z pohodlí domova.

Chci nabídku energií na míru

Pořiďte si další zdroj vytápění domu

Pořízení krbových kamen či krbu sníží vaši závislost na elektřině a plynu. Dřevo patří dlouhodobě k nejlevnějším zdrojům vytápění. Přitápění v krbových kamnech by tak mělo alespoň trochu ulevit vašemu rodinnému rozpočtu. Nicméně před instalací doplňkového zdroje se poraďte s odborníky – krbová kamna se většinou nehodí do zateplených novostaveb a dobře nefungují ani v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Topení levně? Investujte do alternativních zdrojů

Přemýšlíte-li nad levným vytápěním z dlouhodobého hlediska, rozhodně stojí za zvážení investice do alternativního úsporného topení. K nejoblíbenějším typům patří tepelné čerpadlo, které dokáže odebírat teplo z okolního prostředí – vzduchu, vody nebo země. V České republice se nejvíce využívají tepelná čerpadla vzduch-voda. Výrobci uvádějí, že na 1 kWh dodané elektřiny dokáže zařízení vyprodukovat 4 kWh energie.

Hledáte-li úsporné elektrické topení, můžete zauvažovat o instalaci solárních panelů. Ty alespoň z části pokryjí spotřebu elektrické energii v domácnostech, zejména v kombinaci s akumulací do baterií. Samozřejmě fotovoltaická elektrárna má v zimních měsících své limity, ale pomůže vám šetřit elektřinu po celý roku.

Náklady na vytápění výrazně sníží také zateplení domu. Kvalitní izolace vám ušetří až desítky procent na účtech za vytápění domu, zároveň zvýší váš tepelný komfort během letních měsíců.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Zapínání indukčního sporáku
  Energie
  13. března 2023|Pavla Pavelková
  Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

  Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

 • Síť elektrického vedení při západu slunce
  Energie
  07. března 2023|Jana Březinová
  Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

  Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

 • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
  Energie
  01. března 2023|Petr Pohůdka
  Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

  Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

 • Energetický štítek domu
  Energie
  17. února 2023|Jana Březinová
  Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

  Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

 • Ostrovní dům na okraji lesa
  Energie
  11. února 2023|Petr Woff
  Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

  V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

 • Moderní pasivní dům
  Energie
  07. února 2023|Petr Pohůdka
  Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

  Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

 • Žárovka s mincemi v pozadí
  Energie
  31. ledna 2023|Petr Woff
  Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

  Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti ČEZ, E.ON, innogy, PRE nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

 • Technik kontroluje kotel
  Energie
  21. ledna 2023|Petr Woff
  Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

  Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

 • Instalace solárních panelů na rodinném domě
  Energie
  17. ledna 2023|Jana Březinová
  Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

  Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

 • Zásuvky s eury
  Energie
  13. ledna 2023|Petr Woff
  Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

  Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

 • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
  Energie
  05. ledna 2023|Petr Pohůdka
  LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

  Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

 • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
  Energie
  29. prosince 2022|Petr Woff
  Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

  V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

 • Dráty vysokého napětí
  Energie
  19. prosince 2022|Petr Woff
  Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

  Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

 • Regulace teploty na elektrickém topení
  Energie
  16. prosince 2022|Jana Březinová
  Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

  Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

 • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
  Energie
  09. prosince 2022|Petr Woff
  Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

  Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

 • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
  Energie
  05. prosince 2022|Jana Březinová
  Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

  Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

 • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
  Energie
  02. prosince 2022|Jana Březinová
  Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

  U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.