Žena ve svetru sedí na topení

Jak šetřit na vytápění

Publikováno: 4. 10. 2022
|
Délka: 13 min.

Čeká nás nejdražší topná sezóna posledních let, která může některé domácnosti přivést až do finančních problémů. Proto se hodí vědět, jak snížit náklady na vytápění. Máme pro vás praktické tipy na levné topení, ať vytápíte elektřinou, plynem, dřevem nebo ústředním topením.

Nastavte topení na nižší teploty

Častým nešvarem českých domácností je přetápění, zejména při využití ústředního topení. Stačí otočit kohoutem a rázem máte v bytě 25 stupňů. To je ale zbytečně moc nejen pro vaši peněženku – příliš vysoká teplota má totiž negativní vliv i na lidské zdraví. Přetápění oslabuje imunitní systém a vede k vysušení sliznic, což zvyšuje jejich náchylnost k onemocnění.

Optimální teplota v místnosti, kde pobýváte dlouhodobě a příliš se nepohybujete, činí 19–21 °C. Tolik stupňů si nastavte v obývacím a dětském pokoji či pracovně. V kuchyni jste v pohybu, a navíc se teplota zvyšuje vařením a pečením, proto stačí 17 °C. Na spaní snižte teplotu v ložnici na 16–18 °C, bude se vám lépe usínat a spánek bude kvalitnější. Nejvyšší teplotu si nastavte v koupelně na 24 °C. Na chodbách a schodištích stačí 15 °C. V místnostech, které vůbec nevyužíváte nebo v nich jen skladujete věci, udržujte teplotu 12–15 °C.

Aby teplo zbytečně neunikalo, zavírejte dveře mezi místnostmi. To platí především tam, kde máte nejvyšší rozdíl teplot – například mezi obývacím pokojem a chodbou. Zavřené dveře udrží požadovanou teplotu uvnitř místnosti a brání průvanu.

Využíváte-li podlahové topení, měla by vám stačit teplota ještě o stupeň nižší. Pocitově totiž vnímáme teplo od nohou, a proto se budete cítit příjemně i při nižších teplotách. Pokud nemáte podlahové topení, můžete zvýšit svůj komfort pomocí teplých ponožek.

Náš tip

Víte, že snížení teploty vytápění o 1 °C vám přinese úsporu kolem 6 %?

Správně nastavte termostat a termostatické hlavice

S korigováním teploty vám pomůže termostat. Díky němu nemusíte topení neustále vypínat a zapínat, termostat řídí teplotu vytápění i v době, kdy nejste doma. Při odchodu z domu a na noc nevypínejte topení úplně, raději udržujte teplotu jen o pár stupňů nižší. Jinak hrozí, že vychladnou stěny domu a pro opětovné vytopení místností spálíte více energie, než když budete dům neustále temperovat. Na termostatu si nastavíte časy spínání, třeba tak, aby se teplota zvýšila hodinu před tím, než přijdete domů z práce či ze školy.

Na podobném principu fungují termostatické hlavice na radiátorech, které můžete využít i u ústředního topení. Pokud si přejete, aby topení spínalo automaticky, pořiďte si digitální hlavice, na nichž nastavíte časy a teploty vytápění. Pro milovníky technologií se nabízí chytré termostaty ovládané mobilní aplikací, které můžete začlenit do své chytré domácnosti.

Chci výhodnější elektřinu

Jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny elektřiny aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny elektřiny

Odvzdušněte radiátory

Zdá se vám, že radiátory nehřejí, jak by měly? Na vině mohou být vzduchové bubliny. Zavzdušněné radiátory poznáte snadno – když na těleso sáhnete, je u regulačního ventilu horké, ale na druhém konci studené. Odvzdušnění radiátorů byste měli provádět vždy na začátku topné sezóny a poté jednou za tři měsíce.

Zapněte topení a otevřete regulační ventily naplno. Postupujte od nejnižších pater směrem nahoru a odvzdušňujte jeden radiátor po druhém. Otevřete odvzdušňovací ventil a nechte unikat vzduch. Jakmile začne z radiátoru téct voda, ventil zavřete.

Náš tip

Odvzdušnili jste všechny radiátory, ale stále zůstávají studené? Možná není v otopné soustavě dostatek vody. Pro správné fungování musí být v soustavě dostatečný tlak. Dopusťte vodu a radiátory znovu odvzdušněte.

Abyste se vyhnuli pravidelnému vyhánění vzduchu z radiátorů, instalujte na topná tělesa samoodvzdušňovací ventily. Jeden kus stojí kolem dvou stovek a automaticky odvzdušní radiátory podle potřeby.

Nechte teplo volně proudit

Pokud se teplo z radiátorů zarazí o nábytek či těžké závěsy, náklady na vytápění se budou zbytečně zvyšovat. Odsuňte od radiátorů skříně a pohovku. Nezakrývejte topná tělesa záclonami ani závěsy. Nesušte na radiátorech prádlo.

Lepší využití tepla z radiátorů zajistí také odrazové fólie. Běžně se totiž radiátory umisťují těsně ke stěně pod okno, tudíž polovina tepla sálá opačným směrem, než bychom potřebovali. Když na stěnu za radiátor umístíte odrazovou fólii, teplo se odrazí směrem do interiéru. Fólie se vyrábí z hliníku, který výborně odráží tepelné záření. Některé fólie jsou zároveň opatřeny izolační vrstvou – tím brání ohřívání stěny za radiátorem a pomáhají zužitkovat teplo uvnitř místnosti.

Větrejte ekonomicky

Úsporné topení jde ruku v ruce se správným větráním. V zimních měsících zcela zapomeňte na větrání přes ventilaci – to jen ochlazuje stěny v okolí oken, ale vzduch řádně nevymění. Šetření energie dosáhnete, když budete větrat krátce a intenzivně.

Otevřete okna dokořán a vytvořte průvan. Stačí 2 minuty každých pár hodin a v bytě budete mít neustále čerstvý vzduch, aniž byste přišli o drahocenné teplo.

Používejte správně rolety a žaluzie

S úsporou energií na topení vám pomohou rolety, žaluzie či závěsy. Když během dne svítí do místnosti slunce, nezatemňujte okna a nechte teplým paprskům volnou cestu. Naopak v noci vám rolety a žaluzie vylepší izolaci oken. Nejlepší izolační vlastnosti mají venkovní rolety, ale pomůže zatáhnout i vnitřní rolety či žaluzie, případně závěsy. Ty by však měly zakrývat pouze okno, nikoliv topení pod ním.

Jelikož přes okna a dveře uniká nejvíce tepla, vyplatí se zainvestovat do jejich dodatečného zateplení. Nemáte-li nová okna s dvojsklem nebo trojsklem, zajistí vám vyšší tepelný komfort termoizolační fólie, která se lepí na prosklené plochy. Díky fólii bude přes skla unikat méně tepla.

Vylepšete izolaci domu jednoduše a levně

Nemusíte hned zateplovat celý dům. I jednoduché úpravy v domácnosti za pár stovek korun vám přinesou úsporu nákladů na vytápění. Většina tepelných ztrát vzniká u oken a dveří, a to nejen přes prosklené plochy. Problémem bývá špatné osazení rámů. Zkontrolujte, zda i vaše okna a dveře nemají netěsnosti mezi rámem a zdí. Pokud ano, tak je vytmelte.

Posuďte také kvalitu těsnění oken a dveří. Jestliže je staré a zpuchřelé, vyměňte ho za nové. Utěsněte škvíry pod vchodovými dveřmi, existují na to speciální lišty s kartáčkem. Zabránit profukování pode dveřmi částečně pomohou i dekorační zarážky ke dveřím.

Pořiďte si deky a koberečky

Máte v bytě dlažbu či plovoucí podlahu? Studená podlaha vyvolává pocit chladu od nohou, což snižuje tepelný komfort. V zimních měsících proto vsaďte na koberce. Položte koberečky všude, kde máte nohy na podlaze – u pohovky, u kuchyňské linky a podobně.

Největší pocit chladu nás přepadá ve chvílích, kdy sedíme a nic neděláme. Proto si pořiďte do obývacího pokoje deku nebo pléd, který vás zahřeje při sledování televize i čtení knížky. Máte-li koženou či koženkovou sedačku, můžete jí na zimu obléknout do hřejivého potahu.

Jak ušetřit na vytápění - Radiátor

Nechte provést servis a revizi kotle

Jestliže využíváte vlastní plynový kotel nebo kotel na pevná paliva, dosáhnete na topení levně, když se o zařízení budete správně starat. To znamená kotel pravidelně čistit a servisovat.

U plynového kotle nechte veškeré úkony na servisním technikovi. Ten kotel vyčistí, seřídí a případně vymění vadné součástky. Kotel tak bude topit maximálně úsporně. Každý výrobce kotlů obvykle doporučuje své techniky, stejně jako interval pro provádění servisu. Ideální je objednat si servis kotle jednou ročně před začátkem topné sezóny. U firem navíc platí povinnost provádět revizi plynového kotle jednou za tři roky.


Chci výhodnější plyn

Jaké ceny plynu aktuálně nabízí dodavatelé?

Zjistěte, jaké ceny plynu aktuálně nabízí jednotliví dodavatelé.

Chci si spočítat aktuální ceny plynu


Ani majitelé kotlů na pevná paliva se nevyhnou údržbě. Samozřejmostí je pravidelné čištění kotle od dehtu a sazí. Díky němu je vytápění domu účinnější a spotřebujete méně paliva. K čištění použijte škrabku a ocelové kartáče. Pokud topíte každý den, doporučuje se kotel čistit jednou za 14 dní.

Nezapomeňte na revizi spalinových cest

Pro majitele kotlů nekončí údržba u samotného zařízení, důležitá je rovněž průchodnost spalinových cest. Když kotel dobře táhne, zvyšuje se účinnost vytápění a snižuje se spotřeba paliva. Údržba spalinových cest je nezbytná také kvůli hrozbě otravy oxidem uhelnatým nebo požáru.

Revize spalinových cest je povinná pro majitele kotlů na pevná paliva, a to jednou ročně. Stačí kontaktovat kominíka. Toho by si měli jednou ročně pozvat i majitelé plynových kotlů a dalších plynových zařízení.

Najděte výhodnějšího dodavatele a topte levněji

Šetření energie není jediný způsob, jak snížit účty za elektřinu či zemní plyn. Přestože v současné situaci museli k výraznému zdražení přistoupit všichni dodavatelé na trhu, může být změna dodavatele cestou k úspoře.

Ušetřit lze i změnou dodavatele energií

Vybírejte mezi prověřenými dodavateli na Srovnejto.cz. Stačí pár minut, abyste zjistili, zda neplatíte za energie zbytečně moc. Pokud se vám některá nabídka zalíbí, můžete hned změnit dodavatele z pohodlí domova.

Chci nabídku energií na míru

Pořiďte si další zdroj vytápění domu

Pořízení krbových kamen či krbu sníží vaši závislost na elektřině a plynu. Dřevo patří dlouhodobě k nejlevnějším zdrojům vytápění. Přitápění v krbových kamnech by tak mělo alespoň trochu ulevit vašemu rodinnému rozpočtu. Nicméně před instalací doplňkového zdroje se poraďte s odborníky – krbová kamna se většinou nehodí do zateplených novostaveb a dobře nefungují ani v kombinaci s tepelným čerpadlem.

Topení levně? Investujte do alternativních zdrojů

Přemýšlíte-li nad levným vytápěním z dlouhodobého hlediska, rozhodně stojí za zvážení investice do alternativního úsporného topení. K nejoblíbenějším typům patří tepelné čerpadlo, které dokáže odebírat teplo z okolního prostředí – vzduchu, vody nebo země. V České republice se nejvíce využívají tepelná čerpadla vzduch-voda. Výrobci uvádějí, že na 1 kWh dodané elektřiny dokáže zařízení vyprodukovat 4 kWh energie.

Hledáte-li úsporné elektrické topení, můžete zauvažovat o instalaci solárních panelů. Ty alespoň z části pokryjí spotřebu elektrické energii v domácnostech, zejména v kombinaci s akumulací do baterií. Samozřejmě fotovoltaická elektrárna má v zimních měsících své limity, ale pomůže vám šetřit elektřinu po celý roku.

Náklady na vytápění výrazně sníží také zateplení domu. Kvalitní izolace vám ušetří až desítky procent na účtech za vytápění domu, zároveň zvýší váš tepelný komfort během letních měsíců.

Autor - Jana Březinová
Jana Březinová Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

 • Solární panely na střeše domu
  Energie
  20. listopadu 2022|Petr Woff
  Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

  Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

 • Balkónové solární panely
  Energie
  14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
  Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

  V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

 • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
  Energie
  08. listopadu 2022|Petr Woff
  Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

  Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

 • Energetické třídy spotřebičů - žárovka s rozdělením energetických tříd
  Energie
  25. října 2022|Jana Březinová
  Vyznáte se v energetických třídách spotřebičů?

  Abyste si mohli porovnat energetickou náročnost spotřebičů, označují se energetickými štítky. V roce 2021 byla zavedena nová stupnice od A do G pro pračky, myčky, lednice, televize či žárovky. U mnoha spotřebičů se však nadále používají původní energetické třídy od A+++ do G. Jak se v energetických třídách vyznat a najít nejúspornější spotřebič?

 • Domácí solární elektrárna - solární panely na střeše domu
  Energie
  24. října 2022|Petr Woff
  Kolik vás bude stát domácí solární elektrárna?

  Fotovoltaické panely bývají napojeny na baterii, bojler nebo tepelné čerpadlo. Když započítáme dotaci, celý systém stojí zhruba 166 000 až 485 000 Kč. Domácí solární elektrárna vám vyrobí levnější elektřinu, a pokud zateplíte svůj dům, fotovoltaika vám poslouží také jako výhodnější náhrada za plynový kotel. Díky provozním úsporám se vám pravděpodobně vrátí investiční náklady a ve výsledku vyděláte statisíce Kč.

 • Muž reguluje teplotu na radiátoru
  Energie
  19. října 2022|Jana Březinová
  Jak snížit náklady při vytápění bytu nebo domu plynem?

  Zemní plyn patří v České republice dlouhodobě k nejoblíbenějším způsobům vytápění. V současné době, kdy se ceny plynu šplhají až na pětinásobek, ale domácnosti hledají cesty, jak na plynu ušetřit. Zjistěte, jak snížit náklady na vytápění a zda dává smysl přemýšlet o jiné alternativě.

 • Je lepší plynový nebo elektrický kotel - Řídící deska kondenzačního kotle
  Energie
  13. října 2022|Petr Woff
  Je lepší plynový nebo elektrický kotel? Oba mají svoje plusy a mínusy

  Kondenzační plynový kotel dosahuje vysoké účinnosti a zemní plyn stále vychází levněji než elektřina, kterou čerpáte z centrální distribuční soustavy. Ale Česká republika není bohatá na fosilní paliva, zatímco elektrické energie máme dostatek. Snadno získáte i dotaci na fotovoltaiku, kterou napojíte na elektrokotel nebo jiné domácí elektrospotřebiče.

 • Energetická krize sužuje Evropu - Dráty vysokého napětí a v pozadí bankovky eura
  Energie
  11. října 2022|Petr Woff
  Energetická krize sužuje Evropu. Co podnikly jednotlivé státy a jaké mají výsledky?

  Současné velkoobchodní ceny elektrické energie a zemního plynu jsou likvidační pro domácnosti, ekonomiku i veřejné instituce. Energetická krize trápí celou Evropskou unii, která hledá společné východisko. Její členské státy mezitím testují svoje vlastní strategie. Stanovují cenové stropy, snižují daně nebo vyplácejí plošné sociální dávky. Nejlevnější energie mají Maďaři, nejvyšší zálohy platí Dánové a Nizozemci.

 • Plynový hořák s mincemi
  Energie
  29. září 2022|Petr Woff
  Jak se pohybuje cena plynu na burze? Záleží na nabídce, poptávce, ale i dalších faktorech

  Velkoobchodní trhy hledají vyvážený kurz, za který producenti prodají a překupníci koupí požadovanou komoditu. Pokud fungují potřebné plynovody, klíčoví exportéři jsou spolehliví a nabídka uspokojuje poptávku, cena plynu na burze stagnuje nebo zlevňuje. Ale jakmile dodávky klesnou, vyprázdní se podzemní plynové zásobníky a spotřebitelé potvrdí svoji závislost na nedostatkovém palivu, energie zdraží.

 • Stožáry elektrického vedení
  Energie
  15. září 2022|Petr Woff
  Česko zastropuje ceny elektřiny a plynu. Kteří dodavatelé prodávají energie levněji?

  Česká vláda stanovila maximální ceny, které budou platné na energetickém trhu v roce 2023. Megawatthodinu elektrické energie zastropuje na 5 000 Kč, stejné množství zemního plynu zastřeší částkou 2 500 Kč. Měsíční poplatek za odběrné místo toleruje do 130 Kč. Na výsledné faktuře najdete ještě distribuční poplatky a daně. Někteří dodavatelé se však drží hluboko pod oficiálními cenovými stropy.

 • Žena ve svetru u elektrického topení
  Energie
  30. srpna 2022|Petr Woff
  Jak dlouhodobě snížit náklady na vytápění a do čeho investovat?

  Teplo se stává nedostatkovou komoditou, ale díky moderním technologiím si polepšíte. Zateplete svoji domácnost a investujte i do rekuperace, abyste měli doma čerstvý vzduch a přitom ušetřili na větrání. Topte levně. Nejvýhodněji vychází teplovzdušné vytápění pevnými palivy, případně uhelný a peletový kotel. Vodu ohřeje solární systém či tepelné čerpadlo. Jakmile optimalizujete svoji spotřebu, využijete dotace a získáte vlastní energetické zdroje, laciné bude i podlahové vytápění.

 • Muž počítá účty za energie
  Energie
  24. srpna 2022|Petr Woff
  Energie budou dál zdražovat. Kam až vystoupají spotřebitelské ceny a kdy skončí surovinová krize?

  Připravte se na krušnou zimu. Energie na českém maloobchodním trhu nadále zdražují, momentálně stoupají na dvojnásobek až trojnásobek svojí loňské ceny. Ještě bouřlivějším vývojem procházejí velkoobchodní burzy, takže inflační vlna stále nedosáhla svého vrcholu. Surovinová a energetická krize možná skončí, jakmile Ruská federace zvýší dodávky zemního plynu do Evropské unie, nebo až budou zprovozněny alternativní plynovody a technologie.

 • Seniorka s vyúčtováním za energie
  Energie
  23. srpna 2022|Petr Woff
  Dávky na energie: Přehled státní podpory v nouzi

  V Evropě propukla válka, kvůli které trpí nevinní lidé a zdražují komodity. Česká republika zůstává bezpečná, ale čelí vysoké inflaci. Naši zákonodárci proto zavedli takzvaný úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na energie. Vyhlásili také cenové stropy pro elektřinu a zemní plyn. Pokud se ocitnete v nouzi, požádejte o další státní podporu. Vláda zvýšila sociální dávky na energie, bydlení a ostatní nutné výdaje. Existuje řada státních příspěvků a přídavků, a proto přinášíme jejich přehled.

 • Dodavatel plynu - kontrola bojleru
  Energie
  10. srpna 2022|Petr Woff
  Podle čeho vybírat dodavatele plynu? Začněte cenou, ale potom hledejte férovou stabilní firmu

  Čeští dodavatelé prodávají zemní plyn, který byl vytěžen v Rusku či na Moravě. Svým odběratelům účtují spotřebovanou energii, pravidelný paušál a další poplatky. Nejlevnější dodavatelé jsou třikrát lacinější, než jejich nejdražší konkurenti. Někteří vám uznají oprávněnou reklamaci a vrátí přeplatky, zatímco jiní nemají ani internetový zákaznický portál. Poradíme vám, podle čeho vybírat dodavatele zemního plynu.

 • Větrná elektrárna - větrníky na poli
  Energie
  03. srpna 2022|Jana Březinová
  Alternativní zdroje energie: Jaké to jsou?

  V posledních letech jsou alternativní zdroje energie na vzestupu, a to nejen kvůli šetrnosti k životnímu prostředí. Jsou obnovitelné a v podstatě nevyčerpatelné. Technologie na jejich zpracování zlevňují, navíc nabízí energetickou soběstačnost. Jaké alternativní zdroje energie se využívají v ČR a ve světě a jak si můžete energii vyrobit doma?

 • kotel na dřevo
  Energie
  25. července 2022|Petr Woff
  Kotlíkové dotace 2022: Termíny se posunuly, peněz zbývá dost, ale chybějí technologie

  Domácnosti dostávají více času, aby vyměnily svoje zastaralé kotle a vyhnuly se pokutám. Ale raději neotálejte. Výrobci, dodavatelé a instalatéři moderních vytápěcích systémů mají omezené kapacity. Pokud chcete tepelné čerpadlo nebo peletový automat, o kotlíkové dotace požádejte ještě v roce 2022. Středněpříjmové domácnosti získají až polovinu investičních nákladů, chudé rodiny dostanou ještě více.

 • Žena s ledovým pitím a větrákem
  Energie
  20. července 2022|Jana Březinová
  Jak ochladit byt bez klimatizace a přežít letní horka

  Nemáte doma klimatizaci, a tak je ve vašem bytě během tropických letních dnů k nevydržení? Je vám horko, potíte se a nemůžete spát? Klimatizace není jediným řešením, jak si doma vytvořit příjemný chládek. Přečtěte si triky, jak na horko v bytě vyzrát.

 • účtování záloh
  Energie
  16. července 2022|Petr Woff
  Účtování záloh na energie: Vyhněte se vysokým přeplatkům i nedoplatkům

  Pravidelné měsíční zálohy za elektřinu nebo zemní plyn si nastavte tak, aby se jejich součet rovnal pravděpodobné celkové ceně. Pokud zaplatíte méně, dodavatel vám v souhrnné faktuře vyúčtuje nedoplatek. V opačném případě vznikne přeplatek, který ovšem kvůli inflaci ztrácí kupní sílu. Přepočítejme vaše dílčí a celoroční výdaje dříve, než proběhne další účtování záloh na energie.

 • distributor plynu
  Energie
  08. července 2022|Jana Březinová
  Kolik je na našem území distributorů plynu?

  Distributor plynu se stará o přepravu a distribuci plynu až do odběrných míst. V České republice působí tři hlavní distributoři zemního plynu. Za jejich služby platíte v rámci vyúčtování plynu.

 • usporny-tarif-domacnost
  Energie
  02. července 2022|Petr Woff
  Jak funguje úsporný tarif pro domácnosti? Odpovídáme na vaše otázky

  Drahé energie se staly existenčním celoevropským problémem. Česká republika proto zruší povinný fakturační poplatek za obnovitelné zdroje a zavede úsporný tarif, který znamená automatickou slevu na elektřinu a zemní plyn pro domácnosti. Přesná individuální dotace záleží na vaší spotřebě. Sleva však pravděpodobně bude nižší, než meziroční zdražení na energetickém trhu.

 • Elektroměr
  Energie
  30. června 2022|Petr Woff
  Jak funguje elektroměr? Přecházíme na „chytré” technologie

  Spotřeba elektrické energie se měří přístrojem, který najdete před svým bytem nebo domem. V elektroměrové skříni máte nainstalované buďto staré pohyblivé počítadlo, nebo moderní digitální počítač. Česká republika postupně přechází na chytré technologie, které odběrateli a místnímu distributorovi samy nahlašují naměřenou spotřebu. Věnujte nám chvilku svého času a pochopíte, jak funguje elektroměr.

 • cena-elektrikare
  Energie
  17. června 2022|Jana Březinová
  Návštěva elektrikáře: Jak najít schopného řemeslníka a kolik jeho práce stojí?

  Vyhořelá zásuvka nebo nefunkční světlo? V domácnosti je elektrikář potřebný každou chvíli. Najít schopného elektrikáře ale není vždy snadné a jeho návštěva se může prodražit.

 • chytre-mesto
  Energie
  15. června 2022|Jana Březinová
  Chytré město: Co to je?

  Vyšší počet obyvatel ve městech a jejich rostoucí nároky na prostor, dopravu a energie vyžadují změny ve fungování měst. S udržitelným rozvojem pomáhá koncept tzv. smart cities. Co jsou chytrá města a kde v České republice je najdete?

 • Cena energií - elektroměr s penězi
  Energie
  09. června 2022|Petr Woff
  Cena energie 2022: Chystá se úsporný tarif pro domácnosti

  Nadějné předpovědi se nenaplnily, inflace letos nadále zrychluje. Nejnovější tarify elektrické energie a zemního plynu jsou zhruba ctyřikrát dražší než před rokem. A dokud Rusko neukončí svoji agresivní politiku, nebo nenajdeme levnější náhradu za jeho paliva, ceny pravděpodobně neklesnou. Česká vláda proto plánuje „úsporný tarif”, aby ulevila našim rozpočtům. Analyzujeme, jaká bude finální cena energie 2022.

 • Dům se solárními střešními taškami
  Energie
  01. června 2022|Jana Březinová
  Solární panely jako střešní krytina: Kolik stojí solární tašky?

  Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.Láká vás pořízení solárních panelů pro výrobu vlastní elektřiny, ale odrazuje vás jejich nevzhlednost na střeše? Tento problém má jednoduché řešení – solární panely, které jsou integrovány do střešní krytiny, neboli solární tašky. Zjistěte, kolik fotovoltaické střešní tašky stojí a jak se liší v účinnosti od klasických solárních panelů.

© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.