Zateplení

Ušetřete náklady za vytápění se správnou izolací

28. 2. 2020
|
Délka: 5 min.

Náklady vynaložené na energie a vytápění neustále rostou. Jejich snížení lze přitom docílit nejen rozumnou spotřebou, ale také prostřednictvím úsporných opatření. V případě snahy minimalizovat náklady na vytápění se vyplatí investovat do opravdu kvalitní tepelné izolace.

Správná izolace sníží náklady za vytápění až o 80 %

Kvalitní tepelná izolace nabízí celou řadu pozitiv od snížení tepelných ztrát, přes příjemnější prostředí až po nižší náklady na vytápění rodinného domu. Dle názoru odborníků dokáže kvalitní izolace uspořit 50 % až 80 % nákladů a to rozhodně nelze považovat za zanedbatelnou částku. Finanční úspora však může být i výrazně nižší, pokud je zateplení domu nedostatečné nebo není provedeno odborně a kvalifikovanou firmou.

Zateplení se obvykle týká střechy, fasády, oken a vchodových dveří, tedy všech míst, kudy může utíkat teplo. Jako první se obvykle provádí zateplení oken. Zdá půjde pouze o úpravu původních oken nebo výměnu za nová záleží na stavu oken a také finančních možnostech majitele domu. Nejnáročnější a nejdražší, avšak z dlouhodobého hlediska nejdůležitější pro minimalizaci nákladů za vytápění je zateplení fasády.

Dva způsoby, jak provést zateplení fasády

Zateplení fasády se vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Návrat investice není okamžitá a trvá až několik let. Čím kvalitnější je nové zateplení fasády, tím větší úspory na vytápění rodinného domu lze očekávat. Vždy je vhodné poradit se s odborníkem, který poradí, jaký typ zateplení je pro danou nemovitost nejvhodnější.

Na výběr jsou dva způsoby zateplení fasády - kontaktní zateplení a zateplení provětrávanou fasádou. První metoda je obvyklejší, protože je méně náročnější na provedení i čas, a zároveň je levnější. Druhý způsob je sice dražší a náročnější, avšak výsledný efekt umožňuje domu “dýchat” a zároveň nabízí lepší zvukovou izolaci.

Zateplení

Kontaktní zateplení fasády

Při kontaktním zateplení se jako izolant používá minerální vata nebo pěnový polysteren, který je pevně přichycený na fasádu nemovitosti. Například pěnový šedý polystyren má lepší tepelné vlastnosti, je levnější a lépe se s ním pracuje.

Zateplení provětrávanou fasádou

Na fasádu se nejprve upevní speciální nosné rošty, který mezi zdí a izolací vytváří mezeru, která umožňuje budově dýchat a zabrání vlhnutí stěn díky proudění vzduchu. Do těchto roštu se následně vkládá tepelně izolační materiál, který se obloží fasádními deskami vyrobenými z betonu, keramiky či kovu. Díky tomu, že je tento proces suchý, lze provětrávanou fasádu instalovat v průběhu celého roku.

Kvalitu tepelné izolace ovlivní materiál i provedení

Než se pustíte do izolace vaší nemovitosti, vše si dobře propočítejte. Pokud vše dopadne, tak jak má, ročně můžete náklady na vytápění rodinného domu snížit až o několik desítek tisíc korun. Prvním krokem je výběr vhodného izolačního materiálu. Nabídka je pestrá od tradičních, přes ekologické až po čistě přírodní materiály s různými tepelnými vlastnostmi a samozřejmě za odlišné ceny.

Vliv na výběr tepelné izolace má také stáří domu, jeho aktuální stav, ale i to, kde dům stojí, a jaké tam panují povětrnostní podmínky v průběhu roku. Zatímco někde bude stačit pouze 15 cm polystyrenu, jiný dům si vyžádá alespoň 16 cm dřevní vlny. Tam, kde prostor neumožní instalaci ideální tloušťky izolační vrstvy, pomůže jiný typ izolantu. Například desky vyrobené z PIR pěny izolují zhruba o 30 % lépe než desky z klasické skelné vaty.

Důležitou roli hraje také váha izolačního materiálu a to zejména u starších domů, které by nemusely masivní vrstvu izolace unést. Mezi další kritéria patří také odolnost a životnost izolačního materiálu. Z výše uvedených důvodů je vhodné zateplení rodinného domu vždy konzultovat s odbornou firmou.

Monika Šaríková Více článků autora

Jak se vám tento článek líbil?

Sdílet článek

Související články

  • Chata v horách
    Dům a domácnost
    16. března 2023|Jana Březinová
    Podpojištění chat a chalup aneb když vám pojišťovna nahradí jen část škody

    Češi mají sjednáno pojištění nemovitosti na správnou částku pouze ve 30 % případů. Zbytek nemovitostí je podpojištěno, a to platí i pro chaty a chalupy. Vysoká inflace přitom propast mezi pojistnou částkou a hodnotou rekreačního bydlení dál prohlubuje.

  • Zasněžená chata v zimě
    Dům a domácnost
    14. března 2023|Jana Březinová
    10 kroků, jak na zazimování chaty

    Vypnout lednici, zhasnout a zamknout? Jestli opouštíte chatu na celou zimu, tak to rozhodně nestačí. Máme pro vás jednoduchý návod, jak na zazimování chaty, aby vás na jaře nečekala nepříjemná překvapení. Kromě pečlivých příprav na zimu vám s ochranou majetku pomůže i pojištění chaty.

  • Zapínání indukčního sporáku
    Energie
    13. března 2023|Pavla Pavelková
    Je levnější vařit na plynu nebo elektřině?

    Naše babičky a maminky měly rozhodování, na čem vařit, o něco jednodušší. Dnes je nabídka velmi široká a každému vyhovuje něco jiného. Jaké jsou hlavní rozdíly mezi jednotlivými typy sporáků a varných desek? Je lepší vařit na plynu nebo indukci a můžete správnou volbou ušetřit?

  • Síť elektrického vedení při západu slunce
    Energie
    07. března 2023|Jana Březinová
    Co je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje?

    Cena elektřiny pro domácnosti se skládá ze dvou částí a pouze jednu z nich jste schopni ovlivnit změnou dodavatele. Jak vysoká je regulovaná cena elektřiny a kdo ji určuje? Zjistěte všechny podrobnosti.

  • Dům s větrnou elektrárnou v pozadí
    Energie
    01. března 2023|Petr Pohůdka
    Větrná elektrárna pro domácnosti: Kdy dává smysl?

    Zatímco fotovoltaika se v Česku uchytila rychle a nyní zažívá opětovný boom, na domácí větrné elektrárny narazíte jen zřídka. Menší větrník by přitom v mnoha situacích přispěl k energetické soběstačnosti domácnosti. Kde dává malá větrná elektrárna smysl a kolik vyrobí elektřiny?

  • Energetický štítek domu
    Energie
    17. února 2023|Jana Březinová
    Co je energetický štítek domu a proč ho potřebujete?

    Energetický štítek musíte mít při výstavbě nového domu, ale potřebujete ho i v případě, že chcete svoji nemovitost pronajímat či prodat. Zjistěte všechny případy, kdy je energetický štítek potřeba, kdo ho může vystavit a jaká je jeho cena.

  • Ostrovní dům na okraji lesa
    Energie
    11. února 2023|Petr Woff
    Ostrovní fotovoltaika: Vyplatí se ji pořídit?

    V České republice přibývají solární elektrárny, které nejsou připojeny k centrální distribuční soustavě. Zvýhodněny jsou profesionální projekty na klíč. Pokud započítáme dotaci, skromné domácnosti stačí 314 000 Kč a pravděpodobná návratnost takové investice činí necelých 16 let. Dražší jsou fotovoltaické soupravy pro amatérské kutily, kteří si ostrovní elektrárny instalují svépomocí.

  • Moderní pasivní dům
    Energie
    07. února 2023|Petr Pohůdka
    Co všechno byste měli vědět o pasivních domech?

    Uvažujete o výstavbě rodinného domu? Vzhledem k cenám energií rozhodně stojí za zvážení stavba v pasivním standardu. Jak pasivní domy fungují a komu jsou určeny? V čem spočívají jejich hlavní výhody a nevýhody? S jakou spotřebou energie můžete v podobných budovách počítat? Shrnuli jsme pro vás základní informace o pasivních domech.

  • Žárovka s mincemi v pozadí
    Energie
    31. ledna 2023|Petr Woff
    Dodavatelé nabízejí energie pod cenovým stropem. Komu se vyplatí?

    Energie na evropských burzách zlevnily, a proto dodavatelé vydali nové ceníky. Společnosti E.ON, innogy nebo EP Energy Trading nabízejí elektřinu a zemní plyn pod cenovými stropy, které stanovila vláda. Pokud se potvrdí aktuální trendy, ještě letos se dočkáme početnějších a výraznějších slev. Proto zvažte, jestli v současnosti uzavřete delší cenovou fixaci, nebo volnější smlouvu.

  • Technik kontroluje kotel
    Energie
    21. ledna 2023|Petr Woff
    Nová zelená úsporám 2021–2030: Co se změnilo a jak žádat o dotaci?

    Oblíbený dotační program, který podporuje instalaci fotovoltaiky, zateplení domů a jiné energetické úspory, vstoupil do další dekády. Nová zelená úsporám v letech 2021 až 2030 nabízí českým domácnostem minimálně 39 miliard Kč. Mladý žadatel musí nejdříve sám zaplatit celou investici a potom dostane část uznatelných nákladů od státu. Důchodci a chudší domácnosti mohou získat všechny potřebné peníze předem v doprovodném dotačním programu Nová zelená úsporám Light.

  • Instalace solárních panelů na rodinném domě
    Energie
    17. ledna 2023|Jana Březinová
    Jak na stavbu fotovoltaické elektrárny pro vlastní potřebu?

    Možná i vás při pohledu na rostoucí účty za elektřinu napadlo, jestli by nebylo lepší vyrábět si elektřinu svépomocí. Takovou možnost nabízí domácí fotovoltaika. Jaké existují typy fotovoltaických elektráren a kolik energie vyrobí? Na kolik se vyšplhá počáteční investice? A je možné si instalovat fotovoltaiku svépomocí?

  • Dům a domácnost
    15. ledna 2023|Jana Březinová
    Jak správně stanovit pojistnou částku u pojištění majetku?

    U pojištění majetku si dejte pozor na správné určení pojistné částky. Jinak se může stát, že bude vaše nemovitost podpojištěná a v případě pojistné události vám pojišťovna neuhradí celou škodu. Pojistnou smlouvu byste také měli pravidelně aktualizovat, a to zejména teď v době vysoké inflace.

  • Zásuvky s eury
    Energie
    13. ledna 2023|Petr Woff
    Srovnání cen energií v EU: Nizozemci mají nejlevnější elektřinu, Češi ušetří za benzín

    Evropská unie spoléhala na ruský zemní plyn, ale narazila na nespolehlivého obchodního partnera. Proto dramaticky zdražily plynové elektrárny a energetické burzy. Členské státy zavádějí nové dotace, aby zbrzdily inflaci. Nízké cenové stropy stanovilo Maďarsko, které však trpí nedostatkem pohonných hmot. České domácnosti platí za elektřinu a plyn nadprůměrnou cenu, ale benzínu máme dostatek.

  • Muž v lustru vyměňuje LED žárovku
    Energie
    05. ledna 2023|Petr Pohůdka
    LED žárovka: Jak velké úspory v domácnosti vám může přinést?

    Ceny energií v posledních měsících vystoupaly do závratných výšin a domácnosti tak hledají způsoby, jak ušetřit. Potenciální úspory se neskrývají jen v rámci vytápění či ohřevu vody, ale také u osvětlení. Zkrotit účty vám pomohou například LED žárovky. Kolik s nimi ušetříte?

  • Graf s vývojem ceny elektřiny - v pozadí muž drží žárovku
    Energie
    29. prosince 2022|Petr Woff
    Co jsou spotové ceny elektřiny a plynu? Závisí na burze

    V energetice existují dva základní typy obchodních smluv. Buď přijmete pevný ceník, abyste předem věděli, kolik zaplatíte za svou spotřebu. Nebo přejdete na spotové ceny, které vznikají na velkoobchodním trhu a denně se mění. Obě varianty mají svoje klady a zápory. Česká vláda však zakazuje, aby dodavatelé s domácnostmi v roce 2023 uzavírali smlouvy založené na spotových cenách elektřiny a plynu.

  • Dráty vysokého napětí
    Energie
    19. prosince 2022|Petr Woff
    Jaké jsou ceny elektřiny v EU? Česká republika zaspala

    Evropská unie věří volnému trhu, takže cena elektrické energie vzniká na velkoobchodních burzách. Jednotlivé členské státy však spotřebitelům připočítávají různé distribuční poplatky a daně, nebo rozdávají dotace. Proto průměrná dánská domácnost zaplatí za kilowatthodinu (kWh) sedmkrát více než typická nizozemská rodina. Ovšem nejbouřlivější cenový vývoj zaznamenala Česká republika.

  • Regulace teploty na elektrickém topení
    Energie
    16. prosince 2022|Jana Březinová
    Kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou?

    Vytápění elektřinou bývá označováno za největšího žrouta peněz. Ano, jednotková cena za kilowatthodinu elektřiny je skutečně vysoká, to však neznamená, že se jedná o nejdražší způsob vytápění. Zjistěte, kolik zaplatíte za vytápění domu elektřinou a co má na výši faktury vliv.

  • Hořící svíčka na vánočním stromku
    Dům a domácnost
    15. prosince 2022|Jana Březinová
    Chraňte sebe a svůj domov během vánočních svátků

    Svátky klidu a pohody se mohou díky chvilce nepozornosti proměnit v tragédii. O Vánocích roste riziko vzniku požárů, úrazů a nehod, a to i při zcela běžných činnostech, jako je úklid. Přitom většině z nich můžete předcházet. Máme pro vás tipy, na co si dát během svátků pozor.

  • Žena u topení - srovnání nákladů na vytápění
    Energie
    09. prosince 2022|Petr Woff
    Srovnání nákladů na vytápění: Kolik zaplatíte za topení elektřinou nebo plynem?

    Nejnáročnější zůstávají elektrické přímotopy, ale zdražuje také provoz plynových a peletových kotlů, městských tepláren a tepelných čerpadel. Nižší jsou ceny palivového dřeva nebo uhlí. Nejlevnější topení mají domácnosti, které důkladně zateplily svůj dům a větrají přes takzvanou rekuperaci. Aktualizujeme porovnání nákladů na vytápění: kilowatthodina (kWh) stojí od 2 do 7 Kč.

  • Plynovod s plynovou elektrárnou v pozadí
    Energie
    05. prosince 2022|Jana Březinová
    Výpočet: Jaká je aktuální cena za m3 plynu?

    Zemní plyn na velkoobchodních burzách zdražil, a proto dodavatelé navyšují své ceníky. Pokud jste si cenu plynu nezafixovali v minulých letech, budete pravděpodobně platit zastropovanou cenu, která činí 3,025 Kč/kWh s DPH. Jak si aktuální cenu plynu přepočítat na m3?

  • Rekuperace - vzduchotechnika vedle dveří
    Energie
    02. prosince 2022|Jana Březinová
    Rekuperace: Vše, co o ní potřebujete vědět

    U pasivních či nulových domů se rekuperace stala standardem. Ale vyplatí se řízené větrání i pro starší rodinné domy a byty? Kolik energie můžete díky rekuperaci ušetřit a jaké další přínosy nabídne? Zjistěte o rekuperaci vše podstatné.

  • Solární panely na střeše domu
    Energie
    20. listopadu 2022|Petr Woff
    Půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo: Vyplatí se?

    Solární panely mají nulové provozní náklady, když vyrábějí elektřinu, zatímco tepelná čerpadla efektivně produkují teplo. Ale málokdo má dostatek volných peněz, aby investoval do těchto moderních technologií. Bankéři proto zájemcům nabízejí speciální úvěry. Srovnejme, kolik stojí půjčka na solární panely nebo tepelné čerpadlo od České spořitelny, Komerční banky, ČSOB a dalších společností.

  • Nemáte pojištěný dům - Rodina na ulici před svým domem
    Dům a domácnost
    18. listopadu 2022|Veronika Doskočilová
    Nemáte podpojištěný dům? I při malé škodě a vysokém krytí nemusíte dostat skoro nic

    Při podpojištění nemovitosti pojišťovny nemusí, ale většinou krátí pojistné plnění, a to stejným poměrem, jakým je nemovitost podpojištěná. Za určitých okolností tak můžete dostat jen zlomek toho, co vynaložíte za opravu.

  • Balkónové solární panely
    Energie
    14. listopadu 2022|Petr Pohůdka
    Balkonové solární panely: Vyplatí se jejich pořízení?

    V době drahé elektřiny řada domácností hledá možnosti úspory. Velký boom proto zažívá domácí fotovoltaika. Solární panely si pořizují hlavně majitelé rodinných domů, ale minielektrárnu si můžete zřídit klidně na balkoně panelového bytu. Dává solární panel na balkoně skutečně smysl nebo jde spíše o vychytávku pro nadšence?

  • Zálohy za energie - Dávání z peněženky peníze na topení
    Energie
    08. listopadu 2022|Petr Woff
    Zálohy na energie: Jak řešit konkrétní situace?

    Za elektřinu či plyn platíte průběžné zálohy, které jsou regulovány zákonem. Jejích maximální povolená výše se odvíjí od vaší spotřeby a zvoleného ceníku. Dodavatel nemůže zdražit znenadání, změnu vám musí oznámit v určitém předstihu. Podle jasného vzorce probíhá také účtování záloh na energie, ale přesto nepodceňujte svoje smluvní podmínky. Poradíme vám, jak snížíte své pravidelné výdaje, kdo vám okamžitě vrátí přeplatky, kdy se vám vyplatí nedoplatek a přidáme další užitečné tipy.

© 2023 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Zprostředkování telekomunikací a energií zajišťuje společnost Tarifomat, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky, případně platné registrace Energetického regulačního úřadu.