Cestovní pojištění – srovnání cen

náklady za vytápění

Náklady vynaložené na energie a vytápění neustále rostou. Jejich snížení lze přitom docílit nejen rozumnou spotřebou, ale také prostřednictvím úsporných opatření. V případě snahy minimalizovat náklady na vytápění se vyplatí investovat do opravdu kvalitní tepelné izolace.

Správná izolace sníží náklady za vytápění až o 80 %

Kvalitní tepelná izolace nabízí celou řadu pozitiv od snížení tepelných ztrát, přes příjemnější prostředí až po nižší náklady na vytápění rodinného domu. Dle názoru odborníků dokáže kvalitní izolace uspořit 50 % až 80 % nákladů a to rozhodně nelze považovat za zanedbatelnou částku. Finanční úspora však může být i výrazně nižší, pokud je zateplení domu nedostatečné nebo není provedeno odborně a kvalifikovanou firmou.

Zateplení se obvykle týká střechy, fasády, oken a vchodových dveří, tedy všech míst, kudy může utíkat teplo. Jako první se obvykle provádí zateplení oken. Zdá půjde pouze o úpravu původních oken nebo výměnu za nová záleží na stavu oken a také finančních možnostech majitele domu. Nejnáročnější a nejdražší, avšak z dlouhodobého hlediska nejdůležitější pro minimalizaci nákladů za vytápění je zateplení fasády.

Dva způsoby, jak provést zateplení fasády

Zateplení fasády se vyplatí především z dlouhodobého hlediska. Návrat investice není okamžitá a trvá až několik let. Čím kvalitnější je nové zateplení fasády, tím větší úspory na vytápění rodinného domu lze očekávat. Vždy je vhodné poradit se s odborníkem, který poradí, jaký typ zateplení je pro danou nemovitost nejvhodnější.

Na výběr jsou dva způsoby zateplení fasády - kontaktní zateplení a zateplení provětrávanou fasádou. První metoda je obvyklejší, protože je méně náročnější na provedení i čas, a zároveň je levnější. Druhý způsob je sice dražší a náročnější, avšak výsledný efekt umožňuje domu “dýchat” a zároveň nabízí lepší zvukovou izolaci.

snížení nákladů při zateplení fasády

Kontaktní zateplení fasády

Při kontaktním zateplení se jako izolant používá minerální vata nebo pěnový polysteren, který je pevně přichycený na fasádu nemovitosti. Například pěnový šedý polystyren má lepší tepelné vlastnosti, je levnější a lépe se s ním pracuje.

Zateplení provětrávanou fasádou

Na fasádu se nejprve upevní speciální nosné rošty, který mezi zdí a izolací vytváří mezeru, která umožňuje budově dýchat a zabrání vlhnutí stěn díky proudění vzduchu. Do těchto roštu se následně vkládá tepelně izolační materiál, který se obloží fasádními deskami vyrobenými z betonu, keramiky či kovu. Díky tomu, že je tento proces suchý, lze provětrávanou fasádu instalovat v průběhu celého roku.

Kvalitu tepelné izolace ovlivní materiál i provedení

Než se pustíte do izolace vaší nemovitosti, vše si dobře propočítejte. Pokud vše dopadne, tak jak má, ročně můžete náklady na vytápění rodinného domu snížit až o několik desítek tisíc korun. Prvním krokem je výběr vhodného izolačního materiálu. Nabídka je pestrá od tradičních, přes ekologické až po čistě přírodní materiály s různými tepelnými vlastnostmi a samozřejmě za odlišné ceny.

Vliv na výběr tepelné izolace má také stáří domu, jeho aktuální stav, ale i to, kde dům stojí, a jaké tam panují povětrnostní podmínky v průběhu roku. Zatímco někde bude stačit pouze 15 cm polystyrenu, jiný dům si vyžádá alespoň 16 cm dřevní vlny. Tam, kde prostor neumožní instalaci ideální tloušťky izolační vrstvy, pomůže jiný typ izolantu. Například desky vyrobené z PIR pěny izolují zhruba o 30 % lépe než desky z klasické skelné vaty.

Důležitou roli hraje také váha izolačního materiálu a to zejména u starších domů, které by nemusely masivní vrstvu izolace unést. Mezi další kritéria patří také odolnost a životnost izolačního materiálu. Z výše uvedených důvodů je vhodné zateplení rodinného domu vždy konzultovat s odbornou firmou.

Hodnocení článku:  
Počet hlasů: 7