Blog
Energie
Kondenzační plynový kotel

Plyn jako nejoblíbenější náhrada za uhlí. Jak vybrat kondenzační plynový kotel?

16. června 2021|Jana Březinová|

Chystáte se na výměnu starého kotle na pevná paliva? Pokud máte plynovou přípojku, pak bude vaše první volba nespíš plynový kotel. Vytápění plynem je levné a pohodlné, ale kondenzační kotel představuje vysokou počáteční investici. Zjistěte, jak vybrat plynový kondenzační kotel, aby se vám vyplatil.

Od 1. září 2022 musí kotle na pevná paliva splňovat parametry 3. emisní třídy. To znamená, že kotle 1. a 2. emisní třídy již nesmí být v provozu. Přečtěte si podrobnosti k povinné výměně starých kotlů a porovnejte si ostatní technologie vytápění.

Porovnat ceny plynu

Jak fungují kondenzační plynové kotle

Ještě než se pustíte do výběru plynového kotle, je dobré se zorientovat v tom, jak fungují. V současné době se v nabídce prodejců setkáte pouze s kondenzačními plynovými kotli. Ty nahradily zastaralé atmosférické plynové kotle, protože pracují mnohem efektivněji.

Prohlíželi jste si nabídku kondenzačních kotlů a zarazila vás účinnost přesahující 100 %? Jak je vůbec možné, aby kotel vyvinul více energie, než kterou spotřebuje? Nejčastěji se u kondenzačních kotlů setkáte s účinností 105–110 %. Správně by tato veličina měla nést název normovaný stupeň využití. V podstatě udává, že kotel funguje s vyšší účinností, než kdyby využil na sto procent energii zemního plynu, který spálí. Toho je dosaženo pomocí kondenzace.

Díky kondenzaci klesá spotřeba plynu

Kondenzační plynové kotle fungují na principu kondenzace a využívají zbytkové teplo ze spalin. Součástí spalin je horká vodní pára, která u běžných kotlů odchází bez využití. Naopak kondenzační kotel ji umí využít pro předehřátí vody v otopné soustavě – ve výměníku odebere teplo ze spalin a vodní pára kondenzuje na vodu. Potom už není nutné spálit tolik plynu pro ohřátí vody v radiátorech, a tím dochází ke značné úspoře zemního plynu.

Nejlépe dochází ke kondenzaci, pokud plynový kotel ohřívá otopnou vodu pouze na nižší teplotu. Ideální je instalace podlahového vytápění s teplotním spádem 40/30 °C nebo 55/35 °C. To ale neznamená, že se moderní kotle nehodí do starších staveb s klasickými radiátory. Přestože nedochází vždy ke kondenzaci, fungují kondenzační plynové kotle velmi efektivně – oproti starším modelům mají totiž nižší ztráty sáláním a spalují plyn účinněji.

Nejdříve zjistěte tepelné ztráty

Prvním krokem při výběru plynového kotle by mělo být určení tepelných ztrát nemovitosti. Podle toho, kolik tepla vám z domu uniká, můžete určit potřebný výkon kondenzačního kotle.

Čím jsou tepelné ztráty nižší, tím menší výkon kotle vám stačí, a tím efektivněji bude docházet ke kondenzaci. Díky tomu ušetříte na spotřebě plynu. Správně dimenzovaný kotel zajistí dostatek tepla ve velmi chladných i přechodných obdobích a dovoluje snížit výkon na optimální hodnotu. Proto se v parametrech kondenzačních kotlů setkáte s rozsahem výkonu, respektive s maximálním výkonem a minimálním výkonem.

Jak určit výkon plynového kotle

Maximální výkon kotle by měl odpovídat nejchladnějším podmínkám, v jakých kotel musí pracovat. Čím větší prostor budete vytápět, tím vyšší maximální výkon je potřeba. Vyšší výkon je logicky nutný také u nezateplených staveb nebo v chladných oblastech.

Minimální výkon umožňuje regulovat výkon kotle a omezit jeho časté spínání při mírných teplotách (5–15 °C). Až tři čtvrtiny topné sezóny vám stačí 15–50 % výkonu kotle. Kvalitní kotle dokáží pracovat s širokým rozsahem výkonu, a tím se omezuje časté spínání. To potvrzuje i Filip Hloušek ze společnosti Bosch Termotechnika pro novinky.cz: „Důležitý je totiž i jeho minimální výkon. Čím nižší je tato hodnota, tím lépe – jsou omezeny časté starty kotle, čímž se prodlužuje životnost zařízení a snižuje spotřeba.”

Správný výkon kotle byste měli vždy konzultovat s odborníkem nejlépe na základě tepelných ztrát, nikoliv podle orientačních tabulek, které najdete na internetu.

Výkon plynového kotle

Plynový kotel s ohřevem vody

Pořizujete-li nový plynový kotel pro vytápění, můžete snadno a levně vyřešit i ohřev vody. V nabídce výrobců najdete tři typy kotlů umožňující ohřev vody:

  • kotle s integrovaným zásobníkem vody,

  • kotle s externím zásobníkem vody,

  • kotle s průtokovým ohřevem vody.

Plynové kotle se zásobníkem vody se hodí pro vícečlenné domácnosti – čím více vody potřebujete, tím větší zásobník si pořiďte. Menší zásobníky bývají integrované, ty větší pak stojí samostatně a zabírají více místa. Průtokový ohřev vody je vhodný spíše pro menší domácnosti.

Kam budete plynový kotel instalovat?

Při výběru plynového kotle je důležité, do jaké místnosti ho chcete instalovat. Kondenzační kotle se vyrábí ve variantě závěsné nebo stacionární – k postavení na zem. Se stacionárními modely se setkáte především u kotlů s velkým zásobníkem na teplou vodu. Je potřeba počítat s tím, že tyto kotle zaberou hodně místa, a proto se instalují spíše mimo obytné místnosti.

Při rozhodování, kam kotel umístit, musíte vzít v úvahu také nutnost odvodu spalin a kondenzátu. Kondenzační plynový kotel nemůže využít klasický komín – spalinové cesty se dělají nejčastěji z polypropylenu. Můžete vyvložkovat původní komín nebo kotel tzv. odkouřit přes fasádu. Poradit si musíte rovněž s odvodem kondenzátu. Toho vzniká každý den až 30 litrů. Pokud není v místnosti možnost odvést kondenzátu do kanalizace, je možné instalovat přečerpávací stanici kondenzátu.

Chcete-li mít kotel přímo v bytě, je dobré věnovat pozornost také jeho hlučnosti.

Kolik stojí kondenzační plynový kotel?

Nejoblíbenější modely plynových kotlů koupíte za 30–60 tisíc korun. Připlatíte si za plynové kotle s ohřevem vody. Dražší jsou rovněž modely, které umožňují širokou modulaci výkonu – tzn. rozdíl mezi minimálním a maximálním výkonem je velký.

Vysoká počáteční investice se vám ale začne rychle vracet na levném provozu. Jedna kilowatthodina plynu stojí dlouhodobě jen kolem 1,20–1,50 Kč. Pokud se budete o kotel dobře starat, vydrží vám navíc dlouhá léta. Jeho životnost dosahuje přibližně 15–20 let.

S výměnou starého kotle neotálejte

Týká se vás zákaz provozu starého kotle na uhlí a dřevo? Pak jeho výměnu rozhodně nenechávejte na poslední chvíli. V České republice zbývá vyměnit ještě stovky tisíc kotlů, a tak se dodací lhůty topenářských firem prodlužují.

V následujícím článku se dozvíte, jaké dotace můžete získat na nový kotel a jaké se nabízí další možnosti financování.

Jana Březinová Více článků autora
© 2022 Srovnejto.cz a.s., všechna práva vyhrazena.

O zprostředkování pojištění se stará společnost ePojisteni.cz s.r.o. Půjčky a úvěry jsou zprostředkovávány společností Elephant Orchestra, s.r.o. Jedná se o společnosti, které jsou součástí Skupiny Srovnejto a jsou držiteli platné registrace České národní banky (ČNB).